Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/12287/25
Провадження № 2-о/686/400/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30липня 2025року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Стефанишина С.Л.,
при секретарі судового засідання Дмітрієвій Д.В.,
за участю: заявника ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Хмельницький цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю та перебування на утриманні, -
встановив:
02.05.2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду із вищевказаною заявою та просить встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_1 та факт перебування ОСОБА_1 на утриманні її чоловіка ОСОБА_4 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 заявниця та її померлий чоловік ОСОБА_4 зареєстрували шлюб у Хмельницькому міському Відділі державної реєстрації актів громадянського стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, актовий запис № 388. Адресою реєстрації заявниці є АДРЕСА_2 , однак фактичним місцем проживання увесь час спільного сімейного життя було: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю виданою КП «УМК «Проскурівська» №436 від 15 листопада 2024 року, актом від 11 вересня 2024 року. Також, відповідно до договору про надання соціальних послуг від 08 грудня 2023 року ОСОБА_1 надавались соціальні послуги як особі, яка належить до вразливих груп населення та/або перебуває у складних життєвих обставинах за адресою: АДРЕСА_1 .
Чоловік заявниці ОСОБА_4 , на момент смерті був пенсіонером Збройних Сил України та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З моменту початку спільного проживання, померлий отримував значно більші доходи порівняно із заявницею, оскільки він був військовим пенсіонером та його матеріальна допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування ОСОБА_1 , враховуючи невеликий розмір її пенсії.
18.09.2024 року заявниця звернулася до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0310-8/90961 від 03.10.2024 повідомлено, що для призначення пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необхідно надати довідку уповноваженого органу за місцем проживання про спільне проживання з померлим годувальником або рішення про перебування на утриманні померлого годувальника.
Заявниця зазначає, що встановлення вказаного юридичного факту необхідне їй для подальшого належного оформлення права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з чим остання просить задоволити подану заяву.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09.05.2025 року вказану заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду за правилами окремого провадження.
21.05.2025 року до суду надійшов від заінтересованої особи надійшли письмові пояснення щодо заявлених вимог.
Протокольною ухвалою суду від 21.05.2025 року до участі у справі в якості заінтересованих осіб було залучено ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
В судовому засіданні заявниця підтримала заявлені вимоги та просила їх задоволити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні також не заперечив щодо заявлених вимог.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала.
Представник заінтересованої особи ГУ ПФУ в Хмельницькій області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10 квітня 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб у Хмельницькому міському Відділі державної реєстрації актів громадянського стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, актовий запис № 388, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 10 квітня 2019 року.
Даними відповіді, виданої КП «УМК «Проскурівська» №436 від 15 листопада 2024 року та акта від 11 вересня 2024 року підтверджується, що фактичним місцем проживання заявниці та чоловіка за час спільного сімейного життя була наступна адреса: АДРЕСА_1 .
Також, відповідно до договору про надання соціальних послуг від 08 грудня 2023 року ОСОБА_1 за цією ж адресою надавались соціальні послуги як особі, яка належить до вразливих груп населення та/або перебуває у складних життєвих.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 02.09.2024 року, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
18.09.2024 року заявниця звернулася до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0310-8/90961 від 03.10.2024 повідомлено, що для призначення пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необхідно надати довідку уповноваженого органу за місцем проживання про спільне проживання з померлим годувальником або рішення про перебування на утриманні померлого годувальника.
Судом встановлено, що на момент смерті чоловік заявниці ОСОБА_4 був пенсіонером Збройних Сил України та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про що свідчить довідка ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.09.2024 року.
Тобто, за період спільного проживання заявниці з ОСОБА_4 , померлий отримував значно більші доходи порівняно із заявницею та його матеріальна допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою про доходи №9773 6372 2394 4728 від 29.07.2025 року.
У відповідності до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.5 ч.1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ч.2ст.315 ЦПК Українив судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
Згідно з ч. 2ст. 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
В силу ст.315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу. У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати наявність у сукупності ознак, що притаманні наведеному визначенню. При цьому, слід зауважити, що таке проживання не є підставою для виникнення у чоловіка і жінки прав та обов`язків подружжя ( ч. 2ст. 21 СК України). Отже, чоловік і жінка, які спільно проживають без шлюбу, можуть складати сім`ю, але статусу подружжя не набувають.
У п. 21Постанови Пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008зазначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, судам необхідно враховувати правила частини другоїстатті 3 СК Українипро те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
У постанові від 18 січня 2024 року в справі №560/17953/21 (провадження № 11- 150апп23) Велика Палата Верховного Суду наголосила, що до юрисдикції цивільних судів справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать за таких умов: 1) факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення; 2) встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право; 3) заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); 4) чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Аналогічні висновки зробив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постановах від 05 червня 2024 року в справі № 557/1535/23(провадження № 61-1723св24), від 24 квітня 2024 року в справі № 694/2318/23 (провадження № 61-2911св24), від 08 травня 2024 року в справі № 214/4921/23 (провадження № 61-15863св23).
У статті 36 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
За вимогами цієї статті пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім`ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІУ, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду
України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, визначено, які документи надаються до заяви про призначення пенсії в зв`язку з втратою годувальника такі документи.
У пункті 2.11 зазначеного Порядку закріплено, що у разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 11.09.2024 року у справі №336/1098/24.
Отже, факт перебування фізичної особи на утриманні померлого, має значення для переходу на пенсію в разі втрати годувальника, яку може бути призначено за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів до існування навіть, коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.
Повне утримання означає відсутність у члена сім`ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу і що померлий виконував обов`язок щодо утримання цього члена сім`ї. Основне значення допомоги необхідно з`ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Подібна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13 січня 2021 року №592/17552/18, від 22 жовтня 2020 року у справі №210/343/19, від 22 травня 2019 року у справі №520/6518/17.
Таким чином суд вважає, що заявницею у судовому засіданні підтверджено належними та допустимими доказами факт постійного проживання останньої однією сім`єю разом з ОСОБА_4 в період з січня 2012 року по 02.09.2024 року, за адресою: АДРЕСА_1 , та факт перебування ОСОБА_1 на утриманні її чоловіка ОСОБА_4 за вказаний вище період, так як даний факт підтверджено наявними в матеріалах справи письмовими доказами та у суду немає підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених заявницею.
З урахуванням того, що встановлення вищезазначеного факту є необхідним заявниці для подальшого належного оформлення права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також враховуючи, що спір про право у даній справі відсутній, заява ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю та перебування на утриманні, підлягає задоволенню.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 4, 76, 89, 259, 263, 265, 293, 294,315-317,319,354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю та перебування на утриманні задовольнити.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з січня 2012 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на утриманні її чоловіка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з січня 2012 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з часу складання повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сергій Стефанишин