Постанова № 128750760, 09.07.2025, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
09.07.2025
Номер справи
705/3690/25
Номер документу
128750760
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №705/3690/25

3/705/1684/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2025 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Душин Олексій Владиславович, розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

І. Опис обставин справи про адміністративне правопорушення

1. До Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №141683 від 19.06.2025 р. складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, в якому зазначено, що в період часу з 16.06.2025 по 17.06.2025 ОСОБА_1 ухилилася від виконання батьківських обов`язків, передбачених ч. 2 ст. 150 СК України відносно сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме залишила дитину в будинку закритим впродовж даного часу, безпорадною, з обмеженою кількістю їжі, внаслідок чого дитина була тимчасово влаштована до КЗ « Обласний міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» у м. Умань Черкаської обласної ради. Дитина в занедбаному стані, брудна, некупана, голодна, з неприємними різкими запахами, з виявленим педикульозом.

2. Також до Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №141682 від 19.06.2025 р. складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, в якому зазначено, що в період часу з 16.06.2025 по 17.06.2025 ОСОБА_1 ухилилася від виконання батьківських обов`язків, передбачених ч. 2 ст. 150 СК України доньки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме залишила дитину в будинку закритим впродовж даного часу, безпорадною, з обмеженою кількістю їжі, внаслідок чого дитина була тимчасово влаштована до КЗ « Обласний міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» у м. Умань Черкаської обласної ради. Дитина в занедбаному стані, брудна, некупана, голодна, з неприємними різкими запахами, з виявленим педикульозом.

3. Оскільки матеріали вказаних адміністративних справ розглядаються судом одночасно, то суддя вважає за можливе об`єднати дані адміністративні справи в одне провадження, та розглядати одночасно, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

4. Відповідно до пояснень ОСОБА_1 від 19.06.2025, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, остання пояснила, що свою провину визнає, зобов`язується виправитись, привести себе в порядок.

5. Відповідно до пояснень ОСОБА_4 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, остання пояснила, що є працівником Служби у справах дітей Уманської РДА та підтвердила, що 17.06.2025 їй повідомили, що ОСОБА_1 залишила без догляду свої малолітніх дітей. Дітей було влаштовано до КЗ « Обласний міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» м. Умань Черкаської обласної ради.

6. Відповідно до пояснень ОСОБА_5 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, остання пояснила, що працює вихователем-методистом у КЗ « Обласний міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» м. Умань Черкаської обласної ради, та підтвердила, що працівники поліції доставили до закладу двох дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у яких, при первинному огляді лікаря педіатра, було встановлено наявність вошей та сухих гнид, сліди від укусів та розчухані рани, бруд під нігтями та нестрижені нігті, немиті тіла, скуйовджене волосся, синці на тілі.

7. Відповідно до пояснень ОСОБА_6 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, остання пояснила, що працює головним спеціалістом Служби у справах дітей Уманської РДА, та підтвердила те, що 17.06.2025 ОСОБА_1 залишила без догляду своїх малолітніх дітей, яких працівники поліції доставили в КЗ « Обласний міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» м. Умань Черкаської обласної ради.

8. В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та пояснила, що 16.06.2025 перед тим, як їхати на роботу приготувала їсти та замкнула дітей у будинку, ключ заховала у певному місці. Проте вказала, що діти знають де захований ключ, тому вони вилазять через вікно, коли їм це потрібно, беруть ключ та відмикають будинок. Пояснила, що замикає дітей, тому що хвилюється про їхню безпеку, оскільки по сусідству живе чоловік, який повернувся з місць позбавлення волі, де відбував покарання за вбивство. Запевнила суд, що більше дітей одних не залишає, у періоди її відсутності за ними доглядає її теперішній чоловік.

ІІІ. Досліджені у судовому засіданні докази

9. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень надано наступні докази:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №141683 від 19.06.2025 р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП та додані до нього:

- пояснення ОСОБА_1 від 19.06.2025;

- копія паспорта ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 ;

- копія свідоцтва про шлюб;

- копія рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 10.12.2019р.

- довідка від 18.06.2025 №187;

- копія рапорту від 17.06.2025

- копія пояснень ОСОБА_4 від 19.06.2025;

- копія пояснень ОСОБА_5 від 19.06.2025;

- копія пояснень ОСОБА_6 від 19.06.2025.

- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №141682 від 19.06.2025 р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП та додані до нього:

- пояснення ОСОБА_1 від 19.06.2025;

- копія паспорта ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 ;

- копія свідоцтва про шлюб;

- копія рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 10.12.2019р.

- довідка від 18.06.2025 №187;

- копія рапорту від 17.06.2025

- копія пояснень ОСОБА_4 від 19.06.2025;

- копія пояснень ОСОБА_5 від 19.06.2025;

- копія пояснень ОСОБА_6 від 19.06.2025

ІV. Оцінка Суду

10. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно дост. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

11. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

12. Також суд наголошує, що, як вбачається з приписів ст. 251 КУпАП, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вини особи, стосовно якої складено такий протокол. Доказом в даному випадку виступають лише фактичні дані, що можуть встановлюватися у такому протоколі.

13. Відповідальність за ч. 1ст. 184 КУпАПнаступає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

14. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

15. Обов`язок батьків щодо виховання та розвитку дитини закріплений у ст. 150 Сімейного кодексу України. До кола обов`язків батьків входить турбота про здоров`я, фізичний, психічний і моральний розвиток дитини.

Судом встановлено, що згідно протоколів про адміністративне правопорушення від 19.06.2025 серії ВАД №141683 та №141682 ОСОБА_1 залишила двох малолітніх дітей без догляду в безпорадному стані, з обмеженою кількістю їжі, в замкнутому будинку. Як вбачається з пояснень ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , доданих до протоколів про адміністративні правопорушення малолітні діти перебували в неохайному стані, мали воші та сухі гниди, сліди від укусів та розчухані рани, бруд під нігтями та нестрижені нігті, немиті тіла, скуйовджене волосся, синці на тілі.

16. Таким чином, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.

17. Враховуючи вищевикладене, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши докази, суд дійшов висновку визнати ОСОБА_7 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Разом з тим, враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, приходжу до висновку, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у видіштрафу врозмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят гривень).

18. Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

19. Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

З цих підстав, керуючись ст. 1, 9, 40-1, 184, 245, 251, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

П О С Т А Н О В И В:

1. Об`єднати в одне провадження адміністративну справу №705/3690/25, провадження №3/705/1684/25 та справу 705/3692/25, провадження № 3/705/1686/25 та присвоїти номер справи № 705/3690/25, провадження №3/705/1684/25.

2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП.

3. На підставі ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягненняу видіштрафу врозмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят гривень).

Банківські реквізитидля сплатиштрафу: Одержувач - ГУК у Черк.обл./тг м.Умань/ код 37930566 банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

МФО 899998 р/р UA478999980313060106000023755 код платежу 21081100, судова справа №705/3690/25

4. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.

Банківські реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783 Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106 Призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення №705/3690/25 про накладення адміністративного стягнення з вказівкою прізвища, ім`я та по-батькові.

5. Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачено не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постановине пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексута зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень

6. Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.

7. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя: О.В. Душин