Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
25.08.2025 Справа №905/648/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м. Харків
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Толкачової Тетяни Аблемітівни, с. Маяки Краматорського району Донецької області
про стягнення 9195,23грн, з яких 7384,16грн заборгованість з орендної плати, 1072,65грн пеня, 738,42грн штраф,
без повідомлення (виклику) сторін,
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Толкачової Тетяни Аблемітівни, с. Маяки Краматорського району Донецької області про стягнення 9195,23грн, з яких 7384,16грн заборгованість з орендної плати, 1072,65грн пеня, 738,42грн штраф.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору оренди №0101Д/2019 від 05.11.2019, у зв`язку з чим у відповідача утворилась заборгованість з орендної плати, що стало підставою для нарахування пені та штрафу.
На підтвердження вказаних обставин позивач надав такі документи: договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності №0101Д/2019 від 05.11.2019 з додатками (розрахунок плати за перший (базовий) місяць оренди державного нерухомого майна від 05.11.2019, акт приймання-передачі від 05.11.2019), акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 01.04.2024 з додатком, заява Фізичної особи-підприємця Толкачової Тетяни Аблемітівни №8/23 від 14.08.2023, наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №83ВС від 22.08.2023, листи Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №20-03-02-1216ВС від 22.08.2023 з додатком, №20-03-1181ВС від 11.07.2024 з додатками, №20-03-632 від 08.05.2025 з додатком та лист Фонду державного майна України №10-16-4516 від 24.02.2023.
Нормативно свої позовні вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст. 11, 509, 526, 530, 548, 610-612, 626-629, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 286, Господарського кодексу України та ст.ст. 5, 16, 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
З дотриманням приписів статті 6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/648/25 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою господарського суду від 27.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/648/25. Справу №905/648/25 вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
02.07.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення по суті спору, за змістом яких повідомлено, що нарахування орендної плати здійснюється до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, про відкрите судове провадження повідомлявся шляхом направлення копії ухвали господарського суду від 27.06.2025 юридичну адресу відповідача, яка вручена відповідачеві 30.07.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Також, ухвала суду від 27.06.2025 направлена на електронну пошту відповідача, яка вказана у позовній заяві, відповідачу передавалась телефонограма, однак, зв`язок не був встановлений.
Крім того, судом розміщено повідомлення-оголошення на сайті Господарського суду Донецької області.
Таким чином, судом вчинені усі можливі заходи для належного повідомлення відповідача про відкрите судове провадження.
У встановлений судом строк від сторін клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням не надходило.
Відповідно до статті 42 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки та добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно з частинною 3 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що судом створені усі умови для реалізації сторонами своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, заперечень від сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) не надходило, відзив від відповідача не надходив, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
З`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
05.11.2019 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (орендодавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Толкачовою Тетяною Аблемітівною (відповідач, орендар) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності №0101Д/2019 (договір), відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 98,7 кв.м. цокольного поверху головного навчального корпусу (реєстровий номер 38177113.1.РЛФФИУ014) (майно), які розташовані за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Батюка, 19, що обліковуються на балансі ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (код ЄДРПОУ 38177113) (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість на 30.06.2019 і становить за незалежною оцінкою 348849,00грн (без ПДВ).
Згідно з п.1.2 договору майно передається в оренду з метою розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи, у закладі освіти.
Відповідно до п.п.2.1, 2.4 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна. Обов`язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на орендодавця.
За п.3.1 договору орендна плата, визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786 (зі змінами) (методика розрахунку) становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку серпень 2019 року 1152,39грн. Розмір орендної плати за перший місяць оренди листопад 2019 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за вересень, жовтень, листопад 2019 року.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. У разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування (п.п. 3.3, 3.4 договору).
Згідно з п.п. 3.6-3.8 договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% на 50% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати, уключаючи день оплати. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
Відповідно до п.3.9 договору надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету, підлягає в установленому порядку заліку в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого заліку у зв`язку з припиненням орендних відносин поверненню орендарю.
За п. 3.11 договору у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.
Орендар зобов`язується у разі припинення або розірвання договору повернути балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачу його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (п. 5.10 договору).
Згідно з п.п. 10.1-10.2 договору його укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 05 листопада 2019 року до 04 жовтня 2022 року включно. Умови цього договору зберігають силу протягом усього строку цього договору, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством установлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов`язань орендаря щодо орендної плати до виконання зобов`язань.
У разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом одного місяця цей договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором (п. 10.4 договору).
Відповідно п.п. 10.9-10.10 договору у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів орендар повертає балансоутримувачу. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання між орендарем та балансоутримувачем акта приймання-передавання про повернення майна. Обов`язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря.
Вказаний договір підписано та скріплено печатками сторін.
У якості додатку №1 до договору сторони підписали розрахунок плати за перший (базовий) місць оренди державного нерухомого майна від 05.11.2019.
Відповідно до акту приймання-передавання (додаток №2 до договору) орендодавець передав, а орендар прийняв державне майно - нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 98,7 кв.м. цокольного поверху головного навчального корпусу (реєстровий номер 38177113.1.РЛФФИУ014) (майно), які розташовані за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Батюка, 19, що обліковуються на балансі ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (код ЄДРПОУ 38177113) (балансоутримувач), з метою розміщення їдальні, яка не здійснює продаж товарів підакцизної групи, у закладах освіти, відповідно до договору оренди №0101Д/2019 від 05.11.2019.
Позивачем надано до матеріалів справи лист Фонду державного майна України №10-16-4516 від 24.02.2023 за змістом якого повідомлено, що відповідно до підпункту 1 пункту 1 постанови від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (далі - Постанова №634) визначені орендарі, які звільняються від орендної плати державного та комунального майна на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 року, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 року або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 року або раніше.
Відповідач звернувся до позивача з заявою №8/23 від 14.08.2023 про дострокове припинення договору оренди, за змістом якої відповідач повідомила, що з 25.02.2022 приміщення не використовувалось внаслідок активних бойових дій, до закінчення воєнного стану поновлення роботи в орендованому приміщені є неможливим, тому просить достроково припинити договір оренди нежитлового вбудованого приміщення Головного навчального корпусу за адресою Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Батюка, 19, площею 98,7 кв.м., що обліковуються на балансі ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (договір №0101Д/2019) на підставі на підставі Постанови КМУ від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану». Також у заяві відповідач повідомила, що балансоутримувач приміщення евакуювався, і тому відсутня об`єктивна можливість скласти та підписати акт повернення майна з оренди, тому просить вважати майно переданим з моменту отримання даної заяви.
Вказана заява отримана позивачем 15.08.2023.
Відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №83ВС від 22.08.2023, наказано припинити достроково договір оренди від 05.11.2019 №0101Д/2019 з дати отримання орендодавцем заяви від орендаря про дострокове припинення договору, а саме: 15.08.2023 (п. 1); Відділу обліку, звітності та контролю за договорами оренди нерухомого майна Управління орендних відносин стосовно державного майна, зазначеного у п.1 наказу повідомити орендаря та балансоутримувача про необхідність повернення державного майна з оренди орендарем балансоутримувачу шляхом підписання акта повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначного майна, що належить до державної власності, що належить до державної власності. (пп. 2.2 п. 2); припинити нарахування плати до Державного бюджету України з дати акта повернення (пп.2.3 п. 2).
Листом №20-30-02-1216ВСВС від 22.08.2023 позивач звертався до відповідача з вимогою надати позивачу акт повернення з оренди нерухомого майна та сплатити заборгованість з орендної плати та нараховану пеню.
01.04.2024 орендар та балансоутримувач склали та підписали акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності.
Орендар підписав вищевказаний акт із зауваженнями, в яких зазначила, зокрема, що не погоджується з нарахуванням орендної плати, оскільки не мала можливості користуватись орендованим майном з незалежних від неї обставин. Відповідач також зазначила, що неодноразово зверталася з вимогою розірвати договір, однак відповіді не отримувала.
Позивач направляв відповідачу листи №20-03-1181ВСВСВС від 11.07.2024 та №20-03-632 від 08.05.2025 з вимогою сплатити заборгованість з орендної плати та нараховані пеню та штраф.
За розрахунком позивача, у відповідача обліковується заборгованість з орендної плати у період з липня 2023 по 01.04.2024 включно у розмірі 7384,16грн (з вирахуванням переплати за попередні періоди в сумі 673,31грн).
Відповідач заборгованість з орендної плати не здійснив.
Позивач, посилаючись на порушення відповідачем умов договору оренди №0101Д/2019 від 05.11.2019, звернувся до суду з відповідним позовом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (приписи ст. 629 Цивільного кодексу України).
Проаналізувавши зміст договору №0101Д/2019 від 05.11.2019, судом встановлено, що останній за своє правовою природою є договором оренди, правове регулювання якого здійснюється відповідно до положень Глави 58 Цивільного кодексу України, параграфу №5 Господарського кодексу України, Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Частинами 1, 6 ст. 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Приписами ч.ч. 1 та 3 ст. 760 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.
Оскільки предметом договору є нерухоме майно, що знаходиться у державній власності, до спірних правовідносин слід застосовувати положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції, чинної на момент укладення договору оренди).
Відповідно до п. 10.1 договору останній укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 05 листопада 2019 року до 04 жовтня 2022 року включно.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строк якого був неодноразово продовжений і який діє станом на теперішній час.
У зв`язку із запровадженням воєнного стану в Україні, Верховною Радою Законом України №2181-IX від 01.04.2022 внесено зміни до Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та доповнено пунктом 6-1, яким унормовано, що під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом.
27.05.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 (далі Постанова №634), відповідно до п. 5 якої (в редакції, чинної станом на 04.10.2022) договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Норма щодо продовження договору, встановлена цим пунктом, не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.
На підставі наведено, договір оренди №0101Д/2019 від 05.11.2019 було продовжено на період воєнного стану.
Відповідно до п. 5 Постанови №634 договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря, а її PDF-копія надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної в договорі оренди. Якщо орендодавцем майна є Фонд державного майна, його регіональні відділення або представництва і при цьому орендоване майно розташоване на визначеній території і договір оренди не містить інформації про електронні адреси сторін, заява про дострокове припинення договору оренди надсилається Фонду державного майна або регіональному відділенню, визначеному Фондом державного майна, про що Фонд державного майна повідомляє на власному офіційному веб-сайті або в інший визначений Фондом державного майна спосіб.
Судом встановлено, що відповідач звернулась до позивача з заявою №8/23 від 14.08.2023 про дострокове розірвання договору оренди, на підставі якого наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №83ВС від 22.08.2023 припинено достроково договір оренди від 05.11.2019 №0101Д/2019 з дати отримання орендодавцем заяви від орендаря про дострокове припинення договору - 15.08.2023.
Одночасно, матеріалами справи підтверджуються, що орендар та балансоутримувач склали та підписали акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, 01.04.2024.
Позивач заявив до стягнення заборгованість з орендної плати за період з липня 2023 року по 01.04.2025 включно на підставі п. 3.11 договору до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно.
Приписами ч.ч. 1-4 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з п. 3.6 договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% на 50% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
З матеріалів справи вбачається, що за період з липня 2023 року по квітень 2024 року позивач нарахував 100% розміру орендної плати, 50% якої у розмірі 7384,16грн перераховується до Державного бюджету України (з урахуванням переплати).
Також позивач зазначив, що у період з 24.02.2022 по 31.12.2022 орендна плата не нараховувалась за п. 1 Постанови Кабінетом Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022.
Відповідно до пп. 1 п. 1 Постанови №634 (тут і далі в редакції, яка охоплює спірний період липень 2023 року - квітень 2024 року) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп`янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).
Звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця (пп. 5 п. 1 Постанови №634).
Відповідно до п. 16 Постанови №634 орендодавцям державного та комунального майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї Постанови, починаючи з 24.02.2022.
Наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, до якого, зокрема, включено Донецьку область (Бахмутський район (крім міст Бахмут, Світлодарськ, Соледар, Часів Яр); Волноваський район; Краматорський район (крім міст Костянтинівка, Краматорськ, Лиман, Слов`янськ, смт Олександрівка); Маріупольський район; Покровський район (крім міст Добропілля, Красногорівка, Курахове, Новогродівка, Покровськ, Селидове); Горлівський район; Донецький район; Кальміуський район).
Наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції від 27.12.2022 №5840/5, який набрав чинності 13.01.2023.
Відповідно до пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній станом на січень 2023 року) установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Надалі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №469 від 09.05.2023 пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 викладено в такій редакції «припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Як вбачається з матеріалів справи, об`єкт оренди нерухоме майно, розташоване у м. Слов`янськ Донецької області та відноситься до Слов`янської міської територіальної громади.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (чинний у спірний період нарахування орендної плати), Слов`янська міська територіальна громада з 24.02.2022 є територією можливих бойових дій.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 втратив чинність у січні 2023 року, враховуючи, що у період з липня 2023 року по квітень 2024 року територія, на якій розташоване орендоване майно, не належить до територій активних бойових дій та згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 на такій території не припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, суд дійшов висновку, що на спірні правовідносини дія пп. 1 п. 1 Постанови №634 не розповсюджується.
Поряд з тим, відповідно до пп. 4 п. 1 Постанови №634 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше: орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
Отже, враховуючи те, що відповідач (орендар) не відноситься до орендарів, визначених підпунктами 1-3 пункту 1 Постанови №634, суд дійшов висновку, що відповідач підпадає під пп. 4 п. 1 Постанови №634, тому у спірних правовідносинах наявні підстави для нарахування орендної плати в розмірі 50%.
Одночасно, суд не погоджується з позицією позивача про можливість запровадження нарахування орендної плати в розмірі 50% для орендарів державного майна, розташованого на інших територіях Донецької області тільки з 08.05.2024, у зв`язку зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №512 від 08.05.2024, оскільки при встановленні нерозповсюдження дії пп. 1 п. 1 на орендаря, який знаходиться на території Донецької області (зокрема, як у спірному випадку, коли орендар знаходиться на території можливих бойових дій), нарахування 100% розміру орендної плати є вочевидь несправедливим у порівнянні з іншими орендарями, які розташовані в інших регіонах України, однак до яких протягом 2023 року застосовується відповідна пільга.
Аналогічного висновку дійшла також колегія суддів Східного апеляційного господарського суду у постанові від 20.08.2025 у справі №905/166/25.
Так, судом самостійно здійснено розрахунок орендної плати за спірний період, та встановлено, що за період з липня 2023 року по 01.04.2025 включно (до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно) загальний розмір орендної плати становить 4028,74грн (щомісячна орендної плата визначена за таким розрахунком: 100% орендної плати з урахуванням індексації) - 50% (пільга) - 50% (частка, яка сплачується на користь Державного бюджету)), строк оплати якої є таким, що настав на підставі п. 3.6 договору.
Судом встановлено, що станом на 01.08.2023 у відповідача обліковувалась переплата у розмірі 673,31грн, що зараховується в погашення заборгованості за липень 2023 року та частково за серпень 2023 року.
Таким чином, загальний розмір заборгованості за договором оренди складає 3355,43грн.
Також позивач нараховував пеню на загальну суму боргу у розмірі 1072,65грн на підставі п. 3.7 договору та штраф у розмірі 738,42грн на підставі п. 3.8 договору.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання (ст.549 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Перевіривши надані розрахунки пені та штрафу, суд встановив, що вони є неправильними, оскільки нараховані на заборгованість з орендної плати в розмірі 100%, у той час як вище суд дійшов висновку про неправомірність нарахування 100% орендної плати.
Здійснивши самостійно розрахунок пені, суд встановив, що належний розмір пені становить 479,91грн, яка нарахована на зобов`язання серпня 2023 року у розмірі 207,80грн за період прострочення з 16.09.2023 по 15.03.2024, на зобов`язання вересня 2023 року у розмірі 439,64грн за період прострочення з 17.10.2023 по 16.04.2024, на зобов`язання жовтня 2023 року у розмірі 443,16грн за період прострочення з 16.11.2023 по 15.05.2024, на зобов`язання листопада 2023 року у розмірі 445,37грн за період прострочення з 16.12.2023 по 15.06.2024, на зобов`язання грудня 2023 року у розмірі 448,49грн за період прострочення з 16.01.2024 по 15.07.2024, на зобов`язання січня 2024 року у розмірі 450,29грн за період прострочення з 16.02.2024 по 15.08.2024, на зобов`язання лютого 2024 року у розмірі 451,63грн за період прострочення з 16.03.2024 по 15.09.2024, на зобов`язання березня 20234 року у розмірі 453,89грн за період прострочення з 16.04.2024 по 15.10.2024, на зобов`язання квітня 2024 року у розмірі 15,16грн за період прострочення з 16.05.2024 по 15.11.2024.
Також, здійснивши власний розрахунок штрафу на належний розмір боргу, суд встановив, що належний розмір штрафу становить 335,54грн.
Щодо заперечень відповідача на нарахування орендної плати, зазначених у зауваженнях до акту повернення орендованого майна, суд зазначає таке.
У п. 3.11 договору сторони погодили, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.
У заяві про припинення договору оренди відповідач посилається на Постанову №634, відповідно до абз. 4 п.5 якого якщо сторони договору позбавлені можливості підписати акт повернення майна з оренди, майно вважається повернутим з моменту настання однієї з таких подій, зокрема, отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення договору.
Однак, матеріали справи не містять доказів неможливості скласти акт повернення майна з оренди, або доказів, які б підтверджували здійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на повернення майна (зокрема, звернення до балансоутримувача з вимогою підписати акт повернення майна).
Крім того, неможливість складення такого акту спростовано подальшими діями відповідача щодо підписання такого акту з балансоутримувачем.
Суд зауважує, що умовами договору оренди на відповідача покладені обов`язки зі складання акту приймання-передачу та повернення майна (п.п. 5.10, 10.10 договору).
Таким чином, відповідачем правомірно нараховувалась орендна плата включно до дня повернення майна за актом приймання-передавання.
Відповідно до ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Доказів того, що у спірний період наймач не міг використовувати об`єкт оренди матеріали справи не містять; сам по собі факт дії воєнного стану не свідчить про неможливість використання об`єкту оренди орендарем.
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписи ч. 7 ст.193 Господарського кодексу України та ст.525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст.629 Цивільного кодексу України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.
Згідно з положеннями ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв`язку за своїм внутрішнім переконанням, господарський суд, враховуючи наведені положення цивільного і господарського законодавства, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 4170,88грн, з яких 3355,43грн заборгованість з орендної плати, 479,91грн пеня, 335,54грн штраф.
Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків до Фізичної особи-підприємця Толкачової Тетяни Аблемітівни, с. Маяки Краматорського району Донецької області про стягнення заборгованості стягнення 9195,23грн, з яких 7384,16грн заборгованість з орендної плати, 1072,65грн пеня, 738,42грн штраф, задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Толкачової Тетяни Аблемітівни, с. Маяки Краматорського району Донецької області (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України заборгованість з орендної плати у розмірі 3355,43грн, пеню у розмірі 479,91грн та штраф у розмірі 335,54грн.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Толкачової Тетяни Аблемітівни, с. Маяки Краматорського району Донецької області (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків (ідентифікаційний код 43023403, 61057, Харківська обл., місто Харків, майдан Театральний, будинок 1) судовий збір у розмірі 1098,78грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Чернова
Рішення складено та підписано 25.08.2025.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.