Ухвала суду № 129504124, 13.08.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2025
Номер справи
640/20055/22
Номер документу
129504124
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

13 серпня 2025 року Справа №640/20055/22

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в письмовому провадженні питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю ДЖАРВІС ЛТД

до Головного управління ДПС у м. Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю ДЖАРВІС ЛТД з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у місті Києві від 18 жовтня 2022 року №268500410 про застосування штрафних (фінансових) санкцій донарахованих сум податків, зборів (обов`язкових платежів).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 листопада 2022 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з несплатою позивачем судового збору відповідно до заявлених позовних вимог у розмірі 2481,00 грн.

06 грудня 2022 року від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви та платіжне доручення № 19 від 30 листопада 2022 року про сплату судового збору у розмірі 2481,00 грн.

Однак, провадження у справі не було відкрите.

13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду (далі Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.

На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ (далі Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

На підставі п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/20055/22 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.03.2025 року, справу передано на розгляд судді Кониченку Олегу Миколайовичу.

Ухвалою від 21 березня 2025 року Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 640/20055/22 за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ДЖАРВІС ЛТД до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.

Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті Голос України та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).

В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв`язку.

З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв`язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.

Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.

Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Відповідно до пункту 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов`язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".

Відповідно до Довідок про доставку електронного документу в кабінет електронного суду ухвала від 21.03.2025 року про прийняття справи до провадження та відкриття провадження у справі була доставлена відповідачу 21.03.25 о 17:55.

Доказів того, що у позивача наявний Електронний кабінет матеріали справи не містять.

Ухвала про прийняття справи до провадження та відкриття провадження у справі від 21 березня 2025 року була надіслана на адресу позивача Укрпоштою та вручена позивачу 08 квітня 2025 року, що підтверджується трекінгом Укрпошти № 4910100105412.

Позивач не виявив будь-якої зацікавленості у розгляді цієї справи.

Відповідно до Довідки від 09.04.2025 року, складеної секретарем судового засідання, зазначені позивачем у позовній заяві мобільні номери телефонів 099-101-84-83 та 050-304-02-17 належать особам, які більше не представляють інтереси позивача ТОВ "Джарвіс ЛТД".

28 квітня 2025 року від відповідача до суду надійшли два документи: відзив на позовну заяву та клопотання про закриття провадження у справі.

З 12 травня по 19 травня 2025 року включно суддя перебував у щорічній відпустці.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач у обґрунтування своїх позовних вимог зазначив наступне.

Предметом спору є визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у місті Києві від 18 жовтня 2022 року №268500410 про застосування штрафних (фінансових) санкцій донарахованих сум податків, зборів (обов`язкових платежів) за порушення статті 288, п. 12.3. статті 12 Податкового кодексу України, п. 13.1 Рішення Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві», зі змінами та доповненнями, яке було прийняте за висновками Акту №20870/Ж5/26-15-04-14-03/42484970 від 25.08.2022 року.

Позивач зазначив, що є орендарем земельної ділянки.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120 від 15.03.2022 року передбачено особливості справляння податку під час дії воєнного стану.

Відповідно до пункту 69.14 вищезазначеного Закону, тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу - «Перехідні положення», а саме підпункт 69.22 стають підставою не сплати орендної плати за земельні ділянки.

Позивачем уточнюючою декларацією від 29.07.2022 року було зменшено зобов`язання у частині орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Позивач завчасно подав уточнюючу декларацію щодо зменшення зобов`язань у орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та подав заяву щодо винесення Рішення щодо неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов`язків за 2022 рік, а отже позивач здійснив всі залежні від нього дії передбачені чинним законодавством України щодо недопущення порушень положень п. 288.1, п. 288.4. статті 288 та підпункту 14.1.136 п. 15.1. статті 14 Податкового кодексу України.

З метою підтримки суб`єктів господарювання міста Києва під час дії воєнного стану Київська міська рада вирішила:

Внести зміни до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року N 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (у редакції рішення Київської міської ради від 28 січня 2015 року N 58/923).

Так, пункт 7 Рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року №242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів г м, Києві» зі змінами та доповненнями встановлює наступне:

«Установити з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року ставку земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, у розмірі 0 відсотка від їх нормативної грошової оцінки землі».

Відповідно до пункту 5.1. Розділу 5 Положення про плату за землю в місті Києві Додаток 1 до рішення Київської міської ради 23.06.2011 № 242/5629 (у редакції рішення Київської міської ради від 18.10.2018 № 1910/5974) ставка земельного податку за земельні ділянки (крім земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир багатоквартирного будинку), які використовуються юридичними і фізичними особами (крім підприємств державної та комунальної власності), в тому числі у разі переходу права власності на будівлі, споруди (їх частини), але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством порядку не оформлено, встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Отже, відповідно до чинного законодавства України позивач звільняється від сплати земельного податку у період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року.

Тому, Головне управління ДПС у м. Києві складаючи податкове повідомлення- рішення від 18 жовтня 2022 року №268500410 повинне було врахувати пункт 7 Рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» зі змінами та доповненнями, а отже здійснити розрахунок податкового зобов`язання та/або штрафних (фінансових) санкцій по орендній платі з юридичних осіб враховуючи ставку земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, у розмірі 0 відсотка від їх нормативної грошової оцінки землі.

Позивач вважав, що його позовні вимоги з огляду на викладені вище доводи, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позовної заяви позивача з наступних підстав.

Відповідачем проведена камеральна перевірка позивача.

Камеральною перевіркою встановлено, що сума податкового зобов`язання по орендній платі з юридичних осіб (КБК 18010600), зазначена ТОВ «ДЖАРВІС ЛТД» в уточнюючій податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) реєстраційний № 9144191263 від 29.07.2022 за 2022 рік, є нижча, ніж визначено за результатами камеральної перевірки.

Відповідальність платника податків за заниження податкового зобов`язання передбачена пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України.

Пунктом 123.1 ст.123 Кодексу зазначено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення бюджетного відшкодування або виявлення фактів використання податкових пільг не за цільовим призначенням чи всупереч умовам чи цілям їх надання. Вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Однак, Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі - Закон № 3050-ІХ), який набрав чинності 06.05.2023, внесено зміни до пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме викладено у новій редакції положення, що «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку».

Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (далі - Постанова № 1364), якою встановлено, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних. Київської міської військових адміністрацій.

На виконання Постанови № 1364 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій розроблено та затверджено наказом від 22.12.2022 № 309 Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (далі - Перелік № 309).

Відповідно до Переліку № 309 до територій де велись активні бойові дії віднесено всю територію міста Києва (2.11 м. Київ, початок бойових дій - 24.02.2022, дата завершення бойових дій - 30.04.2022).

Листом ГУ ДПС у м. Києві від 19.09.2023 року №8995/8/26-15-04-10-06 та Доповідною запискою від 05.10.2023 року, щодо виконання вимог пп.69.14 п. 69 підрозділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції Закону №3050 від 11 квітня 2023 року), передбачено, що складені, надіслані (вручені) у 2022 та 2023 роках податкові повідомлення- рішення про сплату за землю, за земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню у порядку, визначеному пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов`язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, - анулюванню.

У клопотанні про закриття провадження у справі відповідач зазначив наступне.

Відповідно до підпункту 60.1.2 пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними якщо контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов`язання або податкову вимогу.

Контролюючий орган повідомляє увагу суду та позивача, що на виконання вимог пп. 69.14 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ГУ ДПС у м. Києві скасовано (відкликано) податкове повідомлення-рішення від 18.10.2022 №268500410.

При цьому відповідач посилався на правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №800/369/17.

Відповідачем до клопотання долучена Доповідна записка від управління оподаткування юридичних осіб від 05.10.2023 року № 17620/26-15-04-10-10, якою внесена пропозиція: з метою виконання вимог Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» та листа ДПС України від 19.09.2023 № 8995/8/26-15-04-10-06, прийняти рішення про скасування (відкликання) податкового повідомлення - рішення від 18.10.2022 № 268500410, яким донараховано 74926,70 грн орендної плати з юридичних осіб (в т. ч. 59941,36 грн - основного платежу та 14985,34 грн - штрафних (фінансових) санкцій).

Крім того, до клопотання долучена копія листа на адресу позивача від 27.10.2023 року № 99743/6/26-15-04-10-08 «Щодо скасування (відкликання) податкового повідомлення-рішення», яким Головне управління ДПС у м. Києві повідомило, що скасовано (відкликано) податкове повідомлення - рішення від 18.10.2022 №268500410, яким донараховано 74926,70 грн орендної плати з юридичних осіб (в тому числі 59941,36 грн- основного платежу та 14985,34 грн- штрафних (фінансових) санкцій).

Відповідно до п. 8 ч. 1, ч. 2 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Відповідно до п. 15 ч. 5 ст. 243 КАС України, окремим документом викладаються ухвали з питань закриття провадження у справі.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про закриття провадження в адміністративній справі на підставі п. 8 ч.1 ст. 238 КАС України.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 2481 грн, згідно платіжного доручення №19 від 30.11.2022 року.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір від 08 липня 2011 року № 3674-VI, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Тому при зверненні позивача до суду із відповідною заявою суд вирішить питання щодо повернення судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 238, 239, 241-243, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі №640/20055/22 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю ДЖАРВІС ЛТД до Головного управління ДПС у м. Києві, про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у місті Києві від 18 жовтня 2022 року №268500410 про застосування штрафних (фінансових) санкцій донарахованих сум податків, зборів (обов`язкових платежів).

Повний ухвали складено та підписано 13 серпня 2025 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко