Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
м. Вінниця
23 липня 2025 р.Справа № 120/16065/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни, розглянувши в письмовому проваджені матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням суду від 20.02.2024 адміністративний позов задоволено частково та, окрім іншого, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Акт №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складений за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії №50 від 18.04.2023, а також інші матеріали, необхідні для розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії від 21.04.2023.
Крім того, рішенням суду від 20.02.2024 також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області після отримання матеріалів переглянути своє рішення від 25.04.2023 із врахуванням Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складеного за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за №50 від 18.04.2023 та з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Разом із тим, 03.06.2025 позивачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 20.02.2024. Обґрунтовуючи подану заяву позивача вказав на невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області рішення суду від 20.02.2024. Зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області переглянуло своє рішення від 25.04.2023 із врахуванням Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, однак без урахування висновків суду, викладених у судовому рішенні від 20.02.2024.
Визначаючись щодо поданої заяви, суд виходив із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як уже було зазначено судом вище, рішенням суду від 20.02.2024 адміністративний позов задоволено частково та, окрім іншого, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Акт №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складений за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії №50 від 18.04.2023, а також інші матеріали, необхідні для розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії від 21.04.2023.
Крім того, даним рішенням також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області після отримання матеріалів переглянути своє рішення від 25.04.2023 із врахуванням Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складеного за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за №50 від 18.04.2023 та з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Приймаючи відповідне рішення, суд виходив із того, що рішенням від 25.04.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відмовило позивачу в зарахуванні заробітної плати для перерахунку пенсії до надання акту зустрічної перевірки відділом контрольно-ревізійної роботи. Підставою для відмови було вказано те, що довідка про заробітну плату №50 від 18.04.2023 не підтверджена первинними документами.
Разом із тим, в ході судового розгляду справи було встановлено, що провівши зустрічну звірку у Спеціалізованому колективному підприємстві №26 щодо достовірності видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії від 18.04.2023 №50 за період з 16.12.1986 по 29.01.1987, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області складений за наслідком звірки Акт №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023.
При цьому, суд критично оцінив твердження Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про те, що достовірність заробітної плати, включеної у довідку №50 від 18.04.2023 для обчислення пенсії по інвалідності за наслідком зустрічної перевірки підтверджена не була.
Оцінюючи наведені вище твердження Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області суд виходив із того, що відображені в акті №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023 розрахунки в повній мірі відповідають інформації, відображеній в довідці №50 від 18.04.2023.
Як наслідок, з метою відновлення прав позивача, суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Акт №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складений за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії №50 від 18.04.2023, а також інші матеріали, необхідні для розгляду заяви позивача про перерахунок його пенсії від 21.04.2023.
Крім того, враховуючи зміст рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 25.04.2023, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області переглянути своє рішення від 25.04.2023 із врахуванням Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складеного за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії №50 від 18.04.2023 та з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
Як слідує із долучених позивачем матеріалів, на виконання рішення суду від 20.02.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Акт №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складений за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії №50 від 18.04.2023.
Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання рішення суду у даній справі переглянуло своє рішення від 25.04.2023 із врахуванням Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складеного за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії №50 від 18.04.2023.
За наслідком такого перегляду Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області прийняло рішення від 16.05.2024 про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду Вінницького окружного адміністративного суду від 20.02.2024 у справі №120/16065/23.
Рішення від 16.05.2024 мотивоване тим, що за результатами проведеної перевірки первинних документів не підтверджено достовірність сум заробітної плати, зазначених у довідці №50 від 18.04.2023.
Зокрема, Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в рішенні від 16.05.2024 зазначено, що у наданому акті зустрічної перевірки не обумовлено документи на підставі яких визначався розмір денної тарифної ставки, суми донарахованої (виплаченої) заробітної плати за роботу у зоні відчуження, нарахування премії та збереженого заробітку. В рішення зазначено, що такими документами могли бути, наприклад, відомості про додаткове нарахування заробітку, особові рахунки з сумами доплаченої заробітної плати, накази на проведення донарахування заробітної плати та преміювання за роботу у зоні відчуження. Також вказано, що в доданому Акті наведені власні розрахунки денної тарифної ставки та заробітку, що суперечить порядку проведення перевірки. В рішення зауважено, що органи Пенсійного фонду не мають повноважень самостійно проводити розрахунки заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
Із наведеного вище слідує, що приймаючи рішення від 16.05.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надало оцінку Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, складеного за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії №50 від 18.04.2023, та вказало на наявні, на думку територіального органу Пенсійного фонду, недоліки відповідного Акту.
Суд наголошує, що приймаючи рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1 суд виходи із того, що провівши зустрічну звірку у Спеціалізованому колективному підприємстві №26 щодо достовірності видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії від 18.04.2023 №50 за період з 16.12.1986 по 29.01.1987, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області допустило протиправну бездіяльність та не надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області складений за наслідком звірки Акт №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023.
При цьому, як уже було зазначено вище, суд критично оцінив твердження Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про те, що достовірність заробітної плати, включеної у довідку №50 від 18.04.2023 для обчислення пенсії по інвалідності за наслідком зустрічної перевірки підтверджена не була, адже фактично відображені в акті №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023 розрахунки в повній мірі відповідали інформації, відображеній в довідці №50 від 18.04.2023.
В свою чергу в рішенні від 16.05.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надало оцінку Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023 та поставило під сумнів відображену в ньому інформацію щодо розрахунків, в тому числі денної тарифної ставки та заробітку. Зокрема зазначено, що в Акті наведені власні розрахунки денної тарифної ставки та заробітку, що суперечить порядку проведення перевірки, адже органи Пенсійного фонду не мають повноважень самостійно проводити розрахунки заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
Відповідні обставини, які слугували підставою для прийняття рішення від 16.05.2024, є відмінними від тих, що були предметом дослідження в межах даної справи, адже судом надавалась оцінка відповідності інформації, зазначеної в довідці №50 від 18.04.2023, результатам зустрічної звірки, які відображені в Акті №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023.
Поряд із цим, судом не надавалась оцінку Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023 на предмет його відповідності вимогам чинного законодавства.
Крім того, суд зазначає що рішення суду від 20.02.2024 не містить висновків щодо необхідності безумовного врахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що переглянувши своє рішення від 25.04.2023 та надавши оцінку Акту №0200-1102-1/4766 від 01.06.2023, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області виконало рішення суду від 20.02.2024.
Таким чином, враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги обставини, якими позивач обґрунтовує необхідність встановлення судового контролю, суд приходить до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 20.02.2024.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяПоліщук Ірина Миколаївна