ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2008 р.
Справа № ПА-8/350
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна
При секретарі Феденько Наталія Михайлівна
за позовом Військова прокуратура Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Івано-Франківського обласного військового комісаріату вул. Швченка, 11, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача ДПІ в м.Івано-Франківську вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 23.02.05 №0000942312/0
За участі представників:
Від позивача: Якубчак Олег Романович - слідчий військової прокуратури, посвідчення №20 від 07.08.06 р.;
Від позивача: Куксенко Мирослава Іллівна - представник, доручення б/№ від б/д;
Від відповідача: Чеха Микола Володимирович - старший державний податковий інспектор юридичного відділу, довіреність №34777/10-039 від 28.08.06 р.;
Встановив: до господарського суду Івано-Франківської області подано позовну заяву про визнання нечинною другу податкову вимогу від 20.04.07 №2/1477, в частині нарахування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки.
Заявою від 03.12.07 прокурор уточнив позовні вимоги та просить суд змінити в прохальній частині позовної заяви та у самій заяві слова "про скасування другої податкової вимоги від 20.04.07 №2/1477, в частині нарахування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" на слова "скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.02.05 №0000942312/0".
Позовні вимоги мотивовані тим, що ДПІ в м. Івано-Франківську, після проведеної нею перевірки, встановлені понадлімітні залишки готівки в касі військової частини А-1043 в сумі 6574,91 грн., в результаті чого нею застосовані штрафні санкції щодо названої військової частини. Як вказує позивач, нарахування штрафних санкцій за порушення касової дисципліни є безпідставним, оскільки військова частина не мала можливості вказані кошти перерахувати в банк через відсутність відповідного рахунку у зв'язку з реорганізацією військової частини А-1043. Військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону з рішенням ДПІ в м. Івано-Франківську не погоджується, так як з даного приводу військовою прокуратурою Івано-Франківського гарнізону проведена прокурорська перевірка, в ході якої встановлено, що вказаний переліміт виник в результаті внесення заступником командира військової частини А-1054 підполковником Феньків Я.А. в касу військової частини А-1043 готівку в розмірі 7178,22 грн. Дана сума була внесена для погашення нестачі військового майна, що виникла внаслідок пожежі на складах військової частини А-1054 с. Корнич, Коломийського району, Івано-Франківської області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти позову заперечив вказавши, що перевіркою касової книги встановлені понадлімітні залишки готівки в касі, що привело до недотримання позивачем вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ №72 від 19.02.2001 р., за що і були застосовані штрафні санкції. Відповідач посилається на п.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" №436/95, згідно із яким, до позивача застосовано штрафні санкції. Відповідач також стверджує, що позивачем пропущений строк звернення до суду, встановлений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства і наполягає на застосуванні наслідків передбачених ст. 100 цього ж кодексу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін суд встановив, що у зв'язку з реорганізацією військової частини А-1043 та поданням заяви платника і ліквідаційного балансу, ДПІ в м. Івано-Франківську проведено комплексну позпланову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства даної військової частини за період з 01.10.2001 р. по 30.06.2004 р. За результатами перевірки ДПІ складено акт №155/23-4-07999604 від 21.02.2005 р., згідно якого встановлені понадлімітні залишки готівки в касі військової частини А-1043 в сумі 6574,91 грн., в результаті чого застосовані штрафні санкції щодо названої військової частини. Судом також встановлено, що на підставі даного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000942312/0 від 23.02.05, відповідно до якого, до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 13184,00грн. Військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону з рішенням ДПІ в м. Івано-Франківську не погоджується, так як з даного приводу військовою прокуратурою Івано-Франківського гарнізону проведена прокурорська перевірка, в ході якої встановлено, що вказаний переліміт виник в результаті внесення заступником командира військової частини А-1054 підполковником Феньків Я.А. в касу військової частини А-1043 готівку в розмірі 7178,22 грн. Дана сума була внесена для погашення нестачі військового майна, що виникла внаслідок пожежі на складах військової частини А-1054 с. Корнич, Коломийського району, Івано-Франківської області.
Наявні в матеріалах справи докази, які досліджувались судом в процесі розгляду спору: акт №155/23-4-07999604 від 21.02.05, друга податкова вимога від 20.04.07 №2/1477, пояснення військової частини А1043 стосовно перевірки, заява №б/н від 16.04.04 про добровільне внесення коштів, наказ №42 від 16.04.04 командира військової частини А1043.
Судом також встановлено, що військова частина А1043 (військовий госпіталь), являється лікувально- профілактичною установою Збройних сил України і призначений для надання квалафікаційної допомоги хворим і медреабілітації. Предметом діяльності частини являється стаціонарне та амбулаторне лікування військовослужбовців, військовозобов"язаних офіцерів запасу та членів їх сімей, надання методичної і практичної допомоги військовим частинам і з"єднанням в організації і в проведенні профілактичної, диспансерної і лікувально- діагностичної роботи. На виконання вимог розпорядження заступника директора департаменту фінансів міністерства оборони України від 24.06.05 №248/3/б/1356 Івано- Франківський обласний військовий комісаріат прийняв на облік заборгованість від військової частини А3382, яка в свою чергу, на виконання дерективи командувача військ Західного оперативного командування від 29.11.03 №15/1/0211 прийняля на фінансове забезпечення військову частину А1043, яка мала боргові зобов"язання по платежах до бюджету.
Суд вважає позовні вимоги не обгрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.20 Закону України "Про прокуратуру", при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Згідно із ч.1 ст.36-1 цього ж Закону, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Як визначено пунктом 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" №436/95, установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Пунктом 2.20.1 акту перевірки встановлено понадлімітні залишки готівки в касі в сумі 6591,91грн., внаслідок недотримання військовою частиною вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Пункт 2.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ №72 від 19.02.2001 р. визначає, що ліміт каси встановлюється підприємствам, які мають рахунки в установах банків і здійснюють операції з готівкою. Такі підприємства можуть зберігати в своїй касі готівку на кінець дня в межах затвердженого ліміту каси. При відкритті поточного рахунку (у період укладання договору на розрахунково-касове обслуговування) новостворене підприємство подає установі банку заявку-розрахунок для встановлення загального ліміту каси, порядку та строків здавання готівкової виручки. Діючі підприємства, які мають поточні рахунки в різних установах банків, подають зазначену заявку розрахунок на власний розсуд до будь-якої установи банку, у якому відкрито його поточні рахунки, а іншим установам банків - копії заявки-розрахунку з установленим лімітом каси. Заявка-розрахунок подається і в разі перегляду з ініціативи підприємства або банку раніше встановленого ліміту каси.
Відповідно до п.2.3 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з п.1 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги не обгрунтованими а позов таким, що задоволенню не підлягає з огляду на наявність порушень позивачем податкового законодавства та пропущення строку звернення до суду.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.20, 361 Закону України "Про прокуратуру", п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", п. 2.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті, ст. 99, 100, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шіляк Марина Анатоліївна
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
______ Треф'янчин Андрій Михайлович