Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 592/13127/25
Провадження № 3/592/2882/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Костенко Владислав Геннадійович, з участю прокурора Чухно А.В., Кобзаря М.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Суми, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
У С Т А Н О В И В :
Наказом № 100/ОС-22 від 16.05.2022 «По особовому складу», призначено ОСОБА_1 новоприйнятого на службу до Державної кримінально-виконавчої служби України, молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)» з 17.05.2022.
Відповідно до наказу № 34/ОС-23 від 16.02.2023, рядового внутрішньої служби, молодшою інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)» ОСОБА_1 звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій служби України з 22.02.2023.
Згідно з п. 8 «Порядку присвоєння спеціальних звань особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та позбавлення спеціальних звань» затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.11.2016 № 3301/5, спеціальне звання рядовий внутрішньої служби відноситься до спеціального звання молодшого начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби України.
Суб`єкти декларування це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою статті 1726 КУпАП передбачено, що суб`єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи вищевикладене діяльність ОСОБА_1 відносилась до діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та до осіб молодшого начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби і зазначена у підпункті «д» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Отже, ОСОБА_1 , як особа, яка зазначена у пункті 1, підпунктах «а», «в»-« ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Порядок).
Водночас, відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз`яснення від 13.11.2023 № 4 (зі змінами та доповненнями).
Роз`яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових нормі відображають правозастосовну практику.
Так, Законом та Порядком № 252/23 передбачено три види декларацій, зокрема декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1-3 п.п. 2 п. 2 розділу II Порядку № 252/23).
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п. «а», «в» -« ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, п.п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» (12.10.2023 набрав чинності), яким установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)».
Відповідно до Роз`яснень НАЗК п. 2-2 від 28.01.2025 особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) - подають декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 31.01.2024.
Отже, ОСОБА_1 як суб`єкт декларування, зобов`язаний до 31.01.2024 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (дані - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, зокрема, декларація за період не охоплений раніше по поданими декларації.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подав декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями 29.03.2024 о 13 год. 26 хв. (посилання на декларацію у Реєстрі https:///public.nazk.Rov.ua/documents/fl54feac-07ed-4fbc-b8bb-040ac5827faa).
Додатком до повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 09.04.2025 № 47-06/30207-25, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , за період з 11.10.2023 по 30.03.2024, встановлено, що останній 27.03.2024 об 11 год. 08 хв. здійснив вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), ознайомився з методичними настановами щодо заповнення документа та їх відображення, заповнив розділи декларації та вийшов з Реєстру.
29.03.2024 ОСОБА_1 здійснив повторний вхід до Реєстру, переглянув/заповнив усі розділи декларації за 2023 рік та цього ж дня об 11 год. 47 год. Подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом. Цього ж дня ОСОБА_1 заповнив усі розділи декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями та 29.03.2024 о 13 год. 26 хв. подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом, документ подано (посилання на декларацію у Реєстрі https://public.nazk.gov.ua/documents/fl 54fbac-07cd-4fbe-b8bb-040ac5827faa, яке збігається із послідовністю дій суб`єкта декларування як ідентифікатор документа).
Дії ОСОБА_1 по зобов`язанню виконання вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану» виходять за межі термінів, як результат, не дотримано таке зобов`язання суб`єктом декларування.
Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/4G246-24.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб`єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями в будь-який із днів та місяців, що передував 31.01.2024, і що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
З урахуванням вищевикладеного, пропуск строку на подачу декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не є поважною причиною так, як ОСОБА_1 мав реальну можливість подати декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією.
Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов`язків, як суб`єкта декларування та подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями до 31.01.2024.
Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.
Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Із вищевикладеного, ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення - виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, і може бути досягнута притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у відповідності до ч. 1 ст. 172-6КУпАП.
Таким чином, суб`єкт декларування ОСОБА_1 несвоєчасно 29.03.2024 подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевою самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, що є недотриманням зобов`язань фінансового контролю передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Приймаючи участь у судовому засіданні 27.08.2025 року ОСОБА_1 свою вину визнав, та зазначив, що подав декларацію відразу після того як дізнався про порушення.
Судовий розгляд відкладено через неявку прокурора на 08-50 год. 10.09.2025.
ОСОБА_1 був повідомлений про дату та час судового розгляду шляхом вручення йому повістки про виклик до суду. Однак останній 10.09.2025 до суду не з`явився, жодних заяв чи клопотань від нього не надходило.
Прокурор в суді вважав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому просив притягнути останього до відповідальності та накласти адміністративне стягнення. Прокурор на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП надав висновок.
Вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами.
Протоколом № 345/2025 від 11.08.2025 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, в якому зафіксовані обставини вчинення правопорушення.
Витягом з наказу Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» № 100/ОС-22 від 16.05.2022 по особовому складу, яким призначено ОСОБА_1 , новоприйнятого на службу до Державної кримінально-виконавчої служби України, молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки державної установи «Сумська виправна колонія (№ 16)», з 17 травня 2022 року з тарифним розрядом за посадою 6, посадовим окладом 2910 грн, посадовим окладом за спеціальним званням 530 грн, та надбавкою за особливості проходження служби у розмірі 30%.
Витягом з наказу Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» № 34/ОС-23 від 16.02.2023, яким звільнено ОСОБА_1 зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України: за п. 7 ч. 1 ст.7 7 (за власним бажанням).
Повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій державни або місцевого самоврядування від 12.02.2024 № 05/6117
Інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 у період з 05.05.2022 по 29.03.2024 з якого вбачається, що 29.03.2024 ОСОБА_1 було подано дві декларації.
Досліджені докази є логічними і послідовними, а тому не викликають сумнівів та в сукупності поза розумним сумнівом підтверджують обставини, викладені у протоколі.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ», пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Відповідно до Наказу 23.07.2021 № 448/21 Національного агентства з питань запобігання корупції затверджений «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Декларація подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - поліцейські.
Виходячи з викладеного, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією і зобов`язаний подати відповідну декларацію.
З наведеного вбачається, що ОСОБА_1 будучи суб`єктом подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, був зобов`язаний подати декларацію при звільненні до 31.01.2024 року, оскільки він звільнився 22.02.2023 року, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства. Однак, останній в порушення вказаних вимог законодавства, подав декларацію лише 29.03.2024.
Про наведені норми ОСОБА_1 було відомо завчасно, йому наданий достатній час для виконання обов`язку. Проте будь-яких поважних причин невиконання такого обв`язку не встановлено. Немає жодного об`єктивного доказу, на підставі якого можна було поза розумним сумнівом вважати, що у ОСОБА_1 були поважні причини з яких він не виконав обов`язок встановлений законом. У зв`язку з цим нічого не залишається, як застосувати відповідне стягнення.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу, що притягується до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. 308 КпАП України,
П О С Т А Н О В И В :
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 грн 60 коп. за реквізитами: отримувач ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На підставі частини 1статті 307 КУпАПштраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до частини 1статті 308 КУпАПу разі несплати правопорушником штрафу у визначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 2статті 308 КУпАПу порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, тобто 1 700 грн 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк до Сумського апеляційного суду з дня її винесення.
Суддя В.Г. Костенко