Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" вересня 2025 р. м. ХарківСправа № 918/617/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
при секретарі судового засідання Красовському В.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Рівненського обласного центру зайнятості (33013, м. Рівне, вул. Кавказька, 9а) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) простягнення 190973,65 грн, за участю представників:
позивача - Лесик О.І.;
відповідача - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
Рівненський обласний центр зайнятості (позивач) через систему "Електронний суд" надав Господарському суду Рівненської області позовну заяву до ОСОБА_1 (відповідач), в якій просить суд:
- стягнути з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) кошти мікрогранту в сумі 190973,65 грн на р/р НОМЕР_2 в АТ «Ощадбанк» (отримувач: АТ «Ощадбанк», код отримувача 00032129) із зазначенням платежу «Повернення коштів мікрогранту ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )».
- стягнути з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Рівненського обласного центру зайнятості судовий збір у розмірі 3028,00 грн на р/р UA378201720355439032700706075, Банк - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач - Рівненський обласний центр зайнятості (адреса: вул. Кавказька, 98А, м. Рівне, Рівненська обл., 33013, код ЄДРПОУ 05430879) із зазначенням платежу - «Повернення судового збору ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 через неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором про надання мікрогранту щодо створення 2 робочих місць та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці та неповернення мікрогранту.
Ухвалою від 08.07.2025 Господарський суд Рівненської області позовну заяву Рівненського обласного центру зайнятості передав до Господарського суду Харківської області за підсудністю.
Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 28.07.2025 судова справа №918/617/25 розподілена головуючому судді (судді-доповідачу) Ольшанченку В.І.
Ухвалою від 30.07.2025 Господарський суд Харківської області відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, призначивши судове засідання на 20 серпня 2025 р. о 12:30 год, у яке викликав учасників справи.
У судове засідання 20.08.2025 відповідач не з`явився, у зв`язку з чим суд оголосив перерву у судового засіданні до 01.09.2025 о 15:30 год, у яке викликав ухвалою учасників справи.
Присутній у судовому засіданні 01.09.2025 представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач відзив на позов та витребувані документи суду не надав.
Відповідач або його представник у призначене судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.
З метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у цій справі та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права, суд засобами поштового зв`язку на його адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному демографічному реєстрі направив копії ухвали від 30.07.2025 про відкриття провадження у справі №918/617/25.
Копія ухвали, надіслана на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві, повернулася до суду 25.08.2025 з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою». Копія ухвали, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному демографічному реєстрі, також повернулася до суду 25.08.2025 з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою». Відомостей про наявність у відповідача іншої адреси матеріали справи не містять.
Днем проставлення у поштовому повідомленні відділенням зв`язку відмітки є 20.08.2025 та 21.08.2025 відповідно.
Згідно з ч. 1, 5 ст. 116 ГПК України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Перебіг строку, закінчення якого пов`язане з подією, яка повинна неминуче настати, закінчується наступного дня після настання події.
Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день (ч. 4 ст. 116 ГПК України).
Частиною 1 ст. 118 ГПК України встановлено, що право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Водночас, суд зазначає, що за змістом статей 2, 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" вбачається, що кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин (названу правову позицію висловлено в численних постановах Верховного Суду, у тому числі від 28.01.2019 у справі №915/1015/16 та від 12.03.2019 у справі №923/1432/15).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 18.03.2021 по справі №911/3142/19, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження №11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, яка ратифікована Україною 17 липня 1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі "Смірнова проти України").
Ухвала Господарського суду Харківської області від 30.07.2025 про відкриття провадження у цій справі була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 31.07.2025.
Крім того, ухвала Господарського суду Харківської області від 30.07.2025 про відкриття провадження у справі №918/617/25 та ухвала про виклик в судове засідання від 20.08.2025 була опублікована на офіційному веб-порталі судової влади України.
З урахуванням викладеного, суд виконав процесуальний обов`язок щодо повідомлення відповідача про відкриття провадження у цій справі, а останній в розумінні вимог ст. 120 ГПК України вважається таким, що належним чином повідомлений про розгляд судом справи.
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на судовий захист своїх прав та інтересів.
Враховуючи те, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду зазначеної справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 1 ст. 202 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
23.03.2023 ОСОБА_1 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг "Дія" звернулася до Державного центру зайнятості з заявою №265MJI на отримання гранту на власну справу та додала до заяви бізнес-план на створення та розвиток власного бізнесу.
Відповідно до умов бізнес-плану ОСОБА_1 планувала використати кошти мікрогранту в сумі 250000,00 грн на придбання обладнання та сировини для виробництва корпусних меблів під замовлення та їх продаж та створити 2 робочих місця.
Наказом Державного центру зайнятості №53 від 14.04.2023 "Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу" (далі - Наказ) вирішено надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 290 отримувачам на загальну суму 68521306,00 грн, з них 254 отримувачам, які набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, які подали заяви у період з 13.03.2023 по 26.03.2023, на суму 60123326,00 грн, згідно з додатком №1.
Додатком №1 до вказаного вище наказу визначено список заявників, які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 13.03.2023 по 26.03.2023, в якому вказано заявку відповідача №265MJI за порядковим номером 241, підсумковий скоринговий бал 157 із сумою проєкту 250000,00 грн, регіон - Рівненська.
Згідно з п. 19 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 (далі - Порядок) у разі, коли отримувачем є фізична особа, такий отримувач повинен протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту зареєструватися фізичною особою-підприємцем або створити юридичну особу, укласти договір про надання мікрогранту (далі - договір мікрогранту) за формою, встановленою Мінекономіки, та подати до уповноваженого банку пакет документів для відкриття рахунка. Уповноважений банк протягом двох робочих днів повинен відкрити рахунок отримувачу або повідомити отримувачу про відмову у відкритті такого рахунка.
Пунктом 20 Порядку визначено, що для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.
У договорі мікрогранту обов`язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою`для повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов`язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацами другим та п`ятим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. Під виконанням обов`язкової умови щодо створення робочих місць у цьому Порядку слід розуміти створення робочих місць понад штатну чисельність працівників на дату подання заяви на отримання мікрогранту або створення робочих місць у зв`язку з утворенням нового суб`єкта господарювання.
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969 "Про затвердження порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття Державним центром зайнятості рішень про надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу, форми бізнес-плану, форми договору про надання мікрогранту, форми договору про надання гранту, а також кінцевих строків подання заяв на отримання мікрогрантів/грантів" (із змінами та доповненнями) затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання уповноваженому банку Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб`єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
Як вбачається з витягу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 11.04.2025, ОСОБА_1 зареєструвалася як фізична особа-підприємець 20.04.2023.
27.04.2023 фізична особа-підприємець Куклевська Г.О. подала у АТ "Державний ощадний банк України" (відділені 10017/01, вул. Петлюри С., 16, м. Рівне, Рівненська область) заяву від 27.04.2023 про приєднання до договору про надання мікрогранту, якою приєдналася до умов договору про надані мікрогранту, оприлюдненого на офіційному сайті Державного центру зайнятості в мережі інтернет (доступ за посиланням: www.dcz.gov.ua).
Укладання договору шляхом приєднання отримувача мікрогранту - фізичної особи-підприємця Ганни Олегівни Куклевської до його умов передбачало надання мікрогранту у сумі 250000,00 грн.
На виконання умов договору, 09.05.2023 на рахунок відповідача зараховано кошти мікрогранту у сумі 250000,00 грн, що підтверджується витягом з скрін-шот Реєстру мікрогрантів/грантів створення або розвиток власного бізнесу, в т.ч. учасникам бойових дій, особам інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей.
Відповідно до п. 19 Порядку обов`язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацами другим та п`ятим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
Пунктом 4 Порядку визначено, що розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000,00 грн та не перевищує:
75000,00 грн включно у разі зобов`язання отримувача зареєструватися фізичною особою-підприємцем;
150000,00 грн включно у разі зобов`язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком;
250000 грн включно у разі зобов`язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
Згідно з п. 1 та п. 2 розділу VI договору про надання мікрогранту отримувач зобов`язується використовувати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах визначених Порядком та цим договором, а також виконати обов`язкову умову визначену Порядком.
Пунктом 21 Порядку визначено, що Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Відповідно до п.п. 4 п. 2 розділу VI договору про надання мікрогранту, відповідач був зобов`язаний з метою здійснення вищевказаного моніторингу та контролю надавати позивачу доступ до місця провадження господарської діяльності, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць тощо.
Актами перевірки дотримання умов договору мікрогранту №47 від 18.07.2023, №96 від 12.10.2023, №149 від 27.12.2023, №90/4 від 26.03.2024, №758/5 від 03.09.2024, складеними за результатами здійснення моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту встановлено, що умови договору мікрогранту в частині цільового використання коштів та в частині виконання обов`язкової умови, а саме створення отримувачем протягом шести місяців з дня зарахування коштів двох робочих місць, залежно від розміру мікрогранту та працевлаштування на них осіб, виконано.
Актом перевірки №47 від 18.07.2023 встановлено, що кошти мікрогранту використані відповідачем у сумі 249238,00 грн. Невикористана сума мікрогранту у сумі 762,00 грн повернута 10.11.2023 на рахунок Ощадбанку. Акти були складені у присутності отримувача мікрогранту.
Згідно з п. 4 абз. З п. 20 Порядку, п. 1 розділу V договору обов`язковою умовою договору мікрогранту в сумі 250000,00 грн є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку 2 робочих місць та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
Відповідно до абз. 8 п. 20 Порядку у разі невиконання обов`язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та працевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Також п. 6 розділу VII договору передбачено, що у разі невиконання отримувачем обов`язкової умови, він повертає до уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
Актом №758/5 від 03.09.2024, складеним Рівненським обласним центром зайнятості за результатами здійснення моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту, встановлено, що ОСОБА_1 було звільнено двох найманих працівників, прийнятих на виконання обов`язкової умови Порядку та договору: наказом №008 від 30.08.2024 звільнено ОСОБА_2, а наказом №009 від 30.08.2024 - ОСОБА_3, до завершення 24 місяців протягом трирічного строку реалізації проєкту.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала обов`язкову умову, не працевлаштувала 2-х осіб на строк не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
Згідно з абз. 10 п. 20 Порядку у разі розірвання договору мікрогранту до завершення трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов`язаний протягом одного місяця з дня подання заяви про розірвання договору мікрогранту повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з Порядком працівників.
Відповідно до абз. 17 п. 20 Порядку у разі неможливості повернення коштів мікрогранту в установлені строки отримувач може звернутися до Державного центру зайнятості із заявою щодо розстрочення повернення коштів мікрогранту. При цьому отримувач до моменту укладення такого договору повинен повернути не менше 20 відсотків суми отриманого мікрогранту одноразово.
03.09.2024 ОСОБА_1 звернулась до Державного центру зайнятості із заявою від 03.09.2024 про розірвання договору про надання мікрогранту та з проханням надати відомості про суму мікрогранту, що підлягає поверненню.
11.09.2024 відповідач звернулась до Державного центру зайнятості із заявою про розстрочення повернення коштів мікрогранту.
13.09.2024 ОСОБА_1 припинила підприємницьку діяльність за її власним рішенням.
Листом №33/1122/7428-24 від 17.09.2024 Державний центр зайнятості повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до п. 20 Порядку необхідно протягом одного місяця повернути кошти мікрогранту у розмірі 190973,65 грн. Після отримання підтвердження зарахування коштів від АТ "Ощадбанк" Державний центр зайнятості здійснить процедуру розірвання договору мікрогранту.
Листом №33/1123/10227-24 від 16.12.2024 Державний центр зайнятості повідомив ОСОБА_1 про те, що для розгляду питання про розстрочення повернення коштів мікрогранту їй необхідно сплатити кошти в сумі 50000,00 грн.
Проте вказану суму коштів відповідач не сплатив.
Листом №33/1123/4817-25 від 02.06.2025 Державний центр зайнятості повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до наказу Державного центру зайнятості від 30.05.2025 №113 "Про розстрочення повернення коштів мікрогранту" їй відмовлено у розстроченні повернення коштів мікрогранту в сумі 190973,65 грн у зв`язку з неповерненням не менше 20 відсотків від суми отриманого мікрогранту та про необхідність повернення вказаної суми коштів.
Згідно з п. 8 розділу VII "Відповідальність сторін" договору у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
Відповідно до абз. 5 п. 21 Порядку рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
29.04.2025 Рівненським обласним центром зайнятості було прийнято рішення про повернення фізичною особою Ганною Олегівною Куклевською коштів у сумі 190973,65 грн, що є різницею між сумою використаних коштів мікрогранту і сплачених податків та зборів, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих працівників ФОП Куклевською Г.О.
З метою досудового врегулювання спору Рівненським обласним центром зайнятості 06.05.2025 була направлена претензія від 29.04.2025 №09/02-1154 до ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 - адреса, що була вказана у заяві на отримання мікрогранту та у даних ДРЗДСС. Лист був повернутий Укрпоштою без отримання адресатом, з відміткою про причину повернення - адресат відсутній за вказаною адресою.
Станом на день звернення до суду відповідач кошти мікрогранту добровільно не повернув.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника належного виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
За приписами ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог закону, а за їх відсутності - згідно зі звичаями ділового обороту чи іншими вимогами, що звичайно ставляться. Виконання, зміна чи припинення договірних зобов`язань можуть бути обумовлені вчиненням або утриманням від вчинення певних дій однією зі сторін чи настанням обставин, визначених договором, у тому числі таких, що залежать від волі сторони.
Згідно зі статтею 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За положеннями ст. 51 ЦК України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Статтею 52 ЦК України передбачено, що фізична особа-підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
За змістом ст. 51, 52, 598 - 609 Цивільного кодексу України, ст. 202-208 Господарського кодексу України, ч. 8 ст. 4 Закону України від 15.05.2003 №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" у випадку припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов`язання (господарські зобов`язання) не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №910/8729/18 від 13.02.2019.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" передбачено, що державна підтримка надається суб`єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб`єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» державна підтримка суб`єктів малого і середнього підприємництва та об`єктів інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва включає фінансову, інформаційну, консультаційну підтримку, у тому числі підтримку у сфері інновацій, науки і промислового виробництва, підтримку суб`єктів малого і середнього підприємництва, що провадять експортну діяльність, підтримку у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації управлінських кадрів та кадрів ведення бізнесу.
Частинами 1 - 3 ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» визначено, що надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб`єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб`єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Згідно зі статтями 12 і 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21.06.2022 №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», якою затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.
Відповідно до п. 1 Порядку метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки «Фонд підтримки малого та середнього бізнесу», відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
Згідно з п. 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості
Відповідно до Положення про Рівненський обласний центр зайнятості, затвердженого наказом Державного центру зайнятості №182 від 02.11.2023, позивач регіональний центр зайнятості є неприбутковою державною установою централізованій системі державних установ Державної служби зайнятосі гідпорядкованою та підзвітною Державному центру зайнятості; предметом діяльност крім іншого є виконання програм та заходів, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 17 Порядку рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Відповідно до абз. 10 п. 20 Порядку у разі розірвання договору мікрогранту до завершення трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов`язаний протягм одного місяця з дня подання заяви про розірвання договору мікрогранту повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з Порядком працівників.
Згідно з п. 8 розділу VII "Відповідальність сторін" договору у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
Станом на день звернення до суду, відповідач кошти мікрогранту добровільно не повернув.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідач не надав жодних доказів на спростування вищезазначених порушень умов договору та Порядку або будь-яких заперечень.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі ст. 129 ГПК України з відповідача належить стягнути судовий збір на користь позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 12, 15, 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні", Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738, ст. 6, 11, 51, 52, 509, 525, 526, 530, 598 - 609, 610, 611, 626, 629 ЦК України, ст. 73, 74, 86, 120, 123, 129, 165, 178, 202, 237, 238, 248, 252 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Рівненського обласного центру зайнятості (33013, м. Рівне, вул. Кавказька, 9-а. Код ЄДРПОУ 05430879) кошти мікрогранту в сумі 190973,65 грн та судовий збір у сумі 3028,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено "11" вересня 2025 р.
Суддя В.І. Ольшанченко