Рішення № 130174285, 12.09.2025, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2025
Номер справи
600/3967/24-а
Номер документу
130174285
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3967/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо відмови у виготовлені оновленої довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2023 року (від 11.04.2024 р. №Г-26/123/05/26-2024);

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області підготувати та надати до ГУ ПФУ в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.06.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень Постанови 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), для проведення з 01.06.2023 року перерахунку основного розміру призначення пенсії;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі наказу звільнений зі служби в поліції та останньому призначено пенсію за вислугою років.

Звертав увагу суду на те, що його представником надіслано запит на інформацію в ГУ ПФУ в Чернівецькій області, про розмір та склад пенсійного забезпечення. Проаналізувавши отриману інформацію, останнім зроблено висновок, що перерахунок пенсійного забезпечення позивачеві не проводився з моменту призначення пенсії.

З огляду на наведене, позивач звернувся в Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області з проханням підготувати та надати до ГУ ПФУ в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.06.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для проведення з 01.06.2023 року перерахунку основного розміру призначеної пенсії.

Разом з тим, відповідачем відмовлено в наданні такої довідки, зазначивши при цьому, про відсутність правових підстав.

Позивач вважає, що дії Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області є протиправними та такими, що порушують право на соціальний захист.

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що пенсія позивачеві призначена відповідно до положень статті 43 Закону № 2262-ХІІ та обчислена з того розміру грошового забезпечення, з якого ним було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, з урахуванням розмірів, встановлених Постановою № 988, відповідно основних та додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці, з яких був сплачений єдиний внесок, і з урахуванням тих розмірів, які йому були індивідуально встановлені.

Відтак, відповідач вважає безпідставним та помилковим твердження позивача про наявність правових підстав для покладення на ГУНП обов`язку підготувати будь-яку довідку (оновлену довідку) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01 червня 2023 року, оскільки визначених положеннями статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 правових підстав для перерахунку призначеної останньому пенсії, як поліцейському, в спірних правовідносинах не існує.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1.Відповідно до наказу ГУНП від 11.03.2021 № 8 дск о/с на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію позивач звільнений зі служби в поліції з 11.03.2021.

2. Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив, підготувати та надати до ГУ ПФУ у Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.06.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262, статті 9 Закону № 2011 та з врахуванням положень Постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення та премії), для проведення з 01.06.2023 року перерахунку основного розміру призначеної пенсії.

3. ГУНП в Чернівецькій області листом повідомлено позивача, про відсутність підстав для видачі оновленої довідки.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Предметом розгляду даної справи є незгода позивача з висновком суб`єкта владних повноважень, про відмову у оформленні та направленні до Головного управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 червня 2023 року для перерахунку призначеної пенсії, у зв`язку із підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейських.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

2. Питання перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII врегульовано статтею 63 цього Закону.

Так, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Тобто, відповідно по положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ Уряду делеговані повноваження щодо встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що узгоджується з приписами статей 19, 113, 116, 117 Конституції України.

2. Згідно із пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

3. З метою визначення процедури організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом, розроблено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760 (зареєстрований в Мінюсті 10.10.2018 за № 1152/32604) (далі - Інструкція №760).

Зазначена Інструкція розроблена відповідно до нормативно-правових актів, які регулюють пенсійні правовідносини, в тому числі і до Порядку № 45 та Порядку № 3-1.

Відповідно до пункту 3 Розділу І у цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

- уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно пункту 2 Розділу III Інструкції № 760 (Організація роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій), уповноважені структурні підрозділи при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

4.Звертаючись до суду, позивачем не наведено аргументів про те, що Кабінетом Міністрів України приймались рішення про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (в даному випадку поліцейських), осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Також не встановлено судом і обставин про те, що Міністерством соціальної політики України відповідне повідомлення до Пенсійного фонду України направлялося.

5. Оцінюючи аргументи позивача з приводу підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейських, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Тобто, згадана норма чітко визначає передумову - зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або введення нової її складової.

Також, з урахуванням наведених вище приписів статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії військовослужбовцям можливий лише у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. При цьому, як свідчать матеріали справи, відносно поліцейських, зокрема і позивача такого підвищення не відбулося.

Разом з цим, питання виплати грошового забезпечення поліцейських врегульовано Постановою № 988, яка була прийнята Урядом 11.11.2015 та не змінювалася, в частині розмірів виплат.

Водночас слід зазначити, що позивача звільнено зі служби в поліції у 2021 році, тобто з моменту звільнення останнього зі служби в поліції так і на час розгляду спору зміна видів чи розміру грошового забезпечення для не відбувалась.

При цьому, суд звертає увагу на те, що Пунктом 1 Постанови № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з: - посадового окладу; - окладу за спеціальним званням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); - премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, серед іншого: - надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; - здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Відповідно до п. 5 цієї ж Постанови надано право виплачувати:1) надбавку за стаж служби в поліції; 2)надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень; 3)доплату за службу в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 6) доплату за вчене звання; 7) надбавку за почесне звання "заслужений".

6. На виконання п.7 Постанови № 988 затверджений Порядок та умов виплати грошового забезпечення, відповідно до п.4 Розділу II якого розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється: - кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно- правових актів тощо); - на підставі мотивованого подання заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським; -оголошується наказом по особовому складу.

Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Пунктом 12 розділу ІІ цього ж Порядку визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до: - особливостей проходження служби; -особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань; в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції.

7. Отже, встановлення надбавки та премії конкретному поліцейському належить до дискреційних повноважень керівника органу поліції, проте такі виплати за своєю суттю не зумовлюють зміну видів грошового забезпечення чи введення нових, в розумінні частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.

8.Як зазначив відповідач, позивачеві не встановлювались надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія, таких обставин також і не встановлено судом. Таким чином, встановлення індивідуальних надбавок/премій з альтернативним розміром особі, яка проходила службу на аналогічній з позивачем посаді в листопаді 2019 року не є зміною видів грошового забезпечення чи введення нових видів, а тому не може слугувати підставою для видачі оновленої довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Враховуючи вищенаведене, з 2019 року зміни до Постанови № 988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських, не вносилися, тобто для поліцейських не були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

9. Варто наголосити на тому, що частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ імперативно визначено, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 7 Постанови № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» також визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, серед іншого: -відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, пенсія позивачеві призначено відповідно до положень статті 43 Закону № 2262-ХІІ обчислена з того розміру грошового забезпечення, з якого ним було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, з урахуванням розмірів, встановлених Постановою № 988, відповідного основних та додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці, з яких був сплачений єдиний внесок, і з урахуванням тих розмірів, які йому були індивідуально встановлені.

Системний аналіз наведено вище в призмі релевантних джерел права дає підстави дійти висновку, про те що відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача підготувати довідку (оновлену довідку) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01 червня 2023 року.

10. Суд також зазначає, що звертаючись до суду позивач посилався на перелік нормативно правових актів, а також судову практику з приводу видачі оновлених довідок для перерахунку пенсії осіб, яким призначено пенсію до 01.01.2016 року. Разом з тим, безспірним є той факт, що позивачеві пенсію призначено вже після 01.01.2016, як поліцейському Національної поліції України, а отже і розмір його пенсії обчислений, виходячи із розміру і складових грошового забезпечення (її основних та додаткових видів), уведених 11.11.2015 та незмінних у подальшому положень Постанови № 988, а відтак вказані судові рішення не зумовлюють для позивача, виникнення підстав для перерахунку пенсії.

11.Слід також зазначити і те, що визнання протиправними та нечинними пунктів постанови №103 не має жодних правових наслідків для осіб, які проходили службу в органах Національної поліції, яким призначено пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки ними не визначалось вимог до компетентних органів здійснити перерахунок пенсій особам, які перебували на службі в органах Національній поліції.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 26 квітня 2023 року в справі № 420/11589/22.

Таким чином, посилання представника позивача на судові рішення у справах №№ 826/3858/18 та № 826/12704/18, є помилковим та необґрунтованим.

12. Суд також відхиляє посилання позивача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19, оскільки така є не релевантною до вказаних правовідносин.

Так, у згаданій постанові Великої Палати Верховного Суду суб`єктом подання був колишній військовослужбовець Збройних сил України, водночас у даній справі позивач є пенсіонером органів поліції.

13. Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Положеннями частин 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

14. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позивача задоволенню не підлягає.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а позивач звільнений від сплати судового збору, відтак судом розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

2. Розподіл судових витрат не здійснюється.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (вул. Головна, 24, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ: 40109079).

Суддя О.В. Боднарюк