Рішення № 129725229, 25.08.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2025
Номер справи
640/2827/22
Номер документу
129725229
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2025 року м. Київ № 640/2827/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до Державного підприємства Науково-дослідний інститут "КВАНТ" про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Держпраці в Київській області з позовом до Державного підприємства Науково-дослідний інститут "КВАНТ", в якому просило суд: заборонити експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000 В, а саме: ТП-683 (комірки 10 кВ кількістю 5 одиниць; силові трансформатори 10/0,4 кВ Т-1 630 кВА, тип TM3-630, зав.№352058; Т-2 400 кВА, тип ТМ-400, зав.№12420), яке знаходяться на балансі підприємства; заборонити експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000 В, а саме: КЛ-10 кВ АСБ-185 1=381 м.(ТП-1870-ТП-683), АСБ-185 =268м(ТП-654-ТП-683) (кількістю - 2 одиниці), яке знаходиться на балансі підприємства; технічне обслуговування устаткування напругою понад 1000 В; заборонити роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; заборонити зварювальні роботи.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що відповідачем, під час його діяльності, не дотримано вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, у зв`язку із чим, за результатами планового заходу, позивачем виявлено та зафіксовано ряд порушень, винесено припис і встановлено строк для їх усунення, які відповідачем в установлений строк усунуті не були, з огляду на що, та відповідно до положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», до відповідача мають бути застосовані судом відповідні заходи реагування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

Відповідно до абзаців 1-3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного закону, Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відтак, розгляд зазначеної справи підпадає під територіальну юрисдикцію Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддям, головуючим суддею у даній справі визначено суддю Головенка О.Д.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 прийнято справу до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.03.2023 замінено Головне управління Держпраці в Київській області на його правонаступника Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.

До суду від Державного підприємства Науково-дослідний інститут "КВАНТ" надійшов відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначив про те, що під час прийняття судового рішення мають бути враховані не лише обставини і підстави, які спонукали позивача, як суб`єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але і ті, які існують на час ухвалення судового рішення. В протилежному випадку, застосування заходів реагування, як виключного заходу, в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб`єктів господарювання, відносно яких проведено перевірку і встановлено порушення, які за оцінкою спеціально уповноваженого органу, створюють реальну загрозу життю та/або здоров`ю людей. Втім, застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт є крайнім заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Але, в даному випадку, позивачем належним чином не доведено можливості настання таких наслідків, з урахуванням того, що ГУ Держпраці просить зупинити зазначені ним види робіт, посилається на порушення тієї частини нормативних актів, які були вилучені та змінені, зокрема п. 2 додатку 2, п. 8 додатку 3, п. 6, 19 додатку 6, а ті порушення за які передбачена відповідальність на даний момент усунуті, або взагалі не мали місця, що свідчить про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог ГУ Держпраці.

Позивачем надіслано до суду заперечення на відзив на позовну заяву, в яких наголошено на тому, що обставини, які слугували підставою для подання позовної заяви та створювали загрозу життя і здоровґя людей, не були усунуті відповідачем.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, з метою виконання Плану заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2019 рік, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 29.11.2018 № 126, керуючись ст. 38, ст. 39 Закону України «Про охорону праці», ст. ст. 4, 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Головне управління Держпраці у Київській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84, враховуючи лист-роз`яснення Держпраці від 22.05.2017 № 5795/3/7.1, виданий наказ від 19.12.2018 № 4965 та направлення від 19.12.2018 № 5.1/307 на основі якого посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено планову перевірку дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці безпеки на ДП «НДІ «Квант».

За результатом проведеної перевірки було складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 25.01.2019 № 5.1/343/12 та складено припис від 25.01.2019 № 5.1/343/12.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Головним управлінням було проведено позапланову перевірку відповідно до наказу від 25.11.2021 № 5027 та направлення від 26.11.2021 № 4116 було проведено позапланову перевірку щодо виконання раніше виданих розпорядчих документів, та за результатом проведеної перевірки було встановлено, що відповідачем порушено нормативно-правові акти з охорони праці та видано акт від 08.12.2021 № 5.1/343/12-КВ4116П1393, а саме:

1. Керівник підприємства ОСОБА_1 , не пройшов періодичне навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Порушено п.5.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

2. Роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000В, а саме: ТП-683 (комірки 10 кВ кількістю 5 одиниць; силові трансформатори 10/0,4 кВ Т-1 630 кВА, тип ТМЗ-бЗО, зав. №352058; Т-2 400 кВА, тип ТМ-400, зав.№ 12420), яке знаходяться на балансі підприємства. Порушено п. 8 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (далі - Порядок № 1107);

3. Роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000 В, а саме: КЛ-10 кВ АСБ-185 1=381 м.(ТП-1870-ТП683), АСБ-185 1=268м (ТП-654-ТП-683) (кількістю - 2 одиниці), яке знаходиться на балансі підприємства. Порущено п. 8 додатку 3 Порядку № 1107;

4. Роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування устаткування напругою понад 1000 В. Порушено п. 2 додатку 2 Порядку № 1107;

5. Керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме: не забезпечив проведення протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок, а саме: ГРЩ, електрообладнання та електромережі 0,4 кВ, згідно з правилами і нормами (ПТЕ). Порущено п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

6. Керівником підприємства не забезпечено комплектування працівників випробуваними засобами захисту відповідно до норм комплектування. Порушено п. 4.2.5., п.4.2.9. НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів»;

7. Однолінійні схеми електроустановок не переглянуті у терміни відповідно до вимог п. 3.4 розділу IV ПТЕЕС. Порушено п. 8.7.3. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

8. Роботодавцем не надано зареєстрованої у Держпраці декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвишеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра. Порушено п. 6 Додатку 6 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

9. Роботодавцем не надано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальні роботи. Порушено п. 19 Додатку 6 Порядок № 1107;

10. На підприємстві, затверджений список працівників, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією не погоджений з Держпраці. Порушено п.2.2.11. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

11. На підприємстві застосуються драбини, на яких відсутні: інвентарний номер; дата проведення наступного випробування; належність цеху (дільниці тощо). Порушено п. 7.14 розділу IV НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»;

12. Не проведено регламентні роботи з опосвідчення стану безпеки електроустановок, що належать підприємству, та не визначено рівень безпечного стану електроустановок, що належать підприємству. Порушено п. 8.1. НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

13. «Журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці» (ЦЕХ №5, СКБ-6(відділ 13), відділу експлуатації енергетичних мереж), які ведуться на підприємстві, не пронумеровані, не прошнуровані та не скріплені печаткою. Порушено п. 6.10. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

14. Керівником підприємства не затвердженні на 2019 рік списки працівників, які мають право на видачу нарядів, розпоряджень, керівників робіт, допускачів, переліки робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації. Порушено п.3.2.9 НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

15. Особа відповідальна за електрогосподарство ОСОБА_2 , електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання ОСОБА_3 , електромонтер охоронно-пожежної сигналізації ОСОБА_4 , електромонтер станційного устаткування телефонного зв`язку ОСОБА_5 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_6 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_7 , електрогазозварювальник ОСОБА_8 , електромонтер охоронно-пожежної сигналізації ОСОБА_9 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_10 , не пройшли періодичний медичний огляд. Порушено п. 2.1.2. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

16. Відсутній план роботи та графіки обстежень підприємства службою охорони праці, затверджений роботодавцем. Порушено п. 5.1 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці»;

17. Особою, відповідальною за електрогосподарство не пронумеровані і не скріплені печаткою підприємства сторінки «Журналу протоколів перевірки знань». Порушено п. 2.1.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

18. Особою, відповідальною за електрогосподарство не ведеться «Журнал обліку робіт за нарядами і розпорядженнями». Порушено п. 3.3.12. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

Дані правопорушення зафіксовані в Акті від 08.12.2021. №5.1/343/12-КВ4116П1393 «Опис виявлених порушень вимог законодавства».

Виявлення наведених порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, зафіксованих в акті перевірки та їх неусунення відповідачем, стали підставою для звернення позивача із цим позовом до суду.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Для вирішення спірних правовідносин, суд застосовує, зокрема, норми Конституції України, Законів України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V), у відповідних редакціях, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 та ч. 2 ст. 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до першого речення ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

У свою чергу, основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон № 2694-XIІ.

Статтею 1 Закону № 2694-XIІ визначено, що охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.

Працівник - особа, яка працює на підприємстві, в організації, установі та виконує обов`язки або функції згідно з трудовим договором (контрактом).

Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих (ч. 1 ст. 2 Закону № 2694-XIІ).

Частиною 1 ст. 4 Закону № 2694-XIІ констатовано, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-XIІ роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Із цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог

Відповідно до норм ст. 15 Закону № 2694-XIІ на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець створює службу охорони праці відповідно до типового положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.

На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.

Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю.

За приписами ст. 18 Закону № 2694-XIІ працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Посадові особи, діяльність яких пов`язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

Відповідно до ст. 21 Закону № 2694-XIІ виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Проектування виробничих об`єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За приписам ст. 38 Закону № 2694-XIІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Разом із тим, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон № 877-V.

Статтею 1 Закону № 877-V визначено, окрім іншого: державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 4, 5 ст. 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Зокрема, відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці є, окрім іншого, реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань; зупиняє, припиняє, обмежує експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об`єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов`язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках, а також анулює видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12.01.2022 № 14 (далі - Постанова № 14) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, в т.ч.: Головне управління Держпраці в Київській області. Натомість, відповідно до п. 2 цієї Постанови утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці.

Підпунктом 3 п. 3 Постанови № 14 визначено, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з п. 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються. Відповідно, Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці - завдання і функції Управління Держпраці у Чернігівській області, Головного управління Держпраці у Київській області, Управління Держпраці у Черкаській області.

Згідно з п. п. 1 п. 3 Постанови № 14 територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною службою з питань праці після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворені згідно з п. 2 цієї постанови, затвердження положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Наказом від 05.12.2022 № 233 Державна служба України з питань праці погодилася із пропозицією Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо забезпечення можливості здійснення ним з 06.12.2022 повноважень та виконання функцій визначених Положенням про Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженим наказом Державної служби України з питань праці від 23.09.2022 № 172 та іншими нормативно-правовими актами. Цим же наказом визначено припинити Управлінню Держпраці в Черкаській області, Головному управлінню Держпраці в Київській області з 06.12.2022 здійснення повноважень та виконання функцій з реалізації державної політики у відповідних сферах.

Наведене свідчить про те, що в процесі реорганізації територіальні органи Державної служби з питань праці реорганізовано та утворено Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, яке фактично є правонаступником реорганізованого Головного управління Держпраці в Київській області.

Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань, окрім іншого, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Таким чином, позивач наділений відповідними повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки.

Згідно зі ст. 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відповідно до приписів ст. 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.

Статтею 12 Закону № 877-V закріплено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Разом з тим, за загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

У взаємозв`язку з наведеним, судом з матеріалів справи встановлено, що за результатом проведеної перевірки було складено акт перевірки субґєкта господарювання (виробничого об`єкта) від 25.01.2019 № 5.1/343/12 та складено припис від 25.01.2019 № 5.1/343/12.

Також, Головним управлінням було проведено позапланову перевірку відповідно до наказу від 25.11.2021 № 5027 та направлення від 26.11.2021 № 4116 було проведено позапланову перевірку щодо виконання раніше виданих розпорядчих документів, та за результатом проведеної перевірки було встановлено, що відповідачем порушено нормативно-правові акти з охорони праці та видано акт від 08.12.2021 № 5.1/343/12-КВ4116П1393, а саме:

1. Керівник підприємства ОСОБА_1 , не пройшов періодичне навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Порушено п.5.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

2. Роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000В, а саме: ТП-683(комірки 10 кВ кількістю 5 одиниць; силові трансформатори 10/0,4 кВ Т-1 630 кВА, тип ТМЗ-бЗО, зав.№352058; Т-2 400 кВА, тип ТМ-400, зав.№ 12420), яке знаходяться на балансі підприємства. Порушено п. 8 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (із змінами);

3. Роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000 В, а саме: КЛ-10 кВ АСБ-185 1=381 м.(ТП-1870-ТП 683), АСБ-185 1=268м (ТП-654-ТП-683) (кількістю - 2 одиниці), яке знаходиться на балансі підприємства. Порущено п. 8 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (із змінами);

4. Роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування устаткування напругою понад 1000 В. Порушено п. 2 додатку 2 Порядку № 1107;

5. Керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме: не забезпечив проведення протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок, а саме: ГРЩ, електрообладнання та електромережі 0,4 кВ, згідно з правилами і нормами (ПТЕ). Порущено п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

6. Керівником підприємства не забезпечено комплектування працівників випробуваними засобами захисту відповідно до норм комплектування. Порушено п. 4.2.5., п.4.2.9. НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів»;

7. Однолінійні схеми електроустановок не переглянуті у терміни відповідно до вимог п. 3.4 розділу IV ПТЕЕС. Порушено п. 8.7.3. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

8. Роботодавцем не надано зареєстрованої у Держпраці декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвишеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра. Порушено п. 6 Додатку 6 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

9. Роботодавцем не надано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальні роботи. Порушено п. 19 Додатку 6 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»;

10. На підприємстві, затверджений список працівників, які мають право проведення оперативних переговорів з енергопостачальною організацією не погоджений з Держпраці. Порушено п.2.2.11. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

11. На підприємстві застосуються драбини, на яких відсутні: інвентарний номер; дата проведення наступного випробування; належність цеху (дільниці тощо). Порушено п. 7.14 розділу IV НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»;

12. Не проведено регламентні роботи з опосвідчення стану безпеки електроустановок, що належать підприємству, та не визначено рівень безпечного стану електроустановок, що належать підприємству. Порушено п. 8.1. НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

13. «Журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці» (ЦЕХ №5, СКБ-6(відділ 13), відділу експлуатації енергетичних мереж), які ведуться на підприємстві, не пронумеровані, не прошнуровані та не скріплені печаткою. Порушено п. 6.10. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

14. Керівником підприємства не затвердженні на 2019 рік списки працівників, які мають право на видачу нарядів, розпоряджень, керівників робіт, допускачів, переліки робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації. Порушено п.3.2.9 НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

15.Особа відповідальна за електрогосподарство ОСОБА_2 , електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання ОСОБА_3 , електромонтер охоронно-пожежної сигналізації ОСОБА_4 , електромонтер станційного устаткування телефонного зв`язку ОСОБА_5 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_6 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_7 , електрогазозварювальник ОСОБА_8 , електромонтер охоронно-пожежної сигналізації ОСОБА_9 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_10 , не пройшли періодичний медичний огляд. Порушено п. 2.1.2. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

16. Відсутній план роботи та графіки обстежень підприємства службою охорони праці, затверджений роботодавцем. Порушено п. 5.1 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці»;

17. Особою, відповідальною за електрогосподарство не пронумеровані і не скріплені печаткою підприємства сторінки «Журналу протоколів перевірки знань». Порушено п. 2.1.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»;

18. Особою, відповідальною за електрогосподарство не ведеться «Журнал обліку робіт за нарядами і розпорядженнями». Порушено п. 3.3.12. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

Дані правопорушення зафіксовані в Акті від 08.12.2021. №5.1/343/12-КВ4116П1393 «Опис виявлених порушень вимог законодавства».

Так, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача наголошує на тому, що висновки акта перевірки ґрунтуються на застосуванні неактуальної редакції нормативів та порядків, а також, що більшість з встановлених позивачем порушень не мали місця або вже були усунуті підприємством.

Слід звернути увагу на те, що щодо п. 1 порушення, в якому вказано, що керівник підприємства ОСОБА_1 , не пройшов періодичне навчання і перевірку знань з питань охорони праці, то наказом ДК «Укроборонпром» від 09.07.2021 № 83-к, керівником ДП «НДІ «Квант» призначено ОСОБА_11 , який, в свою чергу, пройшов періодичне навчання і перевірку знань з питань охорони праці, що підтверджується копіями відповідних посвідчень, доданих до відзиву, № 19.10.2022.1/3 та № 19.10.22.1/6.

Щодо п. 2 порушення, в якому вказано, що роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на експлуатацію (застосування) мащин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000 В, а саме: ТП-683(комірки 10 кВ кількістю 5 одиниць; силові трансформатори 10/0,4 кВ Т-1 630 кВА, тип ТМЗ630, зав.№352058; Т-2 400 кВА, тип ТІУМОО, зав.№12420), яке знаходяться на балансі підприємства. Порущено п. 8 додатку 3 Порядку № 1107 (із змінами), вищевказаний обов`язок був закріплений у додатку 3 Порядку № 1107, на що посилається позивач, проте, додаток 3 Порядку було виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77, тобто на момент складання акту від 08.12.2021, вказана норма втратила чинність. Тобто, станом на день проведення позапланового заходу, а також складання акту, відсутність дозволів згідно п. 8 додатку 3 Порядку, вже не було порушенням вимог законодавства.

Щодо п. 3 порушення, позивач зазначив, що роботодавцем порушено п. 8 додатку 3 Порядку № 1107 (із змінами), що полягає в не одержанні дозволу Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування напругою понад 1000 В, а саме: КЛ-10 кВ АСБ-186-1=381 м.(ТП-1870-ТП- 683), АСБ-185 1=268м(ТП-654-ТП-683) (кількістю - 2 одиниці), яке знаходиться на балансі підприємства, який було виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77, тобто ще до складання акту від 08.12.2021.

Щодо п. 4 порушення, позивач зазначив, що роботодавцем не одержано дозвіл Держпраці на виконання робіт підвишеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування устаткування напругою понад 1000 В. Порушено п. 2 додатку 2 Порядку № 1107, водночас, на момент складання акту від 08.12.2021, п. 2 додатку 2 Порядку, викладений у редакції яка має перелік наступних видів робіт підвищеної небезпеки, а саме: вибухові роботи та роботи, пов`язані з використанням енергії вибуху, утилізація зброї, звичайних видів боєприпасів та виробів ракетної техніки, виготовлення, випробування, транспортування, зберігання та використання промислових вибухових матеріалів та їх знешкодження. Тобто, зазначений перелік робіт, який взагалі не виконується на підприємстві відповідача.

Щодо п. 5 порушення, де зазначено, що керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме: не забезпечив проведення протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок, а саме: ГРЩ, електрообладнання та електромережі 0,4 кВ, згідно з правилами і нормами (ПТЕ). Порушено п. 1.3.1. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», слід зауважити, що на момент складання акту планової перевірки підприємства, був Технічний звіт з комплексної перевірки технічного стану електрообладнання, електромереж та заземлення згідно норм та вимог ПУЕ - 14, ПТЕЕС - 16 та ПБЕЕС. Даний звіт було виготовлено на замовлення ДП «НДІ «Квант», ТОВ «СМ ЕЛЕКТРО», яке має всі дозвільні документи на перевірку і випробування електромереж і обладнання. В звіті були зазначені роботи, які були проведені ТОВ «СМ ЕЛЕКТРО» з протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок, електрообладнання та електромережі, згідно з правилами і нормами (ПТЕ), відносно обладнання відповідача. Копія звіту та дозвільних документів додано відповідачем до відзиву на позовну заяву.

Щодо п. 6 порушення, де зазначено, що керівником підприємства не забезпечено комплектування працівників випробуваними засобами захисту відповідно до норм комплектування, відповідач наголошує на тому, що на підприємстві в наявності є всі необхідні засоби захисту працівників (захисне взуття, рукавиці, спеціальні штанги), на підтвердження чого надано фотоматеріали із засобами захисту.

Щодо п. 7 порушення де зазначено, що однолінійні схеми електроустановок не переглянуті у терміни відповідно до вимог п. 3.4 розділу IV ПТЕЕС. Порушено п. 8.7.3. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», слід зазначити, що на підприємстві наявна лінійна схема з відмітками термінів її перегляду, копія схеми з відмітками надано до відзиву на позовну заяву.

Щодо п. 8 порушення, а саме роботодавцем порушено п. 6 додатку 6 Порядку № 1107, що полягає в тому, що відповідач повинен був надати зареєстровану у Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, слід звернути увагу на те, що вищевказаний обов`язок був закріплений у додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) мащин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від26.10.2011 № 1107, який було виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77, тобто на момент складання акту від 08.12.2021 у відповідача вже був відсутній обов`язок одержання дозволу на реєстрацію у Держпраці декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

Щодо п. 9 порушення, де зафіксовано, що роботодавцем порушено п. 19 додатку 6 Порядку № 1107, зокрема відповідач не надав декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зварювальні роботи, варто зазначити, що додаток 6 Порядку № 1107, як вже зазначалось, було виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77.

Щодо п. 11 порушення, де зазначено, що на підприємстві застосуються драбини, на яких відсутні: інвентарний номер; дата проведення наступного випробування; належність цеху (дільниці тощо), слід врахувати, що драбини які застосовуються на підприємстві мають відповідний інвентарний номер, дату проведення наступного випробування та належність цеху, тобто дане порушення було усунуто, на підтвердження чого до відзиву надано фотографії драбин з відповідним маркуванням.

Щодо п. 12 викладеного в позові де зазначено, що не проведено регламентні роботи з опосвідчення стану безпеки електроустановок, що належать підприємству, та не визначено рівень безпечного стану електроустановок, що належать підприємству, варто наголосити, що

на момент складання акту перевірки, вищезазначені роботи були проведені на замовлення ДП «НДІ «Квант», ТОВ «СМ ЕЛЕКТРО» та на підставі цього було складено Технічний звіт з комплексної перевірки технічного стану електрообладнання, що, в свою чергу, свідчить про відсутність даного порущення. Копія звіту додано до відзиву на позовну заяву.

Щодо п. 13 викладеного в позові де зазначено, що «Журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці» (ЦЕХ №5, СКБ-6 (відділ 13), відділу експлуатації енергетичних мереж), які ведуться на підприємстві, не пронумеровані, не прошнуровані та не скріплені печаткою, відповідач повідомив суд, що Журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці ЦЕХ №5 та СКБ-6, на даний момент пронумеровано та скріплено печаткою, що свідчить про усунення вказаного порущення. Копії витягів із журналів додано до відзиву на позовну заяву.

Щодо п. 14 викладеного в позові де зазначено, що керівником підприємства не затвердженні на 2019 рік списки працівників, які мають право на видачу нарядів, розпоряджень, керівників робіт, допускачів, переліки робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації, суд бере до уваги те, що дане порушення було усунуто, шляхом затвердження керівником ДП «НДІ «Квант» списку працівників, зокрема, працівника ОСОБА_2 , який має право на видачу нарядів, розпоряджень, керівників робіт, допускачів, переліків робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями в порядку поточної експлуатації. Копія затвердженого списку додано до відзиву на позовну заяву.

Щодо п. 15 порушення, де зазначено, що особа відповідальна за електрогосподарство ОСОБА_2 , електромонтер з ремонту та обслуговування електрообладнання ОСОБА_3 , електромонтер охоронно-пожежної сигналізації ОСОБА_4 , електромонтер станційного устаткування телефонного зв`язку ОСОБА_5 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_6 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_7 , електрогазозварювальник ОСОБА_8 , електромонтер охоронно-пожежної сигналізації ОСОБА_9 , електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування ОСОБА_10 , не пройщли періодичний медичний огляд, варто зазначити, що наразі роботу електромонтерів ОСОБА_10 , та ОСОБА_7 було припинено у зв`язку з їхньою смертю, а електромонтера ОСОБА_3 було звільнено згідно ч. 3, ст. 38 КзУПП, копії наказів додаються до відзиву на позовну заяву. Щодо працівників підприємства, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , то після складання акту перевірки, вищезазначеними працівниками було пройдено періодичний медичний огляд, що підтверджуються копіями довідок, які надано у відзиві на позовну заяву.

Щодо п. 16 порушення, де зазначено, що відсутній план роботи та графіки обстежень підприємства службою охорони праці, затверджений роботодавцем, варто зазначити, що даний план затверджений на поточний рік графіком перевірки підприємства з охорони праці, про що у відзиві надається його копія.

Щодо п. 17 порушення, а саме, особою відповідальною за електрогосподарство не пронумеровані і не скріплені печаткою підприємства сторінки «Журналу протоколів перевірки знань», судом враховується, що на даний момент, журнал протоколів перевірки знань і правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів пронумеровано та скріплено печаткою, що свідчить про усунення вказаного порушення. Копія витягу з журналу додано відповідачем до відзиву на позовну заяву.

Щодо п. 18 порушення, де зазначено, що особою відповідальною за електрогосподарство не ведеться «Журнал обліку робіт за нарядами і розпорядженнями», суду надано до відзиву завірена копія журналу обліку робіт за нарядами і розпорядженнями.

Суд наголошує на тому, що під час прийняття рішення про застосування заходів реагування, мають бути враховані не лише обставини і підстави, які спонукали позивача, як суб`єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але і ті, які існують на час ухвалення судового рішення, адже таким чином застосування заходів реагування, як виключного заходу, в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб`єктів господарювання, відносно яких проведено перевірку і встановлено порушення, які за оцінкою спеціально уповноваженого органу, створюють реальну загрозу життю та/або здоров`ю людей.

З урахуванням встановлених обставин та досліджених матеріалів, що надані до справи, суд вважає, що, в даному випадку, позивачем не доведено можливості настання таких наслідків, з урахуванням того, що ГУ Держпраці просить зупинити зазначені ним види робіт, посилається на порушення тієї частини нормативних актів які були вилучені та змінені, а ті порушення за які передбачена відповідальність на даний момент вже були відповідачем усунуті, або взагалі не мали місця, що вказує на відсутність достатніх правових підстав для задоволення позовних.

При цьому, суд зазначає, що ураховуючи те, що Держпраці є спеціальним органом, який здійснює контроль за додержанням суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, а належним доказом усунення зафіксованих в акті перевірки порушень є результати повторної перевірки (позапланової перевірки за заявою суб`єкта господарювання), однак, на спростування висновків акта перевірки та наявності порушень, відповідачем було надано суду відповідні документальні підтвердження, на що позивач у запереченнях лише загально вказав, що наразі порушення існують та не усунуті, проте без надання суду жодного аналізу наданих відповідачем документів/фотоматеріалів.

Виходячи з наведеного в сукупності, суд вважає необґрунтованими доводи позивача про наявність правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування.

У той же час, поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям.

У підсумку, суд доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки позивачем під час розгляду даного спору, зокрема після надходження до Київського кружного адміністративного суду, не було спростовано наданих відповідачем пояснень по суті порушень, які підтверджуються документально, так і не обґрунтовано наявності станом на час вирішення спору існування тих порушень, які реально створюються загрозу життю/здоровґю людей, що не можу давати суду автоматично застосовувати до субґєкта господарювання заходи реагування у вигляді зупинки роботи/експлуатації машин/устаткування чи робіт на підприємстві, які використовуються для ведення господарської діяльності.

Відповідно до норм ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки доводи позовної заяви не знайшли свого підтвердження під час розгляду спору.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 77, 90, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до Державного підприємства Науково-дослідний інститут "КВАНТ" про застосування заходів реагування відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головенко О.Д.