Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 296/10419/25
3/296/2417/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" вересня 2025 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Аксьонов В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли зі Служби безпеки України Головного управління внутрішньої безпеки 2 управління Представництво внутрішньої безпеки в Житомирській області
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, оперуповноваженого 1 сектору Житомирського РВ УСБУ в Житомирській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 14 вересня 2025 року , близько 20 год. 30 хв. , перебуваючи при виконанні службових обов`язків за місцем несення військової служби (черговий добового наряду) за адресою: АДРЕСА_2 , в порушення вимог ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого законом України від 24.03.1999 року №551-ХІV, в умовах особливого періоду виконував свій обов`язок військової служби у стані алкогольного сп`яніння.
Про вказані обставини заступник начальника Житомирського РВ УСБУ в Житомирській області підполковник ОСОБА_2 повідомив начальника Житомирського РВ УСБУ в Житомирській області підполковника ОСОБА_3 , здійснено доповідь керівництву УСБУ в Житомирській області та керівництву представництва внутрішньої безпеки в Житомирській області ( з дислокацією у м.Житомир ) 2 управління ГУ ВБ СБ України.
В подальшому , в присутності начальника відділу кадрового забезпечення УСБУ в Житомирській області підполковника ОСОБА_4 , заступника начальника Житомирського РВ УСБУ в Житомирській області підполковника ОСОБА_2 , консультанта -експерта (з ОП) ПВБ в Житомирській області ( з дислокацією у м.Житомир) 2 управління ГУ ВБ СБ України полковника ОСОБА_5 , начальника ВМС начальника поліклініки лікаря ВМС начальника поліклініки лікаря ВМС ВМУ СБ України підполковника медичної служби ОСОБА_6 , проведено первинний медичний огляд підполковника ОСОБА_1 . Встановлено та зафіксовано факт можливого перебування у стані алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 , а саме: порушення координації руху, загальмована , протяжниста мова, почервоніння очей, виражене тремтіння рук, з порожнини рота наявний запах сурогатів алкоголю ( акт від 14.09.2025 та відео).
Також, відповідно до наказу ЦУ СБ України від 04.03.2013 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.03.2016 року за №483/23015 «Про організацію у Службі безпеки України виявлення осіб, які незаконно вживають наркотичні засоби або психотропні речовини», підполковнику ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд на стан алкогольного та наркотичного сп`яніння в профільному медичному закладі Комунальне некомерційне підприємство «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради або в іншому медичному закладі охорони здоров`я, на вказане ОСОБА_1 надав категоричну відмову. Вказану відмову зафіксовано на відео та засвідчено підписами вищевказаними особами у т.ч. ОСОБА_1 в акті від 14.09.2025. (акт від 14.09.2025 та відео).
Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затверджене Указом Президента України від 27.12.2007 №1262/2007, а також ч. 1 ст. 19, ст. 20 ЗУ «Про Службу безпеки України» передбачають та визначають порядок проходження військової служби співробітниками СБ України.
Таким чином, ОСОБА_1 є військовослужбовцем та на нього, як на співробітника-військовослужбовця СБ України, розповсюджується дія статутів Збройних Сил України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 на виклик до суду не з`явився, судом повідомлявся, звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд даної справи без його участі , свою вину визнає.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з`ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок огляду військових під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, передбачений ст. 266-1 КУпАП.
Згідно зі ст.266-1 КУпАП військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців ЗСУ на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов`язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у ЗСУ або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов`язаного на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Під час проведення огляду військовозобов`язаних на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Порядок направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що військовослужбовець, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Пунктом 11 Порядку визначено, що у разі відмови військовослужбовця, військовозобов`язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров`я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп`яніння та дії військовослужбовця щодо ухилення від огляду.
Вивчивши матеріали даної адміністративної справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення, повністю підтверджується письмовими доказами по даній адміністративній справі, зокрема і актом від 14.09.2025 року та відеозаписом.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 283,284, 266-1, 40-1 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача: UА228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави, в особі ДСА України, в сумі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 (шістдесят) коп. Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходженням його майна в порядку, встановленому законом
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу , визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Cуддя В. Є. Аксьонов