Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.12.2010 № 2/113
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Гарник Л.Л.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
Від прокуратури: Безрук А.С., помічник міжрайонного природоохоронного
прокурора Київської області від 05.08.2009 року ( посв. № 90)
Від позивача 1: не з'явились
Від позивача 2: не з'явились
Від відповідача 1: не з'явились
Від відповідача 2: Мартиненко А.О. (довіреність від 29.09.2010 року б/н)
Мацевич І.Ю. (довіреність від 29.09.2010 року б/н)
Від відповідача 3: Ясюк Г.І. (довіреність від 07.05.2010 року № 6-к)
Від третьої особи: не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області
на рішення Господарського суду м.Києва від 09.03.2010
у справі № 2/113 ( .....)
за позовом Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області
до Обухівська районна державна адміністрація
Громадська організація "Спілка співвласників "Сяйво"
Київська обласна державна адміністрація
третя особа позивача
третя особа відповідача Управління земельних ресурсів у Обухівському районі Київської області
про визнання недійсними розпоряджень та договору
ВСТАНОВИВ:
В березні 2009 року до Господарського суду Київської області звернувся з позовом Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного управління лісового та мисливського господарства та Державного підприємства “Київський лісгосп” до Обухівської районної державної адміністрації, Громадської організації Спілка власників “Сяйво” та Київської обласної державної адміністрації про визнання недійсними:
- розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 12.11.04 за № 825 “Про надання в оренду земельної ділянки” та розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.04 за № 739 “Про укладення договору оренди земельної ділянки із Громадською організацією Спілка власників “Сяйво”;
- договору оренди землі, укладеного від 26.11.2004 між Київською обласною державною адміністрацією, в особі першого заступника голови Обухівської районної державної адміністрації та громадською організацією “Спілка співвласників “Сяйво” на земельну ділянку площею 9,8 га.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 09.03.2010 у даній справі в позові відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного господарського від 30.06.2010 у справі № 2/113 апеляційне подання Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області задоволено частково, рішення господарського суду м. Києва від 09.03.2010 у справі № 2/113 припинено, матеріали справи повернуто до господарського суду м. Києва, з підстав, що справи не підлягає розгляду в господарських судах України, оскільки предметом позову є визнання недійсним розпоряджень органів владних повноважень і відповідно спір є публічно – правовим.
Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 15.09.2004 за №616 “Про погодження місця розташування об’єкта” було погоджено місце розташування об'єкта громадській організації “Спілка співвласників “Сяйво”- земельну ділянку площею 9,8 га лісів за рахунок земель державного лісогосподарського об'єднання “Київліс” на території Української міської ради Обухівського району для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд.
Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 12.11.2004 за №825 “Про надання в оренду земельної ділянки” було, зокрема:
- затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадській організації “Спілка співвласників “Сяйво” для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд в межах Української міської ради Обухівського району Київської області, розроблений державним підприємством “Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” за договором від 21.09.2004 № 12557;
- вилучено з постійного користування державного лісогосподарського-об'єднання “Київліс” та надано в оренду на 49 років громадській організації “Спілка співвласників “Сяйво” земельну ділянку площею 9,8 га лісів на території Української міської ради Обухівського району для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд;
- віднесено земельну ділянку, зазначену в пункті 2 цього розпорядження, до земель житлової та громадської забудови.
Розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.2004 №739 “Про укладення договору оренди земельної ділянки із громадською організацією “Спілка співвласників “Сяйво” на виконання вищевказаного розпорядження Київської обласної державної адміністрації прийнято рішення про укладення договору оренди земельної ділянки, загальною площею 9,8 га лісу за рахунок земель державної власності, на території Української міської ради Обухівського району із громадською організацією “Спілка співвласників “Сяйво” для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд.
На виконання вищенаведених розпоряджень, 26.11.2004 між Київською обласною державною адміністрацією, в особі першого заступника голови Обухівської районної державної адміністрації та Громадською організацією “Спілка співвласників “Сяйво” був укладений договір оренди про передачу земельної ділянки загальною площею 98 000 квадратних метрів, яка знаходиться в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд. Цей договір оренди був зареєстрований в Обухівському районному відділі земельних ресурсів за №0004 від 28.11.2004.
Як видно з матеріалів справи, спір виник на підставі того, що Прокуратура та позивачі вважають, що розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 12.11.2004 за № 825 “Про надання в оренду земельної ділянки”, розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.2004 за № 739 “Про укладення договору оренди земельної ділянки із громадською організацією Спілка власників “Сяйво” та Договір оренди від 26.11.2004 прийняті і укладалися з порушенням вимог статті 19 Конституції України, статей 19, 20, 38, 55, 57 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим, прокурор звернувся до суду з даною позовною заявою.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно із частиною другою ст. 84 Земельного кодексу України (тут і надалі в редакції, що діяла на момент видання спірних розпоряджень) право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій відповідно до закону.
Відповідно до пункту 12 розділу X “Перехідні положення” Земель ного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” до повноважень місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля віднесено, зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Земельна ділянка, надана в оренду спірним розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 12.11.04 за № 825, належить до земель державної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Обухівського району Київської області.
Як вбачається з наданого Відповідачем-2 Рішення Української міської ради від 12.08.04р., земельна ділянка, яка пізніше надана в оренду спірним розпорядженням від 12.11.04 за № 825, має бути включена в межі міста Українки після забудови під жилий мікрорайон, тобто знаходиться поза межами м. Українка.
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про планування і забудову територій», генеральним планом населеного пункту визначаються : потреба у зміні межі населеного пункту, черговість і пріоритетність забудови та іншого використання територій, межі функціональних зон, пріоритетні та допустимі види використання та забудови територій, тощо.
Проте, на генеральному плані забудови міста Українка Обухівського району зазначені землі знаходяться поза межами міста та не віднесено до земель житлової та громадської забудови.
До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділян ки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів за гального користування (ст. 38 Земельного Кодексу України (ЗКУ)).
Використання земель житлової та громадської забудови здійснюєть ся відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобуд івної документації, плану - земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови (ст. 39. ЗКУ).
Таким чином, розпорядженням від 12.11.04р. за №825 Київської обласної держадміністрації про передачу земельної ділянки у розмірі 9,8 га ГО “Спілка співвласників “Сяйво” для будівництва та обслуговування житлових будинків з земель лісового фонду, винесено з порушенням вимог чинного законодавства.
Статтею 20 Земельного кодексу України передбачено, що зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою.
Згідно довідки управління земельних ресурсів у Обухівському районі від 02.03.09 за №03-15/611 проект землеустрою ГО СС “Сяйво” в архіві управління відсутній та не значиться.
Державне підприємство «Київський науково –дослідний та проектний інститут землеустрою» який за інформацією відповідача є розробником проекту не надав проект землеустрою щодо складання правовстановлюючих документів на земельну ділянку СС «Сяйво», яка розташована на території Української міської ради, по причині його відсутності.
Також, необхідно зазначити, що відповідно до вимог ст. 19 Земельного кодексу України - землі України, за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення, житлової та. громадської забудови, лісового, водного фонду та інші.
До земель лісового фонду (ст. 55 ЗК України) належать: землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Відповідно до ст. 57 ЗК України земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а на умовах оренди - іншим підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи для ведення лісового господарства, спеціального використання лісових ресурсів і для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Однак, Громадська організація “Спілка співвласників “Сяйво” не є спеціалізованим лісогосподарський підрозділом і не займається веденням лісового господарства; в матеріалах справи відсутні докази протилежного.
З огляду на викладене, Київський апеляційний господарський суд вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають в повній мірі обставинам справи, а також були зроблені з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, яке призвело до прийняття неправильного рішення (ч. 1 п.п. 2, 3 та 4 ст. 104 ГПК України), що є підставою для скасування такого рішення.
У зв”язку з цим, апеляційне подання Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду – його скасуванню, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32 - 34, 36, 49, 91, 92, 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
. Апеляційне подання Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області на рішення Господарського суду міста Києва від 09.03.2010 р. у справі № 2/113 – задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Київської області від міста Києва від 09.03.2010 р. у справі № 2/113 – скасувати.
Прийняти нове рішення, яким позов Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсним розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 12.11.04 за № 825 “Про надання в оренду земельної ділянки” та розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.04 за № 739 “Про укладення договору оренди земельної ділянки із Громадською організацією Спілка власників “Сяйво”,
Визнати недійсним договір оренди укладений 26.11.2004 між Київською обласною державною адміністрацією, в особі першого заступника голови Обухівської районної державної адміністрації та громадською організацією “Спілка співвласників “Сяйво” на земельну ділянку площею 9,8 га.
Стягнути з Обухівської районної державної адміністрації (08700 м. Обухів, вул.. Малишка, 1, код ЄДРПОУ 04054725) в дохід державного бюджету 28 (двадцять вісім) 33 грн. витрат по сплаті державного мита за подання позовної заяви та 78 (сімдесят вісім) 66 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу
Стягнути з Громадської організації "Спілка співвласників "Сяйво" (м. Українка, вул.. Південна, 13, Обухівського району Київської області, ідентифікаційний код 26541087) в дохід державного бюджету 28 (двадцять вісім) 33 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги та 78 (сімдесят вісім) 66 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Київської обласної державної адміністрації (м. Київ, площа Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 00022533) в дохід державного бюджету 28 (двадцять вісім) 33 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги та 78 (сімдесят вісім) 66 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Обухівської районної державної адміністрації (08700 м. Обухів, вул.. Малишка, 1, код ЄДРПОУ 04054725) в дохід державного бюджету 14 (чотирнадцять) 16 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги.
Стягнути з Громадської організації "Спілка співвласників "Сяйво" (м. Українка, вул.. Південна, 13, Обухівського району Київської області, ідентифікаційний код 26541087) в дохід державного бюджету 14 (чотирнадцять) 16 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги.
Стягнути з Київської обласної державної адміністрації (м. Київ, площа Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 00022533) в дохід державного бюджету 14 (чотирнадцять) 16 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги.
4. Видачу наказу доручити Господарському суду м. Києва.
5. Матеріали справи № 2/113 повернути до Господарського суду м. Києва.
Головуючий суддя
Судді