Рішення № 130766559, 25.09.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2025
Номер справи
380/26300/23
Номер документу
130766559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2025 рокусправа № 380/26300/23

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючої судді Сподарик Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Кудли Д.Ю.,

представника позивача Тищенко А.О.,

представника відповідача Волянського О.Р.,

представників третіх осіб Гуцол Р.В., Рабінович М.П., Найди К.В., Дзіговської І.І., Шевчук Я.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області до Західного офісу Держаудитслужби, за участі третіх, осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь», товариства з обмеженою відповідальністю «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ», товариства з обмеженою відповідальністю «Унідор Сервіс», Приватного підприємства «РОМА», товариства з обмеженою відповідальністю «РЕММ», товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПОДАР», товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТОМ УКРАЇНА» про визнання протиправною та скасування вимоги,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області до Західного офісу Держаудитслужби, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь», Товариства з обмеженою відповідальністю «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ», в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати Вимогу Західного офісу Держаудитслужби № 131306-14/7422-2023 від 10.10.2023 «Щодо усунення порушень законодавства».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до оскарженої вимоги встановлено порушення, що призвели до втрат на суму 72 083,6 тис грн, в тому числі завищення вартості виконаних робіт на суму 52 475,8 тисгрн, зайве відрахування на утримання служби замовника в сумі 645,9 тис грн, зайва виплата заробітної плати на суму 216,9 тис грн, та неперерахування до державного бюджету забезпечення виконання договорів на суму 18 745,0 тис грн. Позивач вважає вимогу № 131306-14/7422-2023 від 10.10.2023 протиправною, оскільки така ґрунтується на не підтверджених належних і допустимих доказах встановлених порушень.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2023 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2024 року, в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року касаційну скаргу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області задоволено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2024 року у справі №380/26300/23 скасовано.

Справу № 380/26300/23 направлено на новий розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

Справа надіслана Верховним Судом до Львівського окружного адміністративного суду для розгляду та надійшла до суду 08.10.2024, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі за вхідним №74722.

Відповідно до вимог статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України та за результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, адміністративну справу №380/26300/23 передано на розгляд судді Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Н.І.

Ухвалою суду 11.10.2024 прийнято до розгляду адміністративну справу. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.

05.11.2024 за вх.№20692ел від представника ТзОВ «УНІДОР СЕРВІС» надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи.

07.11.2024 за вх.№82485 від представника ТзОВ «Автомагістраль-Південь» надійшли письмові пояснення у справі. Зазначив, що відповідач вказуючи на порушення п. 5.3.6 «Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт» не враховує положень спеціальних нормативних актів у сфері будівництва. Відповідачем без врахування нормативних актів, яким врегульовано відповідні правовідносини, а також з використанням незрозумілої методики та принципів перерахунку, складається документ без назви та дати складання, яким в результаті незрозумілих та необґрунтованих арифметичних маніпуляцій і встановлюється сума нібито завищення вартості робіт 3355722,24 грн. Відповідні висновки відповідача не узгоджуються з нормами законодавства, є необґрунтованими та не підтвердженими належними доказами.

Також зазначив, що розрахунок витрат на перевезення робітників дорожніх організацій проводиться з урахуванням М 42.1-37641918-768:20217 Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт, розробленої «Державним дорожнім науково-дослідним інститутом імені М.П. Шульгіна» (ДП «ДерждорНДІ»). Так, відповідно до вказаної Методики, швидкість на дорогах з твердим покриттям удосконаленого типу, приймається 49 км/год, а швидкість на дорогах в межах населених пунктів, приймається 25 км/год. Зазначені нормативи і були застосовані підрядником позивача при визначені швидкості руху транспортних засобів, які перевозили робітників на об`єкти будівництва. Відповідач стверджує, що автобуси товариства, здійснюючи перевезення робітників, постійно рухалися з максимально дозволеною швидкістю протягом всього маршруту, однак такі висновки не підтверджені жодним доказом та не узгоджуються з логікою практичного використання транспортних засобів. Також незрозумілою є методика, за якою відповідач розраховував вартість проїзду, що ставить під сумнів правильність перерахунків здійснених відповідачем без відповідною методології та без пояснення щодо застосованих арифметичних формул.

Крім цього, вважає, що відповідач дійшов хибного висновку про завищення вартості робіт на суму 702024,24 гривень у зв`язу із начебто завищенням ТзОВ «Автомагістраль-Південь» вартості проживання працівників у кошторисних розрахунках №П-929, оскільки такий висновок зроблено відповідачем у результаті поверхневого аналізу, без врахування положень законодавства без належної оцінки усіх первинних документів, які мають значення для дослідження цього питання. Використані підрядником дані для визначення вартості відрядження повністю підтверджуються первинними документами, табелями робочого часу працівників, наказами про відрядження працівників та ін.

Стосовно завищення ТзОВ Автомагістраль-Південь» вартості робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква-К.Бузька-Бібрка, км 0+000 км 12+000, км 24=500 км 34+000, Львівська область» на 1962155 грн, представник вважає, що ревізорами безпідставно застосовано відомості щодо відносно субпідряду, які не можуть бути підставою для висновків про завищення вартості робіт за договором підряду. Висновки про порушення п.101 Постанови КМ України від 01.08.2005 №668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві» та п.6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 обґрунтовані неправильним застосуванням зазначених норм. Жодних підстав для висновку акту про порушення п. 6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» не існує. Вважає оскаржувану вимогу необґрунтованою, позовні вимоги підтримує.

З огляду на неявку сторін та неповідомлення про причини неявки в засідання суду, яке відбулось 07.11.2024, судом ухвалено відкласти розгляд справ до 19.11.2024 о 12:00 год.

07.11.2024 за вх.№82632 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідно до п. 1.1.4.1 плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2023 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області (далі Служба) за період з 01.01.2019 по 30.04.2023 в ході якої встановлено порушення, що відображені в акті ревізії від 07.09.2023 №13130624/14. За результатами ревізії виявлено порушень, що призвели до втрат фінансових ресурсів на суму 72083,6 тис грн, в тому числі завищення вартості виконаних робіт на суму 52475,8 тис грн, зайве відрахування на утримання служби замовника в сумі 645,9 тис грн, зайва виплата заробітної плати на суму 216,9 тис грн та неперерахування до державного бюджету забезпечення виконання договорів на суму 18 745,0 тис гривень. Вжитими заходами забезпечено відшкодування виявлених порушень в сумі 12,21 тис гривень.

Ревізією встановлено ряд порушень щодо порядку застосування ресурсно елементно кошторисних норм, завищення витрат на перевезення окремих матеріальних ресурсів, тощо підрядником ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ». Встановлено, що ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» не здійснювало виготовлення органо-мінеральної суміші власними силами, а придбав нову суміш в іншої юридичної особи.

Також, враховуючи що зустрічною звіркою не підтверджено місця складування та відповідно відстань перевезень відфрезерованого матеріалу на 30 км, підрядною організацією в порушення п. 5.7.1, п.6.5 СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту», завищено транспортні витрати по об`єкту «М-12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м. Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230 на суму 12 252 650,4 грн (з ПДВ), які оплачені Службою та як наслідок завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму. Крім цього, матеріал отриманий від розбирання старого дорожнього покриття по автомобільній дорозі М-12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м. Вінницю) підлягав оцінці з метою визначення його вартості, оприбуткуванню по бухгалтерському обліку та в подальшому вартість оцінки необхідно було врахувати шляхом зменшення вартості виконаних робіт при проведенні розрахунків за них. Водночас, до ревізії надано лише акти прийому-передачі відфрезерованого матеріалу на зберігання підрядній організації без визначення їх вартості, не надано жодних підтверджуючих документів, які свідчать про виготовлення СФОВ з використанням асфальтогрануляту. Також зустрічною звіркою встановлено, що генеральний підрядник ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕНШНЛ» здійснював закупівлю нової органомінеральної суміші, а не виготовляв власними силами.

Враховуючи, що в ході ревізії документально не підтверджено повторне використання відфрезерованого матеріалу та його фактичну наявність, Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області порушено вимоги п.6.7 СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту», п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV при виконанні капітального ремонту автомобільної дороги М-12 Стрий - Тернопіль Кропивницький - Знам`янка (через м.Вінницю), а саме не визначено вартість зворотніх матеріалів та відповідно при проведенні розрахунків за виконані роботи не зменшено їх вартість на суму відфрезерованого матеріалу. Вказане призвело до завищення вартості виконаних робіт по договору № 54-05/21 від 25.05.2021 року «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230, Львівської області» на суму 16 697 922,5 грн, та враховуючи ст. 22 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV та ст. 224, 225 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також, звіркою встановлено що підрядною організацією ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договорах № 131-09/20 від 15.09.2020 «Реконструкція автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок - Жовква Кам`янка Бузька Бібрка на ділянці км 97+863 км 123+370, Львівської області» та №99-07/20 від 22.07.2020 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-24 Миколаїв Городок Жовква Кам`янка Бузька Бібрка на ділянці км 44+747 км 52+960, Львівської області» в окремих випадках завищено норми витрати асфальтобетону в ході влаштування дорожнього покриття. В порушення п.4.1, 4.2, «Правила визначення вартості будівництва в Україні», п.1.3 СОУ Д.2.4-32851616-001:2016, п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV підрядною організацією ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешенл» по договору № 131-09/20 від 15.09.2020 зайво включено в акти КБ-2в асфальтобетон в кількості 321,23 тонни на суму 873473,20 грн, та по договору №99-07/20 від 22.07.2020 зайво включено в акти КБ-2в асфальтобетон в кількості 219,36 тонни на суму 624872,61 грн, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 1498345,81 грн з ПДВ, які оплачені Службою відновлення у Львівській області та як наслідок завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Крім цього, встановлено, що відповідно до Договору №03-01/22 від 14.01.2022, а саме акта КБ-2в за жовтень 2022 року №34/1 підрядною організацією виконувались роботи з улаштування майданчика відстою великогабаритного транспорту. Відповідно до відомості ресурсів до вказаного акта КБ-2в, витрати на перевезення усіх будівельних матеріалів розраховано на відстань 60 км, водночас для перевезення піску застосовано відстань 128 км. Проведеним розрахунком встановлено, що внаслідок неправильного застосування відстані перевезення, підрядником в порушення п.5.10 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва» з урахуванням Змін №1, №2, п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV завищено транспортні витрати на перевезення піску на загальну суму 966 606,6 грн (з ПДВ), які оплачені Службою відновлення у Львівській області, внаслідок чого завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також, встановлено що підрядною організацією ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договору №120-12/21 від 31 грудня 2021 року «Поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Львівської області: М-06 Київ Чоп км 432+877 км 622+256, транспортні розв`язки на М-06 Київ-Чоп км 526+230, км 529+455, км 539+185, км 546+288, км 552+963, км 563+497, км 610+045 (200,9км)» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в включено кошти на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад. В ході зустрічної звірки не надано шляхових листів на пасажирський транспорт, табелів обліку робочого часу (інших первинних документів), які підтверджують проїзд робітників до місця роботи в неробочий час

Також, встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договору № 54-05/21 від 25.05.2021 «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230, Львівської області» виконувались роботи з укріплення прибровочної частини узбіччя, укосів насипу земляних споруд посівом багаторічних трав механізованим способом. Так, встановлено що для виконання окремих видів робіт генпідрядником залучались субпідрядні організації, зокрема відповідно до Акта №625-0-1-1-1 за грудень 2021 року приймання виконаних будівельних робіт субпідрядною організацією ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» в рамках договору № 54-05/21 від 25.05.2021 року виконувались роботи з посіву газонів партерних, мавританських та звичайних вручну загальною площею 31 138,5 м2 та вартістю 230 617,20 грн з ПДВ (566,85 грн за 100м2). Разом з тим, генпідрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в включено аналогічний об`єм роботи з укріплення прибровочної частини узбіччя посівом багаторічних трав механізованим способом загальною площею 31 138,5 м2 вартістю 1 225 962,60 грн з ПДВ (3280,94 грн за 100 м2), які оплачені замовником. Враховуючи відповідність об`ємів виконаних робіт з посіву газонів, які виконані субпідрядником та оплачено Службою, ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» безпосередньо не виконував зазначені роботи та відповідно не здійснював витрати на них. Різниця у вартості виконаних ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» робіт з посіву газонів та виставлених до оплати генпідрядником становить 995345,40 гривні.

Враховуючи, що генпідрядною організацією безпосередньо не виконувались роботи з посіву газонів, ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРЕНШНЛ» в порушення п. 101 постанови КМУ від 01.08.2005 №668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», п. 6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV, завищено вартість виконаних робіт з посіву газонів по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230» на суму 995 345,40 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму. Також враховуючи, що генпідрядною організацією безпосередньо не виконувались роботи з посіву газонів, ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРЕНШНЛ» в порушення п. 101 постанови КМУ від 01.08.2005 №668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», п. 6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 завищено вартість виконаних робіт з посіву газонів по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К.Бузька Бібрка км 44+747 км 52+960, Львівської області» на суму 1 753 651,82 грн, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

В ході ревізії встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» зайво враховано в кошторисний розрахунок № П-929 «Кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва», що є додатком до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в вартість проживання працівників, що призвело до завищення вартості робіт на загальну суму 702 024,24 грн з ПДВ по наступних об`єктах: Поточний середній ремонт автомобільних доріг М-06 Київ Чоп км 650+800 км 665+400 (договір від 22.09.2020 №133-09/20) на суму 5 162,64 грн з ПДВ; Капітальний ремонт мостового переходу р. Орява М-06 Київ Чоп, км 675+835 (договір від 15.02.21 № 19-02/21) на суму 84 615,84 грн з ПДВ;- Поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця Пісочна км 00+000 км 6+139 (договір від 03.05.2019 № 47-05/19) на суму 10 472,64 грн з ПДВ; Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К. Бузька-Бібрка км 0+000 км 12+000, км 25+500 км 34+000 (договір від 22.04.2019 № 39-04/19 та договір від 22.12.2020 № 168-12/20) на суму 483 059,76 грн з ПДВ; Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К. Бузька Бібрка км 179+600 км 190+160 (договір від 26.06.2019 № 72-06/19) на суму 37 318,8 грн з ПДВ; Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К. Бузька Бібрка км 34+000 - км 40+738 (договір від 22.04.2019 № 38-04/19 та договір від 18.12.2020 № 167-12/20) на суму 64 440,96 грн з ПДВ; Поточний середній ремонт автодороги Р-40 Рава-Руська Яворів Судова Вишня км 60+100 км 61+640 (договір від 19.04.2019 №37-04/19) на суму 16 953,6 грн з ПДВ (Перерахунок вартості проживання робітників в Додатку 28 до акта). Таким чином, внаслідок порушення частини першої статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та п. 6.2. КНУ «Настанова з визначення вартості будівництва», підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за травень серпень, жовтень грудень 2019 року, травень грудень 2020 року, квітень, червень, серпень грудень 2021 року та липень 2022 року завищено вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 702 024,24 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в розрахунку вартості 1 маш-год автобуса ПАЗ, всупереч вимог п. 5.3.6 «Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт» зайво враховано загальновиробничі, адміністративні витрати та прибуток, чим завищено вартість робіт на суму 3 355 722,24 грн (з ПДВ). Крім цього, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» завищено вартість робіт по договору від 22.04.2019 № 38-04/19 на суму 706 514,00 грн з ПДВ, чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету. Внаслідок порушення п. 101 «Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», затверджених постанови КМУ від 01.08.2005 №668 та п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за листопад 2019 року та липень 2020 року завищено вартість робіт на суму 1 962 155,00 грн.

Ревізією встановлено, що за період з 01.01.2015 по 30.04.2023 між ТОВ «Експодор» (Підрядник) та САД у Львівській області укладено один договір від 14.08.2020 №115 08/20 про надання послуг з поточного дрібного ремонту (заміна конструкцій дорожнього одягу із зміною поздовжнього профілю земляного полотна для забезпечення водовідведення) на автомобільних дорогах загального користування державного значення Львівської області. Вартість договору становить 72 174 560,0 грн (з ПДВ). В ході ревізії проведеним дослідженням правильності застосування елементарних кошторисних норм встановлено, що відповідно до представлених актів форми КБ-2 в ТзОВ «Експодор» в ході виконання робіт на виконання договору від 14.08.2020 №115-08/20 здійснювалось додавання щебневої суміші середньою товщиною 8 см для поліпшення розпушеної основи доріг без ущільнення в кількості 8543,7 м3 на площі 79109,0 м2. Проте, проведеними розрахунками встановлено, що обсяг щебеневої суміші на площі 79109,0 м2 товщиною шару 8 см без ущільнення повинен становити 6 328,72 м3. Враховуючи вищевказане ТзОВ «Експодор» завищено обсяг виконаних робіт з додавання щебеневої суміші в обсязі 2215,05 м3, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 1 968 296,0 гривень (з ПДВ), які оплачені Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області.

З огляду на зазначене вважає позовні вимоги безпідставними, просить у задоволенні позову відмовити.

14.11.2024 за вх.№21319ел від представника ТзОВ «Автомагістраль-південь» надійшло клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції.

18.11.2024 за вх.№85109 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В засіданні суду, яке відбулось 19.11.2024, судом ухвалено відкласти розгляд справи до 10.12.2024 о 12:00 год для подання письмових пояснень сторонами.

Ухвалою суду від 19.11.2024 задоволено клопотання представника ТзОВ «Автомагістраль-південь» про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

В засіданні суду, 10.12.2024, протокольною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Унідор Сервіс»» (ЄДРПОУ 38143539, 43006, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Сосюри, 45), Приватне підприємство «РОМА» (ЄДРПОУ 22357406, 80316, Львівська обл., місто Рава-Руська, вул. Воїнів УПА, буд. 42а).

10.01.2025 за вх.№2296 від представника позивача надійшла заява про долучення додаткових доказів.

13.01.2025 за вх.№2685 від представника відповідача надійшло клопотання про перенесення судового засідання.

14.01.2025 за вх.№2902 від представника ПП «РОМА» надійшло клопотання про відкладення розгляду справи для надання часу для подання додаткових доказів.

В засіданні суду, яке відбулось 14.01.2025, судом увалено відкласти розгляд справи до 23.01.2025 об 11:00 год у зв`язку з клопотаннями відповідача та третьої особи про відкладення розгляду справи.

15.01.2025 за вх.№3463 від представника ТзОВ «ЕКСПОДОР» надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьої особи.

В засіданні суду, яке відбулось 23.01.2025 судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТзОВ «ЕКСПОДОР» (01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 41; код ЄДРПОУ 39467054) та відкладено розгляд справи до 25.02.2025 об 11:00 год.

23.01.2025 за вх.№5605 від представника ТзОВ «УНІДОР СЕРВІС» надійшли письмові пояснення у справі. Зазначив, що роботи з влаштування захисних шарів з емульсійно-мінеральних сумішей, що відображені в актах форми КБ-2, які перевірялись шляхом відібрання кернів, виконувались ТзОВ «УНІДОР Сервіс» протягом червня - липня 2021 року, а відібрання кернів проводилось в липні 2023 року. Таким чином, відібрання кернів проводилось через три роки після виконання робіт. З цього приводу, в самих протоколах випробувань є примітка в якій зазначено: «Згідно ДБН В.2.3.-4:2015 зміна №1 пункту 21.9: з метою встановлення об`єктивних значень товщини асфальтобетонних шарів та фізико-механічних показників асфальтобетону при прийманні закінчених робіт відбирання кернів потрібно здійснювати у період не раніше, ніж через добу та не пізніше шести місяців після влаштування відповідних шарів. Повідомляємо, що шар ЛЕМС (литої емульсійно-мінеральної суміші) в частині приймального контролю згідно ДБН В.2.3.-4:2015 Автомобільні дороги, контролюється за параметром «Якість готового шару», як для шару зносу. Крім цього, згідно ДСТУ-Н Б В.2.3.-38:2016 (п. 8.2.6) при влаштуванні захисних шарів зносу оцінюють шорсткість та коефіцієнт зчеплення покриття. Виходячи з вищевикладеного, визначення товщини шару зносу з ЛЕМС через певний період часу може носити лише інформаційний характер для накопичення статистичних даних, які б вказували на те як відбувається зношення тонкошарового покриття з плином часу за певних умов руху». Разом з тим, зазначив, що вимогами ДБН В.2.3-4:2015 та ДСТУ-Н Б В.2.3.-38:2016 не встановлюється порядок та/або метод вимірювання товщини шару зносу з ЛЕМС після його улаштування поверх наявного дорожнього одягу. Отже, з огляду на вищевикладене, вважає, що результати лабораторного дослідження зразків, визначені в протоколах випробування матеріалів НУ «Львівська політехніка» виготовлені з порушенням встановлених вимог та норм, а тому зазначені вище висновки відповідача щодо завищення вартості виконаних робіт на суму 7 449 340,26 грн., базуються на неналежних доказах, внаслідок чого є безпідставними і необґрунтованими.

13.02.2025 за вх.№11876 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення.

19.02.2025 за вх,№13671 від представника ТзОВ «УНІДОР СЕРВІС» надійшло клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції.

20.02.2025 за вх.№11435 від представника ТзОВ «ЕКСПОДОР» надійшло клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції.

24.02.2025 за вх.№15347 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі. Зазначив, що орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів, і в разі виявлення порушень законодавства має право пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких порушень. Право вимоги може бути адресоване виключно підконтрольним установам, а звернення до суду в інтересах держави можливе лише у випадку незабезпечення такими установами вимог щодо усунення порушень законодавства з питань збереження і використання активів, виявлених під час здійснення державного фінансового контролю. Стосовно відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, зазначив, що про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом пред`явлення вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

24.02.2025 за вх.№15516 від представника ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» надійшли додаткові пояснення у справі. Щодо висновків аудиторів про завищення вартості перевезення відфрезованого матеріалу в сумі 16697922,50 грн, зазначив, що Державною аудиторською службою 29.08.2023 було надано запит №3 до ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» щодо пред`явлення для обстеження відфрезованого матеріалу на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230, Львівська область». На даний запит ТзОВ «ОНУР КОНСТРУК надано письмові пояснення щодо передачі відфрезерованого матеріалу Представництву «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» для виготовлення мінеральної суміші на атестованих виробництвах згідно проектних рішень та у відповідності до нормативно-технічної документації. Даний факт передачі на виготовлення мінеральної суміші підтверджується Актами прийому-передачі відфрезованого матеріалу між ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» та Представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» та Акту прийому-передачі відфрезованого матеріалу у виробництво ТОВ «Шляховик-97». Факт здійснення фрезування асфальтобетонного покриття та перевезення відфрезованого матеріалу підтверджується витягом з журналу ведення робіт. Щодо висновків аудиторів про завищення норми використання асфальтобетону при влаштуванні нижнього та верхнього шарів покриття (сума нарахування завищення аудиторами 1 498 345,81грн) зазначив, що Товариством виконано роботи з влаштування конструктивних шарів основи і покриття дорожнього одягу у відповідності до проекту та у відповідності до зазначених норм ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво».

Щодо висновків аудиторів про завищення витрат на перевезення піску на загальну суму 966606,60 грн вказав, що договірна ціна за договором №03-01/22 від 14.01.2022 є динамічна, враховуючи цю норму ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРЕНШНЛ» підтверджено всі витрати, зазначені у Акті виконаних робіт, а саме вартість піску, що підтверджується накладною №275 від 21.10.2022 та транспортування піску на відстань 128км, що підтверджується актом наданих послуг №313 від 21.10.2022.

Щодо висновків аудиторів про включення витрат на доплату працівникам у зв`язку із втратами часу на проїзд при перевезенні їх від збірного пункту до місця виконання робіт і назад на загальну суму 762 238,03 грн, то відповідно до Договорів №105-11/21 від 25.11.2021, №110-11/21 від 29.11.2021, №03 01/22 від 14.01.2022 з експлуатаційного утримання включені понесені витрати з втратою часу на проїзд при перевезенні їх від збірного пункту до місця виконання робіт і назад. Розуміючи протяжність мережі доріг, що експлуатуються за договорами, а це і 144 км, і 88 км, і 200 км, і 237 км. Дані державні дороги локаційно розташовані в різних напрямках Львівської області. Тому такі витрати були понесені.

Вважає, що висновки Західного офісу Державної аудиторської службу України не знаходять свого підтвердження та спростовуються доводами та доказами ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» та наданих Позивачем (Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області) у даній справі.

24.02.2025 за вх.№15518 від представника ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

25.02.2025 судом ухвалено відкласти розгляд справи до 11.03.2025 о 09:00 год для надання письмових пояснень третіми особами.

25.02.2025 за вх.№15921 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі. Зазначив, що загалом ревізією питання «Правильність визначення вартості будівництва та визначення фактичних обсягів виконаних робіт» встановлено завищення семи підрядними організаціями вартості виконаних робіт на загальну суму 52475 788,11 грн (з ПДВ), що призвело до зайвих видатків державного бюджету (збитків) на загальну суму. А саме: ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» - 34 926 760,66 грн (з ПДВ), ТзОВ «Автомагістраль-Південь» - 6 724 975,7 грн (з ПДВ), ТзОВ «УНІДОР Сервіс» - 7 449 340,26 грн (з ПДВ), ТзОВ «Експодор» - 1 968 296,0 грн, ПП «Рома» 1 018 533,60 грн (з ПДВ), ТзОВ «РЕММ» - 375 670,99 грн та ТОВ «Балтом Україна» 12 210,00 гривень. Зазначив, що в ході ревізії встановлено порушення, що призвели до завищення вартості виконаних робіт в загальній сумі 52 475 788,1 грн з ПДВ Від завищеної вартості виконаних робіт САД у Львівській області проведено зайве відрахування на утримання служби замовника в сумі 645 934,06 грн, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) державному та місцевому бюджету, чим порушено п.5.8.13 ДСТУ Б Д.1.1-1: 2013 «Правила визначення вартості будівництва», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 05.07.2013 №293, Методику розрахунку коштів на утримання автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, м. Севастополі і областях для забезпечення ними управлінських рішень М 218-03449261-439:2006, яка введена в дію наказом Укравтодору № 127 від 10.04.2006, та відповідні накази Служби автомобільних доріг у Львівській області.

Також ревізією встановлено, що на підставі наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 27.04.2020 №177 «Про встановлення доплати до посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук виконуючому обов`язки начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області» в.о. начальника ОСОБА_1 встановлено доплату до посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук з державного управління у розмірі 15% посадового окладу. Згідно з п. 2.2 Положення про службу автомобільних доріг у Львівській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019 №249, основним предметом діяльності Служби є виконання функцій замовника робіт та послуг з будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг та іншого державного майна, та одержувача бюджетних коштів. До ревізії надано диплом кандидата наук від 12.04.2007 №040588 Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, відповідно до якого ОСОБА_1 присуджено науковий ступінь кандидата наук з державного управління зі спеціальності теорія та історія державного управління. Враховуючи наведене, діяльність керівника Служби за профілем не збігається з наявним науковим ступенем кандидата наук. Протягом ревізійного періоду керівнику Служби ОСОБА_1 зайво нараховано та виплачено доплати в загальній сумі 216 898,99 грн, в т.ч. ЄСВ - 39 112,93 гривень (у 2020 році 32 395,29 грн, в т.ч. ЄСВ - 7 126,96 грн; у 2021 році 56 180,98 грн, в т.ч. ЄСВ 12 359,82 грн; у 2022 році 67 508,17 грн, в т.ч. ЄСВ 14 851,8 грн; протягом січня квітня 2023 року 21 701,62 грн в т.ч. ЄСВ 4 774,36 грн), що призвело до збитків на цю суму.

Крім цього, перевіркою закупівлі UA-2019-02-04-004235-b встановлено неналежне виконання ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» умов договору, а саме завищення вартості виконаних робіт по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Н-13 Львів Самбір Ужгород, км 10+200 км 72+757, Львівської області» на загальну суму 1 782,5 тис гривень. Однак, ревізією встановлено, що станом на час проведення ревізії в недотримання п. 8.2 договору Службою Гарантію виконання договору в сумі 13 896 000,0 грн не перераховано до відповідного бюджету, а повернено підряднику. Крім цього, перевіркою закупівлі встановлено факт неналежного виконання Представництвом Азвірт ММС умов договору від 29.03.2021 №30-03/21 в частині укладання дорожнього покриття недостатньою товщиною, що призвело до завищення обсягів та вартості виконаних робіт на суму 867,0 тис гривень. Проте, станом на час проведення ревізії в недотримання умов договору Службою Гарантію виконання договору не перераховано до відповідного бюджету. Натомість, додатковою угодою №15 від 23.01.2023 продовжено термін дії договору від 29.03.2021 №30-03/21 до 31.12.2023, а також визначено, що підрядник забезпечив виконання своїх зобов`язань за Договором у формі безумовної та безвідкличної електронної банківської гарантії в розмірі 1 відсоток від суми договору (банківська гарантія від 19.01.2023 року №663-23, видана АБ «Банк Альянс», що становить 4 849 000,0 грн). Термін дії забезпечення продовжено до 31.12.2023. Недотримання сторонами умов договору № 41-04-19 від 25.04.2019 року призвело до порушення ст. 193 Господарського кодексу України та недоотримання державним бюджетом коштів в сумі 4 849 000,0 гривень.

06.03.2025 за вх.№19235 від представника ТзОВ «ЕКСПОДОР» надійшли письмові пояснення. ТзОВ «ЕКСПОДОР» підтримує позовні вимоги, вважає безпідставними висновки Західного офісу Держаудитслужби щодо порушень встановлених в акті ревізії від 07.09.2023 №131306-24/14 і які стосуються безпосередньо об`єму робіт виконаних товариством, а вимогу щодо усунення порушень законодавства №131306-14/7422-2023 від 10.10.2023 протиправною. Просить позовні вимоги задовольнити.

10.03.2025 за вх.№20317 від представника ТзОВ «УНІДОР СЕРВІС» надійшло клопотання про долучення додаткових доказів.

В засіданні суду, яке відбулось 11.03.2025, судом залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТзОВ «РЕММ» (м. Львів, вул. Бузкова, 2; код ЄДРПОУ 40357539) та ТзОВ «БАЛТОМ УКРАЇНА» (Львівська область, Львівський район, м. Щирець, вул. Княжа, 14; КОД ЄДРПОУ 35382784). Відкладено розгляд справи до 31.03.2025 о 12:45 год.

11.03.2025 за вх.№20732 від представника ПП «РОМА» надійшла заява про виклик свідка та за вх.№20732 письмові пояснення. Зазначив, що відповідачем не враховано період між завершенням робіт і зняттям контрольних.

31.03.2025 сторони в засідання суду не з`явились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд ухвалив відкласти розгляд справи до 24.04.2025 о 12:30 год.

31.03.2025 за вх.№26972 від представника відповідача надійшли письмові пояснення.

22.04.2025 за вх.№33407 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.

23.04.2025 за вх.№33736 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення. Зазначив, що у відповідності до п. 1.9 розрахунку «Коштів на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва (№ П-929)» (додаток до актів КБ-2в, у разі включення таких витрат) Товариством визначено, що термін перебування працівників в дорозі до місця роботи і назад становить 1 день, що відповідає 24 годинам, що в свою чергу суперечить даним часу перебування в дорозі, що наведені в «Розрахунку вартості перевезення робітників ТзОВ «Автомагістраль-Південь ».

24.04.2025 за вх.№34004 від представника ТзОВ «Автомагістраль-південь» надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Суд відмовив у задоволенні такого.

Ухвалою суду від 24.04.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд справи по суті на 15 травня 2025 року о 10:00 год.

В судовому засіданні у справі № 380/26300/23, що відбулося 15 травня 2025 року, суд ухвалив розгляд справи відкласти на 05 червня 2025 року о 12:15 год для подання додаткових пояснень.

15.05.2025 за вх.№40573 від представника ТзОВ «Балтом Україна» надійшла заява, в якій зазначив, що вартість наданих послуг на загальну суму 12210,00 гривень по договору від 19.02.2020 №29-02/20 відшкодовано шляхом повернення коштів на розрахункових рахунок Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області.

04.06.2025 за вх.№ 45996 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі. Зазначив, що звіркою встановлено, що на виконання зобов`язань по договірних відносинах по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К.Бузька Бібрка, км 34+000 км 40+738, Львівська область» (договір підряду від 22.04.2019 № 38-04/19) залучалися субпідрядні організації, для виконання окремих видів робіт. Так, на часткове виконання робіт з влаштування дорожньої розмітки ТзОВ «Автомагістраль-Південь» залучалася субпідрядна організація ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» (договір від 09.11.2020 № 0922/2020-Ск1). Проведеним співставленням обсягів та вартості робіт, включених в акт форми КБ-2в Генпідрядною організацією з роботами, що відображені в акті субпідрядної організації, за результатами якого встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» враховано ідентичні обсяги робіт, проте вартісні показники не відповідають даним, що наведені в акті Генпідряду. ТзОВ «Автомагістраль-Південь» завищено вартість робіт по договору від 22.04.2019 № 38-04/19 на суму 706 514,00 грн з ПДВ, чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету.

04.06.2025 за вх. № 46098 від представника Західного офіс Держаудитслужби надійшла заява про долучення актів перерахунку.

04.06.2025 за вх. № 46220 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.

05.06.2025 за вх. № 46325 від представника товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» надійшли додаткові пояснення у справі. Зазначив, що чинне законодавство визначає, що за умови обрання твердої договірної ціни роботи виконуються за встановленою в договорі ціною, а підрядник в свою чергу самостійно несе ризик перевищення твердого кошторису. В той же час, підрядник у випадку певного заощадження має право на оплату роботи за ціною, встановленою в договорі, якщо замовник не доведе, що заощадження зумовило погіршення якості робіт. Таким чином, за відсутності доказів того, що роботи по договорам підряду №38-04/19 від 22.04.2019 та №39-04/19 від 22.04.2019 виконано без належної якості, відсутні підстави для зміни твердої договірної ціни. Той факт, що залучена Товариством для виконання вказаних робіт субпідрядна організація ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» виконала вказані роботи на меншу суму, 1 235 228,40 грн жодним чином не впливає на законність дій позивача та третьої особи, так як загальна сума виконання договору не перевищила обумовлену тверду договірну ціну, а якість виконаних робіт відповідає умовам договору, що відповідачем не спростовується. Просить позовні вимоги задовольнити.

05.06.2025 за вх. № 46485 від представника товариства з обмеженою відповідальністю «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

05.06.2025 за вх. № 46514 від представника товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» надійшли додаткові пояснення у справі. Вважає, відповідачем не доведено факту наявності порушення під час здійснення фінансово-господарської діяльності позивачем та третьою особою, що свідчить про неправомірність оскаржуваної вимоги в частині висновку про завдання збитків (завищення вартості робіт) на суму 1 962,2 тис грн.

В судовому засіданні у справі № 380/26300/23, що відбулося 05 червня 2025 року, суд ухвалив розгляд справи відкласти на 19 червня 2025 року о 11:00 год для подання додаткових пояснень.

19.06.2025 за вх. № 50801 від товариства з обмеженою відповідальністю «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» надійшли додаткові пояснення. Зазначив, що висновки Західного офісу Держаудитслужби про завищення обсягів використання асфальтобетонних сумішей на об`єктах реконструкції та капітального ремонту автомобільної дороги Т-14-25 у Львівській області є необґрунтованими та суперечать як проектній документації, що пройшла державну експертизу, так і чинним нормативам, зокрема п. 8.2.7 ДБН В.2.3-4:2015. Додаткові обсяги сумішей були обумовлені необхідністю влаштування укосів (призм) при будівництві дорожнього одягу, що чітко визначено у кошторисах, зведених відомостях обсягів робіт та підтверджено технічними завданнями за кожним договором.

По договору № 03-01/22 від 14 січня 2022 року між позивачем та ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» передбачена динамічна договірна ціна, що дає можливість коригувати вартість робіт та відстані перевезення відповідно до фактичних даних. Відповідно до п. 4.4 договору, Підрядник зобов`язаний надавати на вимогу Замовника документи, які підтверджують понесені витрати. У рамках зазначеного договору, на виконання робіт з влаштування майданчика відстою великогабаритного транспорту до актів КБ-2В було включено витрати на закупівлю та перевезення піску, що підтверджується відповідними первинними документами. Закупівлю матеріалу засвідчено видатковою накладною № 275 від 21.10.2022. Витрати на його транспортування на відстань 128 км до місця проведення робіт підтверджуються актами здачі-приймання робіт (надання послуг) № 313 від 21 жовтня 2022 року та № 381 від 29 листопада 2022 року. Саме ці акти підтверджують факт фактичного перевезення матеріалу в межах передбачених договірних умов. Таким чином, підрядник документально підтвердив як вартість закупівлі піску, так і обсяг витрат на його транспортування на відстань 128 км, що відповідає умовам договору і характеру виконаних робіт. Отже, твердження відповідача щодо завищення транспортних витрат на перевезення піску на загальну суму 966 606,60 грн (з ПДВ) є необґрунтованими і не відповідають фактичним обставинам, підтвердженим належними доказами.

Вважає, що дії позивача та третьої особи, які полягали в оплаті вартості робіт за ціною визначеною при укладанні договору повністю узгоджуються з умовами укладених договорів підряду, нормами Цивільного кодексу України та ДСТУ Б Д.1.1 1:2013 «Правила визначення вартості будівництва». Натомість, відповідачем не доведено факту наявності порушення під час здійснення фінансово-господарської діяльності позивачем та третьою особою, що свідчить про неправомірність оскаржуваної вимоги в частині висновку про завдання збитків. Просить позов задовольнити.

19.06.2025 за вх. № 50804 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі, просить у задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні у справі № 380/26300/23, що відбулося 19 червня 2025 року, суддя Сподарик Наталія Іванівна ухвалив: розгляд справи відкласти на 10 липня 2025 року о 11:00 год у зв`язку для оцінки зібраних доказів.

07.07.2025 за вх.№ 55473 від представника відповідача надійшло клопотання про долучення доказів.

В засідання суду 10.07.2025 суд ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження за клопотанням сторін.

11.07.2025 за вх.№ 57041 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.

Ухвалою суду від 21.07.2025 поновлено судовий розгляд справи №380/26300/23, призначено судове засідання на 11.09.2025 об 11:00 год.

11.09.2025 засідання суду не відбулось у зв`язку з оголошенням сигналу «Повітряна тривога» у м. Львові. Судом ухвалено відкласти розгляд справи на 18.09.2025 о 13:00 год.

11.09.2025 за вх.№73011 від представника відповідача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів.

17.09.2025 за вх.№74403 від представника відповідача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів.

В судовому засіданні у справі № 380/26300/23, що відбулося 18.09.2025, суд ухвалив оголосити перерву до 25.09.2025 об 11:00 год перед оголошенням судового рішення.

В засіданні суду, яке відбулось 25.09.2025 представник позивача та представники третіх сторін позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та представників третіх осіб, дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до п. 1.1.4.1 плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби (надалі - Відповідач) на II квартал 2023 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області (надалі - Позивач, Служба відновлення) за період з 01.01.2019 по 30.04.2023 року, в ході якої встановлено порушення, що відображені в акті ревізії від 07.09.2023 № 131306-24/14.

Так, відповідно до акту ревізії від 07.09.2023 № 131306-24/14 «Правильність визначення вартості будівництва та визначення фактичних обсягів виконаних робіт», контрольним заходом встановлено, що у ревізійному періоді основна сума бюджетного фінансування спрямована на здійснення експлуатаційного утримання та поточних ремонтів автомобільних доріг загального користування державного значення.

Загальна сума сплачених бюджетних коштів в ревізійному періоді становить 9919031,60 тис грн, в тому числі експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт - 2355756,47 тис грн, поточний середній ремонт - 3185784,43 тис грн та капітальний ремонт, реконструкція та будівництво - 4377490,70 тис гривень.

Ревізією встановлено, що фактично виконані роботи в Службі оформлені актами приймання підрядних робіт (форма №КБ-2в) та довідками про вартість виконаних робіт та витрат (форма №КБ-3).

Для визначення норм витрат в актах форми КБ-2в застосовувались СОУ 42.1-37641918-050:2012 «Порядок визначення вартості капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення)», СОУ 42.1-37641918-085:2018 «Правила визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, мостів та інших транспортних споруд», СОУ 45.2-00018112-035:2010 «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи. Автомобільні дороги та мости», ДСТУ БД.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 Nє293, та ін.

Контрольним заходом встановлено, що відповідно до довідок форми КБ-3 та актів виконаних робіт форми КБ-2в періоді з 01.01.2019 по 30.04.2023 підрядними організаціями виконано робіт (надано послуг) на загальну суму 9919031,60 тис грн (в т.ч. за рахунок коштів державного бюджету - 9641577,07 тис грн, обласного бюджету - 261564,39 тис грн, сільського та районного бюджетів -15890,13 тис гривень).

Зокрема, у 2019 році виконано робіт на суму 1613558,02 тис грн (в т.ч. за рахунок коштів державного бюджету - 1442142,90 тис грн, обласного бюджету - 171044,41 тис грн, сільського та районного бюджетів - 370,71 тис грн), за 2020 рік виконано робіт - 2777544,54 тис грн (в т.ч. за рахунок коштів державного бюджету - 2689576,94 тис грн, обласного бюджету - 78246,37 тис грн, сільського та районного бюджетів - 9721,23 тис грн), за 2021 рік виконано робіт- 4773292,62 тис грн (в т.ч. за рахунок коштів державного бюджету - 4260 900,190 тис грн, обласного бюджету - 118,62 тис грн, сільського та районного бюджетів - 5 243,92 тис грн), за 2022 рік виконано робіт - 1128633,017 тис грн (в т.ч. за рахунок коштів державного бюджету - 1115923,75 тис грн, обласного бюджету - 12155,00 тис грн, сільського та районного бюджетів - 554,27 тис грн), за період з 01.01.2023 по 30.04.2023 виконано робіт на 133 033,29 тис грн ( за рахунок коштів державного бюджету).

В ході ревізії з метою встановлення фактично виконаних робіт та наданих послуг підрядними організаціями представниками Служби, в присутності представників підрядних організацій та працівників Західного офісу Держаудитслужби проведено контрольні обміри (обстеження) по 10 об?єктах ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення.

Під час проведення обстежень проведено відбір зразків асфальтобетонного покриття. Загалом протягом ревізії відібрано 172 керни, які передано в науково-дослідну лабораторію кафедри «Автомобільні дороги та мости» НУ «Львівська Політехніка» для дослідження фактичної товщини покриття.

Відповідно до складених науково-дослідною лабораторією кафедри «Автомобільні дороги та мости» НУ «Львівська Політехніка» за результатами проведеного відбору протоколів встановлено по окремих підрядних організаціях невідповідність фактичної товщини дорожнього покриття, товщині передбаченій укладеними договорами.

В ході проведеної ревізії, встановлено, що Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області в період, який перевіряється було укладено договори з ТзОВ «Експодор», ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ», ТзОВ «Автомагістраль-Південь», ПП «Рома», ТзОВ «УНІДОР Сервіс», ТзОВ «Техно-Буд-Центр», ТзОВ «Шляховик-Т», МПП «НАРА», ТзОВ «Укрспектрол», ТзОВ «РАУН», ТзОВ «Балтом Україна», ТзОВ «РЕММ».

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з ТзОВ «Експодор».

Встановлено, що за період з 01.01.2019 по 30.04.2023 між ТзОВ «Експодор» та позивачем укладено договір від 14.08.2020 №115-08/20 про надання послуг з поточного дрібного ремонту (заміна конструкцій дорожнього одяг із зміною повздовжнього профілю земляного полотна для забезпечення водовідведення) на автомобільних дорогах загального користування державного значення Львівської області. Вартість договору становить 72174560,00 гривень. Вид договірної ціни тверда. Місце надання послуг: автомобільні дороги загального користування державного значення Львівської області. Встановлено, що ТзОВ «Експодор» надано послуги з дрібного поточного ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква-Кам`янка-Бузька-Бібрка на загальну суму 63372468,00 грн (у 2020 році 24957108,00 грн та у 2021 році 38415360,00 гривень).

Проведено контрольні обміри окремих фактично виконаних робіт по договору на автомобільній дорозі Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква-Кам`янка-Бузька-Бібрка.

Під час проведення обмірів відібрано 28 зразків дорожнього покриття (керни) у вигляді циліндричних кернів, які передано в лабораторії НУ «Львівська політехніка».

В ході ревізії проведеним дослідженням правильності застосування елементарних кошторисних норм встановлено, що відповідно до представлених актів форми КБ-2 в ТзОВ «Експодор» в ході виконання робіт на виконання договору здійснювалось додавання щебеневої суміші середньою товщиною 8 см для поліпшення розпушеної основи доріг без ущільнення в кількості 8543,7 м3 на площі 79109,0 м2.

Проте проведеними розрахунками встановлено, що обсяг щебеневої суміші на площі 79109,0 м2 товщиною шару 8 см без ущільнення повинен становити 6328,72 м3.

ТзОВ «Експодор» завищено обсяг виконаних робіт з додавання щебеневої сумі в обсязі 2215,05 м3, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 1968296,00 гривень (з ПДВ), які оплачені Службою та як наслідок завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ».

За період з січня 2019 року по квітень 2023 року ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» укладено 52 договори з капітального ремонту та реконструкції, поточного середнього, дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення з Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області на загальну суму 4902302816,61 грн, які оплачено в повному обсязі.

1. В ході виконання робіт по договорах № 131-09/20 від 15.09.2020 «Реконструкція автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв - Городок - Жовква - Кам`янка Бузька - Бібрка на ділянці км 97+863 - км 123+370, Львівської області» та №99-07/20 від 22.07.2020 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14- 24 Миколаїв - Городок - Жовква - Кам`янка Бузька - Бібрка на ділянці км 44+747 - км 52+960, Львівської області» в окремих випадках завищено норми витрати асфальтобетону в ході влаштування дорожнього одягу.

Згідно актів КБ-2 виконано робіт по улаштуванні асфальтобетону на загальну площу 92 928,46 м2 та при цьому затрачено 22809,91 тонн асфальтобетону або 245,45 тонн на 1000 м2.

Разом з тим, відповідно до РЕКН ОН 1-2-2 норма витрат асфальтобетону на улаштування нижнього шару покриття із крупнозернистої асфальтобетонної суміші товщиною 10 см асфальтоукладальником Vоgе1е Super на 1000 м2 становить 242 тонни, тобто фактична витрата асфальтобетону згідно норми на площу 92 928,46 м 2 має становити 22 488,68 тонни. Враховуючи наведене, підрядником зайво використано асфальтобетону в кількості 321,23 тонн.

При виконанні робіт відповідно договору №99-07/20 від 22.07.2020 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14- 25 Миколаїв - Городок - Жовква - Кам`янка Бузька - Бібрка на ділянці км 44+747 - км 52+960, Львівської області» встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході влаштування нижнього шару покриття із крупнозернистої асфальтобетонної суміші товщиною 10 см асфальтоукладальником Vоgе1е Super, при ширині укладання 3,75 м (РЕКН ОН1-2) на загальну площу 66160,1 м2 списано згідно відомості ресурсів до актів КБ- 2в 16199,5 тонн асфальтобетону, що на 188,276 тонн перевищує встановлені норми витрат матеріальних ресурсів.

В ході улаштування верхнього шару покриття із щебенево-мастикової асфальтобетонної суміші (ЩМА) товщиною 5 см асфальтоукладальником Vоgе1е Super, при ширині укладання 3,75 м. (РЕКН ОН1-1) на загальну площу 66160,1 м2 використано 8003,37 тонн асфальтобетону або 121 тонну на 1000м2. Hормою РЕКН ОН 1-3-1 на площу 66 160,1 м2 передбачено 7 972,29 тонн асфальтобетону або 120,5 тонн асфальтобетону на 1000м2. Враховуючи наведене, підрядником при улаштуванні верхнього шару покриття ЩМА зайво використано матеріалу в кількості 31,08 тонн.

Підрядною організацією ТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» по договору № 131-09/20 від 15.09.2020 зайво включено в акти КБ- 2в асфальтобетон в кількості 321,23 тонни на суму 873 473,20 грн, та по договору №99-07/20 від 22.07.2020 зайво включено в акти КБ-2в асфальтобетон в кількості 219,36 тонни на суму 624 872,61 грн, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 1498345,81 гри з ПДВ, які оплачені Службою відновлення у Львівській області та як наслідок завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Щодо завищеної норми витрати асфальтобетону по договору №99-07/20 від 22.07.2020 відповідні но момент закінчення ревізії не надано.

2. Підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договору №120-12/21 від 31 грудня 2021 року «Поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Львівської області: М-06 Київ - Чоп км 432+877 - км 622+256, транспортні розв`язки на М- 06 Київ-Чоп км 526+230, км 529+455, км 539+185, км 546+288, км 552+963, км 563+497, км 610+045 (200,9км) до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в включено кошти на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад.

ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в по договору №120-12/21 від 31 грудня 2021 року включено кошти на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад на загальну суму 613 521,98 грн (з ПДВ).

ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в по договорах №105-11/21 від 25.11.2021, №110-11/21 від 29.11.2021, №03-01/22 від 14.01.2022 також включено кошти на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад на загальну суму 149 538,37 грн (з ПДВ), однак аналогічно підтверджуючих документів на здійснення таких витрат не надано.

ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ», в порушення п. 5.26 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва» з урахуванням Змін №1, №2, п. З ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-ІУ, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-ІУ не підтверджено витрати на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад в неробочий час на суму 762 238,03 грн (з ПДВ), які оплачені Службою відновлення у Львівській області.

3. Відповідно до Договору №03-01/22 від 14.01.2022, а саме акта КБ-2в за жовтень 2022 року №34/1 підрядною організацією виконувались роботи з улаштування майданчика відстою великогабаритного транспорту. Відповідно до відомості ресурсів до вказаного акта КБ-2в, витрати на перевезення усіх будівельних матеріалів розраховано на відстань 60 км, водночас для перевезення піску застосовано відстань 128 км. При цьому, до зустрічної звірки надано видаткову накладну №275 від 21.10.2022, відповідно до якої будівельні матеріали зазначені в відомості ресурсів до акта КБ- 2в за жовтень 2022 року №34/1 (в тому числі пісок) закуплені в представництво «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАІ АНОНІМ ШИРКЕТІ» (далі Представництво «Онур Тааххут») та транспортувались зі складу База Львів.

Згідно акта КБ-2в за грудень 2022 року №45 для перевезення піску застосовано відстань перевезення 128 км, при цьому згідно накладної від 28.11.2022 року №343 пісок перевозився з складу База Львів Представництва «ОНУР ТААХУУТ».

Внаслідок неправильного застосування відстані перевезення, підрядником завищено транспортні витрати на перевезення піску на загальну суму 966606,6 грн (з ПДВ).

4. ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договору № 54-05/21 від 25.05.2021 «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 - км 44+230, Львівської області» виконувались роботи з укріплення прибровочної частини узбіччя, укосів насипу земляних споруд посівом багаторічних трав механізованим способом.

Відповідно до Акта №625-0-1-1-1 за грудень 2021 року приймання виконаних будівельних робіт субпідрядною організацією ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» в рамках договору № 54-05/21 від 25.05.2021 року виконувались роботи з посіву газонів партерних, мавританських та звичайних вручну загальною площею 31138,5 м2 та вартістю 230 617,20 грн з ПДВ (566,85 грн за 100м2).

Разом з тим, генпідрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в включено аналогічний об`єм роботи з укріплення прибровочної частини узбіччя посівом багаторічних трав механізованим способом загальною площею 31 138,5 м2 вартістю 1 225 962,60 грн з ПДВ (3280,94 грн за 100 м2), які оплачені замовником. Враховуючи відповідність об`ємів виконаних робіт з посіву газонів, які виконані субпідрядником та оплачено Службою, ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» безпосередньо не виконував зазначені роботи та відповідно не здійснював витрати на них. Різниця у вартості виконаних ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» робіт з посіву газонів та виставлених до оплати генпідрядником становить 995 345,40 гривні.

5. По договору №99-07/20 від 22.07.2020 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-25 Миколаїв - Городок - Жовква - К.Бузька - Бібрка км 44+747 - км 52+960, Львівської області» встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» виконувались роботи з укріплення укосів, дна кювета, вихідного укоса кювета земляних споруд посівом багаторічних трав механізованим способом, до виконання яких залучено субпідрядну організацію ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ».

Відповідно до Акта №576-0-1-1 за травень 2021 року субпідрядною організацією в рамках договору №99-07/20 від 22.07.2020 виконувались роботи з посіву газонів партерних, мавританських та звичайних вручну загальною площею 59 113 м2 вартістю 749 934,0 грн (852,39 грн за 100м2).

Генпідрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до акта приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2021 року включено роботи з укріплення укосів, дна кювета, вихідного укоса кювета земляних споруд посівом багаторічних трав механізованим способом площею 52 720 м2 та 2,9253 га вартістю 3474,86 грн. за 100 м2 та 86 826,4 грн за 1 га відповідно, всього на загальну суму 2 503 549,82 гривень.

Різниця у вартості виконаних ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» робіт з посіву газонів та виставлених до оплати генпідрядником становить 1753651, 82 гривні.

6. Робочим проектом по капітальному ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький- Знамянка (через м. Вінницю) на ділянці км 0+000 - км 44+230, передбачено шляхом фрезерування знищити старе асфальтобетонне покриття з подальшим додаванням нового кам`яного матеріалу для оптимізації зернового складу суміші. В подальшому фрезерована суміш укріпляється.

Підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» здійснювалось фрезерування старого покриття з застосуванням ресурсно-елементно кошторисних норм ДН2-32-16, ДН2-32-17 «Холодне фрезерування асфальтобетонного покриття фрезою WIRTGEN2000 при глибині фрезерування 5 см, 8 см. Всього згідно актів КБ-2в підрядником відфрезеровано старого покриття загальною площею 276 350 м2. В подальшому згідно актів ф. КБ-2в здійснено перевезення асфальтогрануляту 47 708,35 тонн на відстань 30 км (в тому числі субпідрядною організацією ТзОВ «Шляховик-97 - 28 522,8 тонн). Вартість перевезення становить 214,02 грн за 1 тонну без ПДВ. Загальна вартість перевезення асфальтогрануляту становить 10 210 542,0 грн (без ПДВ). Водночас, в актах КБ-2в не враховано зворотну вартість матеріалів, які утворились від розбирання дорожнього покриття.

До зустрічної звірки надано акти прийому-передачі від 04.07.2023 №1 та від 04.07.2021 №2. Так, відповідно до вказаних актів комісією в складі: заступника начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області Яблонського Ю.В., інженера - будівельника ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» Івасівки Р.О. та провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Ткачика І.М. матеріал від фрезерування покриття в кількості 16 223,58 мкуб вивезено на робочу базу для подальшого приготування органо - мінерального матеріалу. Згідно актів вищевказаний матеріал в кількості 16 223,58 мкуб передано на зберігання підрядній організації ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» під звіт інженера-будівельника Івасівки Р.О.

Також згідно акта прийому-передачі відфрезерованого матеріалу б/н від 15.09.2021 комісією в складі начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Львівській області Ткача М.М., інженера-будівельника ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» ОСОБА_2 та головного інженера ТОВ «Шляховик-97» ОСОБА_3 , відповідно до якого на ділянці км 0+000 - км 21+070 виконано роботи із фрезерування існуючого асфальтобетонного покриття із застосуванням фрези. Відфрезерований матеріал в кількості 18 021,6 м куб перевезено на базу ТзОВ «Шляховик-97» для подальшого приготування органо-мінеральної суміші.

Згідно зазначеного акта матеріал від фрезерування існуючого покриття в кількості 18 021,6 м куб передається на зберігання субпідрядній ТзОВ «Шляховик- 97» під звіт головного інженера ОСОБА_3 .

Всього згідно актів прийому передачі передано на зберігання відфрезерованого матеріалу в кількості 34 245,18 м куб.

Водночас, до зустрічної звірки надано видаткові накладні, відповідно до яких ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» закуплено нову суміш органо- мінеральну (далі СФОВ) в ПРЕДСТАВНИЦТВО ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ. (далі Представництво Онур). Так, згідно видаткової накладної №459 від 30.08.2021 ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» закуплено 34 731,94 м куб органо-мінеральної суміші М-40 на суму 79 099 909,43 грн,

Всього згідно накладних ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» закуплено суміші органо-мінеральної в Представництва «Онур ТААХХУТ» в загальній кількості 64504 мкуб на суму 174363000,56 грн.

Враховуючи наведене, ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» не здійснював виготовлення органо-мінеральної суміші власними силами, а придбав нову суміш в іншої юридичної особи.

7. Також ревізією встановлено завищення транспортних витрат по об`єкту «М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький-Знам`янка (через м. Вінницю) на ділянці км 0+000 - км 44+230 на суму 12 252 650,4 грн (з ПДВ)

Матеріал отриманий від розбирання старого дорожнього покриття по автомобільній дорозі М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам`янка (через м. Вінницю) підлягав оцінці з метою визначення його вартості, оприбуткуванню по бухгалтерському обліку та в подальшому вартість оцінки необхідно було врахувати шляхом зменшення вартості виконаних робіт при проведенні розрахунків за них.

До ревізії не надано жодних підтверджуючих документів, які свідчать про виготовлення СФОВ з використанням асфальтогрануляту. Також зустрічною звіркою встановлено, що генеральний підрядник ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕНШНЛ» здійснював закупівлю нової органо-мінеральної суміші, а не виготовляв власними силами.

Враховуючи мінімальну ціну, яка зазначена в ціновій довідці на асфальтогранулят, проведено розрахунок вартості відфрезерованого матеріалу по автомобільній дорозі М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам`янка (через м.Вінницю) (47 708,35 тонн*350 грн=16 697 922,5 грн).

Вказане призвело до завищення вартості виконаних робіт по договору № 54-05/21 від 25.05.2021 року «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 - км 44+230, Львівської області» на суму 16 697 922,5 грн.

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з ТзОВ «Автомагістраль-Південь».

1. За період з січня 2019 року по квітень 2023 року ТзОВ «Автомагістраль-Південь» укладено 65 договорів з капітального ремонту та реконструкції, поточного середнього, дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення з Службою автомобільних доріг у Львівській області на загальну суму 2851017258,46 грн., за які оплачено в повному обсязі.

Під час ревізії, проведено зустрічну звірку в ТзОВ «Автомагістраль- Південь» з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з САД у Львівській області за період з 01.01.2019 по 30.04.2023.

Встановлено завищення вартості виконаних робіт, включених у акти приймання виконаних робіт ф. КБ-2в в рядку V «Інші супутні витрати» внаслідок зайвого віднесення витрат за проживання однієї доби відряджених працівників та не підтверджених документально витрат на їх проживання, витрат на перевезення відряджених працівників до місця роботи і назад .

Проведеною звіркою в ТзОВ «Агропроменерго», відповідно до представлених документів, не надалось можливості підтвердити фактичну кількість робітників, які проживали та кількість діб проживання. Оскільки до звірки представлено акти надання послуг без зазначення кількості проживаючих, кількості діб та вартості доби проживання.

Товариством зайво враховано в кошторисний розрахунок № П-929 «Кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва», що є додатком до актів приймання викопаних будівельних робіт ф. КБ-2в вартість проживання працівників, що призвело до завищення вартості робіт на загальну суму 702 024,24 грн з ПДВ по наступних об`єктах:

- Поточний середній ремонт автомобільних доріг М-06 Київ - Чоп км 650+800 - км 665+400 (договір від 22.09.2020 №133-09/20) на суму 5 162,64 грн з ПДВ;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Орява М-06 Київ - Чоп, км 675+835 (договір від 15.02.21 № 19-02/21) на суму 84 615,84 грн. з ПДВ;

- Поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця - Пісочна км 00+000 - км 6+139 (договір від 03.05.2019 № 47-05/19) на суму 10472,64 грн з ПДВ;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв - Городок - Жовква - К. Бузька-Бібрка км 0+000 - км 12+000, км 25+500 км 34+000 (договір від 22.04.2019 №39-04/19 та договір від 22.12.2020 №168-12/20) на суму 483059,76 грн з ПДВ;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв - Городок - Жовква - К. Бузька - Бібрка км 179+600 - км 190+160 (договір від 26.06.2019 №72- 06/19) на суму 37318,8 грн з ПДВ;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв - Городок - Жовква - К. Бузька - Бібрка км 34+000 - км 40+738 (договір від 22.04.2019 № 38-04/19 та договір від 18.12.2020 № 167-12/20) на суму 64440,96 грн з ПДВ;

- Поточний середній ремонт автодороги Р-40 Рава-Руська - Яворів - Судова

Вишня км 60+100 км 61+640 (договір від 19.04.2019 №37-04/19) на суму 16953,6 грн з ПДВ.

Підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за травень - серпень, жовтень - грудень 2019 року, травень - грудень 2020 року, квітень, червень, серпень - грудень 2021 року та липень 2022 року завищено вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 702024,24 грн.

2. Товариством до розрахунку вартості перевезення робітників застосовано швидкість руху транспортних засобів для перевезення робітників, що не відповідає Постанові КМУ «Про Правила дорожнього руху», що призвело до завищення вартості перевезення відряджених робітників, та включено в розрахунок «Коштів на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва (№ ГІ-929)» п. 1.5 «Загальна вартість проїзду в один кінець на 1 людину, грн» на загальну суму 705 074,22 грн (з ПДВ) по наступних об`єктах:

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км 0+000-км12+000, км 25+500-км 34+000 (договір від 22.04.2019 №39-04/19) на суму 226 169,06 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км 0+000-км 12+000, км 25+500-км 34+000 додаткові роботи (договір від 22.12.2020 №168-12/20) на суму 17 242,75 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км34+000-км40+738 (договір від 22,04.2019 №38-04/19) на суму 49 309,03 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км34+000-км40+738 додаткові роботи (договір від 18.12.2020 № 167-12/20) на суму 4 2086,30 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км 179+600-км 190+160 (договір від 26.06.2019 №72-06/19) на суму 24 324,64 грн;

- Будівництво автодороги Т-14-02 Східниця-Пісочна км 16+100 - км 21+700 (договір 03.08.2020 №104-08/20) на суму 47 091,58 грн;

- поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця- Пісочна км 00+000 - км 6+139 Договір від 03.05.2019 №47-05/19) на суму 62 683,38 грн;

- поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця- Пісочна км29+360- км 62+396 (договір від 16.05.2019 №48-05/19) на суму 156 030,33 грн;

- експлуатаційне утримання автомобільної дороги М-10 Львів-Краковець км 69+926-км 70+446 (договір від 23.06.2022 №27-06/22 ВС) на суму 4 412,75 грн;

- капітальний ремонт автодороги М-11 Львів-Шегині, км 24+960-км 28+757 (договір 30.05.2018 № 43-05/18) на суму 11 057,81 грн;

- капітальний ремонт автодороги М-11 Львів-Шегині, км 32+460 - 36+600 (договір 08.04.2019 № 30-04/19) на суму 5 812,75 грн;

- Поточний середній ремонт автодороги Р-40 Рава Руська - Яворів - Судова Вишня км 60+100 - км 61+640 (від 19.04.2019 №37-04/19) на суму 15 524,14 грн;

- поточний середній ремонт автомобільних доріг М 06 Київ - Чоп км 650+800- км 665+400 (від 22.09.2020 №133-09/20) на суму 27 328,29 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Бримівкав с. Плавє та Тухолька ,

М-06-Київ-Чоп км 681+054 (договір від 19.04.2021 №34-04/21) на суму

7 215,75 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Сможанка с. Сможе , М-06-Київ- Чоп (договір від 12.02.2021 №18-02/21) на суму 21 853,38 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Орява км675+835 , М-06-Київ- Чоп (договір 15.02.2021 №19-02/21) на суму 14 614,30 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Орячик км672+728 , М-06-Київ- Чоп (договір від 15.02.21 №20-02/21) на суму 10 117,98 грн.

Таким чином, підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за травень - серпень, жовтень - грудень 2019 року, травень - грудень 2020 року, квітень, червень, серпень - грудень 2021 року та серпень 2022 року завищено вартість робіт по зазначених об`єктах на суму 705 074,22 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Товариством зайво враховано загальновиробничі, адміністративні витрати та прибуток, чим завищено вартість робіт на суму 3 355 722,24 (з ПДВ) по наступних об`єктах:

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км 0+000-км 12+000, км 25+500-км 34+000 (договір від 22.04.2019 №39-04/19) на суму 1 458 668,99 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км 0+000-км 12+000, км 25+500-км 34+000 додаткові роботи (договір від 22.12.2020 №168-12/20) на суму 104 036,85 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км 34+000-км40+738 (договір від 22,04.2019 №38-04/19) на суму 251 234,65 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км34+000-км40+738 додаткові роботи (договір від 18.12.2020 №167-12/20) на суму 25 039,37 грн;

- Капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква- К. Бузька-Бібрка км 179+600-км 190+160 (договір від 26.06.2019 №72-06/19) на суму 148 839,52 грн;

- Будівництво автодороги Т-14-02 Східниця-Пісочна км 16+100 - км 21+700 (договір 03.08.2020 №104-08/20) на суму 359 723,44 грн;

- поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця- Пісочна км 00+000 - км 6+139 Договір від 03.05.2019 №47-05/19) на суму 46 101,30 грн;

- поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця- Пісочна км29+360- км 62+396 (договір від 16.05.2019 №48-05/19) на суму 151 119,61 грн;

- експлуатаційне утримання автомобільної дороги М-10 Львів-Краковець км 69+926-км 70+446 (договір від 23.06.2022 №27-06/22 ВС) на суму 88 918,65 грн;

- поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця- Пісочна км29+360- км 62+396 Договір від 04.12.2020 №160-12/20 дод.роботи на суму 22 898,32 грн;

- капітальний ремонт автодороги М-1 1 Львів-Шегині, км 24+960-км 28+757 (договір 30.05.2018 № 43-05/18) на суму 76 272,89 грн;

- капітальний ремонт автодороги М-11 Львів-Шегині, км 32+460 - 36+600 (договір 08.04.2019 № 30-04/19) на суму 26 505,97 грн;

- Поточний середній ремонт автодороги Р-40 Рава Руська - Яворів - Судова Вишня км 60+100 - км 61+640 (від 19.04.2019 №37-04/19) на суму 10 859,02 грн;

- поточний середній ремонт автомобільних доріг М 06 Київ - Чоп км 650+800- км 665+400 (від 22.09.2020 №133-09/20) на суму 186 237,23 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Бримівкав с. Плаве та Тухолька, М-06-Київ-Чоп км 681+054 (договір від 19.04.2021 №34-04/21) на суму 71 772,17 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Сможанка с. Сможе , М-06-Київ- Чоп (договір від 12.02.2021 №18-02/21) на суму 141 972,15 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Орява км675+835 , М-06-Київ- Чоп (договір 15.02.2021 №19-02/21) на суму 93 878,72 грн;

- Капітальний ремонт мостового переходу р. Орячик км672+728 , М-06-Київ- Чоп (договір від 15.02.21 №20-02/21) на суму 91 644,38 грн.

Завищено вартість робіт по вказаних об`єктах на суму 3355722,24 грн, чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету.

3. На виконання зобов`язань по договірних відносинах по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв - Городок - Жовква - К.Бузька - Бібрка, км 34+000 - км 40+738, Львівська область» (договір підряду від 22.04.2019 № 38-04/19) залучалися субпідрядні організації, для виконання окремих видів робіт.

На часткове виконання робіт з влаштування дорожньої розмітки ТзОВ «Автомагістраль-Південь» залучалася субпідрядна організація ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» (договір від 09.11.2020 № 0922/2020-Ск 1).

Звіркою проведено порівняння обсягів та вартості робіт, що виконувалися субпідрядною організацією ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» (договір від 09.11.2020 № 0922/2020-Ск 1) включених в акт приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ- 2в генпідряної організації ТзОВ «Автомагістраль-Південь», встановлено розбіжності у вартості робіт.

Зокрема встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в акт приймання виконаних робіт ф.КБ-2в №б/н за грудень 2020 року (сума акту 5 363 519,00 грн) включено роботи з влаштування дорожньої розмітки на загальну суму 1 943 366,00 гривень.

На виконання робіт з влаштування дорожньої розмітки ТзОВ «Автомагістраль-Південь» залучено субпідрядну організацію ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК», яка в свою чергу виконала вказані роботи на суму 1 235 228,40 грн, про що сторонами підписано в акт ф.КБ-2в №б/н за грудень 2020 року.

Проведеним співставленням обсягів та вартості робіт, включених в акт ф. КБ-2в Генпідрядною організацією з роботами, що відображені в акті субпідрядної організації, за результатами якого встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» враховано ідентичні обсяги робіт, проте вартісні показники не відповідають даним, що наведені в акті Генпідряду.

ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» в вказаному акті ф. КБ-2 №б/н за грудень 2020 року включено одиничні елементні кошторисні норми, що не відповідають кошторисним нормам, які зазначені в акті генпідрядної організації, що в свою чергу подавалися ТзОВ «Автомагістраль-Південь» на підписання та оплату Замовнику.

ТзОВ «Автомагістраль-Південь» завищено вартість робіт по договору від 22.04.2019 № 38-04/19 на суму 706 514,00 грн з ПДВ.

4. Під час виконання робіт по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв - Городок - Жовква - К. Бузька - Бібрка, км 0+000 - км 12+000, км 24+500 - км 34+000, Львівська область» (договір від 22.04.2019 № 39-04/19) встановлена розбіжність у вартості робіт.

На часткове виконання робіт з улаштування інженерних мереж (дощова каналізація) ТзОВ «Автомагістраль-Південь» залучалася субпідрядна організація ТОВ «ЕЙ БІ СІ КОНСТРАКШЕН» (договір від 08.05.2019 № 0805/19-С).

ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в актах приймання виконаних робіт ф.КБ-2в №б/н за листопад 2019 року на суму 31749467,00 грн та №б/н за липень 2020 року на суму 4 821 820,00 грн включено роботи з улаштування інженерних мереж (дощова каналізація) загальною вартістю прямих витрат на суму 4716604,69 грн (без нарахувань).

В свою чергу, субпідрядна організація ТзОВ «ЕЙ БІ СІ КОНСТРАКШЕН» в акті ф. КБ №б/н за листопад 2019 року на суму 7 573 147,16 грн та акті ф. КБ №б/н за липень 2020 року на суму 1 286 216,66 грн) виконала ідентичні обсяги робіт загальною вартістю прямих витрат на суму 3 867 718,49 грн (без нарахувань).

Враховуючи вищенаведене, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» завищено вартість робіт по договору від 22.04.2019 № 39-04/19 на суму 1 255 641,00 грн з ПДВ.

ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за листопад 2019 року та липень 2020 року завищено вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 1 962 155,00 грн.

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з Приватним підприємством «Рома».

Встановлено, що Службою укладено з ПП «РОМА» протягом ревізійного періоду 6 договорів про надання послуг поточного дрібного ремонту на загальну суму 1 460 322,81 тис гривень, а саме: Договір від 09.04.2019 №32-04/19, від 03.05.2019 №49-05/19, від 23.01.2020 №11-01/20, від 30.03.2020 №44-03/20, від 24.02.2022 №16-02/22, від 27.06.2022 №28-06/22ВС.

В ревізійному періоді (у 2019 році) ПП «РОМА» надавались послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення: М-10 Львів-Краковець, км 8+348 - км 70+446; Транспортна розв`язка на км 9+870 автомобільної дороги М- 10 Львів-Краковець; Р-15 Ковель-Володимир-Волинський-Червоноград- Жовква, км 89+514 - км 114+232, км 123+014 - км 160+363; Під`їзд до м. Львова від автомобільної дороги М-06 Київ-Чоп, км 0+000 - км 5+690; Р-40 Рава-Руська- Яворів-Судова Вишня, км 0+000 - км 38+053; М-09 Тернопіль-Львів-Рава-Руська, км 128+125 - км 190+674; Т-14-08 Угринів-Хоробрів, км 0+000 - км 8+000; Н-17 Львів-Радехів-Луцьк, км 0+000 - км 69+810, Львівської області на виконання договору від 05.01.2018 № 05-01/18. Так, на виконання вказаного договору ПП «РОМА» надано послуг на суму 42 704,01 тис гривень.

Загалом на виконання вищевказаних договорів, ПП «Рома» надано послуг за ревізійних період на суму 399712,764 тис гривень.

В ході проведеної ревізії 09.08.2023 проведено обміри площі влаштування вирівнювального шару із асфальтобетонної суміші та площі влаштування вирівнювального з литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття відображеній в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень-грудень 2021 року.

Середня товщина влаштованого вирівнюючого шару повинна становити 5,7 см.

Водночас, відповідно до складеного науково-дослідною лабораторією кафедри «Автомобільні дороги та мости» НУ «Львівська Політехніка» за результатами проведеного відбору протоколу наданого Західному офісу Держаудитслужби, середня товщина кернів асфальтобетонного покриття, відібраних на автомобільній дорозі загального користування державного значення М-10 Львів-Краковець, км 7+993-км 69+961, становить 5,5 см.

Згідно з даними відібраних кернів середня фактична товщина вирівнюючого шару покриття дороги площею 26 481,00 м2 становить 5,5 см, при тому, що відповідно до актів приймання виконаних будівельних робіт та фактичної середньої густини асфальтобетону середня товщина влаштованого вирівнюючого шару повинна становити 5,7 см. Враховуючи вищевказане підрядною організацією ПП «РОМА» завищено у актах форми КБ-2в за 2021 рік фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші на автомобільній дорозі М-10 Львів-Краковець, км 7+993 - км 69+961 на суму 295 411,0 гривень.

Крім цього, підрядною організацією ПП «РОМА» завищено у акті форми КБ-2в за листопад 2021 рік фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-10 Львів-Краковець, км 7+993 - км 69+961 на суму 723 122,6 гривень.

Таким чином, на порушення умов пп.1.1., 2.1, 6.3 Договору від 30.03.2020 №44-03/20 частини першої статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, статей 857 та 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №435-IV, п.44 таблиці 21.1 ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» «Частина І. Проектування» «Частина ІІ Будівництва» зміна №1, зміна №2 п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, підрядною організацією ПП «РОМА» завищено у актах форми КБ-2в за 2021 рік фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші та влаштування шару з литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі та M-10 Львів-Краковець, км 7+993 - км 69+961 на суму 1 018 533,57 грн (295 411,0+723122,57), чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з ТзОВ «УНІДОР Сервіс».

Службою автомобільних доріг у Львівській області укладено з ТОВ «УНІДОР Сервіс» протягом ревізійного періоду 5 договорів про надання послуг з експлуатаційного утримання (влаштування захисних шарів з емульсійно-мінеральних сумішей локальними картами на ділянках лущення і викришування асфальтобетонного покриття) на автомобільних дорозі загального користування державного значення Львівської області. Зокрема Службою укладено договори: від 16.07.2020 №95-07/20; від 16.07.2020 93-07/20; від 16.07.2020 №92-07/20; від 16.07.2020 №94-07/20 ; від 27.04.2021 №39-04/21.

Загалом на виконання вказаних договорів, ТзОВ «УНІДОР Сервіс» надано послуг за ревізійний період на загальну суму 49550,68 тис. гривень.

По договору від 27.04.2021 №39-04/21 на автомобільній дорозі загального користування державного значення М- 09 Тернопіль - Львів - Рава-Руська км 129+807 - км 191+877 підрядною організацією ТОВ «УНІДОР Сервіс» завищено у актах форми КБ-2в за червень та липень 2021 року фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-09 Тернопіль - Львів - Рава-Руська, км 156+800 - 160+400 та км 162+800 - 166+900 на суму 3912885,52 гривень

По договору від 27.04.2021 №39-04/21 на автомобільній дорозі загального користування державного значення М-10 Львів - Краковець км 13+00-14+000, км 5+250-18+800, км3 1+600-34+050, км 51+500-54+000 підрядною організацією ТОВ «УНІДОР Сервіс» завищено у актах форми КБ-2в за червень та липень 2021 року фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-10 Львів- Краковець, км 156+800 - 160+400 та км 162+800 - 166+900 на суму 3536454,74 гривень.

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з ТзОВ «Балтом Україна».

Встановлено, що між ТзОВ «Балтом Україна» та позивачем укладено договір від 19.02.2020 №29-02/20 про закупівлю послуг: «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Т-14-16 Львів-Пустомити-Меденичі км 6+520 км-53+992; Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква-Кам`янка-Бузька-Бібрка км 0+000-км21+900, км 24+500 км40+738, Львівської області».

Згідно даних бухгалтерського обліку ТзОВ «Балтом Україна», за ревізійний період для Служби надано послуг з експлуатаційного утримання доріг на загальну суму 18 608 205,00 грн, за які оплачено в повному обсязі.

В ході зустрічної звірки встановлено, що відповідно до акта КБ-2в №60 за травень 2021 року (сума акта 228 148,80 грн) до договору від 19.02.2020 №29- 02/20 ТзОВ «Балтом Україна» з перевезення ґрунту самоскидами на відстань 15 км (СЗЗ1-3-1) в кількості 390,25 т за ціною 32,67 грн(без ПДВ).

Відповідно до наданих до зустрічної звірки первинних документів встановлено, що згідно змінних рапортів самоскидом МАЗ 5551 ТзОВ «Балтом Україна» перевезено вищевказаного ґрунту в загальній кількості 130,25 т, чим зайво включено в акт ф КБ-2в №60 за травень 2021 року роботу з перевезення загальною кількістю 260 т.

Відповідно завищено вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 12210,00 грн.

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з ТзОВ «РЕММ».

Між ТзОВ «РЕММ» та Службою автомобільних доріг у Львівській області укладено 3 договори, а саме: договір від 19.08.2020 №119-08/20 про закупівлю послуг: «Виконання аварійних робіт з ліквідації пошкоджень прогонової будови шляхопроводу через залізницю на км 4+014 автомобільної дороги загального користування державного значення М-10 Львів-Краковець (на м.Краків) (Західний обхід м.1Львова) Львівської області (експлуатаційне утримання). Договірна ціна є твердою і відповідно до п. 3.1 додаткової угоди №8 від 30.07.2021 до договору від 19.08.2020 №119-08/2 становить 2476675,56 грн;

- договір від 19.08.2020 №120-08/20 про закупівлю послуг: «Виконання аварійних робіт з ліквідації пошкоджень елементів мостового переходу та прогонової будови через р. Верещиця в с Любінь Великий на автомобільній дорозі загального користування державного значення Н-13 Львів-Самбір - Ужгород, км 18+882, Львівської області (експлуатаційне утримання). Договірна ціна є твердою та становить 8 580 000,00 грн;

- договір підряду від 06.09.2021 №82-09/21 про закупівлю послуг: «Виконання аварійних робіт з ліквідації пошкоджень елементів мостового переходу та прогонової будови через р. Верещиця в с Любінь Великий на автомобільній дорозі загального користування державного значення Н-13 Львів- Самбір - Ужгород, км 18+882, Львівської області (експлуатаційне утримання) (ДК 021:2015 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, аеродромі в і залізничних доріг: вирівнювання поверхонь), додаткові послуги. Договірна ціна є твердою та становить 862 823,58 гривень.

1.До засновника підприємства ОСОБА_4 застосовані санкції згідно Постанови НБУ від 24.02.2022 № 18, Постанови НБУ №36 від 04.03.2022 п.15 (Резидент РФ) та заборонено ряд господарських операцій, які фактично зупинили комерційну діяльність фірми, в результаті чого підприємство зупинило свою господарську діяльність.

2. ТзОВ «РЕММ» не надано документи які підтверджують роботу машин та механізмів (не підтверджено наявність або оренда будівельних машин та механізмів).

на виконання умов договору від 19.08.2020 №119-08/20 не представлено документів, що підтверджують роботу будівельних машин і механізмів в загальній кількості 822,8248 маш-год на суму загальну суму 73725,09 гривень.

3. На виконання умов договору від 19.08.2020 №120- 08/20, не надається підтвердити роботу орендованих будівельних машин і механізмів в загальній кількості 3 271,3114 маш.-год. на загальну суму 293255,30 грн та по договору від 06.09.2021 №82-09/21 в загальній кількості 13,539162 маш.-год на суму 8 690,60 гривень.

Завищено вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 375670,99 грн.

До ревізії не надано первинних документів щодо виконання договорів, укладених зі Службою, на загальну суму 1352042,62 тис. грн в зв`язку з їх вилученням.

Загалом ревізією питання «Правильність визначення вартості будівництва та визначення фактичних обсягів виконаних робіт» встановлено завищення семи підрядними організаціями вартості виконаних робіт на загальну суму 52 475 788,11 гри (з ПДВ), що призвело до зайвих видатків державного бюджету (збитків) на загальну суму. А саме: ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» - 34 926 760,56 грн (з ПДВ), ТзОВ «Автомагістраль-Південь» - 6 724 976,7 грн (з ПДВ), ТзОВ «УНІДОР Сервіс» - 7 449 340,26 грн (з ПДВ), ТзОВ «Експодор» - 1 968 296,0 грн, ПП «Рома» - 1 018 533,60 грн (з ПДВ), ТзОВ «РЕММ» - 375 670,99 грн та ТОВ «Балтом Україна» - 12 210,00 гривень.

Крім цього, ревізією законності та достовірності витрат на оплату праці встановлено таке.

Ревізією встановлено, що на підставі наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 27.04.2020 №177 «Про встановлено доплати до посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук виконуючому обов`язки начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області» в.о. начальника ОСОБА_1 встановлено доплату до посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук з державного управління.

Згідно з п. 2.2 Положення про службу автомобільних доріг у Львівській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019 №249, основним предметом діяльності Служби є виконання функцій замовника робіт та послуг з будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг та іншого державного майна та одержувача бюджетних коштів.

До ревізії надано диплом кандидата наук від 12.04.2007 №040588 Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, відповідно до якого ОСОБА_1 присуджено науковий ступінь кандидата наук з державного управління зі спеціальності теорія та історія державного управління.

Враховуючи наведене, діяльність керівника Служби за профілем не збігається з наявним науковим ступенем кандидата наук.

Протягом ревізійного періоду керівнику Служби ОСОБА_1 зайво нараховано та виплачено вказаної доплати в загальній сумі 216 898,99 грн, в т.ч. ЄСВ - 39 112,93 гривень (у 2020 році - 32 395,29 грн, в т.ч. ЄСВ - 7 126,96 грн; у 2021 році - 56 180,98 грн, в т.ч. ЄСВ 12 359,82 грн; у 2022 році - 67 508,17 грн, в т.ч. ЄСВ 14 851,8 грн; протягом січня - квітня 2023 року - 21 701,62 грн в т.ч. ЄСВ - 4 774,36 грн), що призвело до збитків на цю суму.

Також в ході ревізії встановлено порушення, що призвели до завищення вартості виконаних робіт в загальній сумі 52475788,10 грн з ПДВ. Від завищеної вартості виконаних робіт САД у Львівській області проведено зайве відрахування на утримання та місцевому бюджету, чим порушено п. 5.8.13 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 05.07.2013 №293, Методику розрахунку коштів на утримування автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, м. Севастополі і областях для забезпечення ними управлінських рішень М218-03449261-439:2006, яка введена в дію наказом Укравтодору №127 від 10.04.2006, та відповідні накази Служби автомобільних доріг у Львівській області.

Крім цього, в ході ревізії Західним офісом Держаудитслужби проведено 3 перевірки закупівель Служби автомобільних доріг у Львівській області стосовно використання коштів виділених із фонду боротьби COVID-19 на реконструкцію, будівництво, ремонту та утримання автомобільних доріг.

Встановлено, що в порушення ст. 877 Цивільного кодексу України, п. 5 порядку використання коштів, виділених для здійснення будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення, затвердженого постановою КМУ від 01.07.2020 №539, з коштів виділених по поточний середній ремонт, здійснено оплату за роботи (обрізання крон дерев), які не були передбачені укладеним договором та за своїм складом відносяться до робіт з експлуатаційного утримання, що призвело до незаконних витрат коштів фонду COVID19 на суму 1782,5 тис гривень.

Акт ревізії від 07.09.2023 № 131306-24/14 підписано позивачем.

19.09.2023 Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області подано заперечення за №01п-3673/18-04 на акт від 07.09.2023 №131306-24/14 ревізії фінансово-господарської діяльності Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області за період з 01.01.2019 по 30.04.2023, в якому вимагалось врахувати таке заперечення та виключити з акту перевірки відповідні висновки про порушення.

10.10.2023 на вказані заперечення відповідачем надано висновок.

Відповідач скерував позивачу вимогу щодо усунення порушень законодавства № 131306-14/7422-2023 від 10.10.2023.

Відповідно до оскаржуваної вимоги, на підставі п.7 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ, підпункту 9 п.4, підпункту 16 п. 6, п. 7 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43, відповідач вимагав забезпечити відшкодування (повернення, стягнення) на користь державного бюджету матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок оплати робіт (послуг), що фактично не надані (не підтверджено витрат), надані частково або оплачені всупереч вимогам законодавства із врахуванням норм статей 174, 216-229 Господарського кодексу України, ст. 11, 15, 16, 22, 610-625, 1166, 1212 Цивільного кодексу України в загальні сумі 52463,6 тис. гривень; забезпечити відшкодування (повернення, стягнення) на користь державного бюджету матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок зайвого відрахування на утримання служби замовника в сумі 645,9 тисяч гривень; забезпечити відшкодування (повернення, стягнення) на користь державного бюджету матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок не перерахування до державного бюджету забезпечень виконання договорів в сумі 18745,0 тис. гривень із врахуванням норм статей 174, 216-229 Господарського кодексу України, ст. 11, 15, 16, 22, 610-625, 1166, 1212 Цивільного кодексу України; в подальшому при проведенні процедур закупівель неухильно дотримуватись вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII та посилити контроль за дотриманням уповноваженими особами вимог законодавства про закупівлі.

Вимога також містить застереження про те, що у разі неусунення виявлених порушень у встановлений строк, зважаючи на надану інформацію про вжиті заходи за результатами перевірки закупівель, Західний офіс Держаудитслужби відповідно до норм пунктів 8, 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» має право звернутися до суду в інтересах держави щодо забезпечення відшкодування виявлених порушень.

Позивач не погоджується з вказаною вище вимогою відповідача, тому і звернувся з цим позовом до суду. Зазначає, що встановленні у акті порушення не впливають на договірні відносини сторін, так як роботи виконанні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд враховує таке.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» №2939-XII від 26.01.1993 (тут і далі в редакції, що діяла на час існування спірних правовідносин), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування,·перевірки закупівель,·моніторингу закупівлі.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Підпунктом 3 пункту 4 Положення №43 закріплено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення·державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель;·інспектування (ревізії);·моніторингу закупівель.

Згідно з пунктом 7 Положення №43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

В силу пункту 6 Положення №43 Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення·державного фінансового для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Вказані положення кореспондуються з пунктами 7 та 10 статті 10 Закону №2939-XII, за приписами яких органу державного фінансового контролю надається право: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

У частині другій статті 15 Закону №2939-XII закріплено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, є обов`язковою до виконання. Стосовно відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги, оскільки такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Отже, правова природа письмової вимоги контролюючого органу породжує правові наслідки, зокрема обов`язки для свого адресата, а відтак наділена рисами правового акту індивідуальної дії з урахуванням її змістовної складової, незалежно від форми документа, в якому вона міститься, і такий акт може бути предметом судового контролю в порядку адміністративного судочинства у разі звернення із відповідним позовом.

Процедура проведення інспектування, зокрема і в суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (в підконтрольних установах), визначена Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006 (тут і далі в редакції, що діяла на час існування спірних правовідносин).

Пунктом 2 Порядку №550 визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Пунктами 4, 5 Порядку №550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону та цього Порядку. Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.

Пунктом 16 Порядку №550 визначено, що ревізія проводиться шляхом:

документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об`єкта контролю, пов`язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності;

фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних спеціалістів органу державного фінансового контролю або інших органів, підприємств, установ та організацій.

Відповідно до пункту 18 Порядку, у разі виявлення порушень законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, посадові особи органу державного фінансового контролю повинні вимагати від працівників об`єкта контролю, причетних до виявлених порушень, письмові пояснення. Для з`ясування окремих обставин фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю посадові особи органу державного фінансового контролю можуть вимагати письмові пояснення від працівників об`єкта контролю, а також інформацію від інших осіб відповідно до Закону.

За правилами пункту 26 Порядку №550, з метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об`єкта контролю органами державного фінансового контролю можуть проводитися зустрічні звірки на підприємствах, в установах та організаціях. Для проведення зустрічної звірки посадовій особі органу державного фінансового контролю видається направлення встановленого Держаудитслужбою зразка за підписом керівника, скріпленим печаткою відповідного органу державного фінансового контролю. За результатами зустрічної звірки складається у чотирьох примірниках довідка, перший, другий та третій примірники якої долучаються до відповідних примірників акта ревізії. Четвертий примірник довідки складається для підприємства (установи чи організації), на якому проводилася зустрічна звірка. Підписання та вручення підприємству (установі чи організації) довідки зустрічної звірки здійснюється у тому ж порядку, який визначений для акта ревізії.

За визначенням, наведеним в абзаці четвертому пункту 3 Порядку №550, зустрічна звірка це метод документального та фактичного підтвердження у підприємств, установ та організацій виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об`єкта контролю.

У разі необхідності проведення зустрічних звірок, планова виїзна ревізія може бути зупинена (пункт 22 Порядку №550).

Відповідно до пункту 35 Порядку №550, результати ревізії оформляються актом, який містить: вступну частину, в якій зазначаються підстава для проведення ревізії, тема ревізії, повна назва об`єкта контролю, його місцезнаходження, відомості про організаційно-правову форму та форму власності, дати початку і закінчення ревізії, період, який підлягав ревізії, перелік посадових осіб органу державного фінансового контролю та залучених спеціалістів, що проводили ревізію, перелік посадових осіб, які відповідали за фінансово-господарську діяльність об`єкта контролю у період, що підлягав ревізії; констатуючу частину, в якій наведено інформацію про результати ревізії в розрізі кожного питання програми із зазначенням, за який період, яким способом (вибірковим, суцільним) та за якими документами перевірено ці питання, висновок про наявність або відсутність порушень законодавства, а також у разі наявності визначений в установленому законодавством порядку розмір збитків, завданих державі чи об`єкту контролю внаслідок таких порушень. Виявлені допущені об`єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов`язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.

За правилами пунктів 45-47 Порядку №550, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державного фінансового контролю, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об`єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об`єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень. Про результати ревізії, якою виявлено порушення законів та інших нормативно-правових актів, у визначені в пункті 46 цього Порядку строки інформуються органи управління об`єкта контролю та за необхідності відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Повертаючись до обставин справи №380/26300/23, суд зазначає, що Західним офісом Держаудитслужби у Львівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Львівській області за період з 01.01.2019 по 30.04.2023, в ході якої встановлено порушення, що відображені в акті ревізії від 07.09.2023 №131306-24/14.

Щодо відносин з ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ», ревізією встановлено завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 34926,8 тис гривень.

Робочим проектом по капітальному ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення М-12 Стрий Тернопіль Кропивницький-Знам`янка (через м. Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230, передбачено шляхом фрезерування знищити старе асфальтобетонне покриття з подальшим додаванням нового кам`яного матеріалу для оптимізації зернового складу суміші. В подальшому фрезерована суміш укріпляється шляхом обробки комплексним в`яжучим.

Підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» здійснювалось фрезерування старого покриття з застосуванням ресурсно елементно кошторисних норм ДН2-32-16, ДН2-32-17 «Холодне фрезерування асфальтобетонного покриття фрезою WIRTGEN 2000 при глибині фрезерування 5 см, 8 см. Всього згідно актів КБ-2в підрядником відфрезеровано старого покриття загальною площею 276 350 м2.

Згідно актів ф. КБ-2в здійснено перевезення асфальтогрануляту 47 708,35 тонн на відстань 30 км (в тому числі субпідрядною організацією ТзОВ «Шляховик-97» 28 522,8 тонн). Вартість перевезення становить 214,02 грн за 1 тонну без ПДВ. Загальна вартість перевезення асфальтогрануляту становить 10 210 542,00 грн (без ПДВ). Водночас, в актах КБ-2в не враховано зворотну вартість матеріалів які утворились від розбирання дорожнього покриття.

До зустрічної звірки надано акти прийому-передачі від 04.07.2023 №1 та від 04.07.2021 №2. Так, відповідно до вказаних актів комісією в складі: заступника начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області (далі САД у Львівській області) Яблонського Ю.В., інженера будівельника ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» Івасівки Р.О. та провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Ткачика І.М. матеріал від фрезерування покриття в кількості 16 223,58 м3 вивезено на робочу базу для подальшого приготування органо мінерального матеріалу. Згідно актів вищевказаний матеріал в кількості 16 223,58 м3 передано на зберігання підрядній організації ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» під звіт інженера-будівельника Івасівки Р.О.

Також згідно акта прийому-передачі відфрезерованого матеріалу б/н від 15.09.2021 комісією в складі начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Львівській області Ткача М.М., інженера-будівельника ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» ОСОБА_2 та головного інженера ТзОВ «Шляховик-97» ОСОБА_3 , відповідно до якого на ділянці км0+000 км 21+070 виконано роботи із фрезерування існуючого асфальтобетонного покриття із застосуванням фрези. Відфрезерований матеріал в кількості 18 021,6 м3 перевезено на базу ТОВ «Шляховик-97» для подальшого приготування органо-мінеральної суміші.

Згідно зазначеного акта матеріал від фрезерування існуючого покриття в кількості 18 021,6 м3 передається на зберігання субпідрядній ТзОВ «Шляховик-97» під звіт головного інженера ОСОБА_3 . Всього згідно актів прийому передачі передано на зберігання відфрезерованого матеріалу в кількості 34 245,18 м3.

Водночас, до зустрічної звірки надано видаткові накладні, відповідно до яких зТОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» закуплено нову суміш органо-мінеральну (далі СФОВ) в ПРЕДСТАВНИЦТВО ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ. (далі Представництво Онур). Так, згідно видаткової накладної №459 від 30.08.2021 ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» закуплено 34 731,94 м3 органо-мінеральної суміші М-40 на суму 79 099 909,43 грн, згідно накладної 28.09.2021 №546 закуплено 8252,61 м3 суміші на суму 18 794 824,12 грн, згідно накладної від 17.11.2021 №751 закуплено суміші в кількості 8 309,014 м3 на суму 18 147 800,57 грн, згідно накладної від 23.12.2021 №889 закуплено органо-мінеральної суміші М-40 в кількості 4 343 м3 на суму 9 892 083,41 грн, та органо-мінеральну суміш СФОВ м-40 (60%) в кількості 740,88 м3 на суму 1 618 163,42 грн, згідно накладної від 23.12.2021 №890 закуплено СФОВ м-40 (60%) 8126,77 м3 на суму 17 749 759,62 грн. Всього згідно накладних ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» закуплено суміші органо-мінеральної в Представництва Онур ТААХХУТ в загальній кількості 64 504 м3 на суму 174 363 000,56 грн. Інших документів, а саме калькуляцій на виготовлення СФОВ, актів прийому-передачі асфальтогрануляту іншим організаціям для виготовлення СФОВ до зустрічної звірки не надано.

Враховуючи наведене, ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» не здійснював виготовлення органо-мінеральної суміші власними силами, а придбав нову суміш в іншої юридичної особи.

Аналізом оборотно-сальдової відомості по рахунку 205 «Будівельні матеріали» встановлено, що станом на 01.01.2023 та на 01.04.2023 обліковується без визначення вартості асфальтобетон фрезерований/зворотній матеріал в кількості 27 482,43 м3 та асфальтобетонна крихта в кількості 14 376,1 м3. Керівник ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» вручено запит від 17.08.2023 щодо надання документів про походження фрезерованого асфальтобетону (об`єкт будівництва, від кого отримано) та надання документів на підставі яких здійснювалось обґрунтування.

Також, для встановлення фактичного місцезнаходження асфальтогрануляту направлений відповідний запит директору Товариства від 28.08.2023, однак в ході зустрічної звірки не забезпечено проведення обстеження місця складування асфальтогрануляту. При цьому менеджером проекту Гьоктуг Дюндар надано відповідь від 30.08.2023 №604-1/л, відповідно до якої матеріал отриманий від фрезерування передано Представництву «Онур ТААХУТ» для виготовлення органо мінеральної суміші для влаштування основи з СФОВ (суміш матеріалу, отриманого від фрезерування старого покриття та нового кам`яного матеріалу, яка готується на виробничій базі спеціального обладнання змішувальної установки, шляхом перемішування з додаванням цементу). Водночас, до вказаної інформації не надано жодних підтверджуючих документів про передачу відфрезерованого матеріалу Представництву Онур ТААХУТ для виготовлення СФОВ.

Відповідно до п. 5.7.1 СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту» витрати на доставку матеріальних ресурсів обчислюються за усередненими показниками вартості транспортних витрат на 1 т відповідного дорожньо-будівельного вантажу за середньою відстанню перевезень або калькуляційним методом.

Також, п. 6.5 СОУ 42.1-37641918-050:2018 передбачено, що витрати на перевезення дорожньо-будівельних матеріалів, виробів та конструкцій орендованим транспортом розраховуються на підставі їх нормативної кількості, відстані перевезень орендодавця. та тарифів

Враховуючи що зустрічною звіркою не підтверджено місця складування та відповідно відстань перевезень відфрезерованого матеріалу на 30 км, підрядною організацією в порушення п. 5.7.1, п.6.5 СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту», завищено транспортні витрати по об`єкту «М-12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м. Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230 на суму 12 252 650,4 грн (з ПДВ), які оплачені Службою та як наслідок завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Відповідно до наданих до ревізії актів прийому передачі відфрезованого матеріалу від 04.07.2021 №1 та від 20.07.2021 №2 матеріал від фрезерування покриття на вищевказаній дорозі в кількості 16 223,58 м3 вивезено на робочу базу для подальшого приготування органо-мінерального матеріалу. Згідно актів вищевказаний матеріал в кількості 16 223,58 м3 передано на зберігання підрядній організації ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» під звіт інженера будівельника ОСОБА_2 .

Згідно з актом прийому-передачі відфрезерованого матеріалу б/н від 15.09.2021 відфрезерований матеріал в кількості 18 021,6 м3 перевезено на базу ТзОВ «Шляховик-97» для подальшого приготування органо-мінеральної суміші. Згідно зазначеного акта матеріал від фрезерування існуючого покриття в кількості 18 021,6 м3 передається на зберігання субпідрядній ТОВ «Шляховик-97» під звіт головного інженера ОСОБА_3 .

Всього згідно з актами прийому передачі передано на зберігання відфрезерованого матеріалу в кількості 34 245,18 м3 або 47 708,35 тонн. Відповідно до п.6.7 СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту» затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор) від « 28» грудня 2018 року № 424 (чинний на час проведення робіт) при можливості подальшого використання (за первинним або іншим призначенням) на тому ж об`єкті отриманих від розбирання дорожньо-будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, складається акт (замовник, підрядник), у якому методом експертної оцінки визначають номенклатуру зазначених матеріальних ресурсів, їхню кількість, технічні або якісні характеристики та обґрунтовані ціни, які враховують зазначені в акті характеристики цих матеріальних ресурсів.

Відповідно до п.4.2. МВ 03450778-736:2014 «Методичні вказівки з визначення вартості матеріальних ресурсів, отриманих від розбирання конструкцій, знесення будівель та споруд або отриманих шляхом добування попутно будівництву» (далі Методика МВ 03450778-736:2014 ) затверджених наказом усі матеріали, отримані внаслідок виконання дорожніх робіт на об`єктах, є власністю замовника.

Згідно п.4.5 Методики МВ 03450778-736:2014 при отриманні матеріальних ресурсів та визначенні їх характеристик є декілька варіантів їх використання: безпосередньо на об`єкті, на якому були вони отримані, використанні на інших об`єктах та реалізація іншим організаціям.

Пунктом 4.5.1 у випадку коли замовником прийнято рішення щодо використання отриманих матеріальних ресурсів безпосередньо на об`єкті робіт, необхідно документально засвідчити факт передачі матеріалів, враховуючи те, що право власності на отримані матеріальні ресурси залишається за замовником.

Також, згідно п.4.5.1.1 п. 4.5.1.2 для підтвердження вартості матеріальних ресурсів складається Акт визначення вартості матеріальних ресурсів, отриманих від розбирання конструкцій, знесення споруд або шляхом попутного добування під час виконання дорожніх робіт на автомобільних дорогах загального користування (замовник, підрядник, проектна організація, експертна організація (згідно з 4.4), який наведено в Додатку Б. Для передачі отриманих матеріальних ресурсів від замовника підряднику під час виконання робіт на об`єкті складається Акт приймання - передачі матеріальних ресурсів (замовник, підрядник). Відповідно до п.4.5.1.3 при оформленні форм КБ-2в «Акт приймання виконаних підрядних робіт» та КБ-3 «Довідка про вартість виконаних робіт» вартість таких матеріальних ресурсів включається в обсяг виконаних робіт по фактичній вартості їх придбання (КБ-2в) та вираховується замовником при розрахунках за виконаний обсяг робіт (КБ-3). Пунктом 6.7 МВ 03450778-736:2014 передбачено, що при отриманні матеріальних Документ сформований в системі «Електронний суд» 06.11.2024 6 ресурсів та визначенні їх вартості, подальше їх використання має бути відображено в бухгалтерському обліку. Для відображення в облікових документах наявності придатних для подальшого використання матеріальних ресурсів, замовник та підрядник ведуть виробничий (оперативний) та бухгалтерський облік таких матеріалів та враховують їх на позабалансовому рахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні».

Враховуючи вищезазначене, матеріал отриманий від розбирання старого дорожнього покриття по автомобільній дорозі М-12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м. Вінницю) підлягав оцінці з метою визначення його вартості, оприбуткуванню по бухгалтерському обліку та в подальшому вартість оцінки необхідно було врахувати шляхом зменшення вартості виконаних робіт при проведенні розрахунків за них. Водночас, до ревізії надано лише акти прийому-передачі відфрезерованого матеріалу на зберігання підрядній організації без визначення їх вартості.

Крім цього, судом встановлено, що для підтвердження фактичної наявності відфрезерованого матеріалу направлено вимогу від 30.08.2023 року щодо проведення інвентаризації переданого на відповідальне зберігання ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» та ТзОВ «Шляховик-97» зазначеного матеріалу.

Відповідно до отриманої відповіді від 31.08.2023 начальник відділу контролю якості та технічного контролю М. Ткач, зазначив, що як проектно-кошторисна документація об`єкта, так і Акти КБ-2в відображають факт використання відфрезованого матеріалу при влаштуванні покриття на об`єкті. Таким чином, Методичні вказівки МВ 03450778-736:2014 передбачають облікування та регулюють відносини, пов`язані з виникненням матеріалів та ресурсів, які підлягають відображенню як зворотні суми.

В той же час, повторне використання відфрезованого матеріалу для виготовлення органо-мінеральної суміші СФОВ М40 (60% нового кам`яного матеріалу) передбачене проектно-кошторисною документацію на об`єкт Документ сформований в системі «Електронний суд» 06.11.2024 7 «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам`янка (через М.Вінницю) на ділянці км 0+000 - км 44+230, Львівська область» жодним чином не пов`язане з облікуванням матеріалів, який рекомендований Методичними вказівками з визначення вартості матеріальних ресурсів, отриманих від розбирання конструкцій, знесення будівель та споруд або отримання шляхом добування попутно будівництву.

Судом встановлено, що до ревізії не надано жодних підтверджуючих документів, які свідчать про виготовлення СФОВ з використанням асфальтогрануляту. Зустрічною звіркою встановлено, що генеральний підрядник ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕНШНЛ» здійснював закупівлю нової органо мінеральної суміші, а не виготовляв власними силами. Крім того, пояснення начальника відділу контролю якості та технічного контролю М.Ткача суперечить дійсності, оскільки пунктами 4.5 - 4.5.5 Методичних вказівок чітко визначено алгоритм дій при повторному використанні матеріалів на об`єкті будівництва і в тому числі визначення вартості зворотного матеріалу.

Варто зауважити, що відповідно до Додатку Д до «Методичних вказівок з визначення вартості матеріальних ресурсів, отриманих від розбирання конструкцій, знесення будівель та споруд або отриманих шляхом добування попутно будівництву» МВ 03450778-736:2014 вартість асфальтобетонної крихти визначають виходячи з середніх цін на аналогічні матеріали, що склалися в регіоні на той період та на підставі характеристик, наведених в акті, або виходячи з цін на нові матеріали з врахуванням коефіцієнту зносу.

Також судом встановлено, що Західним офісом Держаудитслужби з метою визначення вартості відфрезерованого матеріалу в ході робіт з капітального ремонту по автомобільній дорозі М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам`янка (через м.Вінницю) направлено відповідний запит від 24.08.2023 №131306-14/6277 2023 в Львівську торгову-промислову палату.

Львівською торгово-промисловою палатою надано цінову довідку №19 09/867 від 30.08.2023 на асфальтобетонну крихту (асфальтогранулят), одержаний під час виконання робіт з фрезерування асфальтобетонних шарів дорожнього одягу. Так, в довідці вказано 8 цінових пропозицій, з них максимальна становить 500 грн/тонну, мінімальна 350 грн/тонну.

Враховуючи мінімальну ціну, яка зазначена в ціновій довідці на асфальтогранулят, проведено розрахунок вартості відфрезерованого матеріалу по автомобільній дорозі М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) (47 708,35 тонн*350 грн=16 697 922,5 грн).

Таким чином, враховуючи що в ході ревізії документально не підтверджено повторне використання відфрезерованого матеріалу та його фактичну наявність, суд приходить до висновку, що Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області в порушено вимоги п.6.7 СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту», п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України Документ сформований в системі «Електронний суд» 06.11.2024 8 від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV при виконанні капітального ремонту автомобільної дороги М-12 Стрий - Тернопіль Кропивницький - Знам`янка (через м.Вінницю), а саме не визначено вартість зворотніх матеріалів та відповідно при проведенні розрахунків за виконані роботи не зменшено їх вартість на суму відфрезерованого матеріалу. Вказане призвело до завищення вартості виконаних робіт по договору № 54-05/21 від 25.05.2021 року «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230, Львівської області» на суму 16 697 922,5 грн, та враховуючи ст 22 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV та ст. 224, 225 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також, звіркою встановлено що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договорах № 131-09/20 від 15.09.2020 «Реконструкція автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок - Жовква Кам`янка Бузька Бібрка на ділянці км 97+863 км 123+370, Львівської області» та №99-07/20 від 22.07.2020 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-24 Миколаїв Городок Жовква Кам`янка Бузька Бібрка на ділянці км 44+747 км 52+960, Львівської області» в окремих випадках завищено норми витрати асфальтобетону в ході влаштування дорожнього одягу.

За результатами аналізу актів приймання виконаних будівельних робіт відповідно договору № 131-09/20 від 15.09.2020 встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» виконувались роботи з поширення дорожнього покриття, а саме улаштування нижнього шару покриття із крупнозернистої асфальтобетонної суміші товщиною 10 см асфальтоукладальником Vogele Super, при ширині укладання 4,5 м із застосуванням ресурсно - елементної кошторисної норми (РЕКН) ОН1-2-2 затвердженої Стандартом організації України (СОУ) Д.2.4-32851616-001:2016.

Відповідно до п. 1.2. вказаного СОУ ресурсні елементні кошторисні норми даного стандарту можуть бути застосовані при виконанні робіт з капітального та поточних ремонті в доріг, вулиць і проїздів міст та інших населених пунктів за умови, що технологія, склад робіт, перелік та витрата ресурсів аналогічні тим, що наведені в РЕКН.

Згідно з п.1.3 цей стандарт призначений для використання ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» та іншими учасниками інвестиційного процесу за умови, що витрати трудових і матеріально-технічних ресурсів не відрізняються від прийнятих у нормах, при визначенні вартості ремонтних робіт на автодорогах у поточних цінах на матеріально-технічні та трудові ресурси.

В той же час, згідно актів КБ-2в виконано робіт по улаштуванні асфальтобетону на загальну площу 92 928,46 м2 та при цьому затрачено 22 809,91 тонн асфальтобетону або 245,45 тонн на 1000 м2. Разом з тим, відповідно до РЕКН ОН1-2-2 норма витрат асфальтобетону на улаштування нижнього шару покриття із крупнозернистої асфальтобетонної суміші товщиною 10 см асфальтоукладальником Vogele Super на 1000 м2 становить 242 тонни, тобто фактична витрата асфальтобетону згідно норми на площу 92 928,46 м 2 має становити 22 488,68 тонни.

Враховуючи наведене, слід дійти висновку, що підрядником зайво використано асфальтобетону в кількості 321,23 тонн.

Крім цього, РЕКН ДН 2-2-16 «Улаштування нижнього шару покриття із крупнозернистої асфальтобетонної суміші товщиною 10 см асфальтоукладальником Vogele Super, при ширині укладання 4,5» затверджену СОУ 42.1-37641918-035:2018 передбачено норму витрат асфальтобетону в кількості 240 тонн на 1000 м кв. Аналогічно, при виконанні робіт відповідно договору №99-07/20 від 22.07.2020 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква Кам`янка Бузька Бібрка на ділянці км 44+747 км 52+960, Львівської області» встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході влаштування нижнього шару покриття із крупнозернистої асфальтобетонної суміші товщиною 10 см асфальтоукладальником Vogele Super, при ширині укладання 3,75 м. (РЕКН ОН1-2-2) на загальну площу 66 160,1 м2 списано згідно відомості ресурсів до актів КБ-2в 16 199,5 тонн асфальтобетону, що на 188,276 тонн перевищує встановлені норми витрат матеріальних ресурсів.

В ході улаштування верхнього шару покриття із щебенево-мастикової асфальтобетонної суміші (ЩМА) товщиною 5 см асфальтоукладальником Vogele Super, при ширині укладання 3,75 м. (РЕКН ОН1-3-1) на загальну площу 66 160,1 м2 використано 8 003,37 тонн асфальтобетону або 121 тонну на 1000м2. Разом з тим, слід зазначити що нормою РЕКН ОН1-3-1 на площу 66 160,1 м2 передбачено 7 972,29 тонн асфальтобетону або 120,5 тонн асфальтобетону на 1000м2. Враховуючи наведене, підрядником при улаштуванні верхнього шару покриття ЩМА зайво використано матеріалу в кількості 31,08 тонн.

Відповідно до п. 4.1, 4.2 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва в Україні», затвердженого наказом Мінрегіонбуду України від 05.07.2013 №293, з доповненнями (далі - ДСТУ Б Д.1.1-1:2013) система ціноутворення в будівництві базується на нормативно-розрахункових показниках і поточних цінах трудових та матеріально технічних ресурсів. Нормативними показниками є ресурсні елементні кошторисні норми. Ресурсні елементі кошторисні норми призначені для визначення кількості ресурсів, необхідних для виконання різних видів будівельних робіт.

Відповідно до п.1.3 СОУ Д.2.4-32851616-001:2016 цей стандарт призначений для використання ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» та іншими учасниками інвестиційного процесу. Також, відповідно до п.1.3 СОУ Д.2.4-32851616 001:2016 цей стандарт призначений для використання ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» та іншими учасниками інвестиційного процесу за умови, що витрати трудових і матеріально-технічних ресурсів не відрізняються від прийнятих у нормах, при визначенні вартості ремонтних робіт на автодорогах у поточних цінах на матеріально-технічні та трудові ресурси.

Таким чином, в порушення п.4.1, 4.2, «Правила визначення вартості будівництва в Україні», п.1.3 СОУ Д.2.4-32851616-001:2016, п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV підрядною організацією ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешенл» по договору № 131-09/20 від 15.09.2020 зайво включено в акти КБ-2в асфальтобетон в кількості 321,23 тонни на суму 873 473,20 грн, та по договору №99-07/20 від 22.07.2020 зайво включено в акти КБ-2в асфальтобетон в кількості 219,36 тонни на суму 624 872,61 грн, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 1 498 345,81 грн з ПДВ, які оплачені Службою відновлення у Львівській області та як наслідок завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

З огляду на зазначене, висновки відповідача знайшли своє підтвердження.

Також, відповідно до Договору №03-01/22 від 14.01.2022, а саме акта КБ-2в за жовтень 2022 року №34/1 підрядною організацією виконувались роботи з улаштування майданчика відстою великогабаритного транспорту. Відповідно до відомості ресурсів до вказаного акта КБ-2в, витрати на перевезення усіх будівельних матеріалів розраховано на відстань 60 км, водночас для перевезення піску застосовано відстань 128 км.

До зустрічної звірки надано видаткову накладну №275 від 21.10.2022, відповідно до якої будівельні матеріали зазначені в відомості ресурсів до акта КБ-2в за жовтень 2022 року №34/1 (в тому числі пісок) закуплені в ПРЕДСТАВНИЦТВО «ОНУР ТААХХУТ ТАШИМАДЖИЛИК ІНШААТ ТІДЖАРЕТ ВЕ САНАЇ АНОНІМ ШИРКЕТІ» (далі Представництво «Онур Тааххут») та транспортувались зі складу База Львів. Аналогічно, згідно акта КБ-2в за грудень 2022 року №45 для перевезення піску застосовано відстань перевезення 128 км, при цьому згідно накладної від 28.11.2022 року №343 пісок перевозився з складу База Львів Представництва «Онур Таахуут».

Відповідно до п. 5.10 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва» з урахуванням Змін №1, №2 витрати з транспортування матеріальних ресурсів розраховуються на підставі їх нормативної кількості, відстані перевезень та чинних тарифів.

Крім того, згідно з п. 6.3 за динамічної договірної ціни, прямі витрати при визначенні вартості виконаних робіт розраховуються на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та цін ресурсів, прийнятих в договірній ціні.

Враховуючи те, що пісок транспортувався зі складу База Львів для розрахунку вартості транспортних витрат необхідно було застосувати відстань перевезення 60 км. Проведеним розрахунком встановлено, що внаслідок неправильного застосування відстані перевезення, підрядником в порушення п.5.10 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва» з урахуванням Змін №1, №2, п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV завищено транспортні витрати на перевезення піску на загальну суму 966 606,6 грн (з ПДВ), які оплачені Службою відновлення у Львівській області, внаслідок чого завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Судом встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договору №120-12/21 від 31 грудня 2021 року «Поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Львівської області: М-06 Київ Чоп км 432+877 км 622+256, транспортні розв`язки на М-06 Київ-Чоп км 526+230, км 529+455, км 539+185, км 546+288, км 552+963, км 563+497, км 610+045 (200,9км)» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в включено кошти на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад.

Відповідно до пункту 4.3 договору передбачено динамічну договірну ціну.

Так, п.5.26 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва» з урахуванням Змін №1, №2 передбачено доплати працівникам, які виконують роботи на об`єктах будівництва, що знаходяться на значній відстані (більше 15 км) від місця розташування будівельної організації, в зв`язку з поїздками в неробочий час від місця розташування організації (збірного пункту) до місця роботи на об`єкті будівництва і назад З метою підтвердження витрат на доплату працівникам, у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад, підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» надано лише розрахунки до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в.

В ході зустрічної звірки не надано шляхових листів на пасажирський транспорт, табелів обліку робочого часу (інших первинних документів), які підтверджують проїзд робітників до місця роботи в неробочий час. Разом з тим, підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в по договору №120-12/21 від 31 грудня 2021 року включено кошти на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до будівництва і назад на загальну суму 613 521,98 грн (з ПДВ).

Також підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в по договорах №105-11/21 від 25.11.2021, №110-11/21 від 29.11.2021, №03-01/22 від 14.01.2022 також включено кошти на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад на загальну суму 149 538,37 грн (з ПДВ), однак аналогічно підтверджуючих документів на здійснення таких витрат не надано.

Таким чином, підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ», в порушення п. 5.26 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва» з урахуванням Змін №1, №2, п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV не підтверджено витрати на доплату працівникам у зв`язку з витратами часу на проїзд від місця розташування організації (збірного пункту) до об`єкта будівництва і назад в неробочий час на суму 762 238,03 грн (з ПДВ), які оплачені Службою відновлення у Львівській області, внаслідок чого завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Крім цього, встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» в ході виконання робіт по договору № 54-05/21 від 25.05.2021 «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230, Львівської області» виконувались роботи з укріплення прибровочної частини узбіччя, укосів насипу земляних споруд посівом багаторічних трав механізованим способом.

Встановлено що для виконання окремих видів робіт генпідрядником залучались субпідрядні організації, зокрема відповідно до Акта №625-0-1-1-1 за грудень 2021 року приймання виконаних будівельних робіт субпідрядною організацією ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» в рамках договору № 54-05/21 від 25.05.2021 виконувались роботи з посіву газонів партерних, мавританських та звичайних вручну загальною площею 31 138,5 м2 та вартістю 230 617,20 грн з ПДВ (566,85 грн за 100м2).

Разом з тим, генпідрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в включено аналогічний об`єм роботи з укріплення прибровочної частини узбіччя посівом багаторічних трав механізованим способом загальною площею 31 138,5 м2 вартістю 1 225 962,60 грн з ПДВ (3280,94 грн за 100 м2), які оплачені замовником.

Враховуючи відповідність об`ємів виконаних робіт з посіву газонів, які виконані субпідрядником та оплачено Службою, ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» безпосередньо не виконував зазначені роботи та відповідно не здійснював витрати на них. Різниця у вартості виконаних ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» робіт з посіву газонів та виставлених до оплати генпідрядником становить 995 345,40 гривні.

Відповідно до п. 101 «Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», затверджених постанови КМУ від 01.08.2005 №668 оплата робіт, виконаних субпідрядниками, проводиться на підставі складених ними та підписаних генеральним підрядником документів про прийняття виконаних робіт та їх вартість і може проводитися безпосередньо генеральним підрядником або замовником, якщо це передбачено договором підряду та договором субпідряду. Якщо оплату робіт, виконаних субпідрядником, проводить замовник, генеральний підрядник, крім документів про обсяги та вартість виконаних робіт, подає замовнику документ про розподіл загальної суми коштів за виконані роботи між ним та субпідрядником. Відповідно до пункту 6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 ціна пропозиції переможця конкурсних торгів є договірною ціною на об`єкт будівництва, яка формується генпідрядником із залученням субпідрядних організацій, погоджується із замовником. Якщо будівництво здійснюється за державні кошти і рішення про залучення субпідрядних організацій приймає генпідрядник після узгодження договірної ціни і підписання контракту замовником, таке рішення погоджується із замовником, і договірна ціна на весь комплекс робіт переоформляється з урахуванням вартості робіт, що доручаються субпідряднику (у межах вартості, зазначеної в акцептованій тендерній пропозиції генпідрядника).

Незалежно від виду договірної ціни замовник оплачує генпідряднику вартість робіт, виконаних субпідрядником, у розмірі, що не перевищує вартість робіт, зазначену в акті виконаних робіт, підписаному генпідрядником і субпідрядником. При будівництві за рахунок державних коштів замовник є їх розпорядником і відповідає за правильне витрачання цих коштів відповідно до законодавства та здійснює контроль за витрачанням цих коштів і замовник повинен мати копії документів (видаткові накладні) і необхідних розрахунків, субпідрядні роботи, що підтверджують вартість всіх елементів витрат, врахованих у вартості виконаних і оплачених будівельних робіт на його об`єктів.

Враховуючи, що генпідрядною організацією безпосередньо не виконувались роботи з посіву газонів, ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРЕНШНЛ» в порушення п. 101 постанови КМУ від 01.08.2005 №668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», п. 6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, ст.857, 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №436-IV, завищено вартість виконаних робіт з посіву газонів по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М12 Стрий Тернопіль Кропивницький Знам`янка (через м.Вінницю) на ділянці км 0+000 км 44+230» на суму 995 345,40 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Крім цього, аналізом актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ2-в по договору №99-07/20 від 22.07.2020 «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К.Бузька Бібрка км 44+747 км 52+960, Львівської області» встановлено, що підрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» виконувались роботи з укріплення укосів, дна кювета, вихідного укоса кювета земляних споруд посівом багаторічних трав механізованим способом, до виконання яких залучено субпідрядну організацію ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ».

Так, відповідно до Акта №576-0-1-1 за травень 2021 року субпідрядною організацією в рамках договору №99-07/20 від 22.07.2020 виконувались роботи з посіву газонів партерних, мавританських та звичайних вручну загальною площею 59 113 м2 вартістю 749 934,0 грн (852,39 грн за 100м2). Разом з тим, генпідрядною організацією ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШЕНЛ» до акта приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за травень 2021 року включено роботи з укріплення укосів, дна кювета, вихідного укоса кювета земляних споруд посівом багаторічних трав механізованим способом площею 52 720 м2 та 2,9253 га вартістю 3474,86 грн. за 100 м2 та 86 826,4 грн за 1 га відповідно, всього на загальну суму 2 503 549,82 гривень.

Враховуючи відповідність об`ємів виконаних робіт з посіву газонів, які виконані субпідрядником та оплачено Службою, ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ» безпосередньо не виконував зазначені роботи та відповідно не здійснював витрати на них. Різниця у вартості виконаних ТзОВ «ГРІН ЛЬВІВ» робіт з посіву газонів та виставлених до оплати генпідрядником становить 1 753 651, 82 гривні.

Таким чином, враховуючи, що генпідрядною організацією безпосередньо не виконувались роботи з посіву газонів, ТзОВ «ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРЕНШНЛ» в порушення п. 101 постанови КМУ від 01.08.2005 №668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», п. 6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 завищено вартість виконаних робіт з посіву газонів по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К.Бузька Бібрка км 44+747 км 52+960, Львівської області» на суму 1 753 651,82 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Щодо взаємовідносин з ТзОВ «Автомагістраль-Південь».

Відповідно до довідок ф. КБ-3 та актів виконаних робіт ф. КБ-2в, за період з січня 2019 року по квітень 2023 року ТзОВ «Автомагістраль Південь» укладено 65 договорів з капітального ремонту та реконструкції, поточного середнього, дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення з Службою автомобільних доріг у Львівській області на загальну суму 2 851 017 258,46 грн., за які оплачено в повному обсязі.

В ході проведення зустрічної звірки, на підставі представлених актів приймання виконаних ф. КБ-2в встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в Рядку V «Інші супутні витрати» враховано «Коштів на перевезення працівників будівельних організацій автомобільним транспортом (Розрахунок № П-94)» та «Кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва» (Розрахунок № П-929).

Проведеною звіркою встановлено завищення вартості виконаних робіт, включених у акти приймання виконаних робіт ф. КБ-2в в рядку V «Інші супутні витрати» внаслідок зайвого віднесення витрат за проживання однієї доби відряджених працівників та не підтверджених документально витрат на їх проживання, витрат на перевезення відряджених працівників до місця роботи і назад. Для підтвердження понесених витрат на відрядження, включених до розрахунку «Кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва» (Розрахунок № П-929) ТзОВ «Автомагістраль-Південь» представлено накази про відрядження працівників із зазначенням об`єктів виконання дорожніх робіт, періодів відрядження працівників згідно списку, табелі обліку використання робочого часу працівників відповідно до наказів, реєстри витрат на відрядження, у відповідності до яких визначено кількість робітників, кількість днів перебування у відрядженні відповідно до табелів робочого часу та договори, укладені із суб`єктами господарювання на надання послуг проживання робітників Товариства.

Відповідно до п. 1.4 вказаного кошторисного розрахунку витрати з найму житла на одну людину на добу склали 200,0 гривень.

Наказами директора ТзОВ «Автомагістраль-Південь» працівників направляють у відрядження для виконання робіт з ремонтів автомобільних доріг на певний термін перебування у відрядженні із зазначенням конкретної назви автомобільних доріг (об`єктів). Для підтвердження понесених витрат на виплату робітникам добових за час перебування у відрядженні та вартості проживання товариством складаються реєстри витрат на відрядження. У реєстрах витрат на відрядження відображаються кількість відряджених працівників, кількість днів перебування у відрядженні, які відповідають даним табелів обліку робочого часу, доплати в межах добових та витрати по найму житла. На підтвердження понесених витрат з найму житла, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» представлено акти на надання послуг з проживання, підписані надавачами послуг на виконання договірних відносин, в яких зазначено дату складання акта та лише найменування послуг проживання працівників , одиниця виміру послуга сума послуги. , кількість 1, загальна сума послуги.

У відповідності до п. 1-2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», та 2.3 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Умовами представлених договорів укладеними із суб`єктами господарювання про надання послуг проживання визначено наступні основні пункти: виконавець надає послуги з надання місць для проживання людей представників замовника на підставі заявок останнього (в усній формі); адреса будівлі, загальна площа та вартість послуг зазначається в актах наданих послуг, які підписуються обома сторонами; вартість одного койко-місця/доба визначається за домовленістю сторін та відображається у відповідному акті виконаних робіт (наданих послуг).

Відповідно до умов договорів в актах наданих послуг, які підписуються обома сторонами має зазначатись адреса будівлі, загальна площа приміщень, фактичний об`єм послуг, вартість одного койко-місця/доба та загальна вартість наданих послуг. З метою підтвердження фактичної кількості працівників та вартості одного койко-місця/доби проживання проведено зустрічну звірку в надавача послуг з проживання - ТзОВ «Агропроменерго». Проведеною звіркою в ТзОВ «Агропроменерго», відповідно до представлених документів, не підтверджено фактичну кількість робітників, які проживали та кількість діб проживання, оскільки до звірки представлено акти надання послуг без зазначення кількості проживаючих, кількості діб та вартості доби проживання.

Також, на час завершення зустрічної звірки відповіді від ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 щодо документів, що стосуються виконання договірних відносин по проживанню, зокрема копій рахунків, що підтверджують факт проживання робітників із зазначенням кількості робітників, кількості діб проживання та вартості одного ліжко-місця/доби не надано.

Крім цього, в наданих ТзОВ «Автомагістраль-Південь» до звірки реєстрах витрат на відрядження, витрати по найму житла розраховано виходячи з кількості днів згідно табелів робочого часу на вартість однієї доби проживання в сумі 200,0 гривень.

Відповідно до п. 4.29 «Настанови з визначення вартості будівництва» Кошторисних норм України (КНУ) (затверджені Наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві») визначено, що кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва при складанні інвесторської кошторисної документації, визначаються відповідно до «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон» (затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 № 59 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31 березня 1998 року № 218/2658).

Абзацом 1 п. 5. ІІ Розділу «Порядок відрядження в межах України» «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 № 59» визначено, що підприємство за наявності підтвердних документів (в оригіналі) відшкодовує в межах граничних сум витрат на найм житлового приміщення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 98, витрати відрядженим працівникам на найм житлового приміщення з розрахунку вартості одного місця у готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні за кожну добу такого проживання з урахуванням включених до рахунків на оплату вартості проживання витрат на користування телефоном (крім витрат на службові телефонні розмови), холодильником, телевізором та інших витрат.

В порушення вищенаведеного витрати по найму житла проведено виходячи з розрахунку вартості одного місця у готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні за кількість днів перебування у відрядженні, а не за кожну добу такого проживання.

З огляду на наведене, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» зайво враховано в кошторисний розрахунок № П-929 «Кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва», що є додатком до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в вартість проживання працівників, що призвело до завищення вартості робіт на загальну суму 702 024,24 грн з ПДВ по наступних об`єктах:

- поточний середній ремонт автомобільних доріг М-06 Київ Чоп км 650+800 км 665+400 (договір від 22.09.2020 №133-09/20) на суму 5 162,64 грн з ПДВ;

- капітальний ремонт мостового переходу р. Орява М-06 Київ Чоп, км 675+835 (договір від 15.02.21 № 19-02/21) на суму 84 615,84 грн. з ПДВ;

- поточний середній ремонт автодороги Т-14-02 Східниця Пісочна км 00+000 км 6+139 (договір від 03.05.2019 № 47-05/19) на суму 10 472,64 грн з ПДВ;

- капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К. Бузька-Бібрка км 0+000 км 12+000, км 25+500 км 34+000 (договір від 22.04.2019 № 39-04/19 та договір від 22.12.2020 № 168-12/20) на суму 483 059,76 грн з ПДВ;

- капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К. Бузька Бібрка км 179+600 км 190+160 (договір від 26.06.2019 № 72-06/19) на суму 37 318,8 грн з ПДВ;

- капітальний ремонт автодороги Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К. Бузька Бібрка км 34+000 - км 40+738 (договір від 22.04.2019 № 38-04/19 та договір від 18.12.2020 № 167-12/20) на суму 64 440,96 грн з ПДВ;

- поточний середній ремонт автодороги Р-40 Рава-Руська Яворів Судова Вишня км 60+100 км 61+640 (договір від 19.04.2019 №37-04/19) на суму 16 953,6 грн з ПДВ.

Таким чином, внаслідок порушення частини першої статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та п. 6.2. КНУ «Настанова з визначення вартості будівництва», підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за травень серпень, жовтень грудень 2019 року, травень грудень 2020 року, квітень, червень, серпень грудень 2021 року та липень 2022 року завищено вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 702 024,24 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також, відповідно до представлених актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в встановлено, що Товариством в Рядку V «Інші супутні витрати» враховано витрати на покриття коштів на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва (Кошторисний розрахунок № П-929).

У відповідності до вихідних даних, п. 1.5 Кошторисних розрахунків № П-929 до актів приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» включено витрати «Загальної вартості проїзду працівників в один кінець на 1 людину».

У підтвердження загальної вартості проїзду працівників ТзОВ «Автомагістраль Південь» представлено «Розрахунок вартості перевезення робітників ТзОВ «Автомагістраль-Південь».

Відповідно до вищевказаного розрахунку, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» визначено, що перевезення робітників здійснюється автобусами ПАЗ, з визначеними показниками швидкості для перевезення, що становить: за межами населених пунктів 49 км/год, по населених 25 км/год. Відповідно до вказаного розрахунку ТзОВ «Автомагістраль-Південь» визначено загальний час по маршруту в одну сторону - 20,90 години.

На підтвердження включення вихідних даних до вищевказаного розрахунку вартості перевезення робітників, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» застосовувалися норми згідно СОУ 42.1-37641918-050:2018 «Автомобільні дороги. Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту» згідно Додатку А (обов`язковий) «Методика визначення перевезення 1 т дорожньо-будівельних матеріалів власним транспортом», у відповідності до якої швидкість перевезення прийнято: за межами населених пунктів 49 км/год, по населених 25 км/год.

Відповідно до представлених первинних облікових документів, а саме подорожніх листів автомобілів ПАЗ, встановлено що Товариство для виконання вищевказаних перевезень фактично використовувало автобуси, а не транспорт для перевезення вантажу, що в свою чергу не відповідає нормам вищевказаного СОУ. Відповідно до п. 1.9 розрахунку «Коштів на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва (№ П-929)» визначається термін перебування працівників в дорозі до місця роботи і назад, який приймається підрядними організаціями для розрахунку понесених витрат на відрядження.

Так, відповідності до п. 1.9 розрахунку «Коштів на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва (№ П-929)» (додаток до актів КБ-2в, у разі включення таких витрат) Товариством визначено, що термін перебування працівників в дорозі до місця роботи і назад становить 1 день, що відповідає 24 годинам, що в свою чергу суперечить даним часу перебування в дорозі, що наведені в «Розрахунку вартості перевезення робітників ТзОВ «Автомагістраль-Південь».

Для здійснення перевезення автобусами по території України, відповідно до Розділу 2 «Швидкість руху» Постанови КМУ «Про Правила дорожнього руху» від 10.10.2001 № 1306, визначена швидкість руху в межах населених пунктів не більше 50 км/год та поза межами 90 км/год.

Враховуючи вищенаведене, встановлено що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» до розрахунку вартості перевезення робітників застосовано швидкість руху транспортних засобів для перевезення робітників, що не відповідає Постанові КМУ «Про Правила дорожнього руху», що призвело до завищення вартості перевезення відряджених робітників, та включено в розрахунок «Коштів на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва (№ П-929)» п. 1.5 «Загальна вартість проїзду в один кінець на 1 людину, грн» на загальну суму 705 074,22 грн.

З огляду на наведене, внаслідок порушення частини першої статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та п. 6.2. КНУ «Настанова з визначення вартості будівництва», підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за травень серпень, жовтень грудень 2019 року, травень грудень 2020 року, квітень, червень, серпень грудень 2021 року та серпень 2022 року завищено вартість робіт по зазначених об`єктах на суму 705 074,22 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також в ході ревізії встановлено, що для підтвердження витрат, включених до розрахунку «Кошти на перевезення працівників будівельних організацій автомобільним транспортом (№ П-94)» встановлено, що Товариством в п. 1.8 «Вартість 1 години використання автобуса (розрахована з конкретних умов використання), грн» представлено калькуляцію вартості машино-години роботи ПАЗ (вихідні дані ДБН СН201-12).

Відповідно до вищевказаної калькуляції, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» під час включення вихідних дані для розрахунку вартості 1 маш-год автобуса, використано дані, згідно яких відображено балансову вартість, витрати на ТО та ремонт, страхування та амортизацію основних засобів, які в свою чергу є даними бухгалтерського обліку підприємства, на балансі якого знаходиться даний транспортний засіб. Також, до вказаних калькуляцій Товариством включено загальновиробничі, адміністративні витрати та прибуток.

У відповідності до «Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт» М 42.1-37641918-768:2017 передбачено, що відповідно до п. 5.3.6 «Вартість експлуатації 1 маш. год автобуса (Ва) розраховується за формулою»: Ва = Б + М + ЗП + А + ТО + І + НВ», де: Б - витрати енергоносіїв (бензину або дизельного палива), можуть бути визначені за Наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1998 № 43, «Про затвердження Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» або відповідно до норм (стандартів) Підрядника, грн/год; М - витрати мастильних матеріалів, можуть бути визначені за Наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1998 № 43, «Про затвердження Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» або відповідно до норм (стандартів) Підрядника, грн/год; ЗП - витрати на оплату праці водія автобуса, визначаються згідно з 5.3.6.1 «Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт», грн/год; А - амортизаційні відрахування, визначені відповідно до чинного законодавства та з урахуванням 5.3.6.2 «Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт», грн/год; О - витрати на технічне обслуговування і ремонт, включаючи витрати на заміну шин, визначаються виходячи з даних бухгалтерського обліку за попередній період та нормативного наробітку, грн/год; І - інші прямі витрати, пов`язані з утриманням дільниці механізації, що враховують витрати на амортизацію, витрати на утримання, експлуатацію будівель і споруд дільниці механізації на підставі бухгалтерського обліку за попередній період та сумарного наробітку всього парку дорожньо-будівельних машин та механізмів, грн/ год; НВ - непрямі витрати, що враховують податки з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; збір за забруднення навколишнього природного середовища; плату за проведення технічного огляду; податок на землю, що її займає дільниця механізації, грн/год.

Проведеним аналізом встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» до розрахунку вартості вищевказаної калькуляції враховано загальновиробничі, адміністративні витрати та прибуток, проте п. 5.3.6 «Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт» М 42.1-37641918-768:2017 дані витрати не передбачено. Відповідно до вказаної методики, передбачено включення витрат на енергоносії, мастильних матеріалів, витрати на оплату праці водія автобуса, амортизаційні відрахування, витрати на технічне обслуговування і ремонт, інші прямі та непрямі витрати. Відповідно до представлених до звірки документів (оборотно-сальдові відомості по рах 10, договори надання послуг, акти надання послуг) встановлено, що транспортні засоби автобуси ПАЗ є орендовані та не перебувають у власності Товариства.

Враховуючи вищенаведене, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в розрахунку вартості 1 машиногодин автобуса ПАЗ, всупереч вимог п. 5.3.6 «Методики розрахунку витрат на перевезення працівників дорожніх організацій автомобільним транспортом до місця проведення дорожніх робіт» зайво враховано загальновиробничі, адміністративні витрати та прибуток, чим завищено вартість робіт на суму 3 355 722,24 (з ПДВ).

Внаслідок порушення частини першої статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 та п. 6.2. КНУ «Настанова з визначення вартості будівництва», підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за травень серпень, жовтень грудень 2019 року, травень грудень 2020 року, квітень, червень, серпень грудень 2021 року та серпень 2022 року завищено вартість робіт по вказаних об`єктах на суму 3 355 722,24 грн, чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету.

Крім цього, ревізією встановлено, що на виконання зобов`язань по договірних відносинах по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К.Бузька Бібрка, км 34+000 км 40+738, Львівська область» (договір підряду від 22.04.2019 № 38-04/19) залучалися субпідрядні організації, для виконання окремих видів робіт.

На часткове виконання робіт з влаштування дорожньої розмітки ТзОВ «Автомагістраль-Південь» залучалася субпідрядна організація ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» (договір від 09.11.2020 № 0922/2020-Ск1).

Звіркою проведено порівняння обсягів та вартості робіт, що виконувалися субпідрядною організацією ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» відповідно до договору від 09.11.2020 № 0922/2020 Ск1, включених в акт приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в генпідряної організації ТзОВ «Автомагістраль-Південь», встановлено розбіжності у вартості робіт.

Встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в акт приймання виконаних робіт ф.КБ-2в №б/н за грудень 2020 року (сума акту 5 363 519,00 грн) включено роботи з влаштування дорожньої розмітки на загальну суму 1 943 366,00 гривень. Крім цього звіркою встановлено, що на виконання робіт з влаштування дорожньої розмітки ТзОВ «Автомагістраль-Південь» залучено субпідрядну організацію ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК», яка в свою чергу виконала вказані роботи на суму 1 235 228,40 грн, про що сторонами підписано в акт ф.КБ-2в №б/н за грудень 2020 року.

Враховуючи вищенаведене, проведеним співставленням обсягів та вартості робіт, включених в акт ф. КБ-2в генпідрядною організацією з роботами, що відображені в акті субпідрядної організації, за результатами якого встановлено, що ТзОВ «Автомагістраль-Південь» враховано ідентичні обсяги робіт, проте вартісні показники не відповідають даним, що наведені в акті генпідряду.

Крім цього встановлено, що ТзОВ «ХІМІЯ ПАРК» в вказаному акті ф. КБ-2 №б/н за грудень 2020 року включено одиничні елементні кошторисні норми, що не відповідають кошторисним нормам, які зазначені в акті генпідрядної організації, що в свою чергу подавалися ТзОВ «Автомагістраль-Південь» на підписання та оплату Замовнику.

Відповідно до п. 101 «Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», затверджених постанови КМУ від 01.08.2005 №668 оплата робіт, виконаних субпідрядниками, проводиться на підставі складених ними та підписаних генеральним підрядником документів про прийняття виконаних робіт та їх вартість і може проводитися безпосередньо генеральним підрядником або замовником, якщо це передбачено договором підряду та договором субпідряду. Якщо оплату робіт, виконаних субпідрядником, проводить замовник, генеральний підрядник, крім документів про обсяги та вартість виконаних робіт, подає замовнику документ про розподіл загальної суми коштів за виконані роботи між ним та субпідрядником.

Відповідно до пункту 6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 ціна пропозиції переможця конкурсних торгів є договірною ціною на об`єкт будівництва, яка формується генпідрядником із залученням субпідрядних організацій, погоджується із замовником.

Якщо будівництво здійснюється за державні кошти і рішення про залучення субпідрядних організацій приймає генпідрядник після узгодження договірної ціни і підписання контракту замовником, таке рішення погоджується із замовником, і договірна ціна на весь комплекс робіт переоформляється з урахуванням вартості робіт, що доручаються субпідряднику (у межах вартості, зазначеної в акцептованій тендерній пропозиції генпідрядника). Незалежно від виду договірної ціни замовник оплачує генпідряднику вартість робіт, виконаних субпідрядником, у розмірі, що не перевищує вартість робіт, зазначену в акті виконаних робіт, підписаному генпідрядником і субпідрядником. При будівництві за рахунок державних коштів замовник є їх розпорядником і відповідає за правильне витрачання цих коштів відповідно до законодавства та здійснює контроль за витрачанням цих коштів і замовник повинен мати копії документів (видаткові накладні) і необхідних розрахунків, субпідрядні роботи, що підтверджують вартість всіх елементів витрат, врахованих у вартості виконаних і оплачених будівельних робіт на його об`єктів.

Враховуючи вищенаведене, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» завищено вартість робіт по договору від 22.04.2019 № 38-04/19 на суму 706 514,00 грн з ПДВ, чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету.

Також, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» під час виконання робіт по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв Городок Жовква К. Бузька Бібрка, км 0+000 км 12+000, км 24+500 км 34+000, Львівська область» (договір від 22.04.2019 № 39-04/19) встановлена розбіжність у вартості робіт.

На часткове виконання робіт з улаштування інженерних мереж (дощова каналізація) ТзОВ «Автомагістраль-Південь» залучалася субпідрядна організація ТзОВ «ЕЙ БІ СІ КОНСТРАКШЕН»(договір від 08.05.2019 № 0805/19-С).

Звіркою проведено порівняння обсягів та вартості робіт, включених ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в акти приймання виконаних будівельних робіт ф. КБ-2в та обсягів і вартості робіт, що виконувалися силами субпідрядної організації ТзОВ «ЕЙ БІ СІ КОНСТРАКШЕН» встановлена розбіжність в окремих рядках вартості робіт (вартість одиничних кошторисних норм). Так, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» в актах приймання виконаних робіт ф.КБ-2в №б/ н за листопад 2019 року на суму 31 749 467,00 грн та №б/н за липень 2020 року на суму 4 821 820,00 грн включено роботи з улаштування інженерних мереж (дощова каналізація) загальною вартістю прямих витрат на суму 4 716 604,69 грн (без нарахувань). В свою чергу, субпідрядна організація ТзОВ «ЕЙ БІ СІ КОНСТРАКШЕН» в акті ф. КБ №б/н за листопад 2019 року на суму 7 573 147,16 грн та акті ф. КБ №б/н за липень 2020 року на суму 1 286 216,66 грн) виконала ідентичні обсяги робіт загальною вартістю прямих витрат на суму 3 867 718,49 грн (без нарахувань).

Враховуючи вищенаведене, ТзОВ «Автомагістраль-Південь» завищено вартість робіт по договору від 22.04.2019 № 39-04/19 на суму 1 255 641,00 грн з ПДВ.

Таким чином, внаслідок порушення п. 101 «Загальних умов укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві», затверджених постанови КМУ від 01.08.2005 №668 та п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, підрядною організацією ТзОВ «Автомагістраль-Південь» у актах форми КБ-2в за листопад 2019 року та липень 2020 року завищено вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 1 962 155,00 грн, чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету.

Щодо взаємовідносин з ТзОВ «УНІДОР Сервіс».

Встановлено, що службою автомобільних доріг у Львівській області укладено з ТОВ «УНІДОР Сервіс» протягом ревізійного періоду 5 договорів про надання послуг з експлуатаційного утримання (влаштування захисних шарів з емульсійно-мінеральних сумішей локальними картами на ділянках лущення і викришування асфальтобетонного покриття) на автомобільних дорозі загального користування державного значення Львівської області. Зокрема Службою укладено договори: від 16.07.2020 №95-07/20; від 16.07.2020 93-07/20; від 16.07.2020 №92-07/20; від 16.07.2020 №94-07/20 ; від 27.04.2021 №39-04/21.

Загалом на виконання вказаних договорів, ТзОВ «УНІДОР Сервіс» надано послуг за ревізійний період на загальну суму 49550,68 тис гривень.

По договору від 27.04.2021 №39-04/21 на автомобільній дорозі загального користування державного значення М- 09 Тернопіль - Львів - Рава-Руська км 129+807 - км 191+877 підрядною організацією ТОВ «УНІДОР Сервіс» завищено у актах форми КБ-2в за червень та липень 2021 року фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-09 Тернопіль - Львів - Рава-Руська, км 156+800 - 160+400 та км 162+800 - 166+900 на суму 3912885,52 гривень

По договору від 27.04.2021 №39-04/21 на автомобільній дорозі загального користування державного значення М-10 Львів - Краковець км13+00-14+000, кмі 5+250-18+800, км3 1+600-34+050, км51+500-54+000 підрядною організацією ТзОВ «УНІДОР Сервіс» завищено у актах форми КБ-2в за червень та липень 2021 року фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-10 Львів- Краковець, км 156+800 - 160+400 та км 162+800 - 166+900 на суму 3536454,74 гривень.

Під час проведення обмірів відібрано 28 зразків дорожнього покриття (кери) у вигляді циліндричних кернів, які передано в лабораторії НУ «Львівська політехніка».

В ході ревізії встановлено контрольні обміри виконаних ТзОВ «УНІДОР Сервіс» робіт на автомобільних дорогах загального користування державного значення М-09 Тернопіль-Львів-Рава-Руська, М-10 Львів-Краковець з відбором кернів влаштованої литої емульсійно-мінеральної суміші та замірами її товщини.

Встановлено, що на ділянках дороги М-09 Тернопіль-Львів-Рава-Руська відповідно до відібраних кернів середнє значення влаштованого шару ЛЕМС складає 12,2 мм, при тому, що згідно з актами форми КБ-2В (за червень-липень 2021 року) виконано роботи з влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші товщиною 20 мм площею 68300 м2. Також встановлено, що відповідно до відібраних 30 кернів на ділянках дороги М-10 Львів-Краковець середнє значення влаштованого шару ЛЕМС складає 13,9 мм., при тому, що згідно з актами форми КБ-2в (за червень-липень 2021 року) виконано роботи з влаштування тонкошарового покриття з литої емульсійно-мінеральної суміші товщиною 20 мм площею 79100 м2.

При цьому, посилання представника ТзОВ «УНІДОР Сервіс» про те, що відбір покриття було проведено через значний проміжок часу, суд не бере до уваги, з огляду на таке.

Відповідно до положень договору №39-04/21 від 27.04.2021, а саме пункту 1.1, підрядник зобов`язується у порядку та на умовах, визначених цим договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або із залученням субпідрядника надати та здати в установлений цим договором термін, згідно з графіком надання послуг, що є невід`ємною частиною договору (Додаток № 4), послуги з експлуатаційного утримання (влаштування захисних шарів з емульсійно-мінеральних сумішей локальними картами на ділянках лущення і викришування асфальтобетонного покриття) на автомобільних дорогах загального користування державного значення М-09 Тернопіль Львів Рава-Руська км 129+807 км 191+877 (окремими ділянками), М-10 Львів Краковець км 7+993 км 69+961 (окремими ділянками), М-11 Львів Шегині км 9+128 км 80+761 (окремими ділянками), Під`їзд до м.Львова км 0+000 км 5+694 (окремими ділянками), Львівської області, згідно Технічної специфікації викладеної в тендерній документації, а замовник зобов`язується прийняти згідно із цим Договором та чинним законодавством України належним чином надані послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів на його рахунок передбачених на ці цілі;- пункт 2.1. підрядник повинен надати передбачені цим договором послуги замовнику, якість яких відповідає наступним нормам і правилам Закону України «Про автомобільні дороги», Закону України «Про дорожній рух». Правилам дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року №1306 «Про Правила дорожнього руху»; Єдиним правилам ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198: наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 21.01.2015 № 7 «Про забезпечення якості при виконанні дорожніх робіт»; НПАОП 63.21-1.01-09 Правила охорони праці під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг; ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану: П Г.1-218-113:2009 Технічні правила ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України; ДСТУ 8749:2017 Безпека дорожнього руху. Огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт; ДБН А.3.1-5:2016 Організація будівельного виробництва: СОУ 45.2-00018112-028:2008 Забезпечення якості при будівництві, ремонті та експлуатаційному утриманні автомобільних доріг та мостових споруд; СОУ 42.1-37641918-105:2013 Класифікація робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування; ДБН В.2.3.-4:2015 Автомобільні дороги. Частина 1.Проектування. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво, та іншим національним стандартам.

Відповідно до пункту 2.2 вказаного договору, відповідальність за якість наданих послуг/робіт, випробування матеріалів, устаткування несе підрядник. Послуги/роботи надаються з використанням матеріалів підрядника. Якість матеріалів повинна відповідати державним стандартам, сертифікатам якості та відповідності.

Згідно з пунктом 2.3 договору, замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання послуг відповідно до частини першої статті 849 Цивільного кодексу України та у порядку, передбаченому цим договором. Замовник має право контролювати якість і обсяг матеріальних ресурсів до моменту їх використання для надання послуг та в процесі надання послуг на об`єкті. Замовник призначає свого представника, який постійно контролює якість наданих Підрядником послуг, про що письмово повідомляє Підрядника.

Відповідно до п. пункт 2.9 договору, підрядник гарантує якість та можливість експлуатації об`єкта наданих/виконаних робіт з наступними гарантійними термінами: не менше 3(трьох) років з моменту їх прийняття.

Згідно з п. 2.10 договору, підрядник відповідає за дефекти, виявлені у межах гарантійного строку. Перебіг гарантійного строку експлуатації об`єкта, на якому виконані роботи/надані послуги, розпочинається з дати підписання акта приймання виконаних робіт усіма сторонами договору і продовжується на строк, впродовж якого об`єкт на якому виконані роботи/надані послуги не міг експлуатуватись внаслідок недоліків, відповідальність за які несе підрядник.

З огляду на вказані положення договору, слід прийти до висновку, що протягом всього гарантійного терміну, виконані ТзОВ «УНІДОР Сервіс» роботи повинні відповідати умовам укладеного договору.

Окрім того, до матеріалів справи долучено висновки експертів за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи №4854-Е від 18.01.2024 в межах кримінального провадження, яка також підтверджує і порушення, які зафіксовані у акті ревізії і у вимозі контролюючого органу.

Враховуючи частину першу статті 193 Господарського кодексу України, статті 857 та 859 Цивільного кодексу України, зміни №2 п. 6.4.3 ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013, ТзОВ «УНІДОР Сервіс» завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 7449,3 тис. грн, що відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України та статей 224 та 225 Господарського кодексу України вказане призвело до збитків державного бюджету на зазначену суму.

Щодо порушень, які встановлені у взаємовідносинах з Приватним підприємством «Рома».

Встановлено, що Службою укладено з ПП «РОМА» протягом ревізійного періоду 6 договорів про надання послуг поточного дрібного ремонту на загальну суму 1 460 322,81 тис гривень, а саме: Договір від 09.04.2019 №32-04/19, від 03.05.2019 №49-05/19, від 23.01.2020 №11-01/20, від 30.03.2020 №44-03/20, від 24.02.2022 №16-02/22, від 27.06.2022 №28-06/22ВС.

В ревізійному періоді (у 2019 році) ПП «РОМА» надавались послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення: М-10 Львів-Краковець, км 8+348 - км 70+446; Транспортна розв`язка на км 9+870 автомобільної дороги М- 10 Львів-Краковець; Р-15 Ковель-Володимир-Волинський-Червоноград- Жовква, км 89+514 - км 114+232, км 123+014 - км 160+363; Під`їзд до м. Львова від автомобільної дороги М-06 Київ-Чоп, км 0+000 - км 5+690; Р-40 Рава-Руська- Яворів-Судова Вишня, км 0+000 - км 38+053; М-09 Тернопіль-Львів-Рава-Руська, км 128+125 - км 190+674; Т-14-08 Угринів-Хоробрів, км 0+000 - км 8+000; Н-17 Львів-Радехів-Луцьк, км 0+000 - км 69+810, Львівської області на виконання договору від 05.01.2018 № 05-01/18. Так, на виконання вказаного договору ПП «РОМА» надано послуг на суму 42 704,01 тис гривень.

Загалом на виконання вищевказаних договорів, ПП «Рома» надано послуг за ревізійних період на суму 399712,764 тис гривень.

В ході проведеної ревізії 09.08.2023 проведено обміри площі влаштування вирівнювального шару із асфальтобетонної суміші та площі влаштування вирівнювального з литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття відображеній в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень-грудень 2021 року.

Середня товщина влаштованого вирівнюючого шару повинна становити 5,7 см.

Водночас, відповідно до складеного науково-дослідною лабораторією кафедри «Автомобільні дороги та мости» НУ «Львівська Політехніка» за результатами проведеного відбору протоколу наданого Західному офісу Держаудитслужби, середня товщина кернів асфальтобетонного покриття, відібраних на автомобільній дорозі загального загального користування державного значення М-10 Львів-Краковець, км 7+993-км 69+961, становить 5,5 см.

Згідно з даними відібраних кернів середня фактична товщина вирівнюючого шару покриття дороги площею 26 481,00 м2 становить 5,5 см, при тому, що відповідно до актів приймання виконаних будівельних робіт та фактичної середньої густини асфальтобетону середня товщина влаштованого вирівнюючого шару повинна становити 5,7 см. Враховуючи вищевказане підрядною організацією ПП «РОМА» завищено у актах форми КБ-2в за 2021 рік фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші на автомобільній дорозі М-10 Львів-Краковець, км 7+993 - км 69+961 на суму 295 411,0 гривень.

Крім цього, підрядною організацією ПП «РОМА» завищено у акті форми КБ-2в за листопад 2021 рік фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі М-10 Львів-Краковець, км 7+993 - км 69+961 на суму 723 122,6 гривень.

Таким чином, на порушення умов пп.1.1., 2.1, 6.3 Договору від 30.03.2020 №44-03/20 частини першої статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, статей 857 та 859 Цивільного кодексу України 16.01.2003 №435-IV, п.44 таблиці 21.1 ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» «Частина І. Проектування» «Частина ІІ Будівництва» зміна №1, зміна №2 п.6.4.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, підрядною організацією ПП «РОМА» завищено у актах форми КБ-2в за 2021 рік фактичні обсяги виконаних робіт з влаштування вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші та влаштування шару з литої емульсійно-мінеральної суміші тонкошарового дорожнього покриття на автомобільній дорозі та M-10 Львів-Краковець, км 7+993 - км 69+961 на суму 1 018 533,57 грн (295 411,0+723122,57), чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також в межах кримінального провадження (№12023140000000949) відбувався відбір взірців. І встановлено, що влаштування захисних шарів з емульсійно-мінеральних сумішей на автодорозі загального користування Львів-Краківець, що закладені в акти виконаних робіт не виконані.

Крім цього, в ході проведеної ревізії було проведено зустрічну звірку з ТзОВ «РЕММ, в ході якої встановлено завищення вартості виконаних робіт внаслідок не підтвердження наявності будівельних машин і механізмів, які були задіяні на виконання аварійних робіт на суму 357,7 тис грн, що відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України та статей 224 та 225 Господарського кодексу України вказане призвело до збитків державного бюджету на зазначену суму.

Так, судом встановлено, що між ТзОВ «РЕММ» та Службою автомобільних доріг у Львівській області за період який перевірявся було укладено три договори, а саме:

- договір від 19.08.2020 №119-08/20 про закупівлю послуг: «Виконання аварійних робіт з ліквідації пошкоджень прогонової будови шляхопроводу через залізницю на км 4+014 автомобільної дороги загального користування державного значення М-10 Львів-Краковець (на м.Краків) (Західний обхід м.Львова) Львівської області (експлуатаційне утримання). Договірна ціна є твердою і відповідно до п. 3.1 додаткової угоди №8 від 30.07.2021 до договору від 19.08.2020 №119-08/2 становить 2476675,56 грн;

- договір від 19.08.2020 №120-08/20 про закупівлю послуг: «Виконання аварійних робіт з ліквідації пошкоджень елементів мостового переходу та прогонової будови через р. Верещиця в с Любінь Великий на автомобільній дорозі загального користування державного значення Н-13 Львів-Самбір - Ужгород, км 18+882, Львівської області (експлуатаційне утримання). Договірна ціна є твердою та становить 8 580 000,00 грн;

- договір підряду від 06.09.2021 №82-09/21 про закупівлю послуг: «Виконання аварійних робіт з ліквідації пошкоджень елементів мостового переходу та прогонової будови через р. Верещиця в с Любінь Великий на автомобільній дорозі загального користування державного значення Н-13 Львів- Самбір - Ужгород, км 18+882, Львівської області (експлуатаційне утримання) (ДК 021:2015 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, аеродромі в і залізничних доріг: вирівнювання поверхонь), додаткові послуги. Договірна ціна є твердою та становить 862 823,58 гривень.

В ході зустрічної звірки встановлено, що до засновника підприємства ОСОБА_4 застосовані санкції згідно Постанови НБУ від 24.02.2022 № 18, Постанови НБУ №36 від 04.03.2022 п.15 (Резидент РФ) та заборонено ряд господарських операцій, які фактично зупинили комерційну діяльність фірми, в результаті чого підприємство зупинило свою господарську діяльність.

Також в ході зустрічної звірки ТзОВ «РЕММ» не надано документи які підтверджують роботу машин та механізмів (не підтверджено наявність або оренда будівельних машин та механізмів).

На виконання умов договору від 19.08.2020 №119-08/20 не представлено документів, що підтверджують роботу будівельних машин і механізмів в загальній кількості 822,8248 маш-год на суму загальну суму 73725,09 гривень.

Крім цього, на виконання умов договору від 19.08.2020 №120- 08/20, не вдалось підтвердити роботу орендованих будівельних машин і механізмів в загальній кількості 3 271,3114 маш-год на загальну суму 293255,30 грн та по договору від 06.09.2021 №82-09/21 в загальній кількості 13,539162 маш-год на суму 8 690,60 гривень.

Таким чином, внаслідок порушення ч. 1 ст. 193 ГК України, п. 6.4.3 ДСТУ Б Д1.1-1:2013, підрядною організацією ТзОВ «РЕММ» завищено у актах форми КБ-2в за 2020-2021 роки вартість робіт по вказаному об`єкту на суму 375670,99 грн.

Щодо взаємовідносин з ТзОВ «Балтом Україна».

Судом встановлено, що між ТзОВ «Балтом Україна» та позивачем укладено договір від 19.02.2020 №29-02/20 про закупівлю послуг: «Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Т-14-16 Львів-Пустомити-Меденичі км 6+520 км-53+992; Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква-Кам`янка-Бузька-Бібрка км 0+000-км21+900, км 24+500 км40+738, Львівської області».

Згідно даних бухгалтерського обліку ТзОВ «Балтом Україна», за ревізійний період для Служби надано послуг з експлуатаційного утримання доріг на загальну суму 18 608 205,00 грн, за які оплачено в повному обсязі.

В ході зустрічної звірки встановлено, що відповідно до акта КБ-2в №60 за травень 2021 року (сума акта 228 148,80 грн) до договору від 19.02.2020 №29- 02/20 ТзОВ «Балтом Україна» з перевезення ґрунту самоскидами на відстань 15 км (СЗЗ1-3-1) в кількості 390,25 т за ціною 32,67 грн(без ПДВ).

Відповідно до наданих до зустрічної звірки первинних документів встановлено, що згідно змінних рапортів самоскидом МАЗ 5551 ТзОВ «Балтом Україна» перевезено вищевказаного ґрунту в загальній кількості 130,25 т, чим зайво включено в акт ф КБ-2в №60 за травень 2021 року роботу з перевезення загальною кількістю 260 т.

Таким чином, внаслідок порушення частини першої статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, статей 857 та 859 Цивільного кодексу України від 16.01.203 №435-IV та п. 6.5.5. ДСТУ Б Д.1.1-1:203, ТзОВ «Балтом Україна» у актах КБ-2в за травень 2021 року завищено вартість по вказаному об`єкту на суму 12210,00 гривень чим відповідно завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету.

При цьому, судом встановлено, що завищену вартість наданих послуг на загальну суму 12 210,00 грн по договору від 19.02.2020 №29-02/20 відшкодовано шляхом повернення коштів на розрахунковий рахунок Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області, що підтверджується копією платіжної інструкції від 10.08.2023 №21.

Тобто третя особа погодилася із встановленими у акті порушеннями.

Щодо взаємовідносин з ТзОВ «Експодор».

Так, судом встановлено, що між ТзОВ «Експодор» та позивачем укладено договір від 14.08.2020 №115-08/20 про надання послуг з поточного дрібного ремонту (заміна конструкцій дорожнього одяг із зміною повздовжнього профілю земляного полотна для забезпечення водовідведення) на автомобільних дорогах загального користування державного значення Львівської області. Вартість договору становить 72174560,00 гривень. Вид договірної ціни тверда. Місце надання послуг: автомобільні дороги загального користування державного значення Львівської області. Встановлено, що ТзОВ «Експодор» надано послуги з дрібного поточного ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква-Кам`янка-Бузька-Бібрка на загальну суму 63372468,00 грн (у 2020 році 24957108,00 грн та у 2021 році 38415360,00 гривень).

В ході проведеної ревізії було проведено контрольні обміри окремих фактично виконаних робіт по договору на автомобільній дорозі Т-14-25 Миколаїв-Городок-Жовква-Кам`янка-Бузька-Бібрка. Під час проведення обмірів відібрано 28 зразків дорожнього покриття (керни) у вигляді циліндричних кернів, які передано в лабораторії НУ «Львівська політехніка».

В ході ревізії проведеним дослідженням правильності застосування елементарних кошторисних норм встановлено, що відповідно до представлених актів форми КБ-2 в ТзОВ «Експодор» в ході виконання робіт на виконання договору здійснювалось додавання щебеневої суміші середньою товщиною 8 см для поліпшення розпушеної основи доріг без ущільнення в кількості 8543,7 м3 на площі 79109,0 м2.

Проте проведеними розрахунками встановлено, що обсяг щебеневої суміші на площі 79109,0 м2 товщиною шару 8 см без ущільнення повинен становити 6328,72 м3.

Таким чином, підрядником ТзОВ «Експодор» безпідставно застосовано коефіцієнт ущільнення 1,35 при розрахунку обсягу використаного нового матеріалу. Як наслідок, ТзОВ «Експодор» завищено обсяг виконаних робіт з додавання щебеневої суміші в обсязі 2 215,05 м3, що призвело до завищення вартості виконаних робіт на суму 1 968 296,0 гривень (з ПДВ), які оплачені Службою та як наслідок завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Також суд звертає увагу, що наданий об`єктом контролю перелік машин і механізмів відноситься до ресурсів РЕКН ЕН27-61-1 «Регенерація конструктивних шарів дорожнього одягу із додаванням цементу ресайклером, за товщини регенерованого шару 20 см».

Таким чином, вказані у РЕКН ЕН 27-61-1 механізми для ущільнення, а саме каток вібраційний ґрунтовий, не відноситься та не передбачені у складі робіт РЕКН ЕН27 58-1 «Додавання піску для поліпшення ґрунтових доріг», у складі робіт, які виконані ТзОВ «Експодор», передбачено лише автогрейдер.

Також при розгляді даної справи суд враховує Рішення судів, які набрали законної сили по справах №380/12103/21(предмет дослідження договір №28-03/20 від 02.03.2020)

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що встановлені порушення знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи.

Також відповідно до оскаржуваної вимоги, судом встановлено, що в ході ревізії було встановлено зайву виплату доплати керівнику Служби за науковий ступінь кандидата наук на загальну суму 216,9 тис гривень з ЄСВ.

Відповідно до п. 7.1 Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019 №249, службу очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою Уповноваженого управління за погодженням з відповідними органами виконавчої влади. У період, який перевірявся, Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області очолював ОСОБА_1 .

На підставі наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 27.04.2020 №177 «Про встановлення доплати до посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук виконуючому обов`язки начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області» в.о. начальника ОСОБА_1 встановлено доплату до посадового окладу за науковий ступінь кандидата наук з державного управління у розмірі 15% посадового окладу.

Відповідно до Положення про встановлення та виплату доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук, яке є додатком 12 до Колективного договору, працівниками Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області, які здобули науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності встановлено доплату в розмірі 15 і 20% місячного посадового окладу відповідно.

Відповідно до пп. 4 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.05.1999 №859 «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об`єднань державних підприємств», доплати до посадового окладу за науковий ступінь кандидата або доктора наук у розмірі відповідно 15 і 20 відсотків і за вчене звання старшого наукового співробітника у розмірі 25 відсотків та професора 33 відсотки, якщо підприємство здійснює науково-дослідну, науково-виробничу та науково-технічну діяльність.

Доплати провадяться у разі, коли діяльність керівника за профілем збігається з наявним науковим ступенем, вченим званням.

Згідно з п. 2.2 Положення про службу автомобільних доріг у Львівській області, основним предметом діяльності Служби є виконання функцій замовника робіт та послуг з будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг та іншого державного майна, та одержувача бюджетних коштів.

Відповідно до диплому кандидата наук від 12.03.2017 №040588 Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, ОСОБА_1 присуджено науковий ступінь кандидата наук з державного управління зі спеціальності теорія та історія державного управління.

Однак, діяльність керівника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області не збігається з наявним науковим ступенем кандидата наук.

Отже, всупереч пп. 4 п. 1 Постанови №859 та Додатку 12 Колективного договору на 2019-2023 роки, протягом ревізійного періоду керівнику Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Львівській області зайво нараховано та виплачено доплати за науковий ступінь в загальній сумі 216898,99 грн, що призвело до збитків на зазначену суму.

Щодо банківських гарантій за договором №41-04-19 від 25.04.2019 укладеного з ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл», то такі кошти в супереч п.8.2 договору, яким визначено, що забезпечення виконання Договору не повертається та підлягає перерахуванню до відповідного бюджету у випадках невиконанням Підрядником його договірних зобов`язань, що призведе до передчасного розірвання договору або ж розірвання договору з ініціативи підрядника, не пов`язане з наданням послуг/виконанням робіт не повернуто підрядником, хоч і встановлені в акті ревізії порушення при виконання робіт третьою особою. Третя особа і позивач вважають що роботи виконані і підстав повернення гарантії нема.

Щодо банківських гарантій по договору від 29.03.2021 №30-03/21 укладеного Представництвом Азвірт ММС, то такі кошти не повернуті також, укладено додаткову угоду, якою продовжено термін дії договору до 31.12.2023. Кошти на час розгляду справи також не повернуто і інших договорів не надано.

Щодо вимоги в частині переможця тендеру ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» по закупівлі ІD: UA-2021-10-28-011765-а, то позивач мав би відхилити тендерну документацію. З огляду на таке п.1.3 додатку 1 до тендерної документації передбачено, що у разі придбання асфальтобетону у виробника учасник у складі тендерної пропозиції додатково надає інформацію про наявність випробувальної/вимірювальної дорожньої лабораторії для проведення вхідного та операційного контролю, яку учасник підтверджує довідкою про наявність власної або залученої вимірювальної техніки або сканкопією свідоцтва (рішення) про атестацію (сертифікацію) або свідоцтва про відповідність системи керування вимірювальним вимогам ДСТУ ІSО10012:2005 або іншого документу, де вказувалася б галузь атестації (сертифікації) виданого компетентним органом.

Однак не долучено такі документи, про що і зазначено в оскаржуваній вимозі, яка і є в цій частині правомірна.

Суд приходить до висновку, що порушення фінансово-господарської діяльності позивача, яке виявлено під час ревізії та зазначено в оскаржуваній вимозі, свідчать про наявність матеріальної шкоди (збитків).

Право Держаудитслужби пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства передбачено положеннями пункту 7 частини першої статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю» (далі Закон № 2939). Механізм реалізації результатів ревізії врегульований положеннями пункту 46 Порядку № 550.

Отже, орган державного фінансового контролю має право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених під час перевірки підконтрольних установ, яка обов`язкова до виконання лише щодо усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені під час перевірки збитки. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

При розгляді даної справи суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24.04.2020 у справі № 802/342/17-а, що полягає у такому: «Аналіз норм чинного законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, свідчить про те, що проведення перевірки органом державного фінансового контролю здійснюється з метою коригування роботи підконтрольного суб`єкта та приведення його діяльності відповідно до вимог законодавства. Наслідком такої перевірки є надіслання об`єкту такої перевірки вимоги, яка містить інформацію про виявлені порушення. Одночасно, з метою коригування діяльності підприємства, у такій вимозі може бути зазначено і спосіб усунення виявлених порушень і лише у цій частині така вимога є обов`язковою 8 до виконання. Водночас відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, здійснюється шляхом звернення до суду з окремим позовом про їхнє стягнення або відшкодуванням їх підприємством у добровільному порядку. Це означає, що приписи вимоги, у яких зазначено суми збитків, не мають зобов`язального характеру для об`єкта контролю, оскільки не є виконавчим документом, на підставі якого ці кошти можуть бути стягнуто інакше, ніж за рішенням суду.»

Отже, колегія суддів Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду зазначила, що вимога контролюючого органу щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки підконтрольних установ, є обов`язковою до виконання лише у частині, яка не передбачає можливості примусового стягнення сум завданих збитків, відшкодування яких здійснюється через суд або у добровільному порядку. Тому така вимога, де зазначено конкретні суми збитків, не є рішенням, що безпосередньо породжує права та/чи обов`язки для підприємства, що було об`єктом перевірки. Водночас варто врахувати те, що наразі також є стала правова позиція Верховного Суду, а саме: «…органу державного фінансового контролю надано повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та в разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень. Вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на корегування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, є обов`язковою до виконання. При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначити їх розмір у встановленому законодавством порядку та звернутися до суду в інтересах держави з позовом про стягнення таких збитків, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Тобто, в органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об`єктів, яка обов`язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки. Законність та правильність обчислення розміру збитків може бути предметом перевірки у судовому порядку за позовом державного фінансового контролю про їх стягнення, а не у справі за позовом підконтрольного об`єкта про визнання вимоги протиправною.

Аналогічні висновки щодо застосування наведених норм права викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року в 9 справі № 820/3534/16 і постановах Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 2 липня 2019 року у справі № 826/2525/15, від 07 лютого 2020 року у справі № 803/634/17, від 14 лютого 2020 року у справі № 825/3661/15-а, від 5 березня 2020 року у справі № 810/465/16, від 20 березня 2020 року у справі № 814/380/17.

У постанові від 02.11.2023 у справі № 160/13920/20 Верховний Суд позначив, що «оскаржуваною вимогою позивача зобов`язано вчинити дії, спрямовані на усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку. Збитки ж, у випадку відсутності факту їх добровільного відшкодування, стягуватимуться примусово в судовому порядку з особи, яка їх заподіяла, і правильність обчислення збитків має перевірятись судом, який буде розглядати позов про їх стягнення. Тобто, у разі незгоди із запропонованою сумою до відшкодування, позивач зможе надати свої заперечення щодо її стягнення саме у межах судового провадження, ініційованого контролюючим органом, а не в межах цієї справи».

Окрім того, як встановлено в ході розгляду справи з приводу акту ревізії який є предметом дослідження у даній справі наявні матеріали кримінальних проваджень з приводу зафіксованих порушень у Акті. Як встановлено судом дані порушення викладенні у вимозі знайшли своє підтвердження.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідком розгляду даного спору суд дійшов висновку про те, що відповідач довів правомірність оскаржуваного висновку з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 06.10.2025.

СуддяСподарик Наталія Іванівна