Ухвала суду № 12850167, 18.05.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2009
Номер справи
3925/09
Номер документу
12850167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" травня 2009 р.справа № 2а-351/08

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Кожана М.П.

суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.

при секретарі судового засідання:Галоян О.Г.

за участю представників сторін:

позивача- Деркунський К.Л., Довганич Н.М.;

відповідача - Хвостова І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Червоногригорівської селищної ради та Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2008 року у адміністративній справі №2а-351/08

за позовом: Червоногригорівської селищної ради

до: Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області

про скасування рішень № 40, № 41, № 42, № 43, № 44 від 30 січня 2008 року, -

встановила:

13.02.2008р. Червоногригорівська селищна рада звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить скасувати рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством від 30.01.2008р. №№ 40, 41, 42, 43, 44.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2008р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством від 30.01.08р. №40, прийняте відповідачем. В решті позову відмовлено. Дана постанова обґрунтована посиланням на порушення відповідачем ст.. 250 ГК України щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій. Щодо інших рішень судом зазначено, що позивач не надав доказів вчасного подання звітів відповідачу.

Не погодившись з постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, у якій зазначає, що постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2008р. прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому просить скасувати дану постанову та прийняти нову постанову про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, від 30.01.2008р. №№40-44. Позивач у своїй апеляційній скарзі посилається на п.п. 11.11, 11.13 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенмійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1.

Відповідач, в свою чергу, не погодившись з постановою суду подав апеляційну скаргу, у якій зазначає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам діючого законодавства, а тому просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2008 року у адміністративній справі №2а-351/08 в частині визнання протиправним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області від 30 січня 2008року №40 про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування в строки, визначені законодавством; прийняти нову постанову суду, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову Червоногригорівської селищної ради про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області від 30 січня 2008року №40 про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування в строки, визначені законодавством.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Сторони по справі належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчать поштові повідомлення, які повернулись на адресу суду, №№618135910, 67373583, 67372226 про вручення поштового відправлення від 21.04.2009р., 22.04.2009р., 08.12.2008р. відповідно, тому суд виконав усі дії передбачені п.2 ч. 1 ст.190 Кодексу адміністративного судочинства України щодо належного повідомлення сторін про час та місце слухання справи.

Розпорядженням голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2009року №299 дану справу передано на розгляд колегії суддів у складі Кожана М.П., Юхименка О.В., Нагорної Л.М.

Відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, представників позивача та відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області не підлягає задоволенню, а апеляційну скаргу Червоногригорівської селищної ради слід задовольнити за наступних підстав.

30 січня 2008 року Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області склало наступні акти про виявлення фактів порушення законодавства щодо неподання розрахунків сум страхових внесків (коштів) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Червоногригорівською селищною радою (ЄДРПОУ 04338434), якими встановлено несвоєчасне подання розрахунку:

акт №12, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»що підлягають сплаті за лютий місяць 2005 року від 17.02.06 р. №718 встановлено, що фактично розрахунок за лютий 2005 року подано 17.02.06 р.;

акт №13, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»що підлягають сплаті за липень місяць 2007 року від 20.12.07 р. №5587 встановлено, що фактично розрахунок за липень 2007 подано 20.12.07 р.;

акт №14, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»що підлягають сплаті за серпень місяць 2007 року від 20.12.07р. №5588 встановлено, що фактично розрахунок за серпень 2007 подано 20.12.07 р.;

акт №15, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язко державне пенсійне страхування»що підлягають сплаті за вересень місяць 2007 року від 20.12.0' №5589 встановлено, що фактично розрахунок за вересень 2007 подано 20.12.07 р.;

акт №16, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язко державне пенсійне страхування»що підлягають сплаті за жовтень місяць 2007 року від 20.12.0'/ №5590 встановлено, що фактично розрахунок за жовтень 2007 подано 20.12.07 р.

30 січня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області винесені рішення про застосування фінансових санкцій за неподані розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строк визначені законодавством, якими до Червоногригорівської селищної ради на підставі пункту частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: неподання розрахунку сум страхових внесків у строки, визначені законодавством застосовані фінансові санкції:

-на підставі акту перевірки №12 рішенням №40 застосовані фінансові санкції у розмірі 13222,36 грн. (гранична дата подання розрахунку - 21.03.05р., фактична дата подання розрахунку 17.02.06р., кількість періодів - 12, сума відповідно графи 8 розрахунку - 11018,63 грн.);

-на підставі акту перевірки №13 рішенням №41 застосовані фінансові санкції у розмірі 8343,12 грн. (гранична дата подання розрахунку - 20.08.07 р., фактична дата подання розрахунку 20.12.07р., кількість періодів - 5, сума відповідно графи 8 розрахунку - 16686,23грн.);

-на підставі акту перевірки №14 рішенням №42 застосовані фінансові санкції у розмірі

6894,90грн. (гранична дата подання розрахунку - 20.09.07р., фактична дата подання розрахунку 20.12.07 р., кількість періодів - 4, сума відповідно графи 8 розрахунку - 17237,26грн.);

-на підставі акту перевірки №15 рішенням №43 застосовані фінансові санкції у розмір

7128.91грн. (гранична дата подання розрахунку - 20.10.07р., фактична дата подання розрахунку 20.12.07 р., кількість періодів - 3, сума відповідно графи 8 розрахунку - 23763,04грн.);

-на підставі акту перевірки №16 рішенням №44 застосовані фінансові санкції у розмір 3554,55 грн. (гранична дата подання розрахунку - 20.11.07 р., фактична дата подання розрахунк; 20.12.07 р., кількість періодів - 2, сума відповідно графи 8 розрахунку - 17772,73грн.).

Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Відповідно до пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частиною 9 статті 109 вказаного Закону, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Процедура подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України районах, містах і районах у містах визначена «Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсій страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України січня 2004 р. за № 64/8663 (далі -Інструкція №21-1).

Згідно пункту 11.11. Інструкції №21-1 платники , зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 ці Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції.

Оригінал розрахунку подається платником до органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника. Усі примірники розрахунку страхових внесків підписуються керівником, головним бухгалтером підприємства, установи, організації та завіряються печаткою.

Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації: базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарні днів з дня закінчення цього періоду.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем не подано доказів, які б беззаперечно підтверджували подання розрахунків органу пенсійного фонду за липень - жовтень 2007 року. Навпаки, відповідачем доведено не отримання таких розрахунків, про що свідчить відсутність записів у журналі реєстрації розрахунків за певні періоди.»

Проте, із таким висновком колегія суддів не погоджується з наступних підстав.

Відповідно до п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постанова правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за №64/8663 (далі за текстом - Інструкція) на позивача покладений обов'язок у встановлені чинним законодавством строки подавати оригінал розрахунку у двох примірниках до органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням позивача, тобто до Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області. Позивач виконав свій обов'язок, що підтверджується супровідними листами, на яких стоїть відповідні штампи.

В матеріалах справи містяться супровідні листи (а.с. 92, 94, 96, 98), на яких проставлено відповідні штампи Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області, що свідчить про вчасне надання позивачем відповідачу відповідних Розрахунків.

Щодо відсутності реєстрації спірних розрахунків у відповідача слід зазначити наступне. Відповідно до п.11.13 Інструкції реєстрація поданих платниками розрахунків проводиться працівником органу Пенсійного фонду, який відповідає за діловодство, у журналі реєстрації розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за формою згідно з додатком 27 цієї Інструкції. Журнал реєстрації розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ведеться окремо для страхувальників, зазначених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2 пункту 2.1, та окремо для страхувальників, зазначених у підпунктах 2.1.3 та 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції. На другому примірнику, який залишається в бухгалтерії платника, проставляється відмітка про здання розрахунку в орган Пенсійного фонду.

Таким чином, обов'язок проставляти штамп на другому примірнику розрахунку та реєструвати розрахунок у відповідному журналі покладений на орган Пенсійного фонду, а саме на працівника, який відповідає за діловодство. Вказаний обовязок не покладається на платник страхових внесків.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи зроблено висновки, які не відповідають фактичним обставинам справи, і тому апеляційна скарга позивача на постанову суду від 23.09.2008р. у даній справі обґрунтована і підлягає задоволенню, а постанову суду від 23.09.2008р. у даній справі необхідно скасувати.

Вирішуючи по суті заявлені позивачем у даній справі позовні вимоги та враховуючи вищезазначені обставини, які були встановлені судом під час розгляду даної адміністративної справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і необхідно позовні вимоги задовольнити, - скасувати рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахункових сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки визначені законодавством від 30 січня 2008 року № 40, № 41, № 42, № 43, № 44 Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області.

Крім того, не підлягає задоволенню апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області з наступних підстав.

Відповідно до ч.15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Проте, розглядається спір не щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів, а щодо їх застосування.

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Таким чином судом першої інстанції правомірно застосовано до спірних відносин саме положення ст. 250 ГК України.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, п.1.ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1.ст.205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2008 року у адміністративній справі №2а-351/08 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Червоногригорівської селищної ради на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2008 року у адміністративній справі №2а-351/08 задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2008 року у адміністративній справі №2а-351/08 - скасувати.

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахункових сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки визначені законодавством від 30 січня 2008 року № 40, № 41, № 42, № 43, № 44 Управління Пенсійного фонду в Нікопольському районі Дніпропетровської області.

Постанова суду набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги з моменту складення у повному обсязі.

Ухвалу складено в повному обсязі 08.07.2009р.

Головуючий суддя:М.П. Кожан

Судді:Л.М. Нагорна

О.В. Юхименко