Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"09" липня 2025 р.справа № 300/4721/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт щодо виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - представник заявника, позивача), який діє в інтересах ОСОБА_1 (далі - заявник, позивач) 01.05.2025 звернувся до суду із заявою у порядку ст. 382 КАС України, відповідно до змісту якої просить:
- встановити судовий контроль та зобов`язати Івано-Франківську міську раду подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023, яке залишено в силі постановою Верховного Суду від 10.04.2025 в частині зобов`язання Івано-Франківської міської ради затвердити проєкт землеустрою щодо відведення та передачі в користування ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,2579 га, розташованої у АДРЕСА_1 , для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, кадастровий номер 2610100000:14:001:0270 (з правом оренди на 10 років), на підставі заяви ОСОБА_1 від 23.02.2023 № 643103 - в межах 20 календарних днів з моменту отримання відповідної ухвали суду.
Ухвалою суду від 12.05.2025 зобов`язано Івано-Франківську міську раду до 30.06.2025 подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 08.11.2023 у справі №300/4721/23.
27.06.2025 на адресу суду від Івано-Франківської міської ради надійшла заява про продовження строку для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2025 №300/4721/23. Заява мотивована тим, що відповідно до ст. 37, 38 Регламенту Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 06.02.2024 №4-40, зі змінами, внесеними рішення Івано-Франківської міської ради від 02.08.2024 № 199-45 (далі Регламент), міський голова підписує рішення Ради не пізніше п`яти робочих днів з моменту його прийняття. Підписані рішення, додатки та матеріали, на підставі яких вони приймаються, передаються для реєстрації до відповідного виконавчого органу Ради. Питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі в користування ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки буде внесено на розгляд міської ради 27 червня 2025 року (згідно Регламенту прийнято рішення виконавчого комітету, та проект рішення розглянуто на засіданні постійної депутатської комісії з питань містобудування, земельних відносин, оренди та приватизації комунального майна), однак, враховуючи вимоги Регламенту для оформлення, підписання та реєстрації рішення ради не пізніше 5 робочих днів з дня прийняття, наявні обставини, які ускладнюють подання звіту у строк встановлений судом до 30.06.2025, тому існує об`єктивна необхідність для продовження встановленого Івано-Франківській міській раді судом строку для подання звіту про виконання рішення суду.
30.06.2025 на адресу суду від Івано-Франківської міської ради надійшов звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №300/4721/23. У звіті зазначено, що Івано-Франківською міською радою прийнято рішення №146-53 «Про земельні питання», де пунктом 73 рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі в користування фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,2579 га, розташованої у АДРЕСА_1 , для розміщення та експлуатації будівель і споруд, додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, кадастровий номер 2610100000:14:001:0270 (з правом оренди на 10 років). Таким чином, Івано-Франківською міською радою рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року по справі № 300/4721/23 виконано в повному обсязі, Івано-Франківською міською радою 27 червня 2025р. прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі в користування фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,2579 га, розташованої у м. Івано-Франківську на вул. Незалежності, для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, кадастровий номер 2610100000:14:001:0270 (з правом оренди на 10 років).
09.07.2025 на адресу суду від представника заявника надійшла заява, в якій представник зазначає, що станом на 09.07.2025 рішення суду від 08.11.2023 у справі №300/4721/23 не виконане в повному обсязі. Вказано, що вимогами Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», «Порядку передачі у власність та користування земельних ділянок комунальної власності у м. Івано Франківську» чітко передбачено, що фінальною стадією реалізації рішення органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою та передачі в користування земельної ділянки є підписання сторонами договору оренди. Також звернено увагу суду, що рішення Івано-Франківської міської № 146 «Про земельні питання» ще не опубліковане на офіційному сайті Івано-Франківської міської ради за посиланням https://www.namvk.if.ua/rishses/. Також не опубліковане і рішення, що стосується безпосередньо позивача за № 146-53, яке долучене до матеріалів. Оскільки наразі залишається відкритим питання щодо передачі в оренду земельної ділянки терміном на 10 років, яке реалізовується шляхом укладення відповідного договору оренди між сторонами, представник заявника вважає, що в цій частині рішення суду ще не виконане.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 129-1 Конституції Українипередбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно дост. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначенийст. 382 КАС України.
У відповідності до ч. 1ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2ст. 382 КАС України).
За приписами ч. 3 ст. статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення не може перевищувати трьох місяців.
Частиною 7ст. 382 КАС Українипередбачено, що сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених ч. 1 і 2 цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Отже, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суд може вжити до суб`єкта владних повноважень заходи реагування у формі встановлення нового строку для подачі звіту, або накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
Суд зазначає, що механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду.
УРішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд Українизазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 п.п. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Як зазначає Європейський суд з прав людини у рішеннях, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
З матеріалів справи видно, що Івано-Франківською міською радою прийнято рішення №146-53 «Про земельні питання», де п. 73 рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі в користування фізичній особі підприємцю ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,2579 га, розташованої у м. Івано-Франківську на вул. Незалежності, для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, кадастровий номер 2610100000:14:001:0270 (з правом оренди на 10 років).
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційногооприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Згідно з ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно доЗакону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Суд зауважує, що станом на 09.07.2025 рішення Івано-Франківської міської № 146-53 не опубліковане на офіційному сайті Івано-Франківської міської ради за посиланням https://www.namvk.if.ua/rishses/.
Відтак, з огляду на вищенаведені обставини, з метою ефективного поновлення прав заявника (позивача) та реального виконання рішення суду, суд доходить висновку про задоволення заяви про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду та встановлює новий строк для подання Івано-Франківською міською радою звіту про виконання рішення суду від 08.11.2023 у справі №300/4721/23.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Встановити новий строк для подання Івано-Франківською міською радою звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №300/4721/23 до 01 серпня 2025 року.
Попередити Івано-Франківську міську раду, що у разі неподання звіту у встановлений судом строк, суд може розглянути питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Роз`яснити, що звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогамстатті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення розглядається протягом десяти днів з дня його надходження і за наслідкамирозгляду такого звіту судом приймається рішення в порядкустатті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першоюстатті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гомельчук С.В.