Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
21 липня 2025 року Справа №200/5014/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб`єва І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 в адміністративній справі №200/5014/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
у с т а н о в и в:
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 частково задоволено позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та не здійснення виплати пенсії ОСОБА_1 із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 по 16.11.2020 на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення № 33/25-4007 від 22.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ) із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 по 16.11.2020 на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення № 33/25-4007 від 22.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум та здійснити виплату недоотриманої пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 536,80 гривень.
Рішення суду набрало законної сили 19.08.2024 відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
27.08.2024 оформлено та видано виконавчі листи.
Позивач, звернувся до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі №200/5014/23. В обґрунтування зазначає, що відповідачем протиправно не враховано основні та додаткові складові грошового забезпечення зазначеного в довідці Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення № 33/25-4007 від 22.12.2021. З витягу з перерахунків пенсії від 01.09.2024 вбачається, що перерахунок моєї пенсії здійснено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 5070,00 грн, оклад за військове звання 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 2592,00 грн, премія %. Всього 9072,00 грн в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 9072,00 грн.
Таким чином, Управління здійснило перерахунок пенсії позивача без врахування: надбавки за особливості проходження служби (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 50% - 4 536,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 10% - 507,00 грн, премії (відсотків посадового окладу) 65% - 3295,50 грн.
Просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року у справі № 200/5014/23 та зобов`язати начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року у справі № 200/5014/23
Судом встановлено, що Наказом № 127 о/с від 27.06.2024 позивача було звільнено зі служби в Службі судової охорони за п.п. 7 п. 2 р. ХІІ Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони (за власним бажанням).
Наказом № 179 від 27.06.2024 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» позивача було призвано на військову службу до Збройних Сил України та відправлено в розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 .
Наказом № 195 від 01.07.2024 начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач був зарахований до списків особового складу Навчального центру та всіх видів забезпечення військовослужбовців, які прийняті на військову службу за призовом на час мобілізації в період запровадження воєнного стану, та приступив до виконання обов`язків 28.06.2024.
28.08.2024 позивач направив до Управління через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України заяву про перерахунок та поновлення виплати пенсії, в якій просив: здійснити перерахунок пенсії із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 по 16.11.2020 на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення № 33/25-4007 від 22.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум та здійснити виплату недоотриманої пенсії; Поновити позивачу виплату пенсії за вислугу років з 28.06.2024 на підставі документів, що містяться у пенсійній справі, із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення № 33/25-4007 від 22.12.2021 та додатково наданих документів.
У довідці № 33/25-4007 від 22.12.2021 зазначено, що розмір грошового забезпечення за березень 2019 року за посадою начальника розвідки штабу в/ч НОМЕР_3 ВВ МВС України (з якої позивач був звільнений 21.06.2011) становить 17 410,50 грн., з яких: посадовий оклад - 5070,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням 40% - 2592,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років 50% - 4536,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 10% - 507,00 грн., премія (відсотків посадового окладу) 65% -3295,50 грн.
Управління листом № 26564-22972/М-02/8-0500/24 від 30.09.2024 повідомило позивача, що «Виплату пенсії поновлено. Зарахування пенсії за період з 28.06.2024 по 31.10.2024 планується провести в виплатний період жовтня 2024 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/5014/23 від 07.05.2024 (далі Рішення), яке набрало законної сили 19.08.2024, виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та чинного законодавства.
За Рішенням в серпні 2024 року проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 по 16.11.2020 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.12.2021 № 33/25-4007.
З вересня 2024 року розмір Вашої пенсії складає 6682,43 грн.
Доплата до пенсії за період з 01.04.2019 по 16.11.2020 у загальній сумі 72058,47 грн.»
05.11.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про надання порядку розрахунку та усіх складових доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 16.11.2020 у загальній сумі 72 058,47 грн., здійсненого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/5014/23 від 07.05.2024.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.11.2024 31459-29173/М-02/8-0500/24 повідомлено позивача, що в Головному управлінні позивач перебуває, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»(далі Закон № 2262) з 22.06.2011.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2262, пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється.
При наступному звільнені із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Вами надано наказ від 27.06.2024 № 127 о/с про звільнення зі служби в Службі судової охорони, що підтверджує факт звільнення.
Згідно ч. 3 ст. 2 Закону № 2262 пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсії не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсії здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Позивачем надано витяг із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 27.06.2024 № 179, щодо призову на військову службу до Збройних Сил України та витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.07.2024 № 195 щодо зарахування до списків особового складу Навчального центру, що підтверджує факт прийняття на службу за призовом.
Виплату пенсії поновлено. Зарахування пенсії за період з 28.06.2024 по 31.10.2024 планується провести в виплатний період жовтня 2024 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/5014/23 від 07.05.2024 (далі Рішення), яке набрало законної сили 19.08.2024, виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та чинного законодавства.
За Рішенням в серпні 2024 року проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 по 16.11.2020 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.12.2021 № 33/25-4007.
З вересня 2024 року розмір Вашої пенсії складає 6682,43 грн. Доплата до пенсії за період з 01.04.2019 по 16.11.2020 у загальній сумі 72058,47 грн.
Суми пенсії, нараховані внутрішньо переміщеним особам на виконання рішень суду, підлягають виплаті на умовах окремого порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території» (далі Постанова № 1165).
На дату підготовки відповіді доплата до пенсії на виконання рішення, облікована в Головному управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, затвердженого постановою № 1165, після затвердження відповідних бюджетних призначень.
Відповідно до протоколу від 01.09.2024 №0503016981-МВС під час перерахунку пенсії позивача Пенсійний фонд України взяв до уваги наступні суми грошового забезпечення: посадовий оклад 5070, 00 грн, оклад за військове звання 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 2592,00 грн, премія %- 0. Всього 9072,00 грн. в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 9072,00 грн
Відповідачем надано відзив на заяву про встановлення судового контролю в якому зазначає, що на виконання Рішення грошове забезпечення гр. ОСОБА_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 22.12.2021 №33/25-4007 на період з 01.04.2019 по 16.11.2020 встановлено у розмірі 17410,50грн. та складається з: посадового окладу - 5070,00 грн.; окладу за військове звання - 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років 40% - 2592,00 грн.; середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 8338,50 грн., в тому числі: надбавка за умови режимних обмежень (10%) - 507,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) - 4536,00 грн., премія (65%) - 3295,50 грн.
У серпні 2024 року здійснено перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 16.11.2020 з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 22.12.2021 №33/25-4007.
Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.04.2019 по 16.11.2020 склала 72058,47 грн.
Враховуючи, що в Рішенні визначено кінцеву дату перерахунку (16.11.2020), то після поновлення пенсії гр. ОСОБА_1 з 28.06.2024 грошове забезпеченнявстановлено у розмірі 9072,00грн. та складається з: посадового окладу - 5070,00 грн.; окладу за військове звання - 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років 40% - 2592,00 грн.
Щодо виконання рішення суду в частині виплати пенсії. ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою, виданою відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.
Відтак, заборгованість пенсії за період з 01.04.2019 по 30.11.2020у загальній сумі72058,47 грноблікована в Головному управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165, після затвердження відповідних бюджетних призначень.
Виплата доплати за рішенням суду за періодз 01.04.2019 по 16.11.2020 у розмірі 72058 гривень 47 копійок в силу положень статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування - поза межами бюджетних асигнувань поточного року.
Кошти на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою.
Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року 31-2 (зі змінами).
11.10.2024 року постановою № 1156 Кабінет Міністрів України затвердив Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік, яким на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 500 млн. гривень, які використано в повному обсязі.
Виплата проведена за рішеннями суду, дата набуття чинності яких по 19.11.2020 включно.
Щодо суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2025 рік, вона буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.
Ухвалою суду від 14.01.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 07.05.2024 по справі №200/5014/23 задоволено частково.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій подати до 14.03.2025 звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 по справі №200/5014/23.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій надано до суду звіт про виконання рішення суду в якому зазначає наступне. На виконання рішення суду управлінням нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.04.2019 по 16.11.2020 склала 72058,48 грн., яка облікована в Головному управлінні та буде виплачена на умовах окремого Порядку №1165 після затвердження відповідних бюджетних призначень.
З метою забезпечення своєчасних розрахунків по боргових зобов`язаннях та виділення коштів на означені цілі Головним управлінням було спрямовано до Пенсійного фонду України звернення з проханням виділити кошти на проведення передбачених у поточному бюджетному році розрахунків: від 13.09.2024 року №0500-0508-5/91595; від 26.02.2025 року №0500-0408-5/16875.
Станом на теперішній час отримані відповіді від Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості в межах бюджетних асигнувань: від 29.09.2024 року №2800-030203-9/58701.
Отже Головним управлінням вжито всі передбачені законодавством та функціональними повноваженнями державного органу територіального рівня дії з метою виконання зобов`язань, зазначених в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року по справі №200/5014/23.
03.07.2025 позивач звернувся до суду з заявою в якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 року у справі № 200/5014/23, постановивши ухвалу про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код за ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ) заборгованості з пенсії за період з 01.04.2019 по 30.11.2020 у загальній сумі 72 058,47 грн. (сімдесят дві тисячі п`ятдесят вісім грн. 47 коп.).
В обґрунтування заяви зазначає, що 06.05.2025 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Бойницькою Ольгою Анатоліївною за заявою Позивача відкрито виконавче провадження № 77970050 з примусового виконання виконавчого листа № 200/5014/23, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 27.08.2024 (Ідентифікатор доступу:6626Е3Г8А5ВБ).
На теперішній час Рішення залишається не виконаним в частині виплати Позивачу пенсії із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 по 16.11.2020 на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення № 33/25-4007 від 22.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
З 19.12.2024 приписи статті 378 КАС України, доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива, шляхом зміни "зобов`язання здійснити перерахунок та провести виплати за перерахованою пенсією" на "стягнення коштів із державного органу боржника".
Просить задовольнити заяву.
Ухвалою суду від 03.07.2025 призначено до розгляду в судовому засіданні заяву позивача про зміну способу виконання рішення. Судове засідання призначено на 14.07.2025 об 08 год 15 хв.
07.07.2025 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності позивача.
10.07.2025 представником відповідача надані заперечення назаяві позивача про зміну способу виконання рішення. Зазначає, що Головним управлінням у межах наданої чинним законодавством компетенції вжито усіх можливих заходів для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі № 200/5014/23. А неотримання Позивачем усієї суми заборгованості з виплати пенсії відбулося з незалежних від пенсійного органу обставин.
Резолютивна частина рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/5014/23 має зобов`язальний характер, вимоги майнового характеру щодо стягнення певної суми коштів не були предметом судового розгляду. Правильність нарахування заборгованості пенсійних виплат Позивачу судами першої та апеляційної інстанції не перевірялася.
При цьому, Головне управління зазначає, що грошові кошти у вигляді заборгованості з пенсійних виплат, які належать Позивачу, не є власністю Головного управління, та не перебувають на його рахунках або в його розпорядженні. Отримання Позивачем суми заборгованості з пенсійних виплат можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Таким чином, оскільки виконання рішення суду у справі № 200/5014/23 залежить від бюджетного фінансування, то його виконання не залежить від визначеного судом способу захисту. У такому випадку зміна способу і порядку виконання судового рішення, не призведе до його фактичного виконання, оскільки така процесуальна дія не може вплинути на фінансування державою витрат із виплати заборгованості з пенсійних виплат Позивачу.
Просить відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну способу та порядку виконання судового рішення у повному обсязі.
До судового засідання сторони не з`явилися, про даті, час та місце судового засідання повідомлені належним чином. Причини неявки сторін суду не повідомлено.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та надані сторонами клопотання та заперечення, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 в адміністративній справі № 200/5014/23, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії Позивачу із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 по 16.11.2020 на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення № 33/25-4007 від 22.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум та здійснити виплату недоотриманої пенсії.
Судом встановлено, що на виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено розрахунок суми заборгованості по пенсії з 01.04.2019 по 30.11.2020 у загальній сумі 72058,47 грн що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії.
Отже, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 в адміністративній справі № 200/5014/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_2 нараховано заборгованість в сумі 72058,47 грн, проте, до теперішнього часу не виплачена.
У рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.
Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
В адміністративному судочинстві обов`язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов`язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов`язковості судового рішення.
Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 у справі № 611/26/17, від 07.02.2022 у справі № 200/3958/19-а.
З матеріалів справи вбачається, що рішення суду в адміністративній справі №200/5014/23 в частині виплати ОСОБА_1 доплати, в розмірі 72058,47 грн, є невиконаним.
Отже, за наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту та доданих до нього матеріалів, зважаючи на обов`язковість виконання судового рішення, суд дійшов висновку щодо відмови у його прийнятті.
Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина 4 статті 382-3 КАС України).
Частиною 5 статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 розділу ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Як вбачається з плану доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на 2024 рік, доходи складають 18258 007,70 грн., в тому числі погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду 7211,0 грн.; видатки 65989767,30 грн., в тому числі погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду 7211,0 грн.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21.12.2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280 (далі Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).
Отже, з наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний Фонд України.
Як вбачається зі звіту та доданих до нього документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду в справі № 200/5014/23 здійснювалися запити до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості ОСОБА_2 проте такі кошти виділені не були.
Наведене свідчить про відсутність коштів у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на виплату позивачу заборгованості по пенсії до пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі № 200/5014/23, водночас матеріали справи містять докази щодо вжиття відповідачем певних заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати цієї заборгованості (запити коштів у розпорядника вищого рівня на виконання рішення у справі № 200/5014/23), і такі докази, на думку суду, є достатніми для звільнення керівника суб`єкта владних, відповідального за виконання рішення суду у справі № 200/5014/23, від накладення штрафу.
Розглянувши заяву позивача про зміну способу виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Згідно вимог ч.ч.1, 3 ст.378 КАС України за заявою стягувача суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання рішення.
Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд враховує, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі №200/5014/23 набрало законної сили 19.08.2024. Разом з цим, станом на час розгляду заяви не здійснена виплата заборгованості по пенсії. Така обставина в силу вимог ч.3 ст. 378 КАС України є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне заяву задовольнити, змінити спосіб виконання рішення, а саме із «зобов`язання здійснити виплату недоотриманої пенсії» на «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ) заборгованості по виплаті пенсії за період з 01 квітня 2019 року по 16 листопада 2020 року в розмірі 72058 (сімдесят дві тисячі п`ятдесят вісім) гривень 48 копійок.
Керуючись ст. 382, 382-2, 382-3, 378 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі № 200/5014/23.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу.
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.05.2024 у справі №200/5014/23 в частині "зобов`язання здійснити виплату недоотриманої пенсії " та викласти його в наступній редакції.
«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ) заборгованості по виплаті пенсії за період з 01 квітня 2019 року по 16 листопада 2020 року в розмірі 72058 (сімдесят дві тисячі п`ятдесят вісім) гривень 48 копійок.».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Повний текст ухвали суду складено і підписано 21.07.2025.
Суддя І.Г. Аляб`єв