Єдиний державний реєстр судових рішень
справа № 619/2733/25
провадження № 3/619/1153/25
ПОСТАНОВА
іменем України
21 липня 2025 року м. Дергачі
Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Риков М.І., розглянув увідкритому судовому засіданні матеріали справипро адміністративнеправопорушення,які надійшлиз ВП №3ХРУП №3ГУНП вХарківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дергачі Харківської області, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП (ІПН) НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
03 травня 2025 року о 17 год 17 хв під залізничним мостом в районі вул. Центральна - вул. 92-ї Бригади м. Дергачі Харківського району Харківської області водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Mazda6», д.н.з. НОМЕР_2 , в порушення вимогп.12.1Правил дорожньогоруху, неврахував дорожнюобстановку,не вибравбезпечної швидкостіруху,не впоравсяз керуванням,в результатічого здійснивзіткнення завтомобілем«Skoda Octavia», д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_2 , який в цей час рухався у зустрічному напрямку.
Під час дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження, внаслідок чого були заподіяні матеріальні збитки.
У судове засіданні ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, за допомогою SMS-повідомлення на номер телефона, який зазначений в матеріалах справи. На адресу суду надав заяву про розгляд справи без його участі, провину визнає повністю.
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою та судом вичерпані заходи щодо повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, до того ж, інформація щодо часу розгляду даної справи розміщена на офіційному веб-сайті судової влади України, суд вважає можливим проводити судовий розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Потерпіла ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її присутності, претензій матеріального характеру до ОСОБА_1 не має.
Як визначено статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 252 КУпАПвизначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно з положеннямист. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з диспозицієюст. 124 КУпАПобов`язковою ознакою даного адміністративного правопорушення є наявність причинно-наслідкового зв`язку між діями особи у виді порушенняправил дорожнього рухута наслідками у вигляді пошкодження транспортних засобів або іншого майна.
Відповідно до вимогп. 1.3 Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Згідно вимог п. 2.3(б)Правил дорожнього руху, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
У відповідності до вимогп. 12.1 Правил дорожнього руху, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Суд, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Судом достовірно встановлено, що 03 травня 2025 року о 17 год 17 хв під залізничним мостом в районі вул. Центральна - вул. 92-ї Бригади м.Дергачі Харківського району Харківської області водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Mazda6», д.н.з. НОМЕР_2 , в порушення вимогп.12.1Правил дорожньогоруху, неврахував дорожнюобстановку,не вибравбезпечної швидкостіруху,не впоравсяз керуванням,в результатічого здійснивзіткнення завтомобілем«Skoda Octavia», д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_2 , який в цей час рухався у зустрічному напрямку. Під час дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження, внаслідок чого були заподіяні матеріальні збитки.
Вказані обставини підтверджуються відомостями, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 319259 від 03.05.2025;
- схемоюмісця ДТП,яка сталася03.05.2025в м.Дергачі,Харківського району,Харківської областіпід залізничниммостом повул. Центральна - вул. 92-ї Бригади.
Зазначена схема місця ДТП від 03.05.2025 підписана особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та потерпілою особою ОСОБА_2 , без будь-яких зауважень, тобто ці учасники події підтвердили, як місце розташування транспортних засобів після дорожньо-транспортної пригоди, так і механічні пошкодження, що отримали автомобілі.
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.05.2025;
- письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 .
Суд дійшов висновку, що ДТП ставалось внаслідок порушення водієм ОСОБА_1 пункту 12.1 ПДР. Відомості вищезазначених письмових доказів, вочевидь, узгоджуються між собою і об`єктивно свідчать про те, що зафіксовані працівниками поліції у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 319259 від 03.05.2025 та в схемі місця ДТП від 03.05.2025, а саме: невиконання ОСОБА_1 вимогп. 12.1 Правил дорожнього руху, внаслідок чого транспортний засіб «Mazda6», д.н.з. НОМЕР_2 під його керуванням, зіткнувсяз зустрічним автомобілем «Skoda Octavia», д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_2 . Транспортні засоби внаслідок ДТП отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Отже, вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного правопорушення доведена у повному обсязі та підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення і матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Завданням Кодексу Українипро адміністративніправопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положення ч. ч. 1, 2 ст.7КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимог ч. 1 ст.9КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а саме: порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При призначенні стягнення суд враховує дані про особу правопорушника, який на даний час працює, транспортний засіб для даної особи є як засіб для пересування, раніше ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувався, характер вчиненого правопорушення, відсутність тяжких наслідків, тому суд приходить до висновку, що даній особі слід призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуванихмінімумів доходівгромадян на користь держави, що передбачено санкцією даної статті і це буде справедливе стягнення, достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Відповідно дост. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Пунктом 5 частиною другоюстатті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , РНОКПП (ІПН) НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850(вісімсот п`ятдесят) гривень.
Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснюється, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Стягнути з ОСОБА_1 , в дохід держави 605,60 грн судового збору.
Реквізити для сплати адміністративного штрафу у сфері забезпечення дорожнього руху: р/р UA168999980313020149000020001, КОД ЕДРПОУ 378727337, отримувач ГУК Харківська область/Харківобл/21081300, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код бюджетної класифікації 21081100, справа № 619/2733/25, провадження № 3/619/1153/25.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір» Дергачівський районний суд Харківської області.
Постанова може бутиоскаржена особою,яку притягнутодо адміністративноївідповідальності,її законнимпредставником,захисником,потерпілим,його представником шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Зобов`язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Суддя М. І. Риков