Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2025 рокуСправа №160/16303/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Царікової О.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі адміністративну справу №160/16303/25 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, Київська область, м. Київ, вул. Госпітальна, 16; ЄДРПОУ 08356179) про визнання незаконним протоколу та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03.06.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, в якому позивач просить:
- визнати незаконним протокол Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 31.03.2025 № 2025-0331-1745 щодо залишення без змін постанови про причинний зв`язок захворювань за свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії КНП «Павлоградська лікарня інтенсивного лікування» Павлоградської міської ради від 24.05.2023 № 196 стосовно ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України скасувати постанову про причинний зв`язок захворювань за свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії КНП «Павлоградська лікарня інтенсивного лікування» Павлоградської міської ради від 24.05.2023 № 196 стосовно ОСОБА_1 та визнати: «Післяопераційний гіпотиреоз (08.03.2023) важкого ступеня, стадія медикаментозної компенсації. Гіпертонічна хвороба І ст., АГ-1, ризик 2. СН0. Варикозна хвороба вен лівої нижньої кінцівки. ХВН ІІ А. Остеохондроз, деформуючий спондильоз шийного, грудного та поперекового відділу хребта, грижі Шморля, протрузії диску С5-С6Ю С6-С7, С3-С4. Протрузії дисків L5 S1. Вертеброгенна цервікоторакалгія з помірним больовим синдромом на фоні остеохондрозу грудного, шийного відділу хребта, екструзії дисків С3-С4. Вертеброгенна двобічна люмбоішалгія з вираженим больовим та м`язово-тонічним синдромом на фоні остеохондрозу поперекового відділу хребта, відносного дегенеративного стенозу. Помірне порушення функції хребта. Хронічна лівобічна сенсоневральна приглухуватість зі сприйняттям шепітної мови 6 м на право вухо, 4 м на ліве вухо. Хронінчний вазомотрний риніт. Самотоформна вегетативна дисфункція. Астено-невротичний синдром. Міопія слабкого ступеня, ангіопатія сітківки ОU-Захворювання, ТАК, пов`язані з захистом Батьківщини».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 23.03.2022 ОСОБА_1 на виконання вимог Закону України Про віськовий обов`язок та військову службу призваний ІНФОРМАЦІЯ_1 на військову службу під час мобілізації. 24.05.2023 оглянутий військово-лікарською комісією КНП Павлоградська лікарня інтенсивного лікування Павлоградської міської ради та за результатами медичного огляду складено свідоцтво про хворобу №196, яке затверджено 20 Регіональною військово-лікарською комісією, та встановлено: «Післяопераційний гіпотиреоз (08.03.2023) важкого ступеня, стадія медикаментозної компенсації. Гіпертонічна хвороба І ст., АГ-1, ризик 2. СН0. Варикозна хвороба вен лівої нижньої кінцівки. ХВН ІІ А. Остеохондроз, деформуючий спондильоз шийного, грудного та поперекового відділу хребта, грижі Шморля, протрузії диску С5-С6Ю С6-С7, С3-С4. Протрузії дисків L5 S1. Вертеброгенна цервікоторакалгія з помірним больовим синдромом на фоні остеохондрозу грудного, шийного відділу хребта, екструзії дисків С3-С4. Вертеброгенна двобічна люмбоішалгія з вираженим больовим та м`язово-тонічним синдромом на фоні остеохондрозу поперекового відділу хребта, відносного дегенеративного стенозу. Помірне порушення функції хребта. Хронічна лівобічна сенсоневральна приглухуватість зі сприйняттям шепітної мови 6 м на право вухо, 4 м на ліве вухо. Хронінчний вазомотрний риніт. Самотоформна вегетативна дисфункція. Астено-невротичний синдром. Міопія слабкого ступеня, ангіопатія сітківки ОU-Захворювання, ТАК, пов`язані з захистом Батьківщини».
На підставі ст. 13а графи II Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Не погодившись з постановою військово-лікарської комісії КНП Павлоградська лікарня інтенсивного лікування Павлоградської міської ради в частині встановлення причинного зв`язку захворювання ОСОБА_1 , а саме пов`язаного з проходженням військової служби, як таким, що не грунтується на вимогах Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 №1109/15800, позивач звернувся зі скаргою до 20 Регіональної військово-лікарської комісії.
11.02.2025 протоколом 20 Регіональної військово-лікарської комісії № 548 визначено, що оскаржена постанова прийнята обґрунтовано.
Не погодившись з цим, позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.
31.05.2025 протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України постанову про причинний зв`язок захворювань за свідоцтвом про хворобу ВЛК КНП Павлоградська лікарня інтенсивного лікування Павлоградської міської ради від 24.05.2023 №196 за протоколом ВЛК 20 Регіональної військово-лікарської комісії від 11.02.2025 №548 залишено без змін.
Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався. Обґрунтувань неможливості подання відзиву у строк, встановлений судом, клопотань про продовження строку на подання відзиву надано не було.
За приписами частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини п`ятої та восьмої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 Про загальну мобілізацію, відповідно до мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 (наказ командира в/ч НОМЕР_2 від 23.03.2022 №4).
ОСОБА_1 в період з 17.11.2022 по 22.11.2022, з 06.12.2022 по 18.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській та Дніпропетровській областях (довідка в/ч НОМЕР_2 від 23.12.2024 №3457).
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 10.02.2023 №41, позивача виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, з продовольчого забезпечення з 11.02.2023.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 02.07.2024 №186/нст, позивача виключено із списків особового складу частини та усіх видів забезпечення.
Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого 15.03.2023, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
24.05.2023 оглянутий військово-лікарською комісією КНП Павлоградська лікарня інтенсивного лікування Павлоградської міської ради та за результатами медичного огляду складено свідоцтво про хворобу №196, яке затверджено 20 Регіональною військово-лікарською комісією, та встановлено: «Післяопераційний гіпотиреоз (08.03.2023) важкого ступеня, стадія медикаментозної компенсації. Гіпертонічна хвороба І ст., АГ-1, ризик 2. СН0. Варикозна хвороба вен лівої нижньої кінцівки. ХВН ОСОБА_2 , деформуючий спондильоз шийного, грудного та поперекового відділу хребта, грижі Шморля, протрузії диску С5-С6Ю С6-С7, С3-С4. Протрузії дисків L5 S1. Вертеброгенна цервікоторакалгія з помірним больовим синдромом на фоні остеохондрозу грудного, шийного відділу хребта, екструзії дисків С3-С4. Вертеброгенна двобічна люмбоішалгія з вираженим больовим та м`язово-тонічним синдромом на фоні остеохондрозу поперекового відділу хребта, відносного дегенеративного стенозу. Помірне порушення функції хребта. Хронічна лівобічна сенсоневральна приглухуватість зі сприйняттям шепітної мови 6 м на право вухо, 4 м на ліве вухо. Хронінчний вазомотрний риніт. Самотоформна вегетативна дисфункція. Астено-невротичний синдром. Міопія слабкого ступеня, ангіопатія сітківки ОU.
Захворювання, ТАК, пов`язані з захистом Батьківщини».
На підставі ст. 13а графи II Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Не погодившись з постановою військово-лікарської комісії КНП Павлоградська лікарня інтенсивного лікування Павлоградської міської ради в частині встановлення причинного зв`язку захворювання ОСОБА_1 , а саме: пов`язаного з проходженням військової служби, як таким, що не грунтується на вимогах Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 №1109/15800, позивач звернувся зі скаргою до 20 Регіональної військово-лікарської комісії.
11.02.2025 протоколом 20 Регіональної військово-лікарської комісії №548 визначено, що оскаржена постанова прийнята обґрунтовано. Підстав для її відміни, скасування або прийняття іншої постанови немає.
Не погодившись з цим, позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.
31.05.2025 протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України постанову про причинний зв`язок захворювань за свідоцтвом про хворобу ВЛК КНП Павлоградська лікарня інтенсивного лікування Павлоградської міської ради від 24.05.2023 №196 за протоколом ВЛК 20 Регіональної військово-лікарської комісії від 11.02.2025 №548 залишено без змін, обгрунтовуючи тим, що початок розвитку діагностованих захворювань та їх прогресування етіопатогенетично не можна віднести на період безпосередньої участі в бойових діях, що підтверджується медичними та військово-обліковими документами, підстав для відміни, скасування або прийняття іншої постанови щодо причинного зв`язку вказаних захворювань немає.
Позивач, вважаючи незаконним вищевказаний протокол засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України та постанову про причинний зв`язок захворювань за свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії КНП «Павлоградська лікарня інтенсивного лікування» Павлоградської міської ради від 24.05.2023 № 196, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України «Про національну безпеку України».
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення № 402 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза -це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 глави 1 розділу I Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання. Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону.
Згідно підпункту 2.3.4 пункту 2.3 Розділу 1 Положення №402 ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров`я (установах), військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров`я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв`язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати, у разі необхідності, головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров`я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів; направляти у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов`язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності);надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів та інших осіб; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Відповідно до підпункту 2.3.5 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Згідно підпункту 3.1. пункту 3 вказаного Положення медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Підпунктом 3.3. пункту 3 передбачено, що особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов`язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров`я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатка 1 до цього Положення.
Підпунктом 3.8. пункту 3 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов`язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п`яти років з дня закінчення медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров`я військовозобов`язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров`я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках. Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п`ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП. Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Отже, зміст вказаних норм дає підстави дійти висновку про те, що ЦВЛК є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Суд звертає у контексті цього увагу на постанову від 10.02.2022 у справі №160/7153/20 у якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, надавати оцінки діагнозу позивача, у тому числі періоду виникнення захворювань, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16, від 26.02.2025 у справі №240/13173/22.
Також Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зазначив, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Таким чином, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження, а також визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв військовослужбовців і резервістів, призваних РТЦК та СП, є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Отже, враховуючи вищевикладене, судом не було встановлено порушення відповідачем процедури перегляду постанови ВЛК, оформленої свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії КНП «Павлоградська лікарня інтенсивного лікування» Павлоградської міської ради від 24.05.2023 № 196
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат між сторонами зі сплати судового збору у даній справі не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ :
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, Київська область, м. Київ, вул. Госпітальна, 16; ЄДРПОУ 08356179) про визнання незаконним протоколу та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 11.08.2205.
Суддя О.В. Царікова