Ухвала суду № 12850239, 23.11.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2009
Номер справи
8115/09
Номер документу
12850239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2009 р.справа № 3/755/08-АП-3/756/08АП/3/760/08АП(8115/09)

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Кожана М.П.

суддів: Проценко О.А. Мірошниченка М.В.

при секретарі судового засідання:Ганноченко А.О.

за участю представників сторін:

позивача- представник не зявився

відповідача - представник не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя

на постанову Господарського суду Запорізької області від 02.02.2009року у справі №3/755/08-АП-3/756/08-АП-3/760/08-АП

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Ігросервіс-Восток»

до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя

про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №№0003152304 від 07.10.2008р., НОМЕР_1 від 07.10.2008р., 00031112304 від 07.102008р., -

встановила:

У листопаді 2008р. позивач звернувся до Господарського суду Запорізької області з адміністративними позовами, у яких просить, скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя про застосування штрафних (фінансових) санкцій №№0003152304 від 07.10.2008р., НОМЕР_1 від 07.10.2008р., 00031112304 від 07.102008р.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 21.01.2009року адміністративні справи №3/755/08-АП, №3/756/08-АП, №3/760/08-АП обєднані в одне провадження. Обєднаній справі привласнений інший номер - №3/755/08-АП-3/756/08-АП-3/760/08-АП.

Постановою Господарського суду Запорізької області від 02.02.2009року у справі №3/755/08-АП-3/756/08-АП-3/760/08-АП позовні вимоги задоволені в повному обсязі, - визнано протиправними і скасовані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя №№0003152304 від 07.10.2008р., НОМЕР_1 від 07.10.2008р., 00031112304 від 07.102008р.

Дана постанова обґрунтована тим, що підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій не було. На момент перевірки позивача вимоги до автоматів встановлені п.6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України “Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” №121 від 07.02.2001р. були розроблені, а організація розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв для оснащення автоматів, що вже діють, не була здійснена, що унеможливлювало законного використання позивачем реєстраторів розрахункових операцій для автономних систем електронної комерції-гральних автоматів.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Відповідач обґрунтовує апеляційну скаргу наступним, - у звязку із настанням 1 січня 2007р. терміну переведення субєктів господарювання на розрахунки із застосуванням РРО, який встановлено постановою КМУ від 07.02.2001р. №121, такі СПД мають застосувати гральні автомати, які оснащені фіскальною памяттю і працюють у режимі РРО.

Розпорядження голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2009року дану справу передано на розгляд колегії суддів у складі Кожана М.П., Проценко О.А., Мірошниченка М.В.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце слухання справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи.

На адресу суду повернувся конверт з повісткою, що направлявся судом на адресу позивача із відміткою пошти «адресат за отриманням не зявився», тому в силу ст. 37 КАС України повістка вважається врученою.

Відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції і підтверджується матеріалами справи Податковими органами проведені перевірки "за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій" господарських одиниць - залів гральних автоматів TOB "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК", що належать позивачу і розташовані за адресою: м.Бердянськ, пр. Леніна, 23/2, м. Енергодар, вул. Радянська, 7 А, та м. Мелітополь, вул. Фрунзе, 75 б:

-03.09.2008 року об 16 годині 10 хвилин Бердянською ОДШ Запорізької області проведена перевірка в залі гральних автоматів по пр. Леніна, 23/2, м. Бердянськ. Перевірку проведено на підставі направлень від 03.09.2008 року № 220571, № 220572 та наказу № 1127 від 22.08.2008 року.

Перевіркою встановлено порушення: п. 1 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" а саме: "В даному залі знаходиться 13 ігрових автоматів, 11 автоматів знаходяться в робочому стані, з ввімкненими моніторами. Ставки здійснюються за допомогою ключа, купюроприймачі відсутні. Гральні автомати не обладнано запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), тобто в автоматичному режимі не здійснюють розрахункових операцій при наданні послуг грального бізнесу";

-24.09.2008 року о 14 годині 13 хвилин ДПІ у м. Енергодар Запорізької області доведена перевірка в залі гральних автоматів по вул. Радянська, 27А, м.Енергодар. Перевірку проведено на підставі направлень від 24.09.2008 року № 61, № 62 та наказу №686 від 24.09.2008 року.

Перевіркою встановлено порушення: п. 1 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: "На момент перевірки грального закладу по вул. Радянській, 27А встановлено, що в залі гральних автоматів ведеться надання споживачам послуг грального бізнесу на гральних автоматах згідно відповідних ліцензій. Гральні автомати не обладнані купюро- та монетоприймачами та необладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), тобто в автоматичному режимі не здійснюють розрахункових операцій при наданні послуг грального бізнесу у відповідності до ст. 2 абз. 7 Закону країни "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";

- 11.09.2008 року о 14 годині 39 хвилин Мелітопольською ОДПІ Запорізької області проведена перевірка в залі гральних автоматів по вул. Фрунзе, 75 б, м. Мелітополь. Перевірку проведено на підставі направлення від 11.09.2008 року № 209.

Перевіркою встановлено порушення: п. 1 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: в залі гральних автоматів знаходяться 15 гральних автоматів, які працюють у не фіскальному режимі.

За результатами перевірок складені акти № 0415/08/22/23/34373962 від 03.09.2008р., № 0134/08/23/23/34317211 від 24.09.2008 р., № 0326/08/32/23/34373962 від 11.09.2008р. на підставі яких ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя прийнято:

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 07.10.2008 року на суму 3 740, 00 грн.;

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_3 від 07.10.2008 року на суму 9 180,00 грн.;

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 003082304 від 07.10.2008 року на суму 5 100,00 грн.

В адміністративному порядку вказані рішення не оскаржувалися.

Вказані рішення оскаржені позивачем до суду.

Колегія суддів погоджується із висновком суду щодо безпідставності застосування до позивача спірних санкцій виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режимроботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Стаття 2 цього Закону містить визначення терміну реєстратор розрахункових операцій. Реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться:

- електронний контрольно-касовий апарат;

- електронний контрольно-касовий реєстратор;

- комп'ютерно - касова система;

- електронний таксометр;

- автомат з продажу товарів (послуг);

- тощо.

Всі реєстратори розрахункових операцій повинні бути внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій і тільки внесені реєстратори можуть використовуватися суб'єктами підприємницької діяльності, оскільки вони виконують фіскальну функцію та облік у повному обсязі.

Відповідно до п. 3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" TOB "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК" в своїй діяльності по наданню послуг у сфері грального бізнесу застосовує реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Господарська одиниця ТОВ "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК", яка розташована за адресою: м. Бердянськ, пр. Леніна, 23/2 використовує зареєстрований у Мелітопольській ОДПІ реєстратор розрахункових операцій Samsung ER - 350 F UA. 01.і (заводський номер Ді 00504152, фіскальний номер НОМЕР_4, реєстраційне посвідчення № НОМЕР_4), через який проводилися операції по купівлі-продажу кредитів для гри на гральних автоматах.

Господарська одиниця ТОВ "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК", яка розташована за адресою: м. Енергодар, вул. Радянська, 27А, використовує зареєстрований у ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя, реєстратор розрахункових операцій Samsung ER - 350 F-UA. 01.і (заводський номер Ді 00501425, фіскальний номер НОМЕР_5, реєстраційне посвідчення № НОМЕР_5), через який проводилися операції по купівлі-продажу кредитів для гри на гральних автоматах.

Господарська одиниця ТОВ "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК", яка розташована за адресою: м. Мелітополь, вул. Фрунзе, 75 б, використовує зареєстрований у Мелітопольській ОДПІ, реєстратор розрахункових операцій Samsung ER - 350 F-UA. 01.і (заводський номер Ді 00501344, фіскальний номер НОМЕР_6, реєстраційне посвідчення № НОМЕР_6), через який проводилися операції по купівлі-продажу кредитів для гри на гральних автоматах.

Апарати даної марки згідно із п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199 "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" відповідає вимогам щодо реалізації фіскальних функцій, так як його внесено до реєстру протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним грошовим обігом від 26.12.2002 року № 14.

Гральні автомати, що знаходилися в гральних залах під час перевірки, виробляються ЗАТ "Корпорація ІгроСервіс".

Відповідно до п. 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" № 121 від 07.02.2001 року встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, а саме при використанні гральних автоматів - з 31 грудня 2006 року.

При цьому, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановлено, що Міністерство економіки повинно було забезпечити до 1 липня 2001 року розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), Міністерство промислової політики забезпечити до 1 лютого 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Згідно абзацу 2 п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" передбачено, що до настання зазначених строків (до 31.12.2006 року) суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють розрахункові операції із застосуванням книг обліку розрахункових операцій (КОРО).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що гральний автомат не використовує функції реєстратора розрахункових операцій. Тому його не повинно переводити у фіскальний режим, опломбовувати тощо.

Компьютерно-касова система "ФІСКАЛ", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, є одним із різновидів реєстраторів розрахункових операцій 9 (ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"). Зазначеним Законом (а також іншими законами) не передбачено обов'язкове застосування декількох реєстраторів розрахункових операцій замість одного з них.

Крім того під час перевірок позивача не було виявлено факту не застосування реєстратора розрахункових операцій працівниками TOB "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК" після отримання ними від перевіряючих грошей. За таких обставин проведення грошей через електронний контрольно-касовий апарат, а не через фіскальний блок ігрового автомату, як того вимагає податкова, не може вважатися порушенням вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Пункт 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачає відповідальність у вигляді штрафних санкцій суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) у разі проведення:

- розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);

- у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій;

- у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання операції або проведення її без використання розрахункової книжки.

В даному випадку відсутня жодна з вищевказаних підстав для застосування штрафних санкцій до TOB «ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК».

Враховуючи вищезазначені обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції обєктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами по справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними по справі доказами, рішення суду прийнято без порушення норм процесуального та матеріального права.

Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими по справі доказами і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, п.1.ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1.ст.205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя на постанову Господарського суду Запорізької області від 02.02.2009року у справі №3/755/08-АП-3/756/08-АП-3/760/08-АП залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду Запорізької області від 02.02.2009року у справі №3/755/08-АП-3/756/08-АП-3/760/08-АП - залишити без змін.

Ухвала суду набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги з моменту складення у повному обсязі.

Ухвалу складено в повному обсязі 24.11.2009р.

Головуючий:М.П. Кожан

Судді: О.А. Проценко

М.В. Мірошниченко