Постанова № 130501063, 24.09.2025, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
24.09.2025
Номер справи
490/7369/25
Номер документу
130501063
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

490/7369/25

н\п 3/490/2676/2025

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail:inbox@ct.mk.court.gov.ua,web:ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2025 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з МРУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В:

Як викладено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 607573 від 26.08.2025 року, ОСОБА_1 26.08.2025 року о 11:20 год. в приміщенні за адресою: м.Миколаїв, пр. Героїв України 17, здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного податку, а саме продавала пляшку алкогольного виробу за ціною 360 грн., чим порушила п. 226.5 ст. 226 Податкового кодексу України та ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 повторно не з`явилася. Викликалася в судове засідання за допомогою SMS-повідомлення. Згідно довідки про доставку SMS, остання була обізнана про дату судового засідання.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об`єктивне з`ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Приписамист. 278 КУпАПвизначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

У відповідності дост. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАПобов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

За вимогами ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. При цьому, статтею 1 вказаного Закону визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідальність за ч.1 ст.156 КУпАП настає у разі здійснення роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Суб`єкт відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП спеціальний - суб`єкт господарювання.

Матеріали, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, не містять даних про здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності, в тому числі і реєстрації її як фізичної-особи підприємця.

Відповідно до ст. 55 ГК України, суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Об`єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає дії суб`єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензії або марок акцизного збору.

Суб`єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.

Крім того, у матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження факту здійснення ОСОБА_1 взагалі будь-якої торгівлі алкогольного виробу, в тому числі без марок акцизного податку, як і факту отримання грошей (виручки) за здійснення реалізації тютюнових виробів, не зафіксовано і самого факту реалізації вказаних товарів, не отримано чеків з РРО про таку реалізацію, а грошові кошти, отримані ОСОБА_1 за реалізацію алкогольних виробів в матеріалах справи відсутні та під час складання протоколу не вилучалися.

Усі матеріали справи, досліджені судом, складаються з протоколу про адміністаритвне правопорушення, згідно з яким стверджується, що ОСОБА_1 26.08.2025 року о 11:20 год. в приміщенні за адресою: м.Миколаїв, пр. Героїв України 17, здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного податку, а саме продавала пляшку алкогольного виробу за ціною 360 грн., чим порушила п. 226.5 ст. 226 Податкового кодексу України та ст. 15 ЗУ «Про державнерегулювання виробництваі обігуспирту етилового,спиртових дистилятів,алкогольних напоїв,тютюнових виробів,рідин,що використовуютьсяв електроннихсигаретах,та пального»,чим вчинилаадміністративне правопорушення,передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП, фотозображення на застеленому столі пляшок (1 скляна, трипластикові з написами "Квіточка моя" з ароматом апельсину, сильногазована, "Кривоозерська" мінеральна вода, "Крапоинка Дюшес" з якимись рідинами, заповнених наполовину, а деякі на третину, разом із розпакованими продуктами харчування, витяг з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, ..., сформованого 21.07.2025 р. відносно ФОП ОСОБА_2 , з зазначенням адреси місця роздрібної торгівлі - м. Миколаїв, проспект Героїв україни,11-3 магазин-кафетерій, тобто відмінноі від адреси ,вказаної у протоколі, рапорт від 26.08.2025 р., квитанція про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністартивні правопорушення №19. дата вилучення 03.09.2025 р. - поліетиленовий пакет, до якого поміщено алкогольні напої в кількості 3 літри, без будь-якої конкретизації.

Згідно зі ст. 7 КУПАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Аналіз досліджених судом матеріалів, доданих до протоколу про адміністартивне правопорушення, дає суду підставу дійти висновку про недоведеність події та складу адміністартивного правопорушення, про що йдеться у протоколі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу правопорушення.

При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, провадження по даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 283-285 КУпАП, суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 607573 від 26.08.2025 року.

Речі, які вилучені під час складання протоколу серії ВАД №607573від 26.08.2025року і зберігаютьсяу ВП №1 МРУП ГУНП в Миколаївської області згідно з квитанцією про отримання речей і документів № 19 від 03.09.2025 р.- поліетиленовий пакет, до якого поміщено алкогольні напої в кількості 3 літри, повернути ОСОБА_1 , як особі, в якої їх вилучено.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Миколаївського апеляційного суду.

Суддя О.І. Демінська