Рішення № 128669752, 07.07.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2025
Номер справи
420/31650/24
Номер документу
128669752
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/31650/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог.

До суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, рішенню Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/6795/22 від 27.10. 2022 року щодо сплати з 01 лютого 2022 року пенсії ОСОБА_1 із обмеженням її граничним розміром 40 289,81 грн. та письмової відмови вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24 від 24.05.2024 року сплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми 56 433,61 грн;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачувати проіндексовану пенсію ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року в розмірі фактично нарахованої суми 56 433,61 грн. із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в cupapi № 420/6795/22 від 27.10.2022 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) без обмеження підсумка пенсії граничним розміром в сумі 40 289,81 грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв`язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо письмової відмови вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24 від 24.05.2024 року ОСОБА_1 нарахувати та виплатити до пенсії з 01.02.2022 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, які не відповідають вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р вимог Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та рішенню Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/13685/23 від 28.08.2023 року.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати і сплатити ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2022 р., без обмеження будь-яким тимчасовим періодом, щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень до розміру пенсії визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/13685/23 від 28.08. 2023 року із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо письмової відмови вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24 від 24.05.2024 року сплачувати до пенсії ОСОБА_1 індексацію за 2022 рік з 01.03.2022 року з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 54776,25) в розмірі: 7667,28 грн.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачувати ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2022 р. індексацію за 2022 рік із коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 54776,25) в розмірі: 7667,28 грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв`язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що позивач отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. При первинному призначенні ГУ ПФУ в Одеській області з 26.06.2004 року позивачу пенсії, її розмір обчислений і нарахований без обмеження її максимальним розміром (10) десятьма прожитковими мінімумами 10740, грн, установлених для осіб, які втратили працездатність. В подальшому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/6795/22 від 27.10.2022 року зобов`язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 березня 2022 року, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум. Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року у справі № 420/13695/22 зобов`язано ГУ ПФУ нарахувати та виплатити з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000.00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/6795/22 від 27.10.2022 року, яким зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату з 01.02.2022 року пенсії позивача на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки №Ю0 117096 від 08.11.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року з урахуванням раніше виплачених сум, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2022 року, проте під час її перерахунку застосовано обмеження максимальним розміром. На заяву позивача здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, відповідач протиправно відмовив. Вважаючи дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії з 01.02.2022 року максимальним розміром, а також не нарахування щомісячної доплати в розмірі 2000 грн. та індексації за 2022 рік з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 54776,25) протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач не скористався правом у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення їм ухвали суду від 14 жовтня 2024 року про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву, примірник якої доставлено до електронного кабінету відповідача 16.10.2024 року ,що підтверджується відповідною довідкою, що наявна в матеріалах справи . (а.с. 21 )

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 14 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою № 1501022784 - Міноборони (а.с. 9-13).

За даними ДСС рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2024 року по справі № 420/36142/23 зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.02.2022 року пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки №Ю0 117096 від 08.11.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року з урахуванням раніше виплачених сум.

30.04.2024 року представник позивача через веб портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про сплату основного розміру пенсії з 01.02.2022 року за рішенням суду 420/36142/23 від 22.03.2024 року без обмеження максимальним розміром та виплати суми боргу. (а.с.14 зв.с.)

Згідно сформованого пенсійним органом 06 травня 2024 року Перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за пенсійною справою № 1501022784 - Міноборони, сума перерахованої з 01.02.2022 року пенсії з надбавками складає 56 433,61 грн., з урахуванням максимального розміру 40 289,91 грн. Підстава - рішення суду. ( а.с. 9 зв.с. )

24.05.2024 ГУ ПФУ листом № 16168-13705/Г-02/8-1500/24 на вищевказане звернення повідомив, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 по справі №420/36142/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року. Оскільки рішенням суду по справі № 420/32839/23 сума пенсії обчислюється без обмеження її максимальним розміром, тому доплата згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/36142/23 відсутня. Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. (а.с.14)

Вважаючи дії відповідача щодо виплати пенсії з 01.02.2022 року із обмеженням її максимальним розміром та щодо відмови нарахувати та виплатити з 01.02.2022 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, та індексації за 2022 рік з 01.03.2022 року з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 54776,25) в розмірі: 7667,28 грн протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 01.01.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ), чинний на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. ( частина перша статті 1 цього Закону).

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-ХІІ)

Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій, врегульовані статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.

При настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". ( частина перша статті 51 Закону № 2262-ХІІ)

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. ( частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ).

14 липня 2021 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб № 713 (далі Постанова № 713), пунктом 1 якої установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 (пункт 1 Постанови № 713)

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі постанова КМУ № 118), якою установлено, що з 1 березня 2022 року:

- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 ( абзац другий пункту 1 постанови КМУ № 118);

- розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. (пункт 2 постанови КМУ № 118).

VI. Оцінка суду.

З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до встановлених судом обставин та враховуючи обґрунтованість вказаних позовних вимог, одним із спірних питань у даній справі є правомірність дій пенсійного органу щодо обмеження пенсії позивача, призначеної згідно Закону України від 01.01.1992 № 2262-ХІІ, максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Вирішуючи дане спірне питання суд враховує наступне.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до положень статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом №3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, яку викладено в редакції Закону №3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнав таким, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262, виходив із того, що норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв`язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.

Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Питання щодо застосування Закону №3668-VI в частині обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної згідно Закону №2262-ХІІ, було неодноразово предметом розгляду Верховним Судом (зокрема, постанови від 03 жовтня 2018 року у справі №127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі №522/16882/17, від 06 листопада 2018 року у справі №522/3093/17, від 17 жовтня 2019 року у справі №348/190/17, від 05 лютого 2020 року у справі №815/357/18, від 16 квітня 2020 року у справі №620/1285/19, від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17, від 16 грудня 2021 року у справі №400/2085/19, від 21 грудня 2021 року у справі №120/3552/21-а, від 18 травня 2022 року у справі №380/12337/20, від 12 грудня 2022 року у справі №620/5701/20, від 04 липня 2023 року у справі №420/10528/21).

Верховний Суд неодноразово висловив позицію, що з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а саме з 20 грудня 2016 року по теперішній час, в законодавстві України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, відсутні норми, якими обмежується максимальний розмір пенсії, та будь-яких змін до Закону 2262-XII та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цього закону, щодо обмеження пенсії максимальним розміром протягом цього часу не вносилося.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

Зважаючи на викладене, застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.

Повертаючись до обставин даної справи, судом встановлено, а відповідачем не заперечується, що внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 року застосовано обмеження максимального розміру пенсії позивача, а саме, в результаті перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 березня 2024 року у справі № 420/36142/23, яким зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату з 01.02.2022 року його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №Ю0 117096 від 08.11.2023 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, підсумок пенсії з 01.02.2022 р. з надбавками складає 56 433,51 грн, сума пенсії до виплати з урахуванням максимального розміру складає 40 289,81 грн. (а.с.9 зв.с.)

Верховний Суд також неодноразово наголошував, що пенсійний орган свідомо ігнорує рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, яким безпосередньо надається оцінка неконституційності правових норм, якими обмежуються права осіб, звільнених з військової служби, щодо їх пенсійного забезпечення, зокрема визнається неконституційним обмеження розміру пенсій таких осіб.

З огляду на вказаний висновок Верховного Суду, доводи пенсійного органу щодо правомірності обмеження розміру пенсії позивача з 01.02.2022 року максимальним розміром з огляду на те, що за попереднім судовим рішенням у справі № 36142/23/23, розмір його пенсії не обмежувався, є необґрунтованим та таким, що суперечить нормам Закону №3668-VI.

Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що у цій частині позову, вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 виплати пенсії з 01.02.2022 року з обмеженням її максимальним розміром та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити позивачу з 01 лютого 2022 року виплату пенсію без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.

З огляду на вказаний висновок суду, обраний позивачем спосіб захисту порушених прав шляхом визнання протиправними дії ГУ ПФУ, які відповідають вимогам ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, рішенню Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/6795/22 від 27.10.2022 року та письмової відмови ГУ ПФУ вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24 від 24.05.2024 року сплачувати його пенсію з 01 лютого 2022 року в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми 56 433,61 грн. не підлягає задоволенню, оскільки не відповідають фактичним обставинам справи з огляду на те, вказаним судовим рішенням зобов`язано було ГУ ПФУ перерахувати пенсію позивача без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 р., а у даному листі-відмові Головним управлінням ПФУ зроблено покликання на судове рішення у справі № 420/32839/23, яким зобов`язано ГУ ПФУ здійснити обчислення та виплату проіндексованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року без обмеження, тобто не стосуються спірного періоду 01.02.2022 року.

Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області, викладену в листі від 24.05.2024 року за вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24, у нарахуванніі та виплаті з 01.02.2022 р. щомісячної доплати в сумі 2000 грн. на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", то суд враховує наступне.

Як вбачається з наявного у справі Перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 р., сформованого пенсійним органом 06 травня 2024 року на виконання судового рішення у справі № 420/36142/23, то вказана спірна доплата серед надбавок та виплат до пенсії відсутня.

Разом з тим, у листі відповіді від 24.05.2024 року за вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24 Головне управління ПФУ в Одеській області відсутня будь-яка відмова позивачу у нарахуванні та виплаті з 01.02.2022 р. щомісячної доплати в сумі 2000 грн.

З огляду на вказане, обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не відповідає фактичним обставинам справи.

При цьому, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022 року здійснений ГУ ПФУ на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/36142/23, яким зобов`язано його провести на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №Ю0 117096 від 08.11.2023 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 року.

З мотивувальної частини вказаного судового рішення вбачається, що вказана довідка в свою чергу видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 року по справі № 420/742/23, що набрало законної сили 04.05.2023 року, яким зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_4 підготувати і надати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Тобто, перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022 року здійснений на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 року по зразковій справі № 400/6254/24 дійшла висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.

Враховуючи вказані висновки Великої Палати Верховного Суду та встановлені судом обставини щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 року з урахуванням підвищеного його розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №Ю0 117096 від 08.11.2023 року про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання судового рішення, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог у цій частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області, викладену в листі від 24.05.2024 року за вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24 сплачувати до пенсії ОСОБА_1 індексацію за 2022 рік з 01.03.2022 року з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 54776,25) в розмірі: 7667,28 грн., то суд вказує про таке.

Як вбачається з наявного у справі Перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за пенсійною справою № 1501022784 Міноборони, сформованого пенсійним органом 06 травня 2024 року, сума перерахованої пенсії з надбавками з 01.03.2022 року включає, серед іншого, індексацію базового ОСНП 2022 (43 813*0,140) в сумі 6133,82 грн.

При цьому, суд зауважує, що у листі відповіді Головного управління ПФУ в Одеській області від 24.05.2024 року за вих. №16168-13705/Г-02/8-1500/24 відсутня будь-яка відмова позивачу у виплаті з 01.03.2022 р. індексації за 2022 рік з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП 54 776,25) в розмірі: 7667,28 грн.

З огляду на вказане, обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не відповідає фактичним обставинам справи.

Крім того, суд відмічає, що відповідно до пунктів 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Підставами позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Підстави позову повинні пояснювати, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм якого закону позивач просить про захист свого права.

Відповідно пункту 9 частини п`ятої статті 160 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень зазначається обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Проте, зі змісту позову не вбачається, на підставі яких фактів (обставин) позивач просить про захист свого права у частині позовних вимог щодо розрахованої ним суми індексації в розмірі: 7 667,28 гр. з урахуванням ОСНП 54 776,25 грн. зміст позову не містить.

Разом з тим, з вищевказаного Перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.02.2022 року вбачається, що сума 54 776,25 грн. це основний розмір пенсії 100 % грошового забезпечення у розмірі 43813,00 грн. з урахуванням доплати.

Тобто, на думку суду, позивач вважає, що для розрахунку суми індексації за 2022 рік потрібно враховувати основний розмір пенсії з урахуванням доплати.

Суд звертає увагу, що індексації, відповідно до умов, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118, підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

З огляду на вказане та враховуючи, що під час індексації базового ОСНП 2022 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 та основний розмір пенсії, з урахуванням 100 % грошового забезпечення 43 813,00 грн., то у суду відсутні підстави вважати, що права позивача при обчисленні суми індексації пенсії за 2022 р. є порушеними, а відтак позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

VII. Висновок суду.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваних дій та бездіяльності, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VIIІ. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 виплати пенсії з 01.02.2022 року з обмеженням її максимальним розміром.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії за вислугу років з 01.02.2022 року без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна