Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 488/2800/25
Провадження № 3/488/760/25
П О С Т А Н О В А
іменем України
24.07.2025 року м. Миколаїв
Суддя Корабельного районного суду м.Миколаєва Торжинська Т.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешкає: АДРЕСА_1
- до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ЕПР1 №375386, 28 червня 2025 року о 18:50 год. в м. Миколаєві по вул. Рибній, в районі будинку № 1. ОСОБА_1 керувала транспортним засобом OPEL ASTRA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку, зокрема на місці зупинки за допомогою алкотестеру Драгер та від медичного огляду на стан сп`яніння, водій відмовилась, чим порушила п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 130 КУпАП.
До протоколу додано: акт огляду на стан алкогольного сп`яніння, відеозапис з нагрудної камери 471229, довідку УПП щодо відсутності у ОСОБА_1 посвідчення водія.
Судоваповістка направлена ОСОБА_1 замісцем їїпроживання,достовірність якоїзасвідчено особистимпідписом ОСОБА_1 у протоколі, повернута до суду з зазначенням про відсутність адресата за вказаною адресою, тобто остання належну організацію своєї кореспонденції не забезпечила.
З урахуванням положень ст. 268 КУпАП, розгляд справи здійснено за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, яка, будучи обізнаною щодо складання відносно неї вище вказаного протоколу, розгляд якого здійснюватиметься Корабельним районним судом м.Миколаєва, як про це зазначено у протоколі, копію якого вручено ОСОБА_1 , долею даної справи не цікавилася, при цьому, як наголошує на тому ЄСПЛ (рішення від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» п.14) сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, а також, враховуючи, що судом вичерпано всі можливі засоби повідомлення особи про розгляд даної справи, в тому числі і з розміщенням даних щодо даного провадження на офіційному сайті Корабельного районного суду м.Миколаєва.
Дослідивши зміст наданих письмових доказів, зокрема протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №375386 від 28 червня 2025 року, відеозапис з нагрудної камери поліцейського № 471229, згідно з яким зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння за допомогою технічного засобу алкотестер Drager та у медичному закладі відповідно до встановленого порядку, суд виходить з такого.
Відповідно до п.1.3 Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен розуміти правовий статус водія, виконувати обов`язки водія, та на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку відповідний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дана позиція повністю відповідає усталеній позиції ЄСПЛ, практика якого згідно статті 17 ЗУ Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини від 23.02.2006 року, використовується судами як джерело права.
Так, у рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
В даному випадку, це стосується обов`язку водія пройти огляд на стан сп`яніння у відповідності до встановленого порядку, процедура якого визначена положеннями ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою КабінетуМіністрівУкраїнивід17грудня2008року№1103 (Далі-Порядок) та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 9 листопада 2015 року (Далі Інструкція).
Так, відповідно до п.2 розділу І Інструкції - огляду на стан сп`яніння, підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан сп`яніння відповідно до встановленого порядку, згідно диспозиції частини 1 статті 130 КУпАП, є окремим правопорушенням, та у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду, як на місці, так і в закладі охорони здоров`я, поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Зі змісту досліджених письмових доказів слідує наступне.
28.06.2025 року близько 18:50 год. водій ОСОБА_1 була зупинена поліцейським під час керування транспортним засобом - автомобілем OPEL ASTRA державний реєстраційний номер НОМЕР_1 . Зі змісту даних відеозапису з нагрудної камери поліцейського при спілкуванні з водієм на питання працівника поліції щодо вживання алкогольних напоїв, водій ОСОБА_1 повідомила, що напередодні вживала алкоголь ( час запису 18:58). Працівник поліції повідомляє про виявлені ознаки алкогольного сп`яніння у водія ОСОБА_1 ( час запису 18:59), в зв`язку з чим водієві запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою "Alcotest Drager" або у медичному закладі, на що водій ОСОБА_1 відмовляється ( час запису 18:59). Водію ОСОБА_1 роз`яснено наслідки такої відмови, зокрема складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.130 КУпАП, та повідомлено про відсторонення її від керуваннятранспортним засобом ( час запису 19:05).
Отже, наданий відеозапис з достатньою повнотою відображає як факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, її зупинку працівниками поліції, обставини виявлення ознак алкогольного сп`яніння, про які повідомлено водія та дії водія ОСОБА_1 , які вказують про відмову на вимогу працівника поліції пройти огляд на стан сп`яніння як на місці зупинки або ж у медичній установі.
Враховуючи вищевикладене, зміст досліджених судом письмових доказів, суд вважає доведеним наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та необхідним притягнути її до адміністративної відповідальності.
Стосовно стягнення, яке може бути застосоване до порушниця, то як слідує зі змісту довідки старшого інспектора відділу адміністративної практики УПП в Миколаївській області, ОСОБА_1 посвідчення водія не отримувала.
З огляду на викладене, остання під час вчинення вищевказаного адміністративного правопорушення, з урахуванням положень п.1.10 ПДР, не була водієм в розумінні цих Правил, оскільки не була наділена спеціальним правом керування транспортним засобом, а тому останню неможливо позбавити такого права, на що наголошено і у п. 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», з якого слідує, що суд не вправі накладати стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами у випадку, коли винна особа позбавлена такого права або його не мала.
Відповідно до ст.4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 також належить стягнути суму судового збору на користь держави в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ч. 1 ст. 130, ст.283 КУпАП України,
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу всумі 17000(сімнадцятьтисяч)грн.
Штраф перераховувати на рахунок (р/р UA438999980313010149000014001, отримувач коштів Миколаївське ГУК/Микол.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу штраф).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збірв сумі605грн.60коп. (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок) в дохід держави (р/р UA908999980313111256000026001, одержувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), ЄДРПОУ: 37993783).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу.
Згідно з ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Корабельний районний суд м.Миколаєва протягом 10 днів з дня її винесення.
СуддяТоржинськаТ.В.