Справа № 2-а-847/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«06» грудня 2007 року
17год. 00хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання помічника судді Гломба Ю.О. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Микулін І.М. - гол.спец-юрист (копія дов. №1195 від 10.10.06р. в справі)
відповідача: представник Рижий І.Л. - не з'явився третьої особи: представник
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Володимирецьке лісове господарство" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені в сумі 155723грн. 08коп., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Рівненське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені в сумі 155723грн.08коп. з відповідача - Державного підприємства "Володимирецьке лісове господарство".
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує. В запереченні на адміністративний позов (а.с.10-14) зазначає, що на виконання вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" були проведені заходи із створення робочих місць інваліда. Окрім того зазначає, що Володимирецький центр зайнятості повідомив, що інваліди, які спроможні реалізувати свої здібності відповідно до висновків МСЕК на обліку не перебували. Просить в позові відмовити.
Позивач у судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена в позовній заяві. Додатково надав пояснення щодо поданого відповідачем відзиву. Відповідач надав пояснення, які співпадають із позицією, яка викладена у запереченні на адміністративний позов (відзиві).
Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем одночасно із позовною заявою. Нових доказів позивач суду не надавав. Судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані відповідачем одночасно із запереченнями на адміністративний позов. Додатково представник надав суду докази звернення до Володимирецького центру зайнятості - лист №59 від 23 січня 2006 року, а також повідомлення (датоване 06.12.07р., вих.№юр-1258) на адресу Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, у якому наводяться пояснення з приводу оформлення (заповнення) та подачі звітності про зайнятість та працевлаштування інвалідів форми №10-ПІ.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов позивача підлягає до задоволення.
Суд виходив з такого.
У відповідності до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств, установ організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно п.З. Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 р. N314 (далі — Положення), робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Відповідно зі статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю (далі - підприємство), де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, за кожне місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Термін сплати санкції встановлено до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.
Проведеною відділенням Фонду, відповідно до Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70, перевіркою щодо додержання Державним підприємством "Володимирецьке лісове господарство" вимог чинного законодавства у сфері соціальної політики держави встановлено наступне.
Згідно звіту (форма N10-ПІ) наданого відповідачем 29 січня 2007 року (термін подання не пізніше 1 березня після звітного періоду) середньоблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2006 році склала 636 осіб. На виконання статті 19 Закону підприємство зобов'язане створити 25 робочих місць для працевлаштування інвалідів, проте в 2006 році створено 16 робочих місць, які введені в дію шляхом працевлаштування на них інвалідів. Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві становила 10562,26грн. Сума адміністративно-господарських санкцій становить 147871,36грн. (розрахунок доданий).
Окрім того відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.07р. №223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.07р. за №552/13819 для підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, які використовують найману працю за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, визначених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" нараховано пеню у розмірі 7851,72грн. (розрахунок доданий).
Відповідно до ч.ч. 14 і 15 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси , у тому числі в суді.
Заперечення відповідача суд не приймає до уваги, оскільки ним у повному обсязі не виконано вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та Положення, оскільки атестація робочого місця за участю представників МСЕК, органу Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів ще не підтверджує, що воно (робоче місце інваліда) введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інвалідів. Поряд з тим відповідач не довів, а у матеріалах справи відсутні відомості, що відповідач - Державне підприємство "Володимирецьке лісове господарство" звертався із листом на адресу Володимирецького центру зайнятості щодо направлення на підприємтво з метою працевлаштування інвалідів. Поданий представником відповідача суду лист на адресу Володимирецького центру зайнятості за №59 від 23.01.06р. не містить запиту на направлення для працевлаштування інвалідів у 2006 році, а лише є листом, у якому відповідач просить інформувати його про інвалідів, які спроможні реалізувати свої здібності відповідно до висновків МСЕК. І останнє. При поданні звітності - Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, відповідач у рядку 06 розділу Кількість працівників та фонд оплати праці самостійно (хоча дещо і невірно) визначив суму коштів штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів у розмірі 95061грн.24коп., фактично погоджуючись із допущеним правопорушенням. Звіт підписаний керівником О.Мелещуком та головним бухгалтером Л.Демидчик. В подальшому відповідачем до даного звіту жодних уточнень (корегувань) не вносилося.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, то підстави для застосування вимог статті 94 КАСУ у суду відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити в повному обсязі.
Присудити до стягнення з відповідача - Державного підприємства "Володимирецьке лісове господарство" (34380, Рівненська область, Володимирецький район, с.Антонівка, вул.Партизанська,23, код ЄДРПОУ 00992757) на користь Рівненського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (33000, Рівненська область, м.Рівне, вул.Замкова, 10а, кв.1, код ЄДРПОУ 22586331, р/р31216230700002 в УДК в Рівненській області, МФО 833017) адміністративно-господарські санкції в сумі 147871грн.36коп. та пеню в сумі 7851грн.72коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І.Юрчук