Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 761/29662/25
Провадження № 3/761/6024/2025
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Кваша А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1
за адміністративне правопрушення, передбачене 212-21 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА
До провадження Шевченківського районного суду міста Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту поданого політичною партією «Громада і закон», ідентифікаційний код 39969328 за IV квартал 2024 року до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно- телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні Партією відомостей про оренду нежитлового приміщення та зобов`язань фінансового характеру.
Відповідно до п.п. 1, 4 ч. 11 ст. 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру обов`язково включає розділи, зокрема:
1) «Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;
4) «Зобов`язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов`язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов`язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Під час здійснення Національним агентством перевірки у пункті 3 «Інформація про політичну партію/місцеву організацію, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи» розділу «Загальні відомості» Звіту зазначені відомості про фактичне місцезнаходження Партії (вул. Костянтинівська, буд. 2-А, офіс 414, м. Київ, 04071), яке не співпадає з юридичною адресою.
Партія листом вх. № 179415/0/07-24 від 25.12.2024 повідомила Національне агентство про те, що Партією укладено з фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) Договір № 28-1024 від 01.10.2024 оренди нежитлового приміщення площею 4,7 кв. м, за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до акту приймання-передачі нежитлового приміщення за договором оренди № 28-1024 від 01.10.2024 ФОП ОСОБА_2 01.10.2024 передано, а Партією прийнято в тимчасове платне користування нежитлове приміщення.
Згідно з умовами вищевказаного договору строк оренди приміщення до 31.12.2024. Необхідно зазначити, що згідно з умовами договору розрахунки між сторонами за оренду проводяться шляхом обов`язкової 100% передплати за наступний календарний місяць оренди приміщення, з перерахуванням грошових коштів на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_2 , не пізніше 25-го числа місяця, що передує місяцю, в якому приміщення буде знаходиться в оренді.
Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору, що є невід`ємною частиною договору, плата за оренду приміщення складає 1000,00 грн на місяць без ПДВ.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно власником приміщення за вищезазначеною адресою с ОСОБА_2 .
Проте в ОСОБА_3 відсутні відомості в пункті 1 «Об`єкт нерухомості» розділу І «Майно та нематеріальні активи» про вищезазначений об`єкт та зобов`язання фінансового характеру перед ФОП ОСОБА_2 , зокрема за оренду нежитлового приміщення на загальну суму 3.000,00 гривень.
У зв`язку з цим, Національним агентством направлено запит від 17.02.2025 № 50- 20/13133-25 до Партії про надання пояснень щодо порушених питань.
Партія листом вх. № 50485/0/07-25 від 27.02.2025 підтвердила, що дійсно орендує нежитлове приміщення площею 4,7 кв. м, за адресою: АДРЕСА_3 відповідно до Договору № 28-1024 від 01.10.2024 укладеного з ФОП ОСОБА_2 , а оплату за оренду приміщення здійснено в січні 2025 року.
Таким чином, встановлено неповноту інформації, ще полягає у невідображенні партією в звіті відомостей про оренду нежитлового приміщення та зобов`язань фінансового характеру перед ФОП ОСОБА_2 на загальну суму 3 000,00 грн, що с порушенням п.п. 1. 4 ч. 11 ст. 17 Закону, за що передбачено адаміністративну відповідальність.
Виявлене порушення зафіксовано у висновку про результати перевірки звіту Партії за IV квартал 2024 року від 01.04.2025 № 2078, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2025 № 88/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 ст. 17 Закону.
У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов`язана подати до Національного агентства звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Поданню звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченої реєстром відповідно до Закону.
Листом від 06.02.2025 № 536 (вх. від 07.02.2025 № 39227/0/07-25) Партія надала відомості Серякової Ірини Богданівни як уповноваженої особу Партії, яку відповідно до встановленого порядку уповноважено на подання та підписання звіту.
Повноваження Серякової Ірини Богданівни як уповноваженої особи Партії також підтверджуються наказом голови політичної партії «Громада і закон» ОСОБА_4 від 06.02.2025.
У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є уповноважена особа Партії, якою підписано та подано звіт до Національного агентства.
Звіт Партії за IV квартал 2024 року подано до Національного агентства через Реєстр 08.02.2025 15:00 та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 як уповноважена особа Партії порушила порядок подання звіту, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 212-21 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , зазначила, що не приймала участь у складанні звіту, не володіла інформацією щодо зобов`язань партії перед орендодавцем, вказала, що виконала лише технічну функцію, а саме подання звіту, зауважила, що на момент подання звіту перебувала у післяопераційному періоді, однак діяла добросовісно і відповідально, а також долучила додаткові документи.
Суддя, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, вважає, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, оцінка доказів у відповідності до положень ст. 252 КУпАП здійснюється відповідним органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.02.2025 наказом голови Полтичної партії «Громада і закон» ОСОБА_5 , призначено ОСОБА_1 , відповідальною особою, за подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Політичної партії «Громада і Закон» шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до вимог Закону України «Про політичні партії в Україні», у редакції, чинній на момент підписання цієї довіреності. Надано ОСОБА_1 , право доступу до облікового запису політичної партії «Громада і Закон» на офіційному веб-сайті Національного агентства запобігання корупції в Politrada. Надано ОСОБА_1 , право підписання та подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру політичної партії «Громада і Закон» шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до вимог Закону України «Про політичні партії в Україні» у редакції, чинній на момент підписання цієї довіреності.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ та п.п. 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 27 КУпАП штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог, яка тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при накладені стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судом не встановлено. Враховуючи особу винної, суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією статті в розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 40-1, 212-21, 266, 283-285, 294 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИЛА
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 /п`ять тисяч сто/ грн. 00 коп., на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 /шістсот п`ять/ грн. 60 коп. на користь держави.
Роз`яснити, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов`язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київсько го апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя Антоніна КВАША