Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3746/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом першого заступника керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської міської територіальної громади до Полтавської міської ради, Управління з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
29 березня 2024 року перший заступник керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської міської територіальної громади звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради, Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати п.п. 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава, продовження дії особистого строкового земельного сервітуту та паспорту прив`язки на наступну тимчасову споруду згідно з додатком № 1до рішення ФОП ОСОБА_1 (№50) - торговельного кіоску на земельній ділянці площею 14 кв.м. з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 ;
- скасувати паспорт прив`язки № 01-10-17/1682-078 від 06.06.2012.
Позов обґрунтований тим, що рішенням тридцять дев`ятої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" продовжено розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території міста Полтава, зокрема, ФОП ОСОБА_1 на розміщення стаціонарної тимчасової споруди - торговельного кіоску на земельній ділянці площею 14 кв. м. з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 . Згідно паспорту прив`язки №01-10-17/1682-078, виданого Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради 06.06.2012, торговельний кіоск площею повністю розташований в межах червоних ліній. Згідно протоколу огляду від 08.03.2024, проведеного в межах досудового розслідування кримінального провадження № 42023172060000153 від 08.11.2023 місцем проведення огляду є відкрита ділянка місцевості, якій присвоєно кадастровий номер 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 , та на якій розташована стаціонарна тимчасова споруда використовується як торговельна, для здійснення продажу їжі швидкого приготування. Фасад виконаний із металу та оздоблений дерев`яними дошками. Має окремий вхід/вихід та торговельне вікно. Під час огляду виготовлено схему споруди та фото таблиці, які є невід`ємними додатками до протоколу. Тобто, слідчим отримано виміри, що дають підстави стверджувати, що орієнтовна площа споруди складає 5,9 кв.м. та відстань до проїжджої частини вулиці Шевченка - 1,38 м, що є порушенням пункту 27 Єдиних правил. З огляду на відсутність у спірних правовідносинах спеціально уповноваженого органу на здійснення контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування вимогам закону, прокурор звертається до суду з позовом про оскарження рішення Полтавської міської ради як самостійний позивач в інтересах Полтавської міської територіальної громади.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
08.04.2024 до суду надійшла заява відповідача Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
08.04.2024 до суду надійшла заява відповідача Полтавської міської ради із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження у справі №440/3746/24.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 залишено без задоволення заяви Полтавської міської ради та Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження у справі №440/3746/24.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що прокурор усупереч вимогам статті 58 Конституції України застосував до спірних правовідносин, пов`язаних з наданням дозволу на продовження розміщення вже встановленої стаціонарної тимчасової споруди - торговельного кіоску на земельній ділянці площею 14 кв.м. з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 , норми п.25-2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 в редакції, що набрала чинності 12.04.2023, приписи якої не застосовуються при наданні дозволу на продовження розміщення вже встановленої стаціонарної тимчасової споруди в спірних правовідносинах. Вказує, що законодавством не встановлено повноважень щодо здійснення перевірки оформлених паспортів прив`язок на їх відповідність нормам законодавства. Зазначає, що прокурором не надано до суду доказів здійснення державних випробовувань і затвердження типу засобів використаної вимірювальної техніки - рулетки, зокрема, визначеного статтею 16 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" сертифікату перевірки типу засобу вимірювальної техніки, зокрема, на відповідність діючому на території України ДСТУ 4179-2003. Тому вважає, що вимірювання, здійснене відповідно до протоколу огляду від 08.03.2024 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023172060000153 від 08.11.2023, рулеткою, щодо якої відсутні відомості стосовно її сертифікації, повірки та періодичної повірки, не відповідають вимогам Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та таке вимірювання не може вважатися достовірним та є недопустимим доказом.
29.04.2025 до суду надійшла відповідь позивача на відзив Полтавської міської ради, у якій зазначено, що Зазначає, що рішення Полтавської міської ради від 15.09.2023 в частині надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на подальше розміщення тимчасової споруди суперечить вимогам Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011, та Положенню про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, затвердженого рішенням Полтавської міської ради від 18.05.2012 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин. З огляду на те, що спірне право на подальше розміщення тимчасової споруди ФОП ОСОБА_1 виникло внаслідок прийняття рішення Полтавською міською радою від 15.09.2023 Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, позивачем застосовані норми законодавства, чинні на момент прийняття такого рішення. Пояснює, що огляд місця події, в ході якого було зафіксовано перевищення площі тимчасової споруди, проведено у передбачений КПК України спосіб, в межах досудового розслідування кримінального провадження, на виконання ухвали слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави у справі №554/466/24, провадження №1кс/554/1186/2024, уповноваженою на те посадовою особою, відтак є допустимим та належним доказом під час розгляду справи.
Відповідач Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Третя особа фізична особа-підприємець ОСОБА_1 правом на подання пояснень щодо позову не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 13.03.2012, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
06.06.2012 Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради видано ФОП ОСОБА_1 паспорт прив`язки "Тимчасової споруди по АДРЕСА_1 (торгівельний кіоск)", реєстраційний №01-10-17/1682-078 з терміном дії до 05.04.2013.
У подальшому, дію цього паспорту прив`язки "Стаціонарна тимчасова споруда-торгівельний кіоск по АДРЕСА_1 Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради за реєстраційним №01-10-17/1682-078 було подовжено.
Рішенням Полтавської міської ради (тридцять дев`ята сесія восьмого скликання) від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" на підставі звернень суб`єктів підприємницької діяльності, відповідно до Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, затвердженого рішенням двадцять другої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 18.05.2012, враховуючи розпорядження голови обласної державної адміністрації №207 від 20.05.2016 "Про перейменування топонімічних назв, демонтаж меморіальних дошок та зображень комуністичної символіки у місті Полтаві" (зі змінами), враховуючи рішення позачергової двадцять четвертої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 10.03.2023 "Про перейменування, найменування вулиць та провулків у населених пунктах Полтавської міської територіальної громади", враховуючи рішення тридцять першої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19.05.2023 "Про перейменування вулиць, провулків, бульвару, площі та скверу у населених пунктах Полтавської міської територіальної громади", керуючись Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, статтями 25, 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи протоколи комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава, вирішено: продовжити розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава, згідно з додатком 1 на 5 років (пункт 1); замовникам, зазначеним в додатку 1 до цього рішення, продовжити дію особистого строкового земельного сервітуту на раніше сформовані земельні ділянки з оформленням відповідних договорів у встановленому порядку (пункт 2); замовникам, зазначеним в додатку 1 до цього рішення, в Управлінні з питань містобудування та архітектури продовжити термін дії оформлених паспортів прив`язки (пункт 4).
Згідно додатку 1 до рішення тридцять дев`ятої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", зокрема, продовжено суб`єкту підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 подальше розміщення стаціонарної тимчасової споруди - торговельного кіоску за адресою розташування об`єкту: АДРЕСА_1 (5310137000:15:013:0178), площа земельної ділянки 14 кв.м. (землі житлової та громадської забудови).
Згідно Інформації з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №364121758, сформованої 01.02.2024, земельна ділянка з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178, площею 0,0014 га, за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві власності територіальній громаді міста Полтави в особі Полтавської міської ради.
Полтавською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за №42023172060000153 від 08.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України за фактом винесення рішення тридцять дев`ятої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", яким в порушення ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтави продовжено окремим суб`єктам господарювання розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності з перевищенням встановленої законом площі в розмірі 30 кв.м.
У ході досудового розслідування 15.12.2023 за вх.№23455-23 на адресу Полтавської окружної прокуратури Полтавської області надійшов лист Апарату міської ради Полтавської міської ради від 08.12.2023 за №02-12/263вих з додатками на 12 арк. в 1 примірнику, зокрема копією рішення тридцять дев`ятої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності".
29.12.2023 за вхідним №24419-23 в рамках зазначеного кримінального провадження надійшов лист Управління з питань містобудування та архітектури від 29.12.2023 №01-02-01-14/2154/920 з додатками на 227 арк., зокрема, з копією паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди-торгівельного кіоску по АДРЕСА_1 , реєстраційний №01-10-17/1682-078, виданого 06.06.2012, право на розміщення якої продовжено рішенням тридцять дев`ятої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 15 вересня 2023 року "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності".
Згідно з паспортом прив`язки №001-10-17/1682-078, виданим Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради 06.06.2012 та продовженим до 15.09.2028, торгівельний кіоск по АДРЕСА_1 має площу 6 м2 та знаходиться в межах червоної лінії.
Листом Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради від 02.02.2024 № 01-02-01-14/48/114 до Полтавської окружної прокуратури Полтавської області на звернення останньої надано викопіювання з топографо-геодезиної зйомки з нанесенням червоних ліній території , зокрема, викопіювання з топографо-геодезичної зйомки М1:2000 згідно якого торгівельний павільйон по АДРЕСА_1 знаходиться в межах червоної лінії.
Згідно з протоколом огляду від 08.03.2024, проведеного на підставі ухвали Октябрського районного суду м. Полтави від 09.02.2024, пров. №1-кс/554/1186/24 в рамках досудового розслідування кримінального провадження №42023172060000153 від 08.11.2023, встановлено, що тимчасова споруда використовується як торговельна, для здійснення продажу їжі швидкого приготування. Фасад виконаний із металу та оздоблений дерев`яними дошками. Має окремий вхід/вихід та торговельне вікно. Під час огляду виготовлено схему споруди та фото таблиці, які є невід`ємними додатками до протоколу. Тобто, слідчим отримано виміри, що дають підстави стверджувати, що орієнтовна площа споруди складає 5,9 кв.м., що відповідає даним паспорту прив`язки даної споруди №001-10-17/1682-078 від 06.06.2012.
З огляду на зазначене вище, вважаючи протиправними п.п. 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава, продовження дії особистого строкового земельного сервітуту та паспорту прив`язки на наступну тимчасову споруду згідно з додатком 1 до рішення - ФОП ОСОБА_1 (№50) - торговельний кіоск на земельній ділянці площею 14 кв.м. з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 та паспорт прив`язки №01-10-17/1682-078 від 06.06.2012, перший заступник керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавської міської територіальної громади звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. (ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно з ст. 25 цього Закону сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ч. 2, 4 ст. 28 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання ч. 4 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1330/20068, затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - Порядок).
У пункті 1.3 розділу І цього Порядку закріплено визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі ТС), а саме - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до положень п. 1.4 розділу І Порядку паспорт прив`язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності; замовник - суб`єкт господарювання, який реалізує право розмістити ТС на підставі паспорта прив`язки ТС; пересувна ТС - споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності; стаціонарна ТС - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
При розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами (пункт 1.8 розділу І вищевказаного Порядку).
Розділом ІІ Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності врегульовано порядок отримання паспорта прив`язки ТС, за пунктами 2.1-2.4, 2.6, 2.7, 2.10, 2.11, 2.13, 2.14, 2.17, 2.19, 2.29 та 2.30 якого встановлено таке.
Підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються:
графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості;
реквізити замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.
Цей перелік документів є вичерпним.
Для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Для оформлення паспорта прив`язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає:
схему розміщення ТС (додаток 1);
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);
технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив`язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Паспорт прив`язки ТС включає:
титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності;
схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1 : 500;
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1 : 50 (для стаціонарних ТС);
технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж.
Цей перелік документів є вичерпним.
При оформлені паспорта прив`язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та цим Порядком.
Паспорт прив`язки ТС не надається за умов:
подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку;
подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.
Ненадання паспорта прив`язки ТС з інших підстав не допускається.
Строк дії паспорта прив`язки ТС визначається органом з питань містобудування та архітектури відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень містобудівної документації на місцевому рівні.
Продовження строку дії паспорта прив`язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки ТС може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки ТС або на новий строк.
У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.
Розміщення ТС самовільно забороняється.
Спірні правовідносини врегульовані ще й Положенням про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, затвердженим рішенням Полтавської МР (22 сесії 6 скликання) від 18.05.2012 (далі також - Положення).
Відповідно до пунктів 3.1 3.3 цього Положення, замовник, зацікавлений у встановленні стаціонарної ТС звертається до виконкому Полтавської МР із заявою про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Виконком Полтавської МР направляє заяву до управління з питань містобудування та архітектури.
Пунктами 3.4-3.9 Положення передбачено, що Управління з питань містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня подання зазначеної заяви встановлює відповідність намірів щодо місця розташування ТС будівельним нормам, комплексній схемі розміщення ТС та направляє матеріали для розгляду та прийняття відповідного рішення на засіданні Комісії.
Рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головою Комісії та її секретарем.
У разі відповідності намірів щодо місця розміщення ТС будівельним нормам, комплексній схемі розміщення ТС, та позитивному висновку Комісії замовник звертається до міської ради із заявою щодо оформлення договору особистого строкового сервітуту. До заяви додається схема розміщення ТС в М 1:500, на якій зазначені межі та площа земельної ділянки для розміщення ТС. Схема виготовляється суб`єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та отримується замовником самостійно.
Управлінням з питань містобудування та архітектури готується проект рішення міської ради щодо оформлення договору особистого строкового сервітуту на підставі поданої замовником заяви, висновку Комісії та переліку документів, визначених п. 3.2 цього Положення.
Після прийняття відповідного рішення сесією міської ради, замовник через Полтавське міське управління земельних ресурсів та земельного кадастру укладає з міською радою договір особистого строкового земельного сервітуту.
Рішення міської ради та укладений договір особистого строкового земельного сервітуту є підставою для виготовлення паспорту прив`язки ТС.
Пунктом 3.10 Положення передбачено, що у разі невідповідності намірів щодо місця розташування ТС будівельним нормам, комплексній схемі розміщення ТС замовнику управлінням з питань містобудування та архітектури надається письмова відмова щодо можливості розміщення стаціонарної ТС.
Відповідно до пунктів 7.1-7.2 Положення підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).
Для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до Управління з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб`єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; договір особистого строкового земельного сервітуту (у випадках, визначених цим Положенням); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Згідно з пунктом 7.7 Положення, паспорт прив`язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Процедура розгляду звернень щодо продовження дії паспорту прив`язки стаціонарної ТС врегульована розділом 5 Положення, відповідно до пунктів 5.1 - 5.9 якого замовник, зацікавлений у подальшому розміщенні стаціонарної ТС звертається до виконкому Полтавської МР з відповідною заявою.
До заяви додаються наступні документи: копія свідоцтва про реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності або копія виписки з єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців; паспорт прив`язки ТС.
Виконком Полтавської МР направляє звернення до управління з питань містобудування та архітектури.
Управління з питань містобудування та архітектури направляє необхідні матеріали для розгляду на засіданні Комісії.
Рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головою Комісії та її секретарем.
Після позитивного висновку Комісії замовник звертається до міської ради із заявою щодо продовження (укладання) договору оренди землі або договору особистого строкового земельного сервітуту.
На підставі позитивного рішення Комісії та заяви замовника управління з питань містобудування та архітектури готує відповідний проект рішення Полтавської МР.
На виконання рішення міської ради замовник через Полтавське міське управління земельних ресурсів та земельного кадастру укладає з міською радою договір оренди землі або договір особистого строкового земельного сервітуту.
Після рішення міської ради та документа про право користування земельною ділянкою, управління з питань містобудування та архітектури продовжує строк дії паспорту прив`язки ТС шляхом зазначення нової дати, підпису уповноваженої посадовою особи управління з питань містобудування та архітектури та печатки. Термін дії паспорту прив`язки відповідає терміну дії документу про право користування земельною ділянкою.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 06.06.2012 Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради видано ФОП ОСОБА_1 паспорт прив`язки "Тимчасова споруда по АДРЕСА_1 , (торгівельний кіоск) реєстраційний №01-10-17/1682-078 з терміном дії до 05.04.2013. Дію цього паспорту прив`язки "Стаціонарна тимчасова споруда-торгівельний кіоск по АДРЕСА_1 ", виданого ФОП ОСОБА_1 Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради за реєстраційним №01-10-17/1682-078 подовжено до 22.07.2019.
На виконання пункту 4 рішення Полтавської міської ради (тридцять дев`ята сесія восьмого скликання) від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради продовжено ФОП ОСОБА_1 дію паспорта прив`язки "Стаціонарна тимчасова споруда - торговельний кіоск по АДРЕСА_1 " реєстраційний №01-10-17/1682-078, виданого 06.06.2012, - до 15.09.2028, про що у паспорт прив`язки внесено відповідний запис.
Разом з тим, у паспорті прив`язки " Стаціонарна тимчасова споруда - торговельний кіоск по АДРЕСА_1 " , виданому ФОП ОСОБА_1 Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради 06.06.2012 за реєстраційним №001-10-17/1682-078, та продовженому до 15.09.2028, вказано, що об`єкт має площу 6,0 кв.м..
Однак, згідно з паспортом прив`язки №01-10-17/1682-078, виданим Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради 06.06.2012, та продовженим до 15.09.2028, торгівельний кіоск по АДРЕСА_1 знаходиться в межах червоної лінії.
Викопіюванням з топографо-геодезичної зйомки М1:2000 по АДРЕСА_1 також підтверджено, що торгівельний павільйон по АДРЕСА_1 знаходиться в межах червоної лінії.
Згідно з приписами пункту 20 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 (далі - Єдині правила, у редакції з 21.02.2007 по 05.04.2017), у межах смуги відчуження автомобільних (позаміських) доріг і червоних ліній міських вулиць і доріг забороняється: розташовувати будь-які споруди або об`єкти без погодження з власниками автомобільних доріг та Державтоінспекцією.
До суду не надано погодження з власником автомобільних доріг та Державтоінспекцією на розташування стаціонарної тимчасової споруди-торгівельного кіоску за адресою: вул. Шевченка, 9, на яку 06.06.2012 Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради було видано паспорт прив`язки реєстраційний №01-10-17/1682-078.
Положеннями пункту 20 Єдиних правил (у редакції, чинній з 12.04.2023) у межах смуги відведення автомобільних доріг загального користування та "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів забороняється розміщувати будь-які споруди або об`єкти без дотримання вимог статті 37 Закону України "Про автомобільні дороги".
Погодження проектів будівництва, реконструкції і ремонту автомобільних доріг, залізничних переїздів, комплексів дорожнього сервісу та інших споруд у межах смуги відведення автомобільних доріг або "червоних ліній" міських вулиць і доріг здійснюється відповідними підрозділами Національної поліції на підставі абзацу п`ятого частини першої статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух".
Згідно з пунктом 25-2 Єдиних правил, тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності на автомобільних дорогах розміщуються відповідно до статті 28 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, а у разі їх розміщення у межах смуги відведення автомобільних доріг або червоних ліній міських вулиць і доріг - за погодженням з відповідним підрозділом Національної поліції відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 52-3 Закону України Про дорожній рух.
Відповідно до інформації, наданої листом Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 22.01.2024 №1346-24, на запит Полтавської окружної прокуратури Полтавської області, Управління патрульної поліції в Полтавській області в період з 2021 по 2023 роки не погоджувало розміщення спірної тимчасової споруди.
Таким чином, Полтавська міська рада та утворений нею орган - Управління містобудування, продовжили ФОП ОСОБА_1 строк розміщення стаціонарної тимчасової споруди - торгівельного кіоску на земельній ділянці площею 14 м2 з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 та строк дії паспорту прив`язки на об`єкт "Стаціонарна тимчасова споруда-торгівельний кіоск за адресою: вул. Шевченка, 9" реєстраційний №01-10-17/1682-078, що знаходиться в межах червоної лінії, за відсутності погодження місця розташування вказаної стаціонарної тимчасової споруди з уповноваженим підрозділом Національної поліції, як це передбачено п.п. 20, 25-2 Єдиних правил.
Пунктом 26 Єдиних правил встановлено, що розміщення малих архітектурних форм на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів здійснюється відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та містобудівної документації з урахуванням вимог абзацу четвертого частини першої статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух". Малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності розміщуються із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування.
Відповідно до пункту 27 Єдиних правил, у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.
Як слідує з карти-схеми розташування споруди відносно оточуючих її об`єктів, доріг, тротуарів, що є додатком до протоколу огляду від 08.03.2024, проведеного в рамках досудового розслідування кримінального провадження №42023172060000153 від 08.11.2023, об`єкт "Стаціонарна тимчасова споруда-торгівельний кіоск за адресою: вул. Шевченко, 9 розташований на відстані 1,38 м до проїзної частини дороги, що є порушенням пункту 27 Єдиних правил у редакції, що діяли як на час видачі 06.06.2012 паспорту прив`язки на об`єкт "Стаціонарна тимчасова споруда-торгівельний кіоск по вул. Шевченка, 9" реєстраційний №01-10-17/1682-078, так і станом на час прийняття оскаржуваного рішення Полтавською міською радою від 15.09.2023.
Суд вважає помилковими твердження відповідача стосовно віднесення за своїми технічними характеристиками рулетки до вимірювального засобу зі специфічною експлуатацією відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та зазначає, що відповідно до Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №374 від 04.06.2015, такий засіб вимірювання просторових параметрів фізичних об`єктів як рулетка не підлягає періодичній повірці чи сертифікації.
Наведене вище у своїй сукупності свідчить про відсутність підстав для надання ФОП ОСОБА_1 (№50) дозволу на розміщення стаціонарної тимчасової споруди торгівельного кіоску на земельній ділянці площею 14 м2 з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 ".
Відповідно рішення Полтавської міської ради від 15.09.2023 в оскаржуваній частині суперечить вимогам Закону України "Про дорожній рух", Єдиних правил, Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011, та Положенню про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, затвердженого рішенням Полтавської міської ради від 18.05.2012.
За змістом пунктів 1.8, 2.4 та 2.5 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності при розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.
Для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Близькі за змістом норми містяться й у пунктах 1.10, 2.1, 34 та 3.10 Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава.
Пунктами 8.2, 8.3 цього ж Положення визначено, що переоформлення паспорта прив`язки при продовженні строку функціонування ТС та його перереєстрації може здійснюватися у разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж тощо або з ініціативи замовника.
У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки або на новий строк.
Зміст вищенаведених норм вказує на те, що наміри замовника стосовно місця розташування тимчасової споруди повинні відповідати усім наявним планувальним обмеженням, передбаченим містобудівною документацією, будівельними нормами, узгоджуватися з комплексною схемою розміщення тимчасових споруд на території відповідного населеного пункту.
У протилежному випадку замовнику надається письмова аргументована відмова щодо реалізації намірів й можливості розміщення стаціонарної тимчасової споруди.
Поряд із цим суд зазначає, що законодавством України урегульовано питання розміщення ТС, зокрема: визначено перелік документів, які подаються для отримання паспорта прив`язки для розміщення ТС, встановлено порядок його отримання (оформлення), наведені підстави продовження строку дії та анулювання паспорта прив`язки тощо.
На цьому акцентовано увагу й у постанові Верховного Суду від 05.09.2019 у справі №2-а/250/12.
За висновками щодо застосування норм права, наведеними у постановах Верховного Суду від 04.09.2019 та від 16.01.2020 у справах №712/5885/17 та №357/13244/16-а відповідно, процедура продовження дії раніше виданого паспорту прив`язки полягає у визначенні нової дати у раніше виданому паспорті та засвідчення її підписом та печаткою органу з питань містобудування та архітектури.
У наведених постановах Верховного Суду викладені висновки про те, що продовження дії паспорту не передбачає перевірку відповідності намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС, оскільки відповідно до пунктів 2.4-2.5 Порядку така перевірка здійснюється на стадії надання паспорта, а не на стадії продовження його дії. Відповідність намірів замовника стосовно місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам перевіряється уповноваженим органом упродовж десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів, тобто при оформлені паспорта прив`язки ТС, і на цьому етапі забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.
З наведеного випливає висновок про те, що перевірка відповідності намірів замовника щодо розташування тимчасових споруд здійснюється не у будь-який невизначений час, а у межах конкретних строків та на чітко визначеному етапі - під час оформлення паспорту прив`язки.
Продовження ж строку дії паспорту прив`язки не передбачає обов`язкового оформлення (переоформлення) вже існуючого і раніше виданого паспорту. Під час вирішення цього питання, у разі, якщо не відбулось змін у містобудівній документації на місцевому рівні, комплексній схемі розташування тимчасових споруд, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж тощо, не здійснюється перевірка намірів замовника щодо розташування тимчасової споруди.
Продовження строку дії паспорту прив`язки полягає у зазначенні у раніше виданому паспорті нової дати, підпису та печатки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
Однак, за висновками щодо застосування норм права, викладеними у постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №821/140/18 та від 24.01.2020 у справі №821/235/18, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої має відповідати, у тому числі, Єдиним правилам ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, та здійснюватися на підставі дозвільного документу паспорта прив`язки, який видає (продовжує строк дії) відповідний орган з дотриманням вимог вищевказаної постанови.
Це означає, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності має відповідати усім вимогам закону, містобудівної документації, будівельним, санітарним, протипожежним, екологічним та іншим нормам, державним стандартам і правилам, локальним нормативно-правовим актам органів місцевого самоврядування та іншим актам, дотримання яких вимагається під час перевірки намірів замовника щодо розташування таких споруд.
Відповідність намірів замовника щодо розташування тимчасових споруд вищезгаданим нормативам безперервно має бути забезпечена і зберігатись починаючи з моменту звернення зацікавленої особи за отриманням дозвільного документа у вигляді паспорта прив`язки і в подальшому, під час вирішення питання про його оформлення (видачу), переоформлення та продовження строку дії, упродовж усього часу розміщення тимчасових споруд.
Недотримання встановлених законодавством вимог до розміщення тимчасових споруд погіршує умови для життєдіяльності територіальної громади в цілому та кожного її члена окремо, може загрожувати протипожежній, санітарній та екологічній безпеці тощо, а у спірних правовідносинах безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів таких споруд, негативно впливає на безпечні для життя і здоров`я умови перебування на території відповідного населеного пункту, створює ризики настання аварій, інших надзвичайних ситуацій.
Тому дотримання встановленого законом порядку провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов`язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування, а також на створювані ним спеціальні органи.
У спірних правовідносинах, як стверджує прокурор у своєму позові, цей інтерес порушено самою ж радою та утвореним нею спеціальним органом Управлінням містобудування, які, продовжуючи третій особі строк розміщення тимчасових споруд та строк дії паспорту прив`язки, не звернули увагу на відсутність погодження місця розташування споруд з власниками автомобільних доріг та уповноваженим підрозділом Національної поліції, як того вимагає пункт 20 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198.
У спірних відносинах цьому суспільному (публічному) інтересу широкого кола осіб територіальної громади міста Полтави протиставляється приватний інтерес, індивідуальне право суб`єкта підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 , які у спорі, що розглядається, виражаються у гарантованому частиною першою статті 42 Конституції України праві на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
У світлі обставин, встановлених у цій справі, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 07.08.2023 у справі №440/7204/21 дійшов висновку про те, що хоча й відповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасової споруди здійснюється саме на етапі оформлення, а не продовження строку дії паспорта прив`язки, відповідачі у спірних правовідносинах, будучи зобов`язаними діяти насамперед в інтересах та від імені територіальної громади, встановивши порушення вимог закону щодо розміщення належних третій особі тимчасових споруд (якщо таке порушення дійсно мало місце), повинні були виправити власну ж помилку, допущену під час прийняття рішення про оформлення і видачу паспорта прив`язки на такі споруди, і вжити передбачених законом заходів для приведення місця їх розміщення у відповідність вимогам законодавства, або ж відмовити у продовженні строку дії такого дозвільного документа, у подальшому розміщенні споруд.
За висновком Верховного Суду у такому випадку не порушується баланс публічних і приватних (індивідуальних) інтересів, оскільки такі дії покликані відновити законність та правовий порядок в у сфері спірних правовідносин, повернути їх у законні рамки і при цьому забезпечити дотримання інтересів широкого кола осіб територіальної громади міста, запобігти негативним наслідкам, що можуть настати у зв`язку з недотриманням встановленого законодавством порядку розміщення тимчасових споруд, вимог щодо місця їх розташування.
У постанові Верховного Суду від 17.10.2023 у справі № 440/6769/21 викладено такий правовий висновок: "У світлі обставин, встановлених у справі, що розглядається, та з урахуванням вищевикладених положень законодавства, колегія суддів вважає, що хоча й відповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасової споруди перевіряється саме на етапі оформлення, а не продовження строку дії паспорта прив`язки, відповідачі у спірних правовідносинах, будучи зобов`язаними діяти насамперед в інтересах та від імені територіальної громади, встановивши порушення вимог закону щодо розміщення належних третій особі тимчасових споруд (якщо таке порушення дійсно мало місце), повинні були виправити власну ж помилку, допущену під час прийняття рішення про оформлення і видачу паспорта прив`язки на такі споруди, й вжити передбачених законом заходів для приведення місця їх розміщення у відповідність вимогам законодавства, або ж відмовити у продовженні строку дії такого дозвільного документа, у подальшому розміщенні споруд".
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, згідно з усталеною практикою Великої палати Верховного Суду (постанова від 27.04.2023 у справі №9901/454/21) суди під час вирішення тотожних спорів повинні враховувати саме останню правову позицію Великої палати Верховного Суду.
З огляду на те, що прокурором в адміністративному позові вказано, які саме інтереси держави порушено оскаржуваними положеннями спірного рішення, та враховуючи обставини того, що відсутній орган, до компетенції якого належить здійснення нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування, суд вважає, що прокурором доведено підстави для захисту інтересів держави у суді.
З огляду на наведене, пункти 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава на 5 років, продовження дії особистого строкового земельного сервітуту та паспорту прив`язки на наступну тимчасову споруду згідно з додатком 1 до рішення - ФОП ОСОБА_1 (№50) торговельний кіоск на земельній ділянці площею 14 кв.м. з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 , прийняте Полтавською міською радою, а паспорт прив`язки №01-10-17/1682-078 від 06.06.2012 виданий Управлінням з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, з порушенням вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про дорожній рух", Єдиних правил, Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011, та Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, затвердженого рішенням Полтавської МР від 18.05.2012.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава на 5 років, продовження дії особистого строкового земельного сервітуту та паспорту прив`язки на наступну тимчасову споруду згідно з додатком 1 до рішення - ФОП ОСОБА_1 (№50) торговельний кіоск на земельній ділянці площею 14 кв.м. з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 , а також скасувати паспорт прив`язки №01-10-17/1682-078 від 06.06.2012.
Зважаючи на це та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог прокурора повністю.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов першого заступника керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Антона Грицая, 1, м. Полтава, 36020, ідентифікаційний номер 02910060) в інтересах держави в особі Полтавської міської територіальної громади до Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний номер 24388285), Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний номер 02498808), третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ), про визнання протиправними та скасування пунктів рішення, скасування паспорту прив`язки задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 15.09.2023 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава на 5 років, продовження дії особистого строкового земельного сервітуту та паспорту прив`язки на наступну тимчасову споруду згідно з додатком 1 до рішення - ФОП ОСОБА_1 (№50) торговельний кіоск на земельній ділянці площею 14 кв.м. з кадастровим номером 5310137000:15:013:0178 по АДРЕСА_1 .
Скасувати паспорт прив`язки №01-10-17/1682-078 від 06.06.2012.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Б. Головко