Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018
Код ЄДРПОУ 03500004
УХВАЛА
22.07.2025 Справа № 917/1906/21
м.Полтава
Суддя Солодюк О.В., розглянувши заяву (вх. №9154 від 10.07.2025р.) Шудрі Олександра Юрійовича про зміну порядку виконання постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.07.2023 року у справі №917/1906/21
за позовною заявою Фізичної особи - підприємця Шудря Юрія Леонідовича АДРЕСА_1
до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області пл. Перемоги, 2, м.Кременчук, Полтавська область, 39600
про визнання незаконними, скасування рішень та скасування державної реєстрації іншого речового права
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом Полтавської області 05.04.2023 року прийнято рішення в справі № 917/1906/21 за позовною заявою ФОП Шудрі Юрія Леонідовича до Кременчуцької міської ради про визнання незаконними та скасування рішень, скасування державної реєстрації іншого речового права.
Даним рішенням в задоволенні позовних вимог було відмовлено в повному обсязі.
Східним апеляційним господарським судом, за наслідком розгляду апеляційної скарги ФОП Шудрі Юрія Леонідовича на рішення Господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 року у справі №917/1906/21, ухвалено постанову 04.07.2023 року про задоволення апеляційної скарги. Рішення Господарського суду Полтавської області скасовано та ухвалено нове рішення, яким:
1.Визнано незаконним та скасовано рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку».
2.Визнано незаконним та скасовано рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 23.11.2021 року на IX сесії міської ради VIII скликання "Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок" в частині надання дозволу Виконавчому комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (ідентифікаційний код 04057287) розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебуває в комунальній власності, площею 5120 кв.м. (кадастровий № 5310436100:07:002:0202) з видом цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (розділ 03 підрозділ 03.10) по пров. Героїв Бреста, 86-А в м. Кременчуці, на три земельні ділянки.
3.Скасовано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію іншого речового права № 12094046 від 05.10.2021 року, внесену на підставі рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийнятого 28.09.2021 на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку».
Постанова Східного апеляційного господарського суду набрала законної сили 04.07.2023 року.
03.08.2023 року Господарським судом Полтавської області було видано наказ про примусове виконання постанови Східного апеляційного господарського суду про стягнення з Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь ФОП Шудрі Ю.Л. витрати по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 4540,00 грн. та за подання апеляційної скарги у розмірі 6810,00 грн.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 06.03.2025р. замінено стягувача фізичну особу-підприємця Шудрю Юрія Леонідовича (ІПН НОМЕР_1 ) на Шудрю Олександра Юрійовича (ІПН НОМЕР_2 ) у виконавчому документі по справі № 917/1906/21 про стягнення з Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області витрат по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 4540,00 грн. та за подання апеляційної скарги у розмірі 6 810,00 грн.
10.07.2025р. від Шудрі Олександра Юрійовича до суду надійшла заява про зміну порядку виконання постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.07.2023 року у справі №917/1906/21. Заява мотивована тим, що 04.06.2025 року представник ФОП Шудрі О.Ю. звернувся до Державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області з письмовою заявою про виконання судового наказу № 917/1906/21 виданого 03.08.2023 року Господарським судом Полтавської області. Листом Державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області заявнику було повідомлено про неможливість стягнення з Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області заборгованості за судовим наказом, оскільки боржник у виконавчому документі не має зареєстрованого рахунку та не перебуває на обслуговуванні в Державній казначейській службі України у м. Кременчуці Полтавської області.
Також даним листом було акцентовано той факт, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, в управлінні казначейства обслуговується та має відкриті рахунки Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (код ЄДРПОУ 04057287).
У заяві про зміну порядку виконання постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.07.2023 року у справі №917/1906/21 Шудря О.Ю. просить суд:
Змінити порядок виконання постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.07.2023 року у справі № 917/1906/21 та визначити його наступним чином: стягнути з Кременчуцької міської ради (39600, Полтавська обл., місто Кременчук, площа Перемоги, будинок 2, код ЄДРПОУ 24388300) на користь Шудрі Олександра Юрійовича ( АДРЕСА_2 ; код ІПН НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 4540,00 грн., витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 6810,00 грн. шляхом стягнення грошових коштів з рахунків Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (39600, Полтавська обл., місто Кременчук, площа Перемоги, будинок 2; код ЄДРПО 04057287).
Розглянувши вищевказану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
У відповідності до ч. 1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Частинами 1, 3 статті 331 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З аналізу вищевказаних положень законодавства вбачається, що під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації такого рішення в разі неможливості його виконання у порядку та у спосіб, що раніше встановлені. Підставою для зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або у спосіб, встановлений господарським судом.
Частиною першою статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а в частині другій цієї статті визначено способи здійснення захисту цивільних справ та інтересів судом. Спосіб виконання рішення визначається на підставі передбачених статтею 16 Цивільного кодексу України способів захисту цивільних прав.
Зміна способу і порядку виконання рішення полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим. Вирішуючи питання про зміну способу виконання рішення, суд повинен з`ясувати обставини, що свідчать про абсолютну неможливість такого виконання рішення суду.
Поняття "спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 Цивільного кодексу України. Для зміни способу виконання судового рішення необхідним є з`ясування питання чи не призведе така зміна способу виконання до зміни первісно обраного позивачем способу захисту своїх прав та інтересів, оскільки змінюючи спосіб виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 904/1478/15, від 27.06.2018 у справі № 713/1062/17 та в постанові Верховного Суду України від 25.11.2015 у справі № 6-1829цс15.
Зміна способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Зі змісту та призначення інституту зміни способу виконання рішення, ухвали, постанови вбачається, що він є ефективним процесуальним засобом на гарантування виконання рішення (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2015 №11-рп/2012).
Під зміною порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом інших механізмів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання в порядку раніше встановленому.
Так, зміна способу виконання рішення, здійснена судом в порядку, визначеному статтею 331 Господарського процесуального кодексу України, не є прийняттям нового рішення, яке підлягає окремому виконанню, але означає прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, встановлений у рішенні та припинення здійснення тих заходів, які були визначені рішенням та здійснення їх у спосіб, встановлений ухвалою, винесеною відповідно до норм процесуального права. Отже, така ухвала є допоміжним процесуальним актом реагування суду на перешкоди, які унеможливлюють або ускладнюють виконання судового рішення та спрямована на забезпечення повного виконання рішення суду і відповідного судового наказу.
Таким чином, процедура зміни порядку та способу виконання остаточного судового рішення, визначена частинами 1, 3 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, є окремою формою судового процесу, що має свої особливості. Вона не є тотожною новому розгляду справи та не передбачає повторної оцінки всіх доводів сторін, як і не передбачає при цьому зміни резолютивної частини рішення.
Зокрема, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення суд не може змінювати останнє по суті.
Положеннями ст.129-1 Конституції України передбачено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" виконавчі органи рад органи, які відповідно до Конституції та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
В статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Згідно з ч.2 ст.64 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
За змістом п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Господарський суд вказує, що Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради є виконавчим органом Кременчуцької міської ради, який створено на підставі, зокрема, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та який є розпорядником коштів місцевого бюджету м. Кременчука.
Таким чином, фінансові ресурси Кременчуцької міської територіальної громади закріплено за виконавчим органом КМР, який є розпорядником коштів місцевого бюджету та саме до його повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.
Враховуючи викладене, а також те, що Кременчуцька міська рада, не маючи рахунків в органах державного казначейства, з яких можна було б списати кошти з метою виконання судового рішення у даній справі, господарський суд вважає за необхідне, не змінюючи постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.07.2023 року у справі №917/1906/21 по суті, забезпечити реальне її виконання шляхом стягнення присуджених грошових коштів з рахунку розпорядника бюджетних коштів місцевого бюджету міста Кременчука - Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.
Керуючись статтями 233-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Полтавської області
УХВАЛИВ:
1. Заяву (вх. №9154 від 10.07.2025р.) Шудрі Олександра Юрійовича про зміну порядку виконання постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.07.2023 року у справі №917/1906/21 - задовольнити.
2.Змінити порядок виконання постанови Східного апеляційного господарського суду від 04.07.2023 року у справі №917/1906/21.
Стягнути з Кременчуцької міської ради (39600, Полтавська обл., місто Кременчук, площа Перемоги, будинок 2, код ЄДРПОУ 24388300) на користь Шудрі Олександра Юрійовича ( АДРЕСА_2 ; код ІПН НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 4540,00 грн., витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 6810,00 грн. шляхом стягнення грошових коштів з рахунків Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (39600, Полтавська обл., місто Кременчук, площа Перемоги, будинок 2; код ЄДРПОУ 04057287).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена, в порядку ст.ст. 255 - 257 ГПК України до Східного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання ухвали.
Суддя Солодюк О.В.