ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" грудня 2010 р.Справа № 20/1997-10 За позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в Хмельницькій області м. Хмельницький та державного підприємства "Славутське лісове господарство" м. Славута до Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Шепетівка, Хмельницької області
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 6506,16 грн. шкоди
Суддя Гладій С.В.
Представники сторін:
від позивача 1: не з`явився
від позивача 2: не зявився
від відповідача: не з`явився
від прокуратури: Шкадько В.В. - прокурор відділ облпрокуратури
Суть спору: Хмельницький міжрайонний природоохоронний прокурор м. Нетішин в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в Хмельницькій області м.Хмельницький та державного підприємства "Славутське лісове господарство" м. Славута звернувся до господарського суду області з позовною заявою до відповідача - приватного підприємця ОСОБА_1 м. Шепетівка, Хмельницької області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,1307 га, та стягнення 6506,16 грн. шкоди заподіяної самовільним зайняттям та не цільовим використанням земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою площею 0,1307 га, яка відноситься до земель лісового фонду та знаходиться у постійному користуванні ДП „Славутське лісове господарство”. На вказаній земельній ділянці залито бетоннову площадку для розміщення тимчасових споруд та по периметру встановлені деревяні стовпчики для огорожі розміром 31,5-41,5м.
Також зазначає, що згідно розрахунків розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 12.05.2010 р., розмір шкоди заподіяної ПП ОСОБА_1 становить 6506,16 грн.
Ухвалою суду від 16 листопада 2010 р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі № 20/1997-10.
Прокурор відділу прокуратури Хмельницької області в судовому засіданні 22.12.2010р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник першого позивача в судове засідання не зявився, надіслав на адресу суду клопотання в якому повідомив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи проводити без його участі.
Представник другого позивача в судове засідання не зявився, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи рекомендованим листом, причини неявки суду не повідомив.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, витребуваних документів суду не надав.
У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Неявка в судове засідання господарського суду представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті та не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки. Тому, для уникнення зловживання правом з боку відповідача, враховуючи, що судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про слухання справи в суді, суд вважає за необхідне розглянути дану справу по суті, на підставі до ст. 75 ГПК України за наявними у ній документами.
Суд, оцінивши подані сторонами по справі докази вважає за можливе прийняти рішення по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.05.2010р.
В ході перевірки встановлено порушення відповідачем земельного законодавства шляхом самовільного використання земельної ділянки площею 0,1307 га земель лісового фонду, яка знаходиться у постійному користування ДП „Славутське лісове господарство”. На вказаній земельній ділянці залито бетоновану площадку для розміщення тимчасових споруд та по периметру встановлені деревяні стовпчики для огорожі розміром 31,5-41,5м.
За результатами перевірки 12.05.2010р. складено приписи № 27/00147, №27/00148, №27/00149, №27/00150 про усунення до 12.06.2010р. порушення земельного законодавства.
У зв'язку з невиконанням приписів № 27/00147, №27/00148, №27/00149, №27/00150 від 12.05.2010р. посадовою особою державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Хмельницькій області щодо відповідача складено протоколи про адміністративне правопорушення № 27/000144, №27/000145, №27/000146 від 12.05.2010р.
25.06.2010р. винесено постанови №1 про накладення на відповідача адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5100,00 грн.
02.07.2010р. винесено постанову про накладення на відповідача адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки ПП ОСОБА_1, проведеного старшим державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області від 12.05.2010р., розмір заподіяної шкоди протиправними діями ПП ОСОБА_1 становить 6506,16 грн.
Оскільки відповідачем станом на 25.06.2010р. не були усунені порушення земельного законодавства, прокурор в інтересах позивача звернувся із позовом до суду про звільнення ПП ОСОБА_1 самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,1307 га, яка відноситься до земель лісового фонду та знаходиться у постійному користування ДП „Славутське лісове господарство” та стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 6506,16 грн.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.
Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.
Відповідно до ст.13 Конституції України, земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За приписами ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Як слідує із матеріалів справи, проведеною Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, встановлено порушення відповідачем земельного законодавства шляхом самовільного використання земельної ділянки площею 0,1307 га земель лісового фонду, яка знаходиться у постійному користування ДП „Славутське лісове господарство”.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно з ч.1 ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням суду (ч. 3 ст. 212 Земельного кодексу України).
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок; невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
В матеріалах справи наявні постанови №1 від 25.06.2010р. та від 02.07.2010р. про накладення на відповідача адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5100,00грн. та 510,00 грн. за порушення ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Щодо позовних вимог про стягнення шкоди, судом враховується, що згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства).
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Відповідно до розрахунків, проведених згідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, розмір заподіяної шкоди протиправними діями ПП ОСОБА_1 становить 6506,16грн.
Відповідно до п.2.1. вказаних рекомендацій шкода, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1,2, 4, 29, 33, 44, 49,п.1.1. ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, СУД-
В И Р І Ш И В:
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в Хмельницькій області м. Хмельницький та державного підприємства "Славутське лісове господарство" м. Славута до Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Шепетівка, Хмельницької області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 6506,16 грн. шкоди задоволити.
Звільнити самовільно зайняту Приватним підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в м. Славута, Хмельницької області земельну ділянку площею 0,1307га, що знаходиться на перехресті вул. Приміської та Миру (кафе „Арарат”) на території ДП „Славутське лісове господарство” м. Славута.
Видати наказ.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 4554,32 грн. ( чотири тисячі пятсот пятдесят чотири гривни 32 коп.) до місцевого бюджету Славутської міської ради, вул. Центральна,58, м. Славута, Хмельницької області, код бюджетної класифікації 24062100, р/р №33116331700005 в УДК м. Славута, МФО 815013, код 23565199) та 1951,84 грн. до Державного бюджету України.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31112095700002, код 815013, ЗКПО 23565225, отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито у розмірі 102 грн. (сто дві гривні 00 копійок) та в дохід Державного бюджету України на рахунок 31215259700002, код банку 815013, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, отримувач - УДК м. Хмельницький, ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації - 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість гривень).
Видати накази.
Суддя