Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/7208/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)", Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)", Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" , в якому, з урахуванням заяви про усунення недоліків позовної заяви від 04.06.2025, просив:
-визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Полтавська установа виконання покарань (№23)» та зобов`язати здійснити перерахунок (з урахуванням раніше виплачених сум) та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 12.04.2017 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця);
-зобов`язати Державну установу «Полтавська установа виконання покарань (№23)» нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 12.04.2017 за весь час затримки виплати;
-визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» та зобов`язати здійснити перерахунок (з урахуванням раніше виплачених сум) та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 13.04.2017 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця);
-визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» та зобов`язати здійснити перерахунок (з урахуванням раніше виплачених сум) та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 07.02.2019 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078;
-зобов`язати Державну установу «Чернігівський слідчий ізолятор» нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 13.04.2017 по 07.02.2019 за весь час затримки виплати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в період з 19.12.2014 по 12.04.2017 проходив службу в ДУ "Полтавська установа виконання покарань (№23)", надалі відповідно до наказу №38/ОС-17 від 12.04.2017 для подальшого проходження служби переведений до ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор", де продовжував службу та звільнений за власним бажанням відповідно до наказу №13/ОС-19 від 07.02.2019. ОСОБА_1 вказував, що за період проходження служби в ДУ "Полтавська установа виконання покарань (№23)" індексація грошового забезпечення виплачувалась не в повному обсязі та роз`яснень, щодо того який місяць як базовий брався до уваги, під час вказаної виплати ДУ "Полтавська установа виконання покарань (№23)" не було надано.
Крім того, позивач зазначав, що за період проходження служби в ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор" індексація грошового забезпечення виплачувалась не в повному обсязі, розрахунок індексації грошового забезпечення здійснювався з урахуванням базового місяця березень 2018.
2. Стислий зміст заперечень відповідачів
Представник Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" у відзиві на позовну заяву заперечував з приводу задоволення позовних вимог в повному обсязі /а.с. 85-90/, вказуючи, що вимога позивача про здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 13.04.2017 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) не підлягає задоволенню, оскільки з 01.01.2017 року відбулося підвищення посадових окладів осіб рядового та начальницького складу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 та Наказу Міністерства юстиції України від 14.02.2017 року №372/5, Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб". Представник ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор" також зазначав, що розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 проводився з урахуванням базового місяця березня 2018 року за період з березня 2018 року по 07.02.2019 року.
Представник Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)" у відзиві на позовну заяву просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі /а.с. 115-120/ та звертав увагу суду, що останнє підвищення розміру грошового забезпечення було 11.05.2014 року, ОСОБА_1 прийнятий на роботу 19.12.2014 року, тобто після підвищення посадових окладів. Представник ДУ "Полтавська установа виконання покарань (№23)" наголошував, що згідно з п. 10-1 Порядку №1078 якщо працівника прийнято на роботу після підвищення окладів, базовим місяцем для такого працівника вважається місяць прийняття на роботу, тому базовим місяцем для обрахунку індексації грошового забезпечення для ОСОБА_1 є саме грудень 2014 року, - місяць прийняття на роботу, використання іншого базового місяця (січня 2008 року) є безпідставним і не відповідає вимогам чинного законодавства. Вказував, що відповідачем було виплачено індексацію грошового забезпечення січень-грудень 2016 року, згідно чинного законодавства, жодних заборгованостей за цей період не існує. Індексація грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2017 року по 12.04.2017 року не здійснювалась, оскільки за вказані періоди величина індексу споживчих цін не перевищувала поріг індексації, у зв`язку з підвищенням окладу.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/7208/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)" , Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" про зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23.06.2025 (дата формування в системі "Електронний Суд" 21.06.2025) до суду надійшла відповідь на відзив ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор" /а.с. 80-83/, в якому позивач наголошував, що ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор", нараховуючи індексацію грошового забезпечення, врахував лише норми абзаців першого, другого пункту 5 Порядку № 1078, згідно з якими у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Також позивач наголошував, що ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор" безпідставно оминула норми абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації грошового забезпечення у місяці підвищення доходу (березень 2018 року), не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 клопотання Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)" про поновлення строку на подання відзиву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)", Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" про зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Поновлено Державній установі "Полтавська установа виконання покарань (№23)" строк для подання відзиву на позовну заяву.
14.07.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23) /а.с .131-133/, в якій позивач зазначав, що місяцями, за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовців, повинні бути січень 2008 року та березень 2018 року, водночас всі інші місяці у даному проміжку часу не можуть бути базовими для нарахування індексації, оскільки у проміжку січня 2008 року - березня 2018 року посадові оклади військовослужбовців, з яких вираховується індексація, залишалися незмінними.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши заяви по суті справи та наявні у матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Відповідно до витягу з наказу Полтавського слідчого ізолятора Управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області від 19 грудня 2014 року №97/ОС-14 "Про особовий склад" вирішено призначити ОСОБА_1 , новоприйнятого, молодшим інспектором 2-ї категорії відділу режиму і охорони Полтавського слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області, з посадовим окладом 580 грн., встановивши йому згідно з наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 року №222 за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань надбавку у розмірі 50 відсотків окладів грошового забезпечення з 19 грудня 2014 року /а.с. 124/.
Згідно витягу з наказу від 10 березня 2017 року №25/ОС-17 "Про особовий склад", на виконання вказівки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 23.02.2017 року №22-2012, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", наказу Міністерства Юстиції України №372/5 від 14.02.2017 року "Про затвердження схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" та у зв`язку з підвищенням з 01 січня 2017 року розміру посадових окладів осіб рядового і начальницького складу вирішено установити сержанту внутрішньої служби ОСОБА_1 молодшому інспектору 2-ї категорії відділу режиму і охорони Полтавської установи виконання покарань (№23), посадовий оклад 1080 грн., з 01 січня 2017 року /а.с. 121/.
Відповідно до витягу з наказу Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)" від 12 квітня 2017 року №38/ОС-17 "Про особовий склад" вирішено звільнити відповідно до статті 65 Закону України "Про Національну поліцію" та перевести для подальшого проходження служби до державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" сержанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , увільнивши з посади молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони установи, 12 квітня 2017 року /а.с. 123/.
Згідно витягу з наказу від 12.04.2017 №37/ОС-17 "Про особовий склад", відповідно до Законів України "Про державну кримінально-виконавчу службу України", "Про Національну поліцію", Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036, Наказу Міністерства юстиції України від 14.02.2017 року №372/5, Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Наказу Міністерства юстиції України від 22.11.2016 №3301/5 "Про затвердження порядку присвоєння спеціальних звань особам рядового і начальницького складу ДКВС України та позбавлення спеціальних звань", - вирішено призначити з 13 квітня 2017 року ОСОБА_1 , новоприйнятого за переводом з державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23) молодшим інспектором 2 категорії відділу режиму і охорони державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор", встановити посадовий оклад 1080 гривень, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, із зарахуванням до збірного відділення /а.с. 92/.
Відповідно до витягу з наказу від 16.03.2018 №37/ОС-18 "Про встановлення посадових окладів посадовим особам рядового і начальницького складу державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та наказу Міністерства юстиції України від 13 березня 2018 року №685/5 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" вирішено встановити з 01 березня 2018 року старшому сержанту внутрішньої служби ОСОБА_1 , молодшому інспектору 2 категорії відділу режиму і охорони державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор", (згідно 4 тарифного розряду) посадовий оклад 2730 грн /а.с. 91/.
Згідно наказу Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" від 07.02.2019 №13/ОС-19 "Про звільнення ОСОБА_1 ", відповідно до п.5 ст. 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" від 23.06.2005 року №2713-IV Закону України "Про національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII вирішено звільнити зі служби 07 лютого 2019 року у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік за п.7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) старшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" /а.с. 93/.
На звернення позивача, що надання відомості (довідки) нарахувань та отримання виплат індексації грошового забезпечення, передбаченого Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, Державна установа "Полтавська установа виконання покарань (№23)" листом від 23.05.2025 №15/14/ФО-ЗБІ/3/Єг-25 повідомила позивача, що за час проходження служби в державній установі "Полтавська установа виконання покарань (№23)" з 19.12.2014 року по 12.04.2017 рік проводилась та виплачувалась вище вказана виплата /а.с. 15 зворотній бік/.
Державна установа "Чернігівський слідчий ізолятор" листом від 06.05.2025 №3ф/о повідомила ОСОБА_1 , що під час проходження служби в державній установі "Чернігівський слідчий ізолятор" за період з 12 квітня 2017 року по 07 лютого 2019 року на посаді молодшого інспектора 2 категорії індексація грошових доходів нараховувалась та виплачувалась у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення з урахуванням змін. З 01 січня 2017 року розрахунок індексації проводився з урахуванням базового місяця січень 2017 року у зв`язку із підвищенням посадових окладів осіб рядового та начальницького складу відповідно до ПКМУ України від 28.12.2016 року №1036 та Наказу Міністерства юстиції України від 14.02.2017 року №372/5, ПКМУ №1294 від 07.11.2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу відповідно до ПКМ України від 28.12.2016 року №1036 та Наказу Міністерства юстиції України від 14.02.2017 року №372/5, ПКМУ №1294 від 07.11.2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було затверджено схему посадових окладів осіб рядового і начальницького складу з 01.03.2018 року. Розрахунок індексації грошового забезпечення здійснювалась з урахуванням базового місяця березня 2018 року /а.с. 16/.
Вважаючи протиправною бездіяльність Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)" та Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 12.04.2017 та з 13.04.2017 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як базового місяця та щодо непроведення індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 07.02.2019 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Згідно зі статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Відповідно до статті 19 цього ж Закону № 2017-III державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Конституційний Суд України у Рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 наголосив, що винагорода за виконану працівником роботу є джерелом його існування та має забезпечувати для нього достатній, гідний життєвий рівень. Це визначає обов`язок держави створювати належні умови для реалізації громадянами права на працю, оптимізації балансу інтересів сторін трудових відносин, зокрема, шляхом державного регулювання оплати праці.
Держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України "Про оплату праці" такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати.
На підставі аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з положеннями статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За приписами статті 4 Закону № 1282-XII (у редакції, що діяла до 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-XII (у редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015, що діє з 01.01.2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Підвищення грошових доходів населення, у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частина четверта статті 4 Закону № 1282-XII).
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону № 1282-XII).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок № 1078).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абз. 1).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абз. 2).
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абз. 3).
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абз. 4).
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абз. 5).
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абз. 6).
Постановою КМУ від 28.01.2018 № 141, яка набрала чинності 15.03.2018, внесено зміни до Порядку № 1078, відповідно до яких, зокрема, у пункті 5: 1) абзац перший викладено в такій редакції: "У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків"; абзац третій викладено в такій редакції: "Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу"; абзац шостий викладено в такій редакції: "До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку".
Виходячи із положень пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік .
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації .
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 27.04.2021 у справі № 380/1513/20.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам щодо нарахування та виплати Державною установою "Полтавська установа виконання кримінальних покарань (№23)" індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, суд виходить з такого.
Відповідно до довідки про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 12 квітня 2017 року /а.с. 122/, судом встановлено, що за період з січня 2016 по грудень 2016 позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення, базовим місяцем для обрахунку грошового забезпечення був грудень 2014 року, що підтверджується письмовими поясненнями представника ДУ "Полтавська установа виконання кримінальних покарань" викладеними у відзиві на позовну заяву /а.с. 115-120/.
Суд враховує, що з 01.12.2015 положення Порядку № 1078 діють із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
За змістом пояснюючої записки до проєкту постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 метою цього акту є внесення змін до умов оплати праці працівників установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, а також забезпечення єдиного підходу до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників.
У зв`язку з цим указаною постановою удосконалено механізм проведення індексації доходів громадян, у тому числі з урахуванням періодів підвищення заробітної плати працівників (зокрема, пункт 5 викладено у новій редакції). Внесені зміни, серед іншого, передбачали не лише заміну терміну "базовий місяць" на "місяць підвищення доходу", ці зміни надали іншого значення запровадженому новому терміну із зміною алгоритму визначення такого місяця підвищення.
На відміну від правил визначення "базового місяця" (яким вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати) та який визначався у разі, коли збільшувалася заробітна плата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати), "місяцем підвищення доходу" є місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) і визначається він тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). При цьому, за новими правилами зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.
Термін "підвищення тарифних ставок (окладів)" для працівників бюджетної сфери за змістом запроваджених нововведень застосовується у розумінні підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства, а не у розумінні підвищення тарифної ставки (окладу) кожному працівнику індивідуально (зокрема, у зв`язку з призначенням на посаду чи переведенням на іншу посаду), як це було передбачено попереднім механізмом індексації. Тобто за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремого працівника не визначається індивідуально.
Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом визначався базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100%, обчислення ІСЦ розпочиналося із місяця, наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частини третя і четверта статті 4 Закону № 1282-ХІІ), то зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, передбачали здійснення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Отже, з 01.12.2015 відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.
Задля досягнення поставленої мети (зміна механізму проведення індексації, який передбачав індивідуальний підхід для кожного окремого працівника, та перехід до механізму, який би забезпечував єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників) пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 постановлено міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
За рахунок цього мала б "обнулитися" індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників, а тому абзацом 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 передбачено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, який уже діяв із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, та передбачав єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників (з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник).
Разом з тим, якщо на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 працівникам інших галузей бюджетної сфери були підвищені оклади, то військовослужбовцям оклади в грудні 2015 року не підвищувалися, а тому січень 2016 року не став для останніх "місяцем підвищення тарифних ставок (окладів)" для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013).
Отже, відповідно до приписів Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.
Суд критично оцінює посилання представника Державної установи "Полтавська установа виконання кримінальних покарань (№23)", що базовим місяцем для обрахунку індексації грошового забезпечення для ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 є саме грудень 2014 року, - місяць прийняття на роботу, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078, в редакції, яка діяла до 15.12.2015, базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення був, в тому числі, місяць зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.
Відповідно до вимог абзацу 3 пункту 10-1 Порядку №1078 (в редакції, чинній до 15.12.2015) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснювалось з місяця прийняття працівника на роботу.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.
Порівняльний аналіз законодавства про індексацію грошових доходів дає підстави стверджувати про те, що новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення: до 01.12.2015 був місяць прийняття працівника на роботу та місяць збільшення заробітної плати; після 01.12.2015 є місяць збільшення тарифної ставки (окладу).
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 19.05.2022 у справі №200/3859/21.
Таким чином, обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23) щодо ненарахування і невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 із врахуванням січня 2008 року, як місяця підвищення тарифної ставки (окладу) для обчислення індексації та зобов`язати Державну установу "Полтавська установа виконання покарань (№23)" нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам щодо нарахування та виплати Державною установою "Полтавська установа виконання кримінальних покарань (№23)" за період з 01.01.2017 по 12.04.2017 та Державною установою "Чернігівський слідчий ізолятор" за період з 13.04.2017 по 28.02.2018 індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , суд виходить з такого.
Відповідно до довідки про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 12 квітня 2017 року /а.с. 122/, судом встановлено, що за період з січня 2017 по квітень 2017 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки з січня 2017 року була обнулена внаслідок підвищення окладу, що підтверджується письмовими поясненнями представника ДУ "Полтавська установа виконання кримінальних покарань", викладеними у відзиві на позовну заяву /а.с. 115-120/.
Згідно витягу з наказу від 10 березня 2017 року №25/ОС-17 "Про особовий склад", на виконання вказівки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 23.02.2017 року №22-2012, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", наказу Міністерства Юстиції України №372/5 від 14.02.2017 року "Про затвердження схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" та у зв`язку з підвищенням з 01 січня 2017 року розміру посадових окладів осіб рядового і начальницького складу вирішено установити сержанту внутрішньої служби ОСОБА_1 молодшому інспектору 2-ї категорії відділу режиму і охорони Полтавської установи виконання покарань (№23), посадовий оклад 1080 грн., з 01 січня 2017 року /а.с. 121/.
Відповідно до довідок ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор" від 18.06.2025 №15 про нараховані та виплачені суми грошового забезпечення в період з 13 квітня по 31 грудня 2017 року та від 18.06.2025 №16 про нарахування грошового забезпечення за період з січня 2018 по грудень 2018 /а.с. 106-107/ судом встановлено, що з 13 квітня 2017 по вересень 2017 року ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась, в період з жовтня 2017 року по лютий 2018 позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення, базовим місяцем був січень 2017 року, що підтверджується письмовими поясненням представника ДУ "Чернігівський слідчий ізолятор" викладеними у відзиві на позовну заяву /а.с. 90/.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294" змінено посадові оклади осіб начальницького складу установ виконання покарань, осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
Тобто з 01.01.2017, збільшено посадові оклади, зокрема позивачу, про що зазначено судом вище, відтак базовим місяцем в період з 01.01.2017 по 28.02.2018 є січень 2017 року, що відповідає пункту 5 Порядку №1078, виходячи з місяця збільшення посадового окладу.
При цьому позивач не навів жодних доводів та не надав доказів того, що сума нарахованої індексації в період з січня 2017 року по 28.02.2018 не відповідає вимогам Порядку №1078.
З огляду на викладене, вказана частина позовних вимог задоволенню не підлягає.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам щодо нарахування та виплати Державною установою "Чернігівський слідчий ізолятор" за період з 01.03.2018 по 07.02.2019 індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , суд виходить з такого.
Судом встановлено, що згідно з довідками Чернігівського слідчого ізолятора від 18 червня 2025 №16 про нарахування грошового забезпечення за період з січня 2018 р. по грудень 2018 /а.с. 107/ та від 18 червня 2025 року №17 про нараховані та сплачені суми грошового забезпечення в період з 01 січня по 07 лютого 2019 р. /а.с. 108/:
- за період з 01.03.2018 по 30.11.2018 індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалася;
- за період з 01.12.2018 по 07.02.2019 індексація нараховувалась та виплачувалась.
При цьому, у відзиві на позовну заяву представник Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" зазначав, що розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 проводився з урахуванням базового місяця березня 2018 року за період з березня 2018 року по 07.02.2019 року /а.с. 85-90/.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", згідно якої змінилось грошове забезпечення позивача.
Зазначена постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Відтак, березень 2018 року в контексті застосування у спірних правовідносинах норми абзацу першого пункту 5 Порядку №1078 є місяцем підвищення доходів позивача. Вказана обставина сторонами у справі не заперечується.
Згідно із абзацом другим пункту п`ятого Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці 1 цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується, як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Тобто норми абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, поточної та індексації-різниці.
Верховний Суд, зокрема у постанові від 23 березня 2023 року № 400/3826/21, дійшов висновку, що для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 суд повинен встановити:
розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);
суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Із довідок Чернігівського слідчого ізолятора від 18 червня 2025 №16 про нарахування грошового забезпечення за період з січня 2018 р. по грудень 2018 /а.с. 107/ та від 18 червня 2025 року №17 про нараховані та сплачені суми грошового забезпечення в період з 01 січня по 07 лютого 2019 р. /а.с. 108/ слідує, що грошове забезпечення позивача за березень 2018 року склало 4425,00 грн, а за лютий 2018 року 5199,06 грн (за вирахуванням виплати матеріальної допомоги 1080 грн та святкових 143,62 грн, оскільки вказані виплати не носили постійний характер, а тому відсутні підстави враховувати їх до грошового забезпечення позивача), при цьому посадовий оклад у березні 2018 року (2730,00 грн) підвищився у порівнянні з посадовим окладом у лютому 2018 року (1080,00 грн). Водночас, розміру підвищення доходу у позивача не було (4425,00 грн - 5199,06 грн).
Також, для правильного вирішення спірних правовідносин слід визначити суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року, яка з урахуванням абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078, вираховується у спосіб множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділеного на 100 відсотків.
Актуальний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", становив 1762 гривні.
Разом з цим, за нормативними правилами, які визначають проведення індексації доходів, розрахунок індексу наростаючим підсумком починається з наступного після перевищення порога місяця до чергового перевищення.
При кожному наступному перевищенні порога індексації приріст рахуватиметься за формулою:
ПІСЦн = ІСЦ1 х ІСЦ 2 х … - 100%, де:
ПІСЦн - приріст індексу споживчих цін, %;
ІСЦ1 - перевищення індексу споживчих цін уперше (розраховується наростаючим підсумком), %;
ІСЦ2 - перевищення індексу споживчих цін удруге (розраховується наростаючим підсумком), %.
При підрахунку показника ПІСЦ необхідно враховувати, що ІСЦ розраховується наростаючим підсумком. Також кількість ІСЦ залежить від того, скільки разів було перевищено поріг індексації за розглядуваний період (звісно, не перерваний підвищенням зарплати). Наприклад, ІСЦ перевищив поріг один раз - отже слід враховувати лише ІСЦ1, двічі - ІСЦ1 та ІСЦ2, тричі ІСЦ1, ІСЦ2, ІСЦ3 тощо.
За офіційними даними Державної служби статистики України за період з січня 2017 року по березень 2018 року поріг індексації не перевищував 103%, а саме:
січень 2017 року - 101,10%; лютий 2017 року - 101,00%; березень 2017 року - 101,80%; квітень 2017 року - 100,90%; травень 2017 року - 101,30%; червень 2017 року - 101,60%; липень 2017 року - 100,20%; серпень 2017 року - 99,90%; вересень 2017 року - 102,00%; жовтень 2017 року - 101,20%; листопад 2017 року - 100,90%; грудень 2017 року - 101,00%; січень 2018 року - 101,50%; лютий 2018 року - 100,90%, березень 2018 року - 101,10%.
Як видно, жодного місяця індекс споживчих цін не перевищив поріг 103%. Отже, за вказаний період поріг індексації не перевищувався жодного разу.
Відтак величина приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року складала 0%.
З урахуванням вищевикладеного, сума можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року складала 1762 грн.*0% = 0 грн.
Оскільки в березні 2018 року підвищення доходу позивача не відбулося та з врахуванням того, що сума можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року складала = 0 грн, позивач не має права на отримання щомісячної індексації - різниці за період з 01.03.2018 року по 07.02.2019 року включно.
Крім того, у період з 01.03.2018 по 30.11.2018 грошове забезпечення індексації не підлягало, оскільки лише у жовтні 2018 року відбулося досягнення порогового значення інфляції в розмірі 103 %.
Так, у жовтні 2018 року поріг величини індексу споживчих цін перевищив поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Оскільки індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, то нарахування індексації позивачу було з грудня 2018 року відповідно до вимог абзацу першого п.1-1 Порядку №1078, що підтверджується довідками від 18.06.2025 №16 та №17 /а.с. 107-108/.
Отже, позовні вимоги у відповідній частині не підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23)" нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати на суми невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.12.2016, суд зазначає наступне.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.
Згідно із статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Статтями 3, 4 та 5 Закону №2050-ІІІ встановлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Своєчасно не отриманий з вини громадянина доход компенсації не підлягає.
Відповідно до статті 6 Закону №2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок: власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об`єднання громадян; коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
За приписами статті 7 Закону №2050-ІІІ відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
Пунктом 2 Порядку №159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати (допомога сім`ям з дітьми, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхові виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Згідно з пунктом 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держстатом.
Відповідно до пункту 5 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Таким чином, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру. Основними умовами для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати доходів (у тому числі індексації грошових доходів громадян) та фактична виплата такого доходу. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
У постанові від 21.08.2023 в справі №460/6767/20 Верховний Суд, ураховуючи правову позицію, висловлену Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14.05.2019 в справі №804/2994/18, від 23.12.2020 в справі №640/7975/15-а, від 05.07.2022 в справі №420/7633/20 (на які посилається скаржник у касаційній скарзі у справі, що розглядається), від 09.08.2022 в справі №460/4765/20, дійшов висновку, що позивач має право на отримання компенсації втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строку його виплати (частини основного розміру пенсії) саме за період з моменту неправомірного нарахування пенсії відповідачем, що встановлено судовим рішенням (у іншій справі), по фактичну її виплату.
Згідно із висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, у постановах від 31.07.2024 в справі №480/1704/19 та від 21.08.2024 в справі №200/63/23, основними умовами для виплати суми компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів та виплата нарахованих доходів. Виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу. Тобто законодавець пов`язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.
Вказані позиції підтримані Верховним Судом у постанові від 24.01.2025 у справі №380/1607/24, в якій Верховний Суд зазначив про подібність правовідносин, яка визначається з метою урахування/застосування відповідного правового висновку та встановлюється також через законодавчо визначену подібність правовідносин, закладену у відповідних нормах Закону №2050-ІІІ та Порядку №159.
Беручи до уваги те, що спірна індексація грошового забезпечення (тобто сума самого доходу) на виконання цього рішення суду позивачу ще не виплачена, суд доходить висновку про відсутність порушеного права позивача та про передчасність заявлення позовних вимог в частині, що стосуються нарахування та виплати Державною установою "Полтавська установа виконання покарань (№23)" на користь позивача компенсації втрати частини доходу за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 по день фактичної виплати цієї індексації, у зв`язку з чим у задоволенні відповідної позовної вимоги слід відмовити.
Позовні вимоги щодо нарахування та виплати Державною установою "Полтавська установа виконання покарань (№23)" на користь позивача компенсації втрати частини доходу за невчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2017 по 12.04.2017 , а також нарахування та виплати Державною установою «Чернігівський слідчий ізолятор» компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 13.04.2017 по 07.02.2019 за весь час затримки виплати, є безпідставними та не підлягають задоволенню з огляду на те, що за відповідні періоди відповідачами не порушено право позивача на отримання індексації грошового забезпечення.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (23)" (вул. Юліана Матвійчука, буд. 91, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 08564297), Державної установи "Чернігівський слідчий ізолятор" (вул. Реміснича, буд. 2, м. Чернігів, 14000, ідентифікаційний код 08564966) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Полтавська установа виконання покарань (№23) щодо ненарахування і невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 із врахуванням січня 2008 року, як місяця підвищення тарифної ставки (окладу) для обчислення індексації.
Зобов`язати Державну установу "Полтавська установа виконання покарань (№23)" нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.В. Довгопол