Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 605/279/25
Провадження 3/605/151/2025
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 серпня 2025 рокум.Підгайці
Суддя Підгаєцькогорайонного судуТернопільської областіКравчук В.М.,розглянувши матеріали,які надійшлиз сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 07.08.2019 органом 4641, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , працездатного, військовослужбовця, одруженого, має на утриманні неповнолітню дитину, раніше притягався до адміністративної відповідальності
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И Л А:
03.07.2025 до Підгаєцького районного суду Тернопільської області з сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення №4від 02.07.2025, ОСОБА_1 30.06.2025 о 12 год. 00 хв. був виявлений в розташуванні взводу охорони з явними ознаками алкогольного сп`яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини) в умовах особливого періоду. ОСОБА_1 направлено в КНП «Козівська центральна районна лікарня КСР» для медичного огляду на стан сп`яніння. В приймальному відділенні даного медичного закладу в нього значно погіршився стан здоров`я. У зв`язку з цим, черговим лікарем було прийнято рішення про госпіталізацію ОСОБА_1 в неврологічне відділення КНП «Козівська центральна районна лікарня КСР» для подальшого стаціонарного лікування та проведено забір зразків кров для визначення вмісту алкоголю в крові. 01.07.2025 ОСОБА_1 було виписано з даного медичного закладу. За результатами аналізу на вміст алкоголю в крові було підтверджено факт сп`яніння, а саме концентрацію етилового спирту в крові, яка становить 4,36 проміле, що підтверджується випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №3384 від 01.07.2025 року. Таким чином, перебування ОСОБА_1 всупереч інтересам служби та його статутним обов`язкам за місцем несення служби в стані алкогольного сп`яніння в умовах особливого періоду кваліфіковано як адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
У призначені судові засідання 16.07.2025 та 05.08.2025 ОСОБА_1 не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи шляхом направлення повідомлення про виклик до суду у додатку Viber, про що є довідки у матеріалах справи.
У ст.268 КУпАП визначено випадки, коли справа не може розглядатися за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, однак розгляд справи за ч.3 ст.172-20 КУпАП до таких не належить.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Враховуючи це, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов`язані з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст.279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно зі ст.251КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283КУпАП виносить постанову.
Вина ОСОБА_1 у скоєному правопорушенні підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення №4 від 02.07.2025 (арк.спр.2-5), рапортом від 02.07.2025 командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк.спр.6), рапортом від 02.07.2025 головного сержанта-командира відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк.спр.7), випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №3384 від 01.07.2025 року, виданою КНП «Козівська центральна районна лікарня КСР», за якою наявність алкоголю в крові ОСОБА_1 становить 4,36 проміле (арк.спр.8).
За ч.3ст.172-20 КУпАП відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або вчинені в умовах особливого періоду.
Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (ст.1 Закону України «Про оборону України»). Особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Указом Президента України Про загальну мобілізацію №65/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію, строк дії якої продовжувався низкою наступних Указів Президента України. Також 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом № 2102-IX від 24.02.2022. Дія воєнного стану безперервно продовжувалася низкою наступних Указів Президента України, останнім з яких є Указ «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 липня 2025 року № 478/2025, затверджений Верховною Радою України. Дію воєнного стану та загальної мобілізації продовжили до 05 листопада 2025 року. Таким чином, в Україні триває особливий період.
За встановлених обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є усі ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду, і тому його необхідно притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Враховуючи особу правопорушника, його службову характеристику (арк.спр.9) та обставини справи, суд дійшов висновку, що до нього необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян: 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00копійок).
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст. ст.9-11, 33-35, 40-1, 172-20, 245, 249, 268, 278-280, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.72-20КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00коп.), в дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів -ГУК у Терн.обл/тг м.Підгайці /21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA738999980313080106000019765, Код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п`ять гривень 60 коп.).
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Строк пред`явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України. Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку його сплати, надсилається (надається) правопорушником до органу, який виніс постанову про накладення цього штрафу - до канцелярії суду.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядкупримусового виконанняпостанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя: Валентина КРАВЧУК