Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" грудня 2010 р.Справа № 11/1981-10 За позовом державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до відкритого сільськогосподарського акціонерного товариства „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” смт. Війтівці, Волочиського району
про стягнення 56967,12 грн.
Суддя Радченя Д.І.
Представники сторін:
Від позивача: Сліпчук О.П - за довіреністю від 28.04.2010р.
Від відповідача: не з’явився
Суть спору:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 56967,12 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось за відсутності дозволу.
В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 26.02.2010р., постанову про накладення адміністративного стягнення, розрахунок розміру шкоди), ст.ст. 64, 68 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України.
Повноважний представник позивача в судовому засіданні, заявлені вимоги підтримує, мотивуючи тим, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами і підлягає задоволенню.
Відповідач відзив на позов не подав, в судове засідання за викликом повноважного представника не направив, про час дату проведення судових засідань належним чином повідомлений. Так, ухвала суду про порушення провадження у справі та ухвали про відкладення судових засідань через неявку відповідача були надіслані відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення від 20.11.2010 року, 6.12.2010 року.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців відповідач - відкрите сільськогосподарське акціонерне товариство „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” смт. Війтівці, Волочиського району зареєстроване за адресою смт. Війтівці, Волочиського району, вул..Миру, буд. 1. куди і надсилались судом відповідні ухвали.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відкритим сільськогосподарським акціонерним товариством „Війтовецьке підприємство по племінній справі” смт. Війтівці, Волочиського району Хмельницької області, за результатами якої складено акт перевірки № 60/09 від 26.02.2010 р.
Зазначеним актом засвідчено, що ВСАТ „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” смт. Війтівці, Волочиського району здійснювало спеціальне водокористування (використання води із артезіанської свердловини ) для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст.16,19,21 Кодексу України "Про надра", ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України.
Відповідно до наданої відкритим сільськогосподарським акціонерним товариством „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” смт. Війтівці, Волочиського району довідки № 8 від 26.02.2010 року ВСАТ „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” за період з 26.02.2007 року по 24.08.2009 року використало 481 куб.м води, в т.ч. відпущено на автозаправку 391 куб.м.за період з 25.08.2009 року по 26.02.2010 року використано 83 ку.м. в т.ч. відпущено на автозаправку 64 куб.м. води.
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки, наданих довідок та згідно нормативів збору за спеціальне водокористування для обчислення розміру шкоди, наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. "Про затвердження Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось за відсутності дозволу склав 56967,12 грн.
Постановою від 01.03.2010р. № 7084 на директора підприємства відповідача –Римлянського В.Г. накладено адміністративне стягнення в розмірі 170,00 грн. за порушення ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України Про надра, ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України в зв'язку з здійсненням видобутку підземної води у відсутності спеціального дозволу на користування надрами.
Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням за відсутності дозволу не сплатив, позивач просить суд, стягнути з відповідача 59697,12 грн. шкоди.
Дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке.
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі" покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548 (із змінами) інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Частиною 2 ст. 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Згідно ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт здійснення відповідачем спеціального водокористування (використання води із артезіанської свердловини) для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 56967,12 грн., розраховану відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389.
Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12, 22, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
Позов державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до відкритого сільськогосподарського акціонерного товариства „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” смт. Війтівці, Волочиського району Хмельницької області про стягнення 56967,12 грн. шкоди задоволити.
Стягнути з відкритого сільськогосподарського акціонерного товариства „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” (смт. Війтівці, Волочиського району, код 00711451) на користь державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування на р/р 33111331700055, код класифікації 24062100, код 23565319, МФО 815013, одержувач коштів: УДК у Волочиському районі, банк одержувач - ГУДКУ у Хмельницькій області 56967,12 грн. (п'ятдесят шість тисяч дев’ятсот шістдесят сім гривень 12 коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з відкритого сільськогосподарського акціонерного товариства „Війтовецьке підприємство по племінній справі у тваринництві” (смт. Війтівці, Волочиського району, код 00711451) в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 569,67 грн. та в доход державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати наказ.
Суддя
Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею відповідно до ст. 85 ГПК України 22 грудня 2010 року.
З оригіналом „ вірно”
Секретар судового засідання І.Кузьменко
Віддруковано 3 примірники:
1–до справи,
2 –позивачу,
3- відповідачу