Ухвала суду № 12850237, 23.11.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2009
Номер справи
8216/09
Номер документу
12850237
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2009 р.справа № 5/517/08-АП

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Кожана М.П.

суддів: Проценко О.А. Мірошниченка М.В.

при секретарі судового засідання: Ганноченко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя

на постанову Господарського суду Запорізької області від 23.01.2009 року у справі №5/517/08-АП

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Ігросервіс-Восток”

до: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.11.2008 №0004032304, -

встановила:

У грудні 2008р. позивач звернувся до Господарського суду Запорізької області з адміністративним позовом, у якому просить скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.11.2008 №0004032304.

Постановою Господарського суду Запорізької області від 23.01.2009 року у справі №5/517/08-АП позовні вимоги задоволені в повному обсязі, - скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя від 13.11.2008 №0004032304.

Дана постанова обґрунтована тим, що підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій не було. На момент перевірки позивача вимоги до автоматів встановлені п.6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України “Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” №121 від 07.02.2001р. були розроблені, а організація розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам’ятовуючих пристроїв для оснащення автоматів, що вже діють, не була здійснена, що унеможливлювало законного використання позивачем реєстраторів розрахункових операцій для автономних систем електронної комерції-гральних автоматів.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Відповідач обґрунтовує апеляційну скаргу наступним, - у зв’язку із настанням 01 січня 2007р. терміну переведення суб’єктів господарювання на розрахунки із застосуванням РРО, який встановлено постановою КМУ від 07.02.2001р. №121, такі СПД мають застосувати гральні автомати, які оснащені фіскальною пам’яттю і працюють у режимі РРО.

Розпорядження голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2009року дану справу передано на розгляд колегії суддів у складі Кожана М.П., Проценко О.А., Мірошниченка М.В.

Суд належним чином повідомив учасників адміністративного процесу про дату, час і місце слухання справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції і підтверджується матеріалами справи, - 17.10.2008року працівниками Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області проведено планову перевірку за дотриманням ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і лі цензій, за результатами якої складено акт №2150/05/03/23/34373999/220-0396/08/28/23/34373999.

Зокрема, проведено перевірку господарської одиниці - залу гральних автоматів, роз ташованого за адресою: м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 3-б, що належить ТОВ "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК", в присутності директора Балицького В.В. та чергового залу ОСОБА_5, якою встановлено, що гральні автомати у кількості 15 одиниць не переведені у фіскальний режим, тобто не мають здібності проводити розрахункові операції з видачею розрахункового документу, в результаті чого розрахункові операції по внесенню електронних кредитів не проводяться через РРО, отже гральні автомати, які знаходились в залі під час перевірки, є реєстратора ми розрахункових операцій, та повинні бути переведені у фіскальний режим роботи, опломбовані, зареєстровані в органах ДПС.

При цьому, на думку перевіряючих, відповідачем був порушений и.1 ст.3 Закону Укра їни "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №1776-111 від 01.06.2000.

За результатами перевірки та на підставі акту, ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя було винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004022304 від 13.11.2008р. на суму 5 780,00 грн.

Колегія суддів погоджується із висновком суду щодо безпідставності застосування до позивача спірних санкцій виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Стаття 2 цього Закону містить визначення терміну реєстратор розрахункових операцій. Реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться:

- електронний контрольно-касовий апарат;

- електронний контрольно-касовий реєстратор;

- комп'ютерно - касова система;

- електронний таксометр;

- автомат з продажу товарів (послуг);

- тощо.

Всі реєстратори розрахункових операцій повинні бути внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій і тільки внесені реєстратори можуть використовуватися суб'єктами підприємницької діяльності, оскільки вони виконують фіскальну функцію та облік у повному обсязі.

Відповідно до п. 3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" TOB "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК" в своїй діяльності по наданню послуг у сфері грального бізнесу застосовує реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Господарська одиниця ТОВ "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК", яка розташована за адресою: м. Горлівка, вул. Інтернаціональна, 3-б, використовує зареєстрований у Горлівській ОДПІ реєстратор розрахункових операцій Samsung ER - 350 F STU.07 (заводський номер КК 00001094, фіскальний номер 0571002470, реєстраційне посвідчення № 0571002470), через який проводилися операції по купівлі-продажу кредитів для гри на гральних автоматах.

Апарат даної марки згідно із п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року № 199 "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" відповідає вимогам щодо реалізації фіскальних функцій, так як його внесено до реєстру протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним грошовим обігом від 13.08.2007 року № 18.

Гральні автомати, що знаходилися в гральних залах під час перевірки, виробляються ЗАТ "Корпорація ІгроСервіс". В них відсутнє обладнання для прийому готівкових коштів у зв’язку з відсутністю в Україні фіскальних блоків для гральних автоматів, що внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до п. 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" № 121 від 07.02.2001 року встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, а саме при використанні гральних автоматів - з 31 грудня 2006 року.

При цьому, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановлено, що Міністерство економіки повинно було забезпечити до 1 липня 2001 року розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), Міністерство промислової політики забезпечити до 1 лютого 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Згідно абзацу 2 п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" передбачено, що до настання зазначених строків (до 31.12.2006 року) суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють розрахункові операції із застосуванням книг обліку розрахункових операцій (КОРО).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що гральний автомат не використовує функції реєстратора розрахункових операцій. Тому його не повинно переводити у фіскальний режим, опломбовувати тощо.

Компьютерно-касова система "ФІСКАЛ", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, є одним із різновидів реєстраторів розрахункових операцій 9 (ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"). Зазначеним Законом (а також іншими законами) не передбачено обов'язкове застосування декількох реєстраторів розрахункових операцій замість одного з них.

Крім того під час перевірок позивача не було виявлено факту не застосування реєстратора розрахункових операцій працівниками TOB "ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК" після отримання ними від перевіряючих грошей. За таких обставин проведення грошей через електронний контрольно-касовий апарат, а не через фіскальний блок ігрового автомату, як того вимагає податкова, не може вважатися порушенням вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Пункт 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачає відповідальність у вигляді штрафних санкцій суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) у разі проведення:

- розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);

- у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій;

- у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання операції або проведення її без використання розрахункової книжки.

В даному випадку відсутня жодна з вищевказаних підстав для застосування штрафних санкцій до TOB «ІГРОСЕРВІС-ВОСТОК».

Враховуючи вищезазначені обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції об’єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами по справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними по справі доказами, рішення суду прийнято без порушення норм процесуального та матеріального права.

Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими по справі доказами і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, п.1.ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1.ст.205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя на постанову Господарського суду Запорізької області від 23.01.2009 року у справі №5/517/08-АП –залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду Запорізької області від 23.01.2009 року у справі №5/517/08-АП - залишити без змін.

Ухвала суду набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги з моменту складення у повному обсязі.

Ухвалу складено в повному обсязі 24.11.2009р.

Головуючий: М.П. Кожан

Судді: О.А. Проценко

М.В. Мірошниченко