ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2010 р.
11 год.41 хв.Справа № 2-а-3565/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представника позивача: Браїло Т.Г., представника відповідача: Попович О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Промінь", Великоолександрівського району Херсонської області до Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області про скасування податкових повідмлень-рішень,
встановив:
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Промінь" звернувся до суду з адміністративним позовом до Нововоронцовської міжрайонної ДПІ Херсонської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 20.07.09 №№ 0000091510/3, 0000111510/3, 0000121510/3 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань. Позовні вимоги мотивовані тим, що керівництво кооперативу не було своєчасно повідомлено про позапланову перевірку, направлення на перевірку не отримало, акт перевірки не підписаний, перевіряюча посадова особа не розписалась в книзі перевірок контролюючих органів. В акті перевірки не викладено зміст виявленого правопорушення, перевірялись періоди, які вже були предметом перевірок, в акті відсутні розрахунки штрафних санкцій. При перевірці податкова інспекція не дотрималась строків давності 1095 днів, не врахувала дію мораторію в період перебування підприємства в стадії банкрутства.
Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов.
Нововоронцовська міжрайонна ДПІ у м. Херсоні (відповідач) проти позову заперечує, мотивуючи тим, що СВК "Промінь" сплачувало узгодженні податкові зобов'язання по фіксованому сільгоспподатку несвоєчасно, тому згідно п. 17.1. 7 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі - Закон № 2181) до позивача були застосовані штрафні санкції в залежності від кількості днів затримки сплати. За період дії мораторію штрафні санкції не застосовані. Перевірка проводилась в приміщенні податкової інспекції, з актом перевірки керівник кооперативу був ознайомлений.
Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що СВК "Промінь" є платником фіксованого сільськогосподарського податку. 20.02.09 головним державним податковим ревізором-інспектором Голод В.В. здійснено перевірку СВК з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, складено акт перевірки, яким нараховано 57776 грн. 25 коп. штрафних санкцій, в тому числі 53848 грн. 87 коп. штрафу за прострочення сплати узгодженого податкового зобов'язання на 791 календарних днів, 3826 грн. 57 коп. штрафу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання на 71 календарних днів, 100 грн. 81 коп. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання на 30 календарних днів. Акт перевірки підписано керівником СВК Затірко Г.М. За висновками перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення від 23.02.2009 № 0000091510/0 про застосування 53848 грн. 87 коп. штрафу, № 0000101510/0 про застосування 3826 грн. 57 коп. штрафу, № 0000121510/0 про застосування 100 грн. 81 коп. штрафу.
Дані рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку.
Нововоронцовською МДПІ Херсонської області було прийнято рішення про результати розгляду первинної скарги № 382\10\25-001 від 20.03.2009 про скасування податкових повідомлень - рішень № 000091510\0 у частині 31080 грн. 98 коп. штрафу, № 0000101510\0 у частині 3400 грн. 50 коп. штрафу, повідомлення-рішення № 0000121510\0 на суму 100 грн. 81 коп. залишено без змін.
В подальшому, рішенням заступника голови Державної податкової адміністрації Херсонської області від 03.06.2009 скасовано податкове повідомлення-рішення Нововоронцовської МДПІ від 20 лютого 2009 року № 0000101510/0 про сплату штрафних санкцій за затримку граничного терміну сплати узгоджених податкових зобов'язань по фіксованому сільськогосподарському податку (штраф у розмірі 50%) в частині застосованих штрафних санкцій на суму 17335 грн. 56 коп. та в іншій частині податкове повідомлення-рішення від 8 квітня 2009 року № 0000091510/1 залишено без змін. Залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 20 лютого 2009 року №№ 0000101510/0, 0000121510/0.
ДПА України залишив скаргу позивача без розгляду. Позивачу надіслано податкове повідомлення-рішення № 0000091510/3 від 20 липня 2009 року, яким зобов'язано позивача сплатити штраф на суму 5432 грн. 33 коп.; № 0000101510/3 від 20 липня 2009 року про застосування 426 грн. 07 коп. штрафу; № 0000121510/3 від 20 липня 2009 року про застосування 100 грн. 81 коп. штрафу, які є предметом спору.
Статтею 5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" визначено порядок нарахування та строки сплати фіксованого сільськогосподарського податку, згідно з яким платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року. Відповідно із статтею 8 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" визначено, що платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум фіксованого сільськогосподарського податку згідно із законодавчими актами України. Статтею 14 Закону "Про систему оподаткування" визначено перелік загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), одним із яких є фіксований сільськогосподарський податок. Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у І кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у ІІІ кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Згідно наданих підприємством розрахунків фіксованого сільськогосподарського податку на 2003 рік (вхід. №1227 від 30 січня 2003 року), на 2004 рік (вхід. №1360 від 30.01.2004), на 2005 рік (вхід. №1077 від 31.01.2005), на 2006 рік (вхід. №1065 від 30.01 2006, № 4402 від 29.09.06, № 5417 від 06.12.2006), на 2007 рік (вхід. №972 від 30.01 2007), на 2008 рік (вхід. № 605 від 29.01.08) нарахування сум фіксованого сільськогосподарського податку по особовому рахунку СВК "Промінь" проводилось щомісячно.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. У разі якщо платник податків не сплачує самостійно визначену суму податкового зобов'язання у терміни, визначені статтею 5 зазначеного Закону, така сума визнається сумою боргу, а платник податків несе відповідальність у вигляді застосування штрафу відповідно до загального терміну затримки згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 та нарахування пені згідно з підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 зазначеного Закону від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 17.1.7. пункту 17.1. статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку плати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 19.10.2006 по справі №12/157-Б-06 за заявою прокурора В.Олександрівського району Херсонської області в інтересах держави порушено провадження у справі про банкрутство СВК "Промінь" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Відповідно до п. 4 статті 12 Закону України від 14.05.92 №2343-Х1І "Про відновлення неспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Відповідно до підпункту 7.8 статті 7 Закону №2181-ІІІ з моменту прийняття судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, визначених у заяві, яка подається до суду, визначається згідно з нормами Закону №2343 без застосування норм Закону №2181. Ухвалою господарського суду Херсонської області від 22 травня 2008 р. по справі 12/157-Б-06 припинено провадження у справі про банкрутство. Якщо погашення податкового боргу, який виник до початку та/або під час провадження у справі про банкрутство, відбулося після припинення такого провадження, то пеня нараховується за період з дня винесення ухвали про припинення провадження по день погашення такого податкового боргу включно. Розрахунок штрафних санкцій, визначених підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181, у такому випадку здійснюється виходячи з кількості днів існування податкового боргу, без врахування кількості днів, протягом яких тривало провадження у справі про банкрутство. Протягом дії мораторію СВК "Промінь" узгоджені податкові зобов'язання по фіксованому сільськогосподарському податку, визначені у розрахунках від 30 січня 2006 року вх.№1065, від 29 вересня 2006 року №4402, від 06 грудня 2006 року №5417, від 30 січня 2007 року №972, від 29 січня 2008 року №605.
У період провадження у справі про банкрутство розпорядником майна СВК "Промінь" було перераховано кошти у сумі 2399 грн.96 коп., які спрямовані на погашення податкових зобов'язань, термін сплати яких настав після винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство по строку сплати 30 жовтня 2006 року. Решта суми узгоджених протягом дії мораторію податкових зобов'язань по фіксованому сільськогосподарському податку СВК "Промінь" сплатило після припинення провадження у справі про банкрутство, тобто, після 22 травня 2008 року у сумі 223 грн. 23 коп. із затримкою до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання без врахування кількості днів, протягом яких тривало провадження у справі про банкрутство, у сумі 1345 грн. 44 коп. із затримкою, більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання без врахування кількості днів, протягом яких тривало провадження у справі про банкрутство, у сумі 12232 грн.40 коп. із затримкою, більше 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, без врахування кількості днів, протягом яких тривало провадження у справі про банкрутство. З розрахунків штрафних санкцій вбачається, що в період дії мораторію штрафні санкції не нараховувались, тому посилання позивача на справу про банкрутство є необґрунтованим.
Дана перевірка не має статусу позапланової або планової виїзної перевірки, тому надсилання платнику податків повідомлення за 10 днів не є обов'язковим. Наказом ДПА України від 27 травня 2008 року № 355 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, п. 2.4 яких передбачає, що невиїзна документальна перевірка проводиться у приміщенні органу ДПС на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), документів, наданих платником податків або отриманих від контролюючих, правоохоронних та інших органів державної влади, а також інших відомостей, отриманих у встановленому законодавством порядку. За наслідками невиїзної документальної перевірки складається акт (довідка) перевірки. Платник податків запрошується для ознайомлення та підписання акта (довідки) про результати невиїзної документальної перевірки письмовим повідомленням про запрошення, що направляється рекомендованим листом з повідомленням про вручення платнику податків або вручається під розписку. Невиїзна документальна перевірка може бути проведена у присутності платника податків на підставі наданих ним документів. Та обставина, що податковий орган не надав суду доказів запрошення керівника СВК для ознайомлення з актом перевірки не спростовує викладені в акті порушення, оскільки акт перевірки підписаний керівником СВК. Доказів того, що Затірко Г.М. не підписував акт перевірки, суду не надано. Крім того, позивач не заперечує фактів несвоєчасної сплати фіксованого сільгоспподатку за перевіряємий період.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для скасування рішень Нововоронцовської МДПІ від 20.07.2009 №№ 0000091510/3, 0000111510/3, 0000121510/3. В задоволенні позовних вимог відмовляється. Судові витрати відносяться на позивача.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови та повідомлено про дату та час складення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.94,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Відмовити сільськогосподарському виробничому кооперативу "Промінь" (код 03785148) в задоволенні позовних вимог щодо скасування податкових повідомлень-рішень Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції у Херсонській області від 20.07.2009 №№ 0000091510/3, 0000111510/3, 0000121510/3.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 грудня 2010 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 2.11.6