Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 947/35592/20
Провадження № 1-кс/947/13579/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.09.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора - ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про проведення огляду в рамках кримінального провадження за № 42020162030000107 від 31.07.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 362, ч. ч. 1, 3 ст. 382, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 190, ч. ч. 3, 4 ст. 358, ч. 3 ст. 197-1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що в період 2018-2025 р.р. посадові особи Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, інших підрозділів Одеської міської ради, ГУ Держгеокадастр в Одеській області та інших органів держаної влади та місцевого самоврядування, зловживаючи службовим становищем, діючи з метою одержання неправомірної вигоди для самої себе, інших фізичних та юридичних осіб, використовуючи службове становища всупереч інтересам служби незаконно сприяли ТОВ "СПОРТ-СЕРВІС код ЄДРПОУ 30199721, ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» код ЄДРПОУ 38953542, ТОВ «ОДЕСАБУД» код ЄДРПОУ 40246416, ТОВ "НАЯДА - СЕРВІС" код ЄДРПОУ 39776698, ТОВ ЗЕМЕЛЬНЕ КАДАСТРОВЕ БЮРО та іншим невстановленим слідством особам в незаконній самовільній забудові земельних ділянок з кадастровими номерами 5110137500:29:005:0035 та 5110137500:29:005:0034 багатоповерховими будівлями житлового комплексу «ЛІДЕРСІВСЬКИЙ» за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7 та 9, у т.ч. на місці тенісних кортів.
Так, з метою заволодіння шляхом обману коштами громадян в особливо великому розмірі під виглядом продажу квартир в нібито законно побудованому житловому комплексі «ЛІДЕРСІВСЬКИЙ» за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7 та 9 посадові особи ТОВ "СПОРТ-СЕРВІС, ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» та ТОВ «ОДЕСАБУД» та ТОВ "НАЯДА - СЕРВІС" та інші невстановлені слідством особи вступили в зговір з посадовими особами Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, ГУ Держгеокадастр в Одеській області, інших органів держаної влади та місцевого самоврядування, які надали згоду сприяти своїми діями незаконному будівництву ЖК «ЛІДЕРСІВСЬКИЙ».
Так, у лютому - березні 2019 року, більш точний час досудовим слідством не встановлений, державний кадастровий реєстратор відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_4 , маючи право доступу до Державного земельного кадастру, вступив в попередню змову з посадовими особами ТОВ Земельне кадастрове бюро, ТОВ «Спорт-сервіс» та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, направлену на несанкціоновану зміну в Державному земельному кадастрі інформації (відомостей) про цільове призначення земельної ділянки площею 0,60 га, розташованої за адресою: бульвар Лідерсівський, 7, м. Одеса (кадастровий номер земельної ділянки 5110137500:29:005:0035) за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру від 28.12.2016 за № 332-к призначений на посаду державного кадастрового реєстратора відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
Відповідно до п. 1.2. посадової інструкції державного реєстратора відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, яка затверджена 16.01.2017 першим заступником начальника ГУ Держгеокадастру в Одеській області, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду державного реєстратора, в своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, діючими нормативно-правовими актами України.
Крім того, відповідно зазначеної посадової інструкції державного реєстратора відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_4 , зокрема:
- здійснює роботу по веденню Державного земельного кадастру (п. 2.1.);
- вносить до Державного земельного кадастру або надає відмову у внесенні відомостей (змін до них) про земельні ділянки (п. 2.2.);
- здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей (змін до них)
до Державного земельного кадастру (п. 2.3.);
- проводить перевірку відповідності поданих документів вимогам законодавства (п. 2.4.);
- здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасовує таку реєстрацію (п. 2.5.).
Відповідно до п. 3.2. посадової інструкції державного реєстратора відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_4 має право отримувати у встановленому законодавством порядку від територіальних органів та підприємств, підпорядкованих Держгеокадастру, органів виконавчої влади на місцевому рівні, органів місцевого самоврядування, а також від інших підприємств, установ та організацій інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, у зв`язку з чим, захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин є одним із пріоритетних напрямів представницької діяльності прокурорів.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про охорону земель» землі в межах території України є об`єктом особливої охорони держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі земельних ділянок зобов`язані забезпечувати їх використання за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.
Статтею 1 Закону України Про землеустрій визначено, що цільове призначення земельної ділянки використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до пунктів 1.2 1.4 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 за № 548 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306 код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. КВЦПЗ застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів. КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.
Статтею 20 Закону України Про Державний земельний кадастр визначено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Відповідно до ст. 9 Про Державний земельний кадастр внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державний кадастровий реєстратор, зокрема:
- здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;
- перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації;
-здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;
- присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;
- здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.
Згідно до ст. ст. 1, 2, 5 Закону України Про Державний земельний кадастр Державний земельний кадастр це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при:
- регулюванні земельних відносин;
- управлінні земельними ресурсами;
-організації раціонального використання та охорони земель;
- здійсненні землеустрою;
- проведенні оцінки землі;
-формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів;
- справлянні плати за землю.
Державна реєстрація земельної ділянки внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України.
Зі змісту ст. ст. 140, 142, 143 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 4, 16, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що державою гарантується належне функціонування місцевого самоврядування, матеріальною основою якого є, у тому числі земля, правомочності власника щодо якої від імені та виключно в інтересах територіальної громади виконує відповідна рада.
Частиною 4 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
При цьому, згідно до частин 1-5 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Частинами 6-7 ст. 79-1 Земельного кодексу України встановлено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Пунктом 67 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2021 за № 1051, визначено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Згідно до ч. 2 ст. 21 Закону України Про Державний земельний кадастр відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру: а) щодо категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення; на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель; щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони); на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Частиною 6 Закону України Про Державний земельний кадастр встановлено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є, зокрема, невідповідність поданих документів вимогам законодавства.
Cтаттею 21 Земельного кодексу України встановлено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для, зокрема, відмови в державній реєстрації земельних ділянок.
Досудовим розслідуванням установлено, що Одеською міською радою на підставі договору від 11.03.2002 в оренду ТОВ Спорт-сервіс на 49 років передано земельну ділянку загальною площею 0,6000 га, яка знаходиться у м. Одесі, Лідерсівський бульвар, 7 для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів (пункт 1.2 договору).
Відповідно до п. 1.3 зазначеного договору сторони домовились, що зміна цільового призначення та використання зазначеної земельної ділянки можливо тільки на підставі відповідного рішення Одеської міської ради.
Крім того, ТОВ Спорт-сервіс відповідно до п. 3.4.2 цього договору зобов`язалось використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, зазначеного у п. 1.2 договору.
Також, пунктом 4.1 даного договору відповідно до Українського класифікатора обмежень прав власності на земельну ділянку та використання земельних ділянок встановлене обмеження щодо зміни цільового використання.
Аналогічне правове обмеження щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки встановлено висновком управління земельних ресурсів Одеської міської ради від 15.11.2001 за № 642 та висновком управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 09.11.2001 за № 396/4872 у відповідності до Українського класифікатора обмежень прав власності на землю та використання земельної ділянки (Українського класифікатора прав обмеженого користування чужою земельною ділянкою).
Відповідно до проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки, розробленого ПП Місто Н, дану земельну ділянку віднесено до земель населених пунктів земель громадського призначення земель фізичної культури та спорту код 1.12.7 Українського класифікатора цільового використання землі, затвердженого листом Держкомзему України від 24.04.1998 за № 14-1-7/1205.
Така інформація міститься у вихідній земельно-кадастровій інформації, пояснювальній записці та технічному завданні, що містяться у вищевказаному проекті землеустрою.
Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2001 за № 3066-XXIII затверджено вищезазначений проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки та надано «ТОВ Спорт-сервіс земельну ділянку, загальною площею 0,600 га (код згідно Українського класифікатору цільового використання землі 1.12.7 землі фізичної культури та спорту…, для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів».
Порядок ведення державного земельного кадастру, затверджений постановою КМУ від 12.01.1993 за № 15, не передбачав поняття кадастрового номеру земельної ділянки, а тому дані про вищевказану земельну ділянку при укладанні зазначеного договору оренди землі до Державного земельного кадастру не вносились.
З 01.01.2013 набрав чинності Закон України Про державний земельний кадастр яким введено поняття кадастрового номера земельної ділянки, який є індивідуальною, що не повторюється на всій території України, послідовністю цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації у Державному земельному кадастрі і зберігається за нею протягом усього часу існування, тобто є ідентифікатором цієї земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Листами Держгеокадастру від 03.02.2017 № 22-28-0.21-1591/2-17 та від 20.03.2017 за № 22-28-0.21-404/20-17 з метою забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення та врегулювання питання приведення у відповідність до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548 (КВЦПЗ), інформації про цільове призначення земельних ділянок у випадку наявності у Державному земельному кадастрі застарілої інформації з Українського класифікатора цільового використання землі або відсутності про підрозділ коду КВЦПЗ, доведено до відома ГУ Держгеокадастру в Одеській області про те, що землі фізичної культури та спорту код 1.12.7 Українського класифікатора цільового використання землі, затвердженого листом Держкомзему України від 24.04.1998 за № 14-1-7/1205 мають зазначатися в Державному земельному кадастрі як землі рекреаційного призначення, а саме землі «Для будівництва та обслуговування об`єктів фізичної культури і спорту» (код 07.02).
Відповідно до Генерального плану м. Одеси та плану зонування території земельна ділянка за адресою м. Одесі, Лідерсівський бульвар, 7 розміщена в зоні Г-4 культурна та спортивна зона.
Відповідно до п. 2 ст. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Рішенням Одеської міської ради від 21.03.2018 за № 3128-VII задоволено клопотання ТОВ Спорт-сервіс та надано дозвіл «на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), загальною площею 0,6000 га, за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7, для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів».
У подальшому, рішенням Одеської міської ради від 31.10.2018 за № 3980-VII на підставі відповідного клопотання ТОВ Спорт-сервіс внесені деякі зміни щодо складу земельної ділянки без зміни її площі та цільового призначення.
ТОВ Спорт-сервіс 17.07.2018 до ТОВ Земельне кадастрове бюро подано клопотання щодо розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів, загальною площею 0,6000 га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7, що відносилось до земель фізичної культури та спорту код 1.12.7 Українського класифікатора цільового використання землі, затвердженого листом Держкомзему України від 24.04.1998 за № 14-1-7/1205.
На підставі вказаного клопотання та укладеного між ТОВ Спорт-сервіс та ТОВ Земельне кадастрове бюро відповідного договору на виконання землевпорядних робіт від 17.07.2018 за № 72 останнім було складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ Спорт-сервіс для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7.
Згідно до ст. 1 Закону України Про землеустрій технічна документація із землеустрою сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.
Відповідно до технічного завдання та пояснювальної записки ТОВ Спорт-сервіс доручило ТОВ Земельне кадастрове бюро скласти дану технічну документацію з метою присвоєння кадастрового номеру вищевказаній земельній ділянці, призначеній саме для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів.
У липні серпні 2018 року, більш точна дата встановлюється в ході проведення досудового розслідування, посадові особи ТОВ Земельне кадастрове бюро, достовірно знаючи, про те, що земельна ділянка, передана ТОВ Спорт-сервіс на підставі договору оренди від 11.03.2002 «для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів», не маючи відповідного технічного завдання від замовника ТОВ Спорт-сервіс на підготовку проекту землеустрою зі зміною цільового призначення земельної ділянки, не маючи рішення власника земельної ділянки уповноваженого представника територіальної громади м. Одеси - Одеської міської ради про зміну цільового призначення земельної ділянки, склали технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), якою визначили підрозділ розділу коду КВЦПЗ (цільове призначення земельної ділянки) 03.10 та змінили цільове призначення земельної ділянки з для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів на для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку).
Надалі, 12.03.2019, більш точний час під досудового розслідування не встановлено, кадастровий реєстратор відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місті за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 34, діючи умисно, за попередньою змовою з посадовими особами ТОВ Земельне кадастрове бюро, ТОВ «Спорт-сервіс» та іншими невстановленими особами, маючи право доступу до Державного земельного кадастру, на підставі заяви представника ТОВ «Спорт-сервіс» ОСОБА_5 від 27.02.2019 та документації із землеустрою особами ТОВ Земельне кадастрове бюро прийняв рішенняпро проведення державної реєстрації земельної ділянки розташованої за адресою: бульвар Лідерсівський, 7, м. Одеса у Державному земельному кадастрі під кадастровим номером 5110137500:29:005:0035 та, достовірно знаючи, що вказана земельна ділянка мала цільове призначення «землі фізичної культури та спорту» (код 1.12.7 Українського класифікатора цільового використання землі, затвердженого листом Держкомзему України від 24.04.1998 за № 14-1-7/12050), без наявності правових підстав для зміни цільового призначення, без відповідного рішення Одеської міської ради про зміни цільового призначення земельної ділянки, без проекту землеустрою щодо зміни її цільового призначення, несанкціоновано змінив та зареєстрував у Державному земельному кадастрі інформацію (відомості) про цільове призначення зазначеної земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку).
Своїми протиправними діями державний кадастровий реєстратор відділу у
м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_4 безпідставно змінив цільове призначення земельної ділянки, яка перебуває у комунальної власності територіальної громади м. Одеси, фактично позбавив територіальну громаду виключного права самостійно вирішувати питання цільового використання власної земельної ділянки, сприяв незаконній забудові зазначеної земельної ділянки.
У подальшому, посадові особи Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, достовірно усвідомлюючи, що:
-Одеською міською радою земельну ділянку, яка знаходиться
у м. Одесі, Лідерсівський бульвар, 7 передано в оренду ТОВ Спорт-сервіс на 49 років на підставі договору оренди від 11.03.2002 для експлуатації та обслуговування будинку адміністративно-побутового призначення та тенісних кортів;
-договором оренди від 11.03.2002 між Одеською міською радою та
ТОВ Спорт-сервіс встановлені обмеження (сервітути) використання земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7;
-договором оренди від 31.10.2019 між Одеською міською радою та
ТОВ Лідер-парк встановлені обмеження (сервітути) використання земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 9;
-Одеською міською радою рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, затвердження проектів з землеустрою, зміну договорів оренди не приймались, зловживаючи службовим становищем, діючи з метою одержання неправомірної вигоди для самої себе, інших фізичних та юридичних осіб, використовуючи службове становища всупереч інтересам служби незаконно сприяючи ТОВ "СПОРТ-СЕРВІС, ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» та іншим невстановленим слідством особам в незаконній самовільній забудові земельних ділянок з кадастровими номерами 5110137500:29:005:0035 та 5110137500:29:005:0034 багатоповерховими будівлями житлового комплексу «ЛІДЕРСІВСЬКИЙ» за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7 та 9, у т.ч. на місці тенісних кортів, затвердили наказом від 20.06.2020 № 102 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкту будівництва готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром.
Надалі, посадові особи ТОВ "СПОРТ-СЕРВІС, ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК»,
ТОВ «ОДЕСАБУД», ТОВ "НАЯДА - СЕРВІС" та інші невстановлені особи з метою заволодіння шляхом обману коштами громадян в особливо великому розмірі під виглядом продажу квартир в ЖК «ЛІДЕРСІВСЬКИЙ» знищили тенісні корти, та незважаючи на встановлені договорами оренди обмеження (сервітути) розпочали незаконне самовільне будівництво житлового комплексу «ЛІДЕРСІВСЬКИЙ», на земельній ділянці з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035, загальною площею 0,6 га за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7, користувачем якої являється ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» та на земельній ділянці з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, загальною площею 0,0724 га за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 9, користувачем якої являється ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК».
Згідно даних Реєстру будівельної діяльності порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва станом на 29.07.2021 генеральним підрядником ТОВ «НАЯДА-СЕРВІС» код ЄДРПОУ 39776698 в ЄДЕССБ 17.08.2020 зареєстровано лише повідомлення про початок підготовчих робіт, та у видачі дозволу на виконання будівельних робіт ВІДМОВЛЕНО Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, про що 21.07.2021 зареєстровані відповідні відомості в ЄДЕССБ за № ІУ013210707597.
Підставами відмови у видачі дозволу стала невідповідність об`єкта проектній документації на будівництво такого об`єкта та/або вимогам будівельних норм, стандартів і правил, а саме:
-встановлена невідповідність документів, наданих замовнкиом будівництва, вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності: - нове будівництво готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром передбачено на земельних ділянках з кадастровими номерами 5110137500:29:005:0034 та 5110137500:29:005:0035. Цільове призначення ділянки 5110137500:29:005:0034 на дату звернення за отриманням дозволу: В 03.15 ""Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови"". Вид використання: ""Для реконструкції та подальшої експлуатації і обслуговування адміністративної будівлі"", що не відповідає вимогам абзацу другого частини другої статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Необхідно впорядкувати майново-правові питання щодо узгодження виду використання земельної ділянки із намірами забудови.
Рішення про відмову прийнято головним інспектором будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами Державної архітектурно-будівельної інспекції України ОСОБА_6 .
Проте, незаконне будівництво на вказаних земельних ділянках
та продаж квартир в ЖК «ЛІДЕРСІВСЬКИЙ» тривали навіть після отримання відмови у наданні дозволу на проведення будівельних робіт, тенісні корти, тенісний комплекс знищено.
Надалі, 19.08.2021 головним інспектором будівельного нагляду відділу
по роботі з дозвільними документами Державної архітектурно-будівельної інспекції України ОСОБА_7 без врахування умов договорів оренди земельних ділянок укладених між ТОВ "СПОРТ-СЕРВІС, ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» та Одеською міською радою та визначеного в договорах оренди цільового призначення земельних ділянок прийнято рішення за реєстраційим№ ІУ013210722347 про видачу дозволу на виконання будівельних робіт «Будівництво готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром, в межах земельних ділянок, які знаходяться в оренді, за рахунок знесення об`єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Приморський район, Лідерсівський бульвар, 7 та Лідерсівський бульвар, 9, та благоустроєм прилеглої території».
Згідно дозволу на виконання будівельних робіт проектна документація «Будівництво готелю з центром обслуговування туристів та спортивним клубом, пунктом надання першої медичної допомоги і реабілітаційним центром, в межах земельних ділянок, які знаходяться в оренді, за рахунок знесення об`єктів нерухомості, які знаходяться у власності за адресою: м. Одеса, Приморський район, Лідерсівський бульвар, 7 та Лідерсівський бульвар, 9, та благоустроєм прилеглої території» розроблена суб`єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_8 3136613771, під керівництвом інженера-проектувальника ОСОБА_9 та архітектора ОСОБА_10 .
Експертиза проекту будівництва проведена ТОВ «Перша приватна експертиза» код ЄДРПОУ 42111582.
В ході досудового розслідування отримано висновок судової земельної експертизи ОНДІСЕ від 20.07.2021 № 20-6679, згідно з яким:
розроблені документації із землеустрою на земельну ділянку
за адресою: м. Одеса, Лідерсовський бульвар, 7 та їх затвердження
не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування.
Постановою прокурора від 22.08.2024 земельні ділянки з кадастровими номерами 5110137500:29:005:0035 та 5110137500:29:005:0034 визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Постановою прокурора від 15.08.2025 року у кримінальному провадженні призначено повторну судову комісійну будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено судовим експертам Дніпровського НДІСЕ.
Судовими експертами під час проведення експертизи заявлено клопотання від 01.09.2025 року № 2458-25 про надання обєктів на дослідження - земельних ділянок з кадастровими номерами 5110137500:29:005:0035 та 5110137500:29:005:0034, які розташовані за адресою: м. Одеса, Лідерсівський бульвар, 7, 9.
Рішенням Одеської міської ради № 2072-VIII від 24.04.2024 Лідерсівський бульвар у м. Одесі перейменовано у бульвар Гетьмана Сагайдачного.
З урахуванням вищевикладеного, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень, фіксації невиконання ухвали слідчого судді, яка набрала законної сили, отримання нових доказів у кримінальному провадженні, з метою прийняття у подальшому законного та обґрунтованого процесуального рішення за результатами проведення досудового розслідування, в органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду, а саме:
-земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035,
за адресою: м. Одеса, бульвар Гетьмана Сагайдачного (колишня назва Лідерсівський бульвар), 7, користувачем якої є ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» код ЄДРПОУ 30199721, а власником територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради;
-земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034,
за адресою: м. Одеса, бульвар Гетьмана Сагайдачного (колишня назва Лідерсівський бульвар), 9, користувачем якої є ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» код ЄДРПОУ 38953542, а власником територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради, а також розташованих на вказаних земельних ділянках об`єктів будівництва, недобудов, будівель, інших приміщень та споруд, будівельної техніки, будівельних матеріалів, інших обладнання та майна.
В судовому засіданні прокурор клопотання про надання дозволу на проведення огляду підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Дослідивши клопотання та матеріали які обґрунтовують доводи клопотання, а також вислухавши думку прокурора, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно дост. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Згідно ч. ч. 1, 2ст. 237 КПК Україниогляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цьогоКодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ч.1ст.234 КПК України,обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення.
Долученими до клопотання матеріалами підтверджено, що СУ ГУНП в Одеській області обґрунтовано здійснюється досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 362, ч. ч. 1, 3 ст. 382, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 190, ч. ч. 3, 4 ст. 358, ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Згідно обставин, викладених в клопотанні, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, фіксації невиконання ухвали слідчого судді, яка набрала законної сили, отримання нових доказів у кримінальному провадженні та проведення призначеної експертизи, виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035,
за адресою: м. Одеса, бульвар Гетьмана Сагайдачного (колишня назва Лідерсівський бульвар), 7, користувачем якої є ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» код ЄДРПОУ 30199721, а власником територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради та земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034, за адресою: м. Одеса, бульвар Гетьмана Сагайдачного (колишня назва Лідерсівський бульвар), 9, користувачем якої є ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» код ЄДРПОУ 38953542, а власником територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради, а також розташованих на вказаних земельних ділянках об`єктів будівництва, недобудов, будівель, інших приміщень та споруд, будівельної техніки, будівельних матеріалів, інших обладнання та майна.
З урахуванням вищевикладеного, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 362, ч. ч. 1, 3 ст. 382, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 190, ч. ч. 3, 4 ст. 358, ч. 3 ст. 197-1 КК України та забезпечення проведення призначеної в рамках кримінального провадження експертизи, що забезпечить швидке, повне та неупереджене розслідування даного кримінального провадження, беручи до уваги правове обґрунтування клопотання прокурора, яке в повній мірі відповідає вимогам, які ставляться до такого роду клопотань, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 233- 235, 237 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про проведення огляду в рамках кримінального провадження за № 42020162030000107 від 31.07.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 362, ч. ч. 1, 3 ст. 382, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 190, ч. ч. 3, 4 ст. 358, ч. 3 ст. 197-1 КК України задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих, прокурорам групи прокурорів в рамках кримінального провадження за № 42020162030000107 від 31.07.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 362, ч. ч. 1, 3 ст. 382, ч. 3 ст. 15 ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 190, ч. ч. 3, 4 ст. 358, ч. 3 ст. 197-1 КК України, із залученням судових експертів Дніпровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України та представників Одеської міської ради дозвіл на проведення огляду:
-земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0035,
за адресою: м. Одеса, бульвар Гетьмана Сагайдачного (колишня назва Лідерсівський бульвар), 7, користувачем якої є ТОВ «СПОРТ-СЕРВІС» код ЄДРПОУ 30199721, а власником територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради;
-земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:29:005:0034,
за адресою: м. Одеса, бульвар Гетьмана Сагайдачного (колишня назва Лідерсівський бульвар), 9, користувачем якої є ТОВ «ЛІДЕР-ПАРК» код ЄДРПОУ 38953542, а власником територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради, а також розташованих на вказаних земельних ділянках об`єктів будівництва, недобудов, будівель, інших приміщень та споруд, будівельної техніки, будівельних матеріалів, інших обладнання та майна.
Визначити строк дії ухвали тривалістю до 18.09.2025 року, включно, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1