Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2025 рокусправа № 640/16573/21Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Михайлюк Є.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Медгарант» про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі ГУ ДСНС у м.Києві, позивач) 09.06.2021 звернулося до окружного адміністративного суду міста Києва з позовом від 01.06.2021 до товариства з обмеженою відповідальністю «Медгарант» (далі ТОВ «Медгарант», відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, шляхом зобов`язання ТОВ «Медгарант» (код ЄДРПОУ: 23528235) відключити джерела електроживлення (розподільчих електрощитів) та накласти печатки на електричні щитки приміщень паркінгу, 2-го та технічного поверхів об`єкта за адресою: вул. Богдана Хмельницького, буд 48 в Шевченківському районі м. Києва, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.
Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 22.06.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У зв`язку із ліквідацією окружного адміністративного суду міста Києва на підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX (в редакції Закону № 3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за результатами цього розподілу ця справа передана на розгляд та вирішення Львівського окружного адміністративного суду. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Львівського окружного адміністративного суду цю справу передано для розгляду судді Москалю Р.М.
Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 03.02.2025 прийняв справу № 640/16573/21 до провадження та визначив порядок її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомив суд про усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що ставилися у вину позивачем, повідомив про проведення перевірки цих обставин посадовими особами ГУ ДСНС у м.Києві, про що складено акт.
Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 28.04.2025 перейшов до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначив судове засідання, зобов`язав позивача надати суду копію акта, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та копію припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідач до суду не прибував, надсилав суду повідомлення про вжиття ним заходів до усунення всіх порушень у сфері пожежної та техногенної безпеки, що стали підставою для звернення ГУ ДСНС у м. Києві до суду з цим позовом. В судовому засіданні оголошувалася перерви з огляду на необхідність перевірки посадовими особами позивача таких повідомлень.
Позивач надав суду акт №40 від 01.09.2025 проведення позапланової перевірки відповідача на предмет усунення відповідачем порушення законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки та повідомив суд, що станом на 01.09.2025 зафіксовано відсутність порушень ТОВ «Медгарант» вимог законодавства. Представник позивача в судовому засіданні повідомила, що не наділена повноваженнями відмовитися від позову, тому просить суд винести рішення по суті спору, факт усунення відповідачем порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, що слугували підставою для звернення до суду з цим позовом визнає.
Суд 04.09.2025 перейшов до стадії постановлення судового рішення у справі в порядку письмового провадження.
Суд дослідив заяви учасників справи по суті спору, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
На виконання наказу №226 від 11.03.2021 та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) №2654 від 25.03.2021 проведено перевірку ТОВ «Медгарант» на предмет дотримання вимог законодавства сфері техногенної та пожежної безпеки за адресою: м.Київ, вул. Богдана Хмельницького, 48, за наслідками якої складено акт перевірки №514 від 28.04.2021. В акті №514 від 28.04.2021 здійснено опис виявлених порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 (далі Правила №1417).
Під час розгляду судової справи позивач двічі проводив позапланові перевірки відповідача на предмет усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, востаннє 01.09.2025. Станом на дату розгляду справи усі порушення, зафіксовані в акті перевірки №514 від 28.04.2021, усунуто, що підтверджується актом №40 від 01.09.2025.
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог суд керувався такими нормами права:
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі - Кодекс цивільного захисту).
Відповідно до статті 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з пунктами 1,7 Положення про Державна служба України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи, в т.ч. ГУ ДСНС у см. Києві.
Згідно з пунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до приписів частин першої, другої статті 68 Кодексу цивільного захисту посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підстави для зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені в статті 70 Кодексу цивільного захисту. Відповідно до частини першої цієї статті підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту).
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду. Відповідно до частини 7 статті 7 згаданого Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Отже, діяльність суб`єкта господарювання може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до пункту 21 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до пункту 33 частини другої статті 17 Кодексу цивільного захисту України та з метою вдосконалення нормативно-правового забезпечення у сфері пожежної безпеки Міністерство внутрішніх справ України прийняло наказ №1417 від 30.12.2014, яким затвердило Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила №1417). Ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об`єкт).
Згідно з пунктом 2 Правил №1417 такі є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами державної влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
під час позапланової перевірки ТОВ «Медгарант» в квітні 2021 року за адресою здійснення ним господарської діяльності (м.Київ, вул.Богдана Хмельницького, 48) ГУ ДСНС у м.Києві виявило численні порушення вимог законодавства у сфері техногенної і пожежної безпеки, які створювали загрозу виникнення пожежі та могли перешкоджати її гасінню та евакуації людей.
В силу незалежних від сторін обставин справа тривалий час (з серпня 2021 року) не розглядалася окружним адміністративним судом м.Києва, а в 2025 році на підставі Закону № 2825-IX (в редакції Закону № 3863-ІХ) була передана на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.
Суд встановив, що станом на дату вирішення цього спору в вересні 2025 року відповідач забезпечив виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та усунув усі порушення, зафіксовані ГУ ДСНС у м.Києві в акті перевірки №514 від 28.04.2021, що підтверджується результатами проведеної позивачем 01.09.2025 позапланової перевірки ТОВ «Медгарант». Отже, підстав для застосування в вересні 2025 року до ТОВ «Медгарант» заходів реагування з підстав, вказаних позивачем в 2021 році, немає, оскільки внаслідок виконання приписів ГУ ДСНС у м.Києві суб`єкт господарювання усунув усі порушення, що створювали загрозу життю та здоров`ю людей та існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій в приміщенні зв адресою: м.Київ, вул. Богдана Хмельницького, 48.
ГУ ДСНС у м.Києві не відмовилося від позовних вимог, заявлених до ТОВ «Медгарант», попри констатацію позивачем факту усунення відповідачем всіх порушень, що слугували підставою для звернення до суду з цим позовом. Тому суд відмовляє у задоволенні позову з мотивів безпідставності позовних вимог.
Відповідно до визначених статтею 139 КАС України правил розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору в сумі 2270 грн. суд покладає на нього. Сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат, що підлягають розподілу на стадії постановлення рішення.
Керуючись ст.ст. 19-22,25-26,90,126,139,205,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович