Рішення № 129698672, 22.08.2025, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2025
Номер справи
460/12626/25
Номер документу
129698672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

22 серпня 2025 року м. Рівне№460/12626/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - позивач) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій відповідача щодо винесення постанови про накладення штрафу в сумі 10200,00 грн, від 15.07.2025;

скасування постанови про накладення штрафу на позивача в сумі 10200,00 грн, від 04.03.2025 за ВП № 76820261.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.

За змістом позовної заяви, вимоги позивача ґрунтуються на тому, що на виконанні у відповідача перебуває виконавче провадження № 76820261 з примусового виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27.12.2023 у справі № 460/12854/23 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі заяви від 23.02.2023, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні. 15.07.2025 державним виконавцем в межах виконавчого провадження № 76820261 винесено постанову про накладення штрафу, якою на позивача як боржника за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. Спірну постанову, так само як і дії щодо її винесення, позивач вважає протиправними, оскільки рішення суду в справі № 460/12854/23 виконано ним в межах повноважень в установленому чинним законодавством порядку. Так, за наслідками повторного розгляду заяви позивача про призначення пенсії позивачем прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.06.2024 № 172650006213. На вимогу державного виконавця № 20261 від 17.02.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомлено державного виконавця про виконання рішення суду та надано лист, який це підтверджує. Звертають увагу суду, що позивач повторно звертався до суду щодо оскарження прийнятого повторного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, у зв`язку з чим, Рівненським окружним адміністративним судом 20.12.2024 відкрито провадження по справі № 460/15395/24 про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії від 05.06.2024 № 172650006213 на виконання рішення суду від 27.12.2023 № 460/12854/23 та зобов`язання відповідача призначити позивачу з 08.02.2023 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тому, на виконання рішення суду у справі № 460/12854/23 позивач діях в межах норм чинного законодавства та своїх повноважень, а оскарження ОСОБА_1 повторного рішення це підтверджує, відтак оскаржувана постанова про накладення штрафу від 15.07.2025 у ВП № 76820261 є необґрунтованою та підлягає скасуванню, з огляду на що, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

08.08.2025 через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що у нього на виконанні перебуває виконавче провадження № 76820261 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 460/12854/23, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 07.10.2024, щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі заяви від 23.02.2023, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні. На вимогу державного виконавця відповідач повідомив, що за результатами такого розгляду 05.06.2024 винесено рішення № 172650006213 про відмову у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у відповідності достатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"у зв`язку з відсутністю необхідного проживання ОСОБА_1 у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше 3 років. На переконання відповідача, зміст вказаного рішення свідчить про те, що воно прийняте з абсолютним і повним ігноруванням висновків, наведених Рівненським окружним адміністративним судом у рішенні від 27.12.2023 у справі № 460/12854/23. Так, у названому судовому рішенні суд констатував, що матеріалами справи підтверджено факт проживання ОСОБА_1 в зоні гарантованого добровільного відселення лише 3 роки, як власника посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що дає позивачу право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку додатково на 1 рік за 2 повні роки проживання в такій зоні, але не більше 6 років. Також, у рішенні від 27.12.2023 у справі № 460/12854/23 суд зазначив, що згідно з довідкою Рокитнівської селищної ради Сарненського району Рівненської області від 16.06.2023 № 379, ОСОБА_1 постійно проживав та був зареєстрований в Рівненській області Сарненського району смт. Томашгород з 26.04.1986 по 16.02.2023 (дата видачі довідки № 379). Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 № 106, смт. Томашгород Рівненської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Таким чином, на думку відповідача, на виконання рішення суду в справі № 460/12854/23 при повторному розгляді питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку безпідставно та умисно не враховано правову оцінку, надану Рівненським окружним адміністративним судом у відповідному судовому рішенні. З огляду на вказане, на підставі статей63,75 Закону України "Про виконавче провадження"у виконавчому провадженні № 76820261 прийнято оскаржувану постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 10200,00 грн та в Головне управління Національної поліції у Рівненській області скеровано повідомлення про вчинення боржником (керівником боржника) кримінального правопорушення, що полягає у невиконанні рішення суду, що набрало законної сили, відповідно до статті 382 Кримінального кодексу України, та на підставі пункту 11 частини першої статті 39 Закону, винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. Відповідач наголошує, що приймаючи спірну постанову діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, відтак просить суд відмовити у задоволенні позову.

ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою суду від 29.07.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

30.07.2025 через відділ документального забезпечення суду представником позивача подано заяву про усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 04.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, з врахуванням особливостей провадження у категорії справ з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця у відповідності до вимогстатті 287 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України), та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 14.08.2025. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача залучено ОСОБА_1

14.08.2025 справу знято з розгляду у зв`язку із перебуванням головуючої судді у відпустці. Справу призначено до розгляду на 21.08.2025.

Ухвалою суду від 21.08.2025 постановлено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ ПРАВОВІДНОСИН.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 27.12.2023 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/116019152), залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2024 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/119209226), у справі № 460/12854/23 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 , а саме:

визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 02.03.2023 № 172650006213;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі заяви від 23.02.2023, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні;

у задоволенні решти позовних вимог, - відмовлено.

07.10.2024 Рівненським окружним адміністративним судом видано ОСОБА_1 виконавчий лист № 1 по адміністративній справі № 460/12854/23 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі заяви від 23.02.2023, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

20.01.2025 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Восінською І.А. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 76820261 з примусового виконання виконавчого листа № 1 у адміністративній справі № 460/12854/23, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 07.10.2024.

17.02.2025 державним виконавцем Восінською І.А. у виконавчому провадженні № 76820261 винесено вимогу № 4262, якою боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, зобов`язано негайно надати інформацію щодо виконання рішення суду у справі № 460/12854/23 з наданням підтверджуючих документів.

На виконання вказаної вище вимоги виконавця, позивач згідно з супровідним листом від 24.02.2025 № 1700-0802-5/12113 скерував до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції копію рішення про відмову у призначенні пенсії від 05.06.2024 № 172650006213 на виконання рішення суду від 27.12.2023 № 460/12854/23 (далі - Рішення № 172650006213). Згідно з Рішенням № 172650006213, за результатами розгляду документів доданих до заяви: до страхового стажу зараховано всі періоди; до періоду проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення не зараховано періоди проживання згідно з довідкою від 16.02.2023 № 379, виданою Рокитнівською селищною радою Сарненського району Рівненської області, оскільки актом перевірки факту проживання від 07.03.2023 № 1700-1102-1/1609 виявлено розбіжності періодів проживання зазначених в довідці та будинкових книгах; таким чином, документами не підтверджено постійне проживання заявника в смт. Томашгород Сарненського району Рівненської області; період постійного проживання (роботи) заявника у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить - 2 роки 2 місяці 25 днів (з 26.04.1986 по 02.06.1986 та з 14.11.1990 по 31.12.1992 - Рівненська область, Рокитнівський район, смт. Томашгород), чого не достатньо для визначення права на зниження пенсійного віку.

04.03.2025 державним виконавцем Восінською І.А. у виконавчому провадженні № 76820261 винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн. Підставою для прийняття такої постанови, як слідує з її змісту, слугував висновок державного виконавця про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області при повторному розгляді питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі заяви від 23.02.2023 не враховано висновків суду, викладених у рішенні від 21.05.2024.

08.04.2025 державним виконавцем було скеровано другу вимогу до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виконання судового рішення по справі 460/12854/23.

Листом від 01.05.2025 боржником зазначено, що рішення по справі № 460/12854/23 виконане, оскільки Пенсійним фондом України в Рівненській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 та в якості підтверджуючих документів до листа долучено рішення про відмову у призначенні пенсії від 05.06.2024 № 172650006213.

03.07.2025 державним виконавцем було скеровано третю вимогу щодо виконання судового рішення по справі 460/12854/23.

08.07.2025 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов лист від боржника аналогічний попередньому.

15.07.2025 державним виконавцем Восінською І.А. у виконавчому провадженні № 76820261 винесено постанову про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, штраф на користь держави у розмірі 10200,00 грн у порядку ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження».

Не погоджуючись з такими діями відповідача та постановою про накладення штрафу від 15.07.2025 у ВП № 76820261, вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду адміністративним позовом.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Згідно зістаттею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначаютьсяЗаконом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII(далі - Закон № 1404-VIII).

Відповідно достатті 1 вказаного Закону, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцією України, цимЗаконом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цьогоЗакону, а також рішеннями, які відповідно до цьогоЗаконупідлягають примусовому виконанню.

Положеннями пункту 1 частини першоїстатті 3 Закону № 1404-VIIIзакріплено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів.

Статтею 18 Закону № 1404-VIIIвстановлені обов`язки і права виконавців.

Виконавець зобов`язаний вживати передбачених цимЗакономзаходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до частини шостоїстатті 26 Закону № 1404-VIIIза рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Частина четвертастатті 19 Закону № 1404-VIIIвстановлює, що сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Згідно з частиною першоюстатті 63 Закону № 1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостоюстатті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до частини другоїстатті 63 Закону № 1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно з частиною першоюстатті 75 Закону № 1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (частина друга статті 75 Закону № 1404-VIII).

Виходячи з аналізу вказаних норм суд дійшов висновку, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.

Також, суд зазначає, що поважними причинами невиконання боржником рішення можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення боржника, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для виконання рішення у встановлений виконавцем строк та повинні бути підтверджені належними доказами.

Поряд з цим,статтею 129-1 Конституції Українипроголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеномузакономпорядку.

Згідно зістаттею 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно достатті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з частиною другоюстатті 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Суд зазначає, що фактичним виконанням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27.12.2023 у справі № 460/12854/23 є не сам по собі повторний розгляд Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області заяви ОСОБА_1 від 23.02.2023, а прийняття за результатом такого розгляду рішення, яке враховує висновки суду, викладені у названому судовому рішенні.

Згідно з резолютивною частиною рішення суду у справі № 460/12854/23, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:

визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 02.03.2023 № 172650006213;

зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі заяви від 23.02.2023, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Такий висновок суду щодо вирішення позовних вимог, як стверджується мотивувальною частиною рішення суду в справі № 460/12854/23, ґрунтувався на тому, що (дослівно):

"Отже, матеріалами судової справи підтверджено факт проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення лише 3 роки, як власника посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що дає позивачу право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку додатково на 1 рік за 2 повні роки проживання в такій зоні, але не більше 6 років."

За наведених обставин, суд констатує, що прийняте відповідачем Рішення № 172650006213 в частині твердження про проживання ОСОБА_1 в зоні гарантованого добровільного відселення менше 3 років станом на 01.01.1993 прямо суперечить цитованому вище висновку суду, зробленому в рішенні від 27.12.2023 у справі № 460/12854/23.

Відтак, суд приходить до висновку про те, що рішення суду в справі № 460/12854/23 не виконане позивачем у спосіб, що встановлений судовим рішенням, позаяк, висновки суду, висловленні у такому рішенні, не були враховані пенсійним органом при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 .

В свою чергу, надання правової оцінки аргументам щодо виявлення розбіжностей у періодах проживання зазначених в наданій позивачем довідці органу місцевого самоврядування та будинкових книгах, про що пенсійним органом складено акт перевірки факту проживання від 07.03.2023 № 1700-1102-1/1609, мало бути предметом доказування у ході розгляду справи № 460/12854/23 по суті, а не на стадії виконання рішення суду в названій справі.

Суд враховує, що розглядаючи справу № 5-рп/2013, Конституційний Суд України у рішенні від 26.06.2013 зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Сформовані та вже усталені позиції Європейського суду з прав людини стосовно виконання судових рішень полягають у наступному: право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченогостаттею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) ("Шмалько проти України", заява N 60750/00, пункт 43). Суд також виходить з того, що важко уявити, щоб пункт 1 статті 6 Конвенції детально описував процедурні гарантії, які надано сторонам, - справедливість, відкритість і оперативність проваджень, - і не передбачав би гарантій виконання судових рішень протоколу ("Бурдов проти Росії", заява N 589498/00, пункт 34).

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах "Hornsby v. Greece" (заява N 18357/91, пункт 40), "Деркач та Палек проти України" (заяви N 34297/02 та N 39574/02, пункт 18): право на суд, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін; ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок; право на звернення до суду також передбачає практичне виконання остаточних, обов`язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні; виконання судового рішення, яке набрало законної сили підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок ("Immobiliare Saffi v. Italy", заява N 22774/93, пункт 74).

Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженомустаттею 8 Конституції Українипринципу верховенства права.

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на встановлені обставини, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства та доказів, наявних в матеріалах справи, перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваної постанови, суд дійшов висновку що вони відповідають приписамЗакону № 1404-VIIIта наведеним у частині другійстатті 2 КАС Україникритеріям, відтак позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 241-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 22 серпня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Відповідач - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Замкова, буд. 29,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 43316386)

Суддя Ольга ПОЛІЩУК