Ухвала суду № 129230080, 29.07.2025, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
29.07.2025
Номер справи
461/7660/24
Номер документу
129230080
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 461/7660/24

Провадження № 1-кс/461/4682/25

У Х В А Л А

Іменем України

29.07.2025 року. м. Львів

Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , її захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні - старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваної:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Якимчиці, Городоцького району Львівської області, громадянки України, українки,працюючої на посаді голови Галицької районної адміністрації, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , тапроживаючої заадресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.364 КК України, -

в с т а н о в и в :

Слідчий слідчої групи у кримінальному провадженні - старший слідчий слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні за №12024140000000489 від 29.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, 2 ст.364, ч. 4 ст. 191 КК України, погодженим заступником начальникапершого відділупроцесуального керівництва припровадженні досудовогорозслідування територіальними органамиполіції тапідтримання публічногообвинувачення управління наглядуза додержаннямзаконів Національноюполіцією УкраїниЛьвівської обласноїпрокуратури ОСОБА_7 про відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, строком на 2 місяці.

В обґрунтування заявленого клопотання покликається на те, що ОСОБА_4 будучи головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради скоїла зловживання службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою свого службового становища, всупереч законним правам, свободам та інтересам держави, тобто у вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Так,згідно з рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №914 від 08.10.2021 п.3.6 покладено обов`язки щодо здійснення керівництва діяльністю районної адміністрації, персональної відповідальності перед Львівським міським головою, виконавчим комітетом та заступником міського голови з питань житлово-комунального господарства за виконання покладених на районну адміністрацію завдань; організовує роботу та визначає міру відповідальності керівників структурних підрозділів та інших працівників районної адміністрації; організовує виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень Львівського міського голови; видає у межах компетенції районної адміністрації розпорядження, вносить в них зміни та доповнення, організовує їх виконання. В компетенцію районної адміністрації, в особі голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_4 входить у відповідності до п.4.1.7. розпорядження коштами бюджету Львівської міської територіальної громади у межах, визначених міською радою, виконавчим комітетом і Львівським міським головою, раціональний розподіл та контроль за їх цільовим використанням.

Таким чином, ОСОБА_8 обіймаючи посадуголови Галицькоїрайонної адміністраціїЛьвівської міськоїради,що здійснюєсвою господарськудіяльність заадресою:м.Львів,вул.Ференца Ліста,1,обіймала посаду,пов`язану звиконанням організаційно-розпорядчихфункцій,тобто відповіднодо положеньпримітки ст.364КК Україниє службовоюособою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймає постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Так, 06.07.2023 у зв`язку із завданим ракетним ударом в ході збройної агресії російською федерацією, було пошкоджено багатоквартирні будинки в тому числі будинок №68, що по вул. Стрийській у м. Львові, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі, що потребувало невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів вказаних житлових будинків.

Так, у відповідності до рішення №701 Львівської міської ради від 11.07.2023 «Про визначення департаменту житлового господарства та інфраструктури, районних адміністрацій замовниками робіт з проведення заходів з ліквідації наслідків ракетного удару, аварійно відновлювальних та невідкладних робіт у будинках» з метою ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка сталася 06.07.2023 внаслідок ракетного удару по житлових будинках м. Львова, для забезпечення безпечної експлуатації відповідно до рішення позапланового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (протокол від 06.07.2023 №8), керуючись Порядком проведення окремих видів робіт на об`єктах культурної спадщини в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 №1342, Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473, виконавчий комітет вирішив:

1) визначити Галицьку районну адміністрацію замовником робіт з проведення заходів з ліквідації наслідків ракетного удару для будинків №№58,70, 72 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару 06.07.2023, та аварійно-відновлювальних робіт у будинках, ремонту покрівель та заміни пошкоджених вікон, які не є автентичними і не належать до предмета охорони на об`єктах культурної спадщини;

2) Визначити замовником протиаварійних демонтажних та невідкладних робіт основних конструктивних елементів будинків: Франківську районну адміністрацію щодо будинків №№62,64,66 на вул. Стрийській у м. Львов та укласти прямий договір з Львівським комунальним підприємством «Рембуд»; Галицьку районну адміністрацію щодо будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові та укласти прямий договір з Львівським комунальним підприємством «Рембуд».

07.07.2023 за адресою м. Львів, вул. Стрийська, біля будинків №62, 64, 66, 68, після проведення рятувальних робіт, відбулась зустріч між службовими та посадовими особами Львівської міської ради, Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, ЛКП «Рембуд» в тому числі за участю ОСОБА_9 , де обговорювався обсяг виконання аварійно-відновлювальних робіт та було визначено ЛКП «Рембуд» в якості підрядника до їх проведення, відповідно до Постанови, у зв`язку із підпорядкуванням Львівській міській раді та досвіду проведення будівельних робіт.

У невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 04.09.2023 у ОСОБА_9 , який на той час перебував на посаді директора ЛКП «Рембуд», відповідно до посадових обов`язків, володіючи інформацією про існування необхідності проведення аварійно-відновлювальних робіт та залучення ЛКП «Рембуд» в якості підрядника до їх проведення, виник умисел на розтрату бюджетних коштів, виділення, яких передбачалось для Галицької районної адміністрації Львівської міської ради на проведення аварійно-відновлювальних робіт.

Відповідно до статуту Львівського комунального підприємства «Рембуд», далі по тексту ЛКП «Рембуд», встановлено, що підприємство створено з метою отримання прибутку, забезпечення потреб населення в будівництві і капітальному ремонті житлового фонду, об`єктів комунального підприємства, тощо. Основними напрямками діяльності ЛКП «Рембуд» є проектування, будівництво, ремонт, реконструкція та ін. житла, промислових об`єктів, об`єктів соціально-культурного призначення, будівництво та ремонт індивідуальних житлових і дачних будинків, гаражів, тощо. ЛКП «Рембуд» створене Львівською міською радою згідно з Ухвалою міської ради від 01.08.1993 року та підпорядковане департаменту містобудування Львівської міської ради, що є правонаступником власника територіальної громади м. Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство. З 08.04.2022 директором ЛКП «Рембуд» являється ОСОБА_9 .

ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що вчинення злочину за таких умов пов`язане з складними, трудомісткими і довготривалими процесами, які включають виготовлення необхідної проектно-кошторисної та іншої документації, укладання та виконання договору з проведення аварійно-відновлювальних робіт, а тому самостійно, без залучення інших осіб, не зможе вчинити злочин та будучи відповідальним, щодо їх проведення, вирішив залучити посадових осіб субпідрядних організацій, які будуть залучені до проведення аварійно-відновлювальних робіт, які братимуть участь у вчиненні кримінального правопорушення, які не були обізнані у злочинних намірах останнього.

Розроблений ОСОБА_9 , план заволодіння коштами Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, що будуть виділені з місцевого бюджету для фінансування аварійно-відновлювальних робіт, передбачав укладання з підконтрольними субпідрядними організаціями договорів на проведення аварійно-відновлювальних робіт, які в свою чергу укладали договори з підприємствами на постачання продукції (товарів, робіт, послуг) за цінами, що значно перевищують ринкові. Водночас фактичне постачання такої продукції (товарів, робіт, послуг) на адресу м. Львів, вул. Стрийська, 68, повинно було здійснюватись контрагентами на підставі окремо укладених договорів постачання, про те за ринковими цінами, із заволодінням надлишком сплаченим Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради коштами.

У період з 04 вересня 2023 по 27 грудня 2023 рік ОСОБА_9 , розробив детальний план злочинної діяльності, що полягав у проведенні аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, за завищеними цінами, проводити, які будуть підконтрольні субпідрядні організації, з метою отримання надлишково сплачених коштів, який включав такі дії:

1) залучення інших осіб до діяльності для досягнення мети, без доведення їх до відома злочинних намірів;

2) створення протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів затвердженого головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, який в подальшому використовувався при проведення експертизи проектно-кошторисної документації;

3) розробку проектно-кошторисної діяльності по проведенню аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська та включення до неї завищеної вартості необхідних будівельних матеріалів, затвердження зазначеної проектно-кошторисної документації Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради;

4) проведення експертизи проектно-кошторисної документації аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, та отримання позитивного експертного звіту із наданням протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів та таким чином додаткового закріплення завищеної вартості необхідних матеріалів;

5) визначення субпідрядної організації, яка проводитиме аварійно-відновлювальні роботи будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;

6) забезпечення виконання аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;

7) визначення та використання підконтрольної субпідрядної організації для придбання за реальною ринковою вартістю у підприємства-виробника чи постачальника матеріалів, для проведення аварійно-відновлювальних робіт, здійснення націнки, їх реалізація за завищеною вартістю субпідрядній організації, що виконуватиме роботу з аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;

8) забезпечення здійснення Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради оплат за виконані роботи за завищеними цінами;

9) виведення різниці коштів між реальною ринковою вартістю закуплених матеріалів та передбаченою укладеним договором, з метою заволодіння та розпорядження ними.

Діючи у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 04 вересня 2023 року, ОСОБА_9 з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації з проведення аварійно-відновлювальних робіт та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, залучив ФОП ОСОБА_10 , який не був обізнаний у злочинних намірах останнього.

В подальшому, відповідно у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 04.09.2023, ОСОБА_10 , підготував первинну кошторисну документацію на об`єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», далі по тексту об`єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням ринкових цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.

В свою чергу кошторисна частина первинної проектно-кошторисної документації на об`єкт, була складена ОСОБА_10 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, із відтиском печатки Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, який було затверджено (схвалено) Головою Галицької районної адміністрації ОСОБА_4 , де були вказані ринкові ціни на будівельні матеріали, а саме: вікно напівкругле поз 1 Шир.хВис (мм) 1120х700 Тип: Вікно Сосна 78, матеріал: Turkul1933 1.Засклення: СПД 42 мм 4і-16Ar-4-14Ar-4i вартістю 15 422, 20 гривень за штуку, вікно поз. №10 Шир.Вис (мм)750х600; 1 Тип: Вікно Сосна 78, матеріали Turkul1933 вартістю 8 633,66 гривень за штуку, вікно поз. №4 Шир.хВис. (мм) 1050Х1750 Тип: Вікно Сосна 78, матеріал Turkul1933 вартістю 35 193,88 гривень за штуку, Вікно поз. №6 Шир.хВис. (мм) 1050Х1250 Тип Вікно Сосна 78, матеріал Turkul1933 вартістю 25 144,07 гривень за штуку, вікно поз №7 Шир.хВис (мм) 1080х1720 Тип Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 35 578,64 гривень за штуку, Вікно поз №9 Шир.хВис. (мм)980Х1200 Тип вікно Сосна 78. матеріал Turkul1933 22531,12 гривень за штуку; вікно поз. №11 Шир.хВис. (мм) 1100х1800 Тип: Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 37 921,69 гривень за штуку.

04.09.2023 між Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради в особі ОСОБА_4 (Замовник) з однієї сторони та ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_9 (Підрядник) з іншої сторони, було укладено договір №174 підряду на об`єкт, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник в межах твердої договореної ціни зобов`язується власними і залученими силами виконати і здати Замовникові відповідно до кошторисної документації та календарного плану роботи по об`єкту. Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором, визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 6373607,09 грн. (шість мільйонів триста сімдесят три тисячі шістсот сім гривень 09 копійок) з ПДВ, в тому числі ПДВ 1023101,18 грн., яка в свою чергу була зменшена 27.12.2023 додатковою угодою №174/1 до договору №174 від 04.09.2023 на 3488501,19 (три мільйони чотириста вісімдесят вісім тисяч п`ятсот одну гривню 19 копійок).

В подальшому на виконання вказаного договору виконано частину робіт, які були передбачено проектною документаціє та складено акти виконання робіт за вересень, листопад та грудень 2023 року, останній акт складено 21 грудня 2023 року.

Незважаючи на те, що проектною документацією було передбачено придбання будівельних матеріалів дерев`яних вікон для будинку №68 по вул. Стрийській у м. Львові та роботи щодо їх встановлення згідно договору від 04.09.2023 виконано не було.

В свою чергу, ОСОБА_4 діючи з корисливих мотивів, умисно підписала додаткову угоду №174/1 до договору №174 від 04.09.2023 зменшивши суму договору до 3 388 501 гривні, незважаючи на те, що усі роботи за договором виконані не було. При цьому, ОСОБА_4 перед собою ставила лише одну мету повторно укласти договір щодо виконання робіт в будинку №68 по вул. Стрийській у м. Львові, при цьому усвідомлюючи що ціни на будівельні матеріали та на роботинезбільшилися.

Всупереч Закону України «Про публічні закупівлі (зі змінами і доповненнями) від 25.12.2015 №992, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 27.12.2023, ОСОБА_10 , підготував другу кошторисну документацію на об`єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі. Коригування», далі по тексту об`єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.

28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», якою установлено, що в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі», далі по тексту Постанови.

Відповідно до пункту 3 цієї Постанови (в редакції від 22.03.2022) встановлено, що під час здійснення передбачених цією постановою закупівель замовники повинні відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель.

Відповідно до ст. 5 Закон України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 05.12.2021) до принципів здійснення публічних закупівель відноситься, зокрема, принцип максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно вказаного договору №174 предметом такого було проведення робіт по об`єкту ДК 021:2015:45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі.

Всупереч принципам закупівлі, таких як конкуренція, максимальна економія, ефективність та пропорційність, замовником Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради, не дотримано вимог ст. 5 Закону №992, п.4.9 Кошторисних норм України, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, що призвело до виконання робіт та придбання матеріалів за завищеними цінами, що в подальшому призвело до завищення ЛКП «Рембуд» за погодженням з Замовником вартості виконаних робіт по об`єкту.

В свою чергу кошторисна частина другої проектно-кошторисної документації на об`єкт, була складена ОСОБА_10 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, який було затверджено головою Галицької районної адміністрації ОСОБА_4 , та який було надано ОСОБА_9 , де були вказані завищені ціни на будівельні матеріали, а саме блоки віконні дерев`яні, вартістю 22379, 15 гривень за м2, блоки віконні дерев`яні арочні, вартістю 21328, 55 гривень м2, блоки віконні дерев`яні вартістю 21328,55 гривень.

Голова Галицькоїрайонної адміністраціїЛьвівської міськоїради ОСОБА_4 ,зловживаючи своїмслужбовим становищем,тобто умисно,з метоюодержання неправомірноївигоди дляЛКП «Рембуд»в особідиректора ОСОБА_9 ,використовуючи своєслужбове становищевсупереч інтересамслужби, 27.12.2023 уклала з ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_9 (Підрядник) з іншої сторони, договір №292 підряду на об`єкт, відповідно до якого Підрядник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, на свій ризик своїми силами, виконати та передати наступні роботи по об`єкту: ДК 021:2015:45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі (коригування). Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором , визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 3 711577, 25 грн. (три мільйони сімсот одинадцять тисяч п`ятсот сімдесят сім гривень 25 копійок) з ПДВ, в тому числі ПДВ 618596, 21 грн., яка в свою чергу була зменшена 13.03.2024 додатковою угодою №292/2 до договору №292 від 27.12.2023 на 3656863, 67 (три мільйони шістсот п`ятдесят шість тисяч вісімсот шістдесят три гривні 67 копійок).

Після чого, ОСОБА_9 , продовжуючи діяти у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.12.2023, розуміючи, що для реалізації злочинного плану та приховування своїх злочинних дій, необхідно змінити проектно-кошторисну документацію по об`єкту з включенням до неї будівельних матеріалів за завищеною вартістю, з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення робіт, до чого залучив ФОП ОСОБА_10 .

Водночас голова Галицької районної адміністрації ОСОБА_4 , будучи службовою особою, посадовою особою Галицької районного адміністрації Львівської міської ради, наділеною організаційно-розпорядчими функціями, вчинила зловживання службовим становищем тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд», в особі директора ОСОБА_9 , використання службового становища всупереч інтересам служби, безпідставно затвердила другу проектно-кошторисну документацію на об`єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», що стало підставою подальшої оплати коштів Галицькоюрайонною адміністрацієюЛьвівської міськоїради на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк», належний ЛКП «Рембуд» в сумі 2 885105,90, чим завдала шкоди Львівській міськійтериторіальній громаді на загальну суму 242 590 гривень, а саме оплачено блоки віконні дерев`яні, вартість яких була яких умисно завищена, що у відповідності до примітки 3 становить істотну шкоду, яка в сто і більше разів перевищує неподатковий мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанням службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам юридичних осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

25 липня 2025 року, в порядку ст.276 КПК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанням службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- документами, вилученими в ході проведення тимчасових доступів до речей та документами, що перебували у володінні ЛКП «Рембуд» (ЄДРПОУ: 20775826), що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Дністерська, 16, а саме: договорами підряду №№96,184,117,186,118,185,174,292, актами приймання виконаних будівельних робіт до вказаних договорів та іншою документацією;

- висновком експерта №3915-Е від 27.11.2024 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи;

- довідкою (висновком) спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 24.12.2024 щодо завищення вартості виконаних робіт;

- висновком №3447-Е від 09.12.2024 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи;

- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв`язку.

З матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_4 займає посаду голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, що унеможливлює виконання нею своїх обов`язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на вказаній посаді, підозрювана зможе незаконними засобами впливати на свідків з метою підбурювання їх до надання неправдивих показань або відмови від надання таких, а також повторно вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення, продовжити свою злочинну діяльність та перешкоджати розслідуванню кримінального провадження або знищувати докази у кримінальному провадженні, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищення чи підробки документів, які мають значення для досудового розслідування, а також протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним кримінального правопорушення, слідчий зазначає про необхідність відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади терміном на 2 місяці.

Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав повністю, з мотивів, викладених у такому.

Підозрювана та її захисник у судовому засіданні проти вимог клопотання заперечили. Зазначили, що прокурором не доведено, що перебуваючи на посаді підозрюваний може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування або іншим чином протиправно перешкоджати кримінальному провадженні. Сторона захисту вказує, що підозрювана позитивно характеризується за місцем роботи, нагороджена рядом грамот та подяк. Крім того, Відсторонення голови Галицької районної адміністрації ЛМР від посади, в умовах воєнного стану, може мати негативні наслідки для мешканців територіальної громади.

Заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваної та її захисника, дослідивши клопотання, приходжу до такого висновку.

Так, вирішуючи питання про відсторонення ОСОБА_9 від посади, слідчий суддя враховує таке.

Слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024140000000489 від 29.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 КК України.

25 липня 2025 року, в порядку ст.276 КПК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанням службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- документами, вилученими в ході проведення тимчасових доступів до речей та документами, що перебували у володінні ЛКП «Рембуд» (ЄДРПОУ: 20775826), що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Дністерська, 16, а саме: договорами підряду №№96,184,117,186,118,185,174,292, актами приймання виконаних будівельних робіт до вказаних договорів та іншою документацією;

- висновком експерта №3915-Е від 27.11.2024 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи;

- довідкою (висновком) спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 24.12.2024 щодо завищення вартості виконаних робіт;

- висновком №3447-Е від 09.12.2024 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи;

- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв`язку.

Згідно зіст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно ст.43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченомуКПК України.

Відповідно до ч. 1 ст.131 КПК України, захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади, що передбачає п.4 ч. 2 ст. 131 КПК України.

Відповідно до ч.1 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Згідно із ч.2 ст.154 КПК України, відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 132 КПК України визначено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотання слідчого, прокурора

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до ч.1, ст. 155 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.

Відповідно до ч.1 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відповідно до вимогст.155 КПК України,у клопотанні про відсторонення від посади повинно бути наведеновиклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Разом зтим,наявність обґрунтованоїпідозри неє безумовноюпідставою длязастосування заходузабезпечення кримінальногопровадження яквідсторонення відпосади,оскільки привирішенні даногопитання слідчийсуддя зобов`язанийперевірити таоцінити ризики,що підозрюваний,перебуваючи напосаді,може знищитичи підробитиречі ідокументи,які маютьзначення длядосудового розслідування,незаконними засобамивпливати насвідків таінших учасниківкримінального провадженняабо протиправноперешкоджати кримінальномупровадженню іншимчином.

Згідно із ч.1 ст.157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Згідно ізч.2ст.157КПК України,при вирішенніпитання провідсторонення відпосади слідчийсуддя,суд зобов`язанийврахувати такіобставини: 1)правову підставудля відстороненнявід посади; 2)достатність доказів,які вказуютьна вчиненняособою кримінальногоправопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_4 займає посаду голови Галицької районної адміністрації ЛМР, в обов`язки якої входить здійснення керівництва діяльністю районної адміністрації, персональної відповідальності перед Львівським міським головою, виконавчим комітетом та заступником міського голови з питань житлово-комунального господарства за виконання покладених на районну адміністрацію завдань; організовує роботу та визначає міру відповідальності керівників структурних підрозділів та інших працівників районної адміністрації; організовує виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень Львівського міського голови; видає у межах компетенції районної адміністрації розпорядження, вносить в них зміни та доповнення, організовує їх виконання.

В обґрунтування необхідності відсторонення ОСОБА_4 від посади стороною обвинувачення фактично наведено лише припущення, що підозрювана перебуваючи на посаді голови Галицької районної адміністрації ЛМР може вчинити новий корупційний злочин чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється, спілкуватися зі свідками та маючи безперешкодний доступ до власного службового кабінету та інших службових приміщень, матиме змогу доступу до всіх службових документів пов`язаних із вчиненням даного кримінального правопорушення, поєднану з можливістю їх корегування, знищення, втрати або внесення до них змін.

Натомість, слідчим та прокурором не надано жодного доказу наявності протиправної процесуальної поведінки підозрюваної ОСОБА_4 у даному кримінальному провадженні та не доведено, що такий захід забезпечення кримінального провадження дійсно необхідний для запобігання протиправній поведінці підозрюваної, як і не доведено, що підозрювана, далі перебуваючи на займаній посаді може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Крім того, ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова застосовано до ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави, з метою запобігання ризику можливого впливу на свідків та забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної.

Покладення обов`язку утриматись від спілкування зі свідками при обранні запобіжного заходу, на думку слідчого судді, не може застосовуватись одночасно з відстороненням від посади з цією ж метою, оскільки фактично відбувається дублювання застосованого запобіжного заходу.

Крім того,слідчий суддявважає,що відсторонення ОСОБА_4 ,від посадиматиме негативнийвплив нароботу Галицькоїрайонної адміністраціїЛМР,яка,в умовахвоєнного стану, виконує функції з керівництва діяльністю районної адміністрації, організовує роботу та визначає міру відповідальності керівників структурних підрозділів та інших працівників районної адміністрації; організовує виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень Львівського міського голови; видає у межах компетенції районної адміністрації розпорядження, вносить в них зміни та доповнення, організовує їх виконання.

З огляду на зазначене, слідчий суддя звертає увагу на недопустимість формалізованого підходу при вирішенні питання про застосування заходу забезпечення кримінального провадження. При прийнятті рішення про відсторонення підозрюваної від займаної посади, судом повинні належним чином досліджуватись мотиви, наведені в клопотанні, правова підстава та оцінюватись ефективність застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження поряд з наслідками такого застосування для інших осіб.

При цьому суд бере до уваги доводи захисника та підозрюваної щодо позитивної характеристики ОСОБА_4 , нагородження її рядом грамот і подяк за сумлінне виконання службових обов`яків, оскільки на переконання суду, в даному випадку їх аргументи переважують вимоги громадського інтересу щодо забезпечення завдань кримінального провадження.

Оцінюючи потреби досудового розслідування по даному кримінальному провадженню в контексті засад верховенства права та недопущення дискримінаційного поводження з особою, беручи до уваги гарантії невідворотності кримінальної відповідальності за вчинення злочину та презумпцію невинуватості і забезпечення доведеності вини, з огляду на обставини кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що в даному випадку застосування до підозрюваної ОСОБА_4 заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади не відповідає засадам розумності і пропорційності застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження та не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи даної особи.

Оскільки прокурором не надано достатніх фактичних обставин, що могли свідчити про наявність підстав для відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 , та враховуючи те, що прокурором не доведено, що таке відсторонення підозрюваної виправдовує обмеження її права на працю, гарантованест. 43 Конституції України, слідчий суддя дійшла до висновку про відсутність необхідних умов для застосування щодо ОСОБА_4 заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади.

Керуючись ст.ст. 154, 155, 157 КПК України, слідчий суддя,-

у х в а л и в :

у задоволенні клопотання слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні - старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_6 про відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади голови Галицькоїрайонної адміністраціїЛьвівської міськоїради - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п`яти діб з дня її проголошення, а особою, яка перебуває під вартою протягом п`яти днів з моменту вручення їй копії судового рішення.

Повний текст ухвали виготовлений 31.07.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1