Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2025 рокуСправа №160/20527/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого суддіНіколайчук С.В.
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
15 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які полягають у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів проходження військової служби з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 01.08.2018, з 12.12.2018 по 19.01.2019, з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023 в розрахунку один місяць служби за один місяць стажу;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 01.08.2018, з 12.12.2018 по 19.01.2019, з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023 в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу, починаючи з 16.04.2025 року.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідно до довідок наданих до пенсійного фонду про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до чинного законодавства зазначені періоди мають зараховуватися до страхового стажу з кратністю 1 до 3 (один місяць служби за три місяці стажу), у зв`зяку з чим позивач 16.04.2025 звернувся (через портал електронних послуг) до відповідача 1 із заявою про перерахунок йому пенсії з урахуванням зазначених періодів військової служби з кратністю 1 до 3 (один місяць служби за три місяці стажу).
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі Відповідач 2) розглянуло вказану заяву та прийняло рішення про перерахунок пенсії із урахуванням зазначених періодів військової служби у розрахунку один місяць служби за один місяць стажу (в ординарному розмірі), з чим позивач не погоджується та просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою від 18 липня 2025 року суд відкрив провадження у адміністративній справі та справу № 160/20527/25 та призначив до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
04.08.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов письмовий відзив на позов, в якому він не визнає позовні вимоги в повному обсязі з таких підстав. Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 16.04.2025 звернувся із заявою не встановленого зразка щодо зарахування до страхового стажу періодів проходження військової служби з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 01.08.2018, з 12.12.2018 по 19.01.2019, з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023 в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу, починаючи з 16.04.2025.
Таким чином, оскільки позивач приймав участь у бойових діях після введення в дію закону, тобто після 01.01.2004 року, підстави для врахування періоду військової служби в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу відсутні.
Звертаємо увагу суду, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не приймалось рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Отже в контексті спірних правовідносин Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не вчинялося дій відносно позивача, в розумінні припису ст. 19 Конституції України, які можуть бути оскаржені до суду.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Відповідно до довідки від 23.01.2019 № 11 позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у періоди з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, в Операції об`єднаних сил з 31.04.2018 по 01.08.2018. Відповідно до чинного законодавства зазначені періоди мають зараховуватися до страхового стажу з кратністю 1 до 3 (один місяць служби за три місяці стажу).
Відповідно до довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 09.12.2021 № 5739 позивач у періоди з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України від 20.02.2024 № 1544 позивач у періоди з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оброни України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Охтирському районі Сумської області, Ізюмському районі Харківської області, в Бахмутському районі Донецької області.
16.04.2025 позивач звернувся (через портал електронних послуг) до відповідача 1 із заявою про перерахунок йому пенсії з урахуванням зазначених періодів військової служби з кратністю 1 до 3 (один місяць служби за три місяці стажу).
Враховуючи принцип екстериторіальності, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі Відповідач 2) розглянуло вказану заяву та прийняло рішення про перерахунок пенсії із урахуванням зазначених періодів військової служби у розрахунку один місяць служби за один місяць стажу (в ординарному розмірі).
Позивач вважає такі дії незаконними та необґрунтованими (без здійснення перерахунку з кратністю 1 до 3 (один місяць служби за три місяці стажу), прийнятими всупереч положенням чинного законодавства, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
Відповідно до вимог ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно ізстаттею 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначеніЗаконом України №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(ДаліЗакон №1058-ІV).
Згідно із пунктом 1 частини 1статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені устатті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Стаття 24 цього ж Законувизначає періоди, з яких складається страховий стаж.
Частиною першою цієї статті передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Також, цієюстаттею законупередбачено види військової служби, до яких зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Згідно зістаттею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженогонаказом Міноборони України від 14.08.2014 №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Таким чином, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Разом з тим, загальний період військової служби під час мобілізації підлягає зарахуванню до страхового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі, а період безпосередньої участі у бойових діях у воєнний час - з розрахунку один місяць служби за три місяці.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до довідки позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України:
-від 23.01.2019 № 11 за періоди з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018 року;
-від 09.12.2021 № 5739 за періоди з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018,
- від 20.02.2024 № 1544 за періоди з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023.
За наведених вище обставин, суд робить висновок про наявні правові підстави для зарахування до страхового стажу позивача період проходження ним військової служби за загальною мобілізацією, а саме: з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 01.08.2018, з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023.
Таким чином, належним способом захисту прав позивача у цій справі є зобов`язати належний пенсійний орган, де позивач перебуває на обліку, а саме: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023 в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу, починаючи з 16.04.2025 року.
Стосовно періоду проходження позивачем військової служби з 12.12.2018 року по 19.01.2019 року, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази про ходження позивачем служби в цей період, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Частиною 2ст. 77 КАС Українивизначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про часткове задоволення позовної заяви.
У зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які полягають у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів проходження військової служби з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 01.08.2018, з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023 в розрахунку один місяць служби за один місяць стажу.
Зобов`язати належний пенсійний орган, де позивач перебуває на обліку, а саме: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби з 13.06.2014 по 26.08.2014, з 13.11.2014 по 22.05.2015, з 19.07.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 19.07.2016 по 08.10.2016, з 18.10.2016 по 24.03.2017, з 05.04.2017 по 07.07.2017, з 11.01.2018 по 30.04.2018, з 31.04.2018 по 01.08.2018, з 27.02.2022 по 14.08.2022, з 28.10.2022 по 10.12.2022, з 18.01.2023 по 05.12.2023 в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу, починаючи з 16.04.2025 року.
У задоволенні решти вимог позивача відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук