Постанова № 130297015, 18.09.2025, Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
18.09.2025
Номер справи
605/384/25
Номер документу
130297015
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 605/384/25

Провадження №3/605/194/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 вересня 2025 рокум.Підгайці

Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., розглянувши матеріали, що надійшли з СПД №2 (м.Підгайці) ВП №1 (м.Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт НОМЕР_1 , виданий 28.08.2018 органом 6124, який зареєстрований вс.ГнильчеТернопільськогорайону Тернопільськоїобласті, проживаєбез реєстраціїза адресою:АДРЕСА_1 ,непрацевлаштований,13.04.2025притягався доадміністративної відповідальностіза ч.1ст.173-2КУпАП,

за ч.2 ст.173-2, ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И Л А :

05.09.2025 до Підгаєцького районного суду Тернопільської області з СПД №2 (м.Підгайці) ВП №1 (м.Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення двох адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.173-2, ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №620290 від 01.09.2025, ОСОБА_1 26 серпня 2025 року близько 19 год. 20 хв., перебуваючи по місцю проживання в с.Носів Підгаєцької ТГ Тернопільського району Тернопільської області, повторно протягом року, вчинив домашнє насильство стосовно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме виражався нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров`ю потерпілої. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано заознаками адміністративногоправопорушення,передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №620291 від 01.09.2025, ОСОБА_1 26 серпня 2025 року близько 19 год. 20 хв., перебуваючи по місцю проживання в с.Носів Підгаєцької ТГ Тернопільського району Тернопільської області, вчинив домашнє насильство стосовно малолітньої особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Дії ОСОБА_1 кваліфіковано заознаками адміністративногоправопорушення,передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Постановою суду від 11.09.2025 справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.173-2, ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, були об`єднані в одне провадження.

У судовезасідання 11.09.2025року правопорушник ОСОБА_1 не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, що підтверджується його особистим підписом в протоколі про адміністративне правопорушення. Повістка провиклик неповернулася.Потерпіла ОСОБА_2 також нез`явилася,хоча продату,час тамісце розглядусправи булаповідомлена належнимчином,про щов матеріалахє довідкапро доставкуповідомлення провиклик досуду вмережі «Viber».У зв`язку з неявкою учасників справи, судове засідання відкладене на 18.09.2025 року.

18.09.2025в судовезасідання особа,що притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності, ОСОБА_1 та потерпіла ОСОБА_2 повторно не з`явилися, хоча були повідомлені належним чином, про що в матеріалах є довідки про доставку повідомлень про виклик до суду в мережі «Viber». Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення ОСОБА_1 повернулося до суду 16.09.2025 з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою».

У ст.268 КУпАП визначено випадки, коли справа не може розглядатися за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак розгляд справ за ч.2 ст. 173- 2, ч.3 ст.173-2 КУпАП до таких не належить.

Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Враховуючи це, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Оцінюючи зібрані у справі докази у їх повній сукупності, суд доходить такого висновку.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов`язані з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст.279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.

Відповідно до ст.252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Згідно зіст.278КУпАП Українипід часпідготовки дорозгляду справипро адміністративне правопорушення вирішується питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи зібрані необхідні додаткові матеріали, які мають значення для правильного вирішення справи.

Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно дост.283КУпАП виносить постанову.

ВинаОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.173-2, ч. 3 ст.173-2 КУпАП,підтверджується матеріалами справи, які відповідно дост. 251 КУпАПє доказами у справі про адміністративні правопорушення, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД №620290 від 01.09.2025 (арк.спр.1), серії ВАД №620291 від 01.09.2025 (арк.спр.11), рапортами працівника поліції від 27.08.2025 (арк.спр.2, 12); письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 26.08.2025 (арк.спр.3, 13).

Згідно з характеристикою виданою старостою Носівського старостинського округу, ОСОБА_1 займається тимчасовими підробітками, допомагаючи людям по господарству. Серед громадськості села поводить себе задовільно, з боку жителів села скарг на порушення громадського порядку не було, нарікань, скарг на його поведінку не надходило (арк.спр.4,14).

Частиною 1 ст.173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.

Відповідно додиспозиції ч.2ст.173-2КУпАП,відповідальність настаєза діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Відповідно до диспозиції ч.3 ст.173-2 КУпАП, відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Враховуючи зазначене вище, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.173-2, ч. 3 ст.173-2 КУпАП доведена належним чином і його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

Санкція ч.2ст.173-2КУпАП передбачаєпокарання увигляді накладенняштрафу відтридцяти дошістдесяти неоподатковуванихмінімумів доходівгромадян абогромадські роботина строквід сорокадо п`ятдесятигодин,або адміністративнийарешт настрок віддвох додесяти діб.

Санкція ч.3ст.173-2КУпАП передбачаєпокарання увигляді накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п`ятнадцяти діб.

Відповідно до ч. 2ст.36КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Згідно з положеньст. 33 КУпАПпри накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Тому вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративні правопорушення, відповідно до статей33,36 КУпАПвраховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, вважаю, що на останнього необхідно накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано більш серйозне правопорушення з числа вчинених у виді штрафу.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.

Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 33, 36, 40-1, ст.173-2, 221, 251, 252, 268, 283-285, 287-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя

П О С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.173-2, ч.3 ст.173-2 УпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у відповідності до ст.36 КУпАП у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 1020,00 грн (одна тисяча двадцять гривень 00 коп.)

Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Терн.обл./тг.м.Підгайці /21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA738999980313080106000019765, Код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави 605,60 грн (шістсот п`ять гривень 60 коп.) судового збору.

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Строк пред`явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.

У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.

Суддя: Валентина КРАВЧУК