Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2025 рокуСправа №160/14514/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І. В., розглянувши у м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради, в якій позивач просить:
-стягнути з Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік у розмірі 543423,15 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, надісланого відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача, за рік склала 166 осіб, таким чином, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону №875-ХІІ, Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради повинна складати 7 осіб. Натомість, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у роботодавця склала 3 особи, що є меншим ніж встановлено нормативом. Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Враховуючи інформацію за розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій, який був надісланий у формі електронного документа через електронний кабінет відповідача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України вбачається невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році. Таким чином, за 4 робочих місця, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте особами з інвалідністю у 2024 році, відповідач до 15.04.2025 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 543423,15 грн. Оскільки зазначена сума, у визначений законодавством строк, відповідачем не сплачена, утворилась заборгованість у розмірі 543423,15 грн.
Ухвалою суду від 27 травня 2025 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
10 червня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.
12 червня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючи на те, що Відповідач надавав до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості звітність форми №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» разом з відомостями про вакансії, а саме: 17.01.2024 року під розписку відповідальної особи центру зайнятості Журавської Е.А. про отримання 17.01.2024 року. В даних звітах та інформації відображена та підтверджена інформація про наявність в штаті КП «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ КРИВИЙ РІГ» КМР» 4-х вакансій (посад) для осіб з інвалідністю, а саме наступних посад: - слюсар-сантехнік 4-го розряду 2 одиниці; - електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування 4-го розряду 2 одиниці. Крім цього, Відповідач своїми листами №03-16/02 від 16.02.2024 року, №03-16/03 від 15.03.2024 року, №03-16/04 від 15.04.2024 року, №03-16/05 від 14.05.2023 року, №03- 16/06 від 12.06.2024 року, №03-16/07 від 11.07.2024 року, №03-16/08 від 12.08.2024 року, №03-16/09 від 13.09.2024 року, №03-16/10 від 11.10.2024 року, №03-16/11 від 08.11.2024 року, №03-16/12 від 06.12.2024 року, інформував Криворізьку філію Дніпропетровського обласного центру зайнятості про наявність в штаті Відповідача та актуальність станом на дати подання вказаних листів вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 4 посади (вакансії). Доказів, які б свідчили про те, що Відповідач безпідставно відмовив у прийнятті на роботу особам з інвалідністю протягом 2024 року, які зверталися безпосередньо до підприємства або які були направлені переліченими у статті 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» органами, до суду Позивачем не надано. Таким чином, Відповідач вжив усіх необхідних заходів для недопущення порушення, а сам факт не працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць для даної категорії громадян, не може слугувати підставою для накладення адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені, підставою для застосування яких є наявність вини юридичної особи. Вказані вище обставини та письмові докази підтверджують факт виконання Відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених статтею 19 Закону та належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ 01173530) перебуває на обліку у Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, надісланого відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача, за рік склала 166 осіб, таким чином, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону №875-ХІІ, в Комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради повинна складати 7 особи.
Середньооблікова чисельність штатних працівників в 2024 році, яким встановлена інвалідність, склала 3 особи, що є менше ніж встановлено нормативом.
Враховуючи інформацію за розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій, який був надісланий у формі електронного документа через електронний кабінет відповідача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України вбачається невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році.
Таким чином, за 4 робочих місця, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю у 2024 році, відповідач до 15.04.2025 року повинен був самостійно нарахувати та сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 543423,15 грн.
Як зазначає відповідач у відзиві на позовну заяву, відповідно до Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" затвердженого Наказом Міністерства економіки України 12.04.2022 №827-22 встановлена єдина форма призначена для інформування центру зайнятості населення про наявність вільних робочих місць, в тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та порядок її подання.
Матеріалами справи також підтверджено, що згідно наданих копій звітності Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради форми №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», поданої 17 січня 2024 року до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості з відміткою про її отримання, відповідачем було відкрито 4 вакансії: 2 вакансії слюсаря-сантехніка 4 розряду з посадовим окладом 7100 грн та 2 вакансії електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 4 розряду з посадовим окладом 7100 грн.
Крім того, Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради листом №03-16/02 від 16.02.2024 року, листом №03-16/03 від 15.03.2024 року, листом №03-16/04 від 15.04.2024 року, листом №03-16/05 від 14.05.2024 року, листом №03-16/06 від 12.06.2024 року, листом №03-16/07 від 11.07.2024 року, листом №03-16/08 від 12.08.2024 року, листом №03-16/09 від 13.09.2024 року, листом №03-16/10 від 11.10.2024 року, листом №03-16/11 від 08.11.2024 року та листом №03-16/12 від 06.12.2024 року інформувало Криворізьку філію Дніпропетровського обласного центру зайнятості про наявність в штаті та актуальність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 4 посади станом на дати подання вказаних листів, про що містяться докази в матеріалах справи з відмітками про їх отримання.
Таким чином, Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради вважає, що вжило залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій, є безпідставним.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, що визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами є Закон України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні від 21.03.1991 №875-XII (далі Закон № 875-XII).
Частиною першою статті 18 Закону № 875-XII передбачено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону №875-XII).
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
При цьому, частиною другою статті 19 вказаного Закону визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (частина 4 статті 19 Закону №875-XII).
Згідно з квитанцією від 04 березня 2025 року в електронному кабінеті Комунального підприємства «Криворізький міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України розміщений розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Згідно вказаного розрахунку середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача, за 2024 рік склала 166 осіб, таким чином середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні, повинна складати 7 особа, однак 4 робочих місця, що призначені для осіб з інвалідністю, залишилися не зайнятими.
Таким чином, передбачена ч. 1 ст. 20 Закону № 875-ХІІ міра юридичної відповідальності у вигляді виникнення обов`язку здійснити грошовий платіж на користь Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю має наставати або 1) в разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 18 Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні, а саме: не виділення та не створення робочих місць, не надання державній службі зайнятості інформації, так як саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування осіб з інвалідністю, або 2) в разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 17, частини першої статті 18, частин другої, третьої, п`ятої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», що полягає у безпідставній відмові у працевлаштуванні особи з інвалідністю, який звернувся до роботодавця самостійно чи був направлений до нього державною службою зайнятості.
Враховуючи наданий до матеріалів адміністративної справи розрахунок суми адміністративного-господарських санкцій, середня річна заробітна плата штатного працівника відповідача складає 135855,79 грн.
За недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю позивач нарахував відповідачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 543423,15 грн.
Судом встановлено, що Комунальним підприємством «Криворізький міжнародний аеропорт» Криворізької міської ради долучено до відзиву на позовну заяву копію звіту за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» від 17.01.2024 року з 2 вакансіями слюсаря-сантехніка 4 розряду та 2 вакансіями електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування 4 розряду .
Відповідачем було скеровано звіт форми №3-ПН з інформацією про попит на робочу силу (вакансії) для працевлаштування інвалідів у січні 2024 року до Криворізької філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості, відповідно до діючого Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства економіки України 12.04.2022 №827-22.
Відтак судом встановлено, що Комунальним підприємством «Криворізький міжнародний аеропорт» Криворізької міської ради було подано 17.01.2024 року звіт за формою №3-ПН за 2024 рік до центру зайнятості.
Як вбачається з матеріалів справи, в цей період центром зайнятості не направлено жодної особи до Комунального підприємства «Криворізький міжнародний аеропорт» Криворізької міської ради на заняття вказаних вакансій.
Безпосередньо до роботодавця з питань працевлаштування особи з інвалідністю не зверталися, тобто робочі місця для таких осіб залишилися вакантним не з вини відповідача.
Разом з цим, фактів відмови зі сторони відповідача у працевлаштуванні осіб з інвалідністю за 2024 рік, не встановлено.
Згідно ч.1 ст.217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ч.1 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для пропущення господарського правопорушення.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Суд зазначає, що з урахуванням вищевикладеного адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
Враховуючи, що Комунальне підприємство «Криворізький міжнародний аеропорт» Криворізької міської ради у 2024 році вживало своєчасних заходів, спрямованих на працевлаштування осіб з інвалідністю, при цьому позивач не надав суду доказів того, що відповідач відмовляв особам з інвалідністю у прийнятті на роботу, несвоєчасно надавав центру зайнятості інформацію щодо наявності вакансій, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, а відтак суд приходить до висновку про те, що у позивача не було правових підстав для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій в розмірі 543423,15 грн.
В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є необґрунтованими та безпідставними, а тому, задоволенню не підлягають.
Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до положень частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (49000, м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, код ЄДРПОУ 25005978) до Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради (50000, м. Кривий Ріг, вул. О. Поля, буд.4, прим.83, код ЄДРПОУ 01173530) про стягнення адміністративно-господарських санкцій відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева