Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 489/4739/25
Провадження № 3/489/1423/25
П О С Т А Н О В А
іменем України
01 липня 2025 року місто Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Валігурський Г.Ю., розглянувши матеріали справи, які надійшли з управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одружений, не працюючий, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення(КУпАП),
в с т а н о в и в:
Водій ОСОБА_1 05.06.2025 о 08:15 у м. Миколаєві по пр. Миру, 46А, керував транспортним засобом Volkswagen Passat, н.з. НОМЕР_2 , був неуважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не реагував на її зміну, рухаючись заднім ходом здійснив зіткнення з транспортним засобом Renault, н.з. НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 , внаслідок чого ТЗ отримали механічні пошкодження та завдано матеріальні збитки, чим порушив п.п. 2.3.б., 10.9.Правил дорожнього руху, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306(далі по тексту ПДР).
Суд кваліфікуєдії ОСОБА_1 за ст.124КУпАПяк порушенняучасниками дорожньогоруху правилдорожнього руху,що спричинилопошкодження транспортнихзасобів.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав, пояснив, що 05.06.2025 близько 08:15, від`їжджаючи заднім ходом на автомобілі з парковки, не помітив позаду інший автомобіль, у зв`язку з чим відбулось зіткнення. На його автомобілі ушкоджень не має. Вказав, що перед початком руху пересвідчився у відсутності перешкод для руху заднім ходом, проте не помітив як потім позаду під`їхав автомобіль. Інший автомобіль отримав пошкодження у виді потертості правої сторони заднього бамперу.
Потерпілий ОСОБА_2 надав пояснення, згідно яких він 05.06.2025 близько 08:15 під`їхав до парковки де зупинився позаду автомобіля, яким керував ОСОБА_1 . Останній рухаючись заднім ходом здійснив зіткнення з його автомобілем, у зв`язку з чим виникли пошкодження правої задньої частини автомобіля. З метою фіксації ДТП він викликав працівників поліції.
З`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, та оцінивши докази їх в сукупності, суддя дійшов наступних висновків.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна ця особа в його вчиненні.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події і юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Пункт 1.3. ПДР зобов`язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до п. 2.3.б. ПДР, водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно із п. 10.9. ПДР, під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Вивчивши всі обставини справи, вважаю, що наявність події і винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП підтверджується зібраною, дослідженою у суді сукупністю доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №351812 від 05.06.2025, який містить відомості щодо дати та часу (05.06.2025 о 08:20), місця (м.Миколаїв,проспекту Миру,46А), способу вчинення адміністративного правопорушення (рухаючись заднім ходом здійснив зіткнення з іншим автомобілем) та наслідків ДТП (автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками). Також встановлено порушення ОСОБА_1 вимог п.п. 2.3.б, 10.9. ПДР;
- схемою місця ДТП, яка сталася 05.06.2025 о 08:20 в м.Миколаєві попроспекту Миру,46А, що містить інформацію щодо обставин дорожньо-транспортної пригоди, місця розташування транспортного засобу, місця зіткнення, а також пошкоджень, отриманих транспортними засобами. Так, у автомобіля Volkswagen Passat, н.з. НОМЕР_2 , пошкоджена задня частина з лівої сторони. На автомобілі Renault, н.з. НОМЕР_3 , зафіксовано пошкодження задньої частини з правої сторони. Зазначена схема підписана водієм ОСОБА_1 без зауважень.
- письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 наданими на місці ДТП 05.06.2025, згідно яких о 08:25, керуючи автомобілем автомобіль Renault Expres, н.з. НОМЕР_3 , він під`їхав на паркову за адресою: пр. Миру, 46А, після зупинки відчув удар в задню частину автомобіля. Вийшовши з автомобіля виявив, що автомобіль Фольксваген Пасат, н.з. НОМЕР_2 , здійснив зіткнення з його автомобілем;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 наданими на місці ДТП 05.06.2025, який пояснив, що 05.06.2025 о 08:25 зі стоянки почав здавати назад, проте саме в цей час під`їхало авто і легко зачепило бампером.
Сумніви у достовірності та істинності доказів, які містяться в матеріалах справи - відсутні.
Таким чином, докази, що долучені до протоколу, отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами, є належними, допустимими і достовірними.
Аналізуючи докази, що знаходяться в матеріалах справи, доходжу висновку, що наданими матеріалами поза розумним сумнівом доведено факт вчинення дорожньо-транспортної пригоди, вину ОСОБА_1 у порушенні п.п. 2.3.б., 10.9. ПДР, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху не враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, що відповідає положенням ч. 2 ст. 33 КУпАП.
За такої сукупності обставин у справі, вважаю за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу, межі якого передбачені санкцією ст. 124 КУпАП.
Застосування такого адміністративного стягнення відповідатиме меті адміністративного стягнення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,ст. 40-1КУпАП підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 36, 245, 247, 251, 252, 256, 280, 283 КУпАП, суддя, -
п о с т а н о в и в :
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот пёятдесят) грн 00 коп на користь держави (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: Миколаївське ГУК /Микол. обл./ 21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300, рахунок отримувача: UA438999980313010149000014001) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Роз`яснити, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять ) грн 60 коп. (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду через Інгульський районний суд міста Миколаєва.
Постанова підлягає пред`явленню до виконання протягом трьох місяців з дня набрання законної сили.
Суддя Г.Ю. Валігурський