Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2025 року Справа№200/524/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_2 .
В обгрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 (проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 Збройних сил України в період з 25.08.2021 року по 14.04.2023 року на посаді радіотелеграфіст 3-ї радіостанції радіовзводу роти зв`язку тилового пункту польового вузла зв`язку ВЧ НОМЕР_2 у званні солдата.
25.02.2022 року Позивач отримав бойове травмування, а саме пошкодження зв`язок лівого гомілково-ступневого суглобу та перебував на лікуванні. Проте додаткова винагорода за період лікування внаслідок травми/, передбачена Постановою № 168, позивачу виплачена не була.
Також при звільненні позивачу не була виплачена грошова допомога на оздоровлення за 2022 рік.
Позивач вважає свої права порушеними та, з урахуванням збільшених позовних вимог, просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Збройних сил України щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в період з 24.02.2022 року по 13.04.2022 року в розрахунку 100 000,00 грн. на місяць, в тому числі з 25.02.2022 року по 13.04.2022 року за період перебування його на стаціонарному лікуванні в наслідок отриманої травми під час захисту територіальної цілісності України та щодо невиплати грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення;
зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 Збройних сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168, в розрахунку 100 000,00 грн. на місяць за період перебування його на стаціонарному лікуванні з 24.02.2022 року по 13.04.2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
У тому числі представником позивача заявлено клопотання про відшкодування витрат на правову (правничу) допомогу, в розмірі 13373, 95грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
03.02.2025 року відповідачем надано відзив по справі, згідно з яким зазначено, що фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_2 , відповідно до довідки ФЕС Позивачу було нараховане грошове забезпечення в повному обсязі відповідно до чинного законодавства України.
Також, щодо судових витрат відповідач вважає, що адвокатом було значно завищено вартість послуг наданих позивачеві виходячи з кількості відпрацьованих документів та часу затраченого на відпрацювання кожного документу.
Ухвалою суду від 27.03.2025 року залишено позов без руху.
Ухвалою від 26.06.2025 року продовжено розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 Збройних сил України в період з 25.08.2021 року на посаді радіотелеграфіст 3-ї радіостанції радіовзводу роти зв`язку тилового пункту польового вузла зв`язку ВЧ НОМЕР_2 у званні солдата, до складу якої був зарахований на підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_2 від 25.08.2021 року № 198 РС, що підтверджується військовим квитком.
Відповідно до довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), виданої ВЧ НОМЕР_2 від 03.11.2022 року № 6735, позивач 25.02.2022 року отримав бойове травмування. Діагноз: пошкодження зв`язок лівого гомілково-ступневого суглоба.
Згідно довідки ВЛК від 12.04.2022 року, травма, ТАК, пов`язана з проходженням військової служби.
Як вбачається з виписного епікризу № 113, позивач з 14.03.2022 року по 13.04.2022 року перебував на лікуванні.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 №104 від 14.04.2023 року нижчепойменованих військовослужбовців вважати такими, що вибули із складу сил і засобів, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії збройних сил російської федерації, з метою виконання службових (бойових) завдань в оперативно-тактичному угрупованні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
вважати такими, що виключені зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 : солдат ОСОБА_1 , радіотелеграфіст 3 радіостанції радіовзводу роти зв`язку тилового пункту польового вузла зв`язку військової частини НОМЕР_2 , призначений наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (по особовому складу) від 12.04.2023 року 97-РС на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони бердянського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки запорізької області, ВОС 100915А і вважати таким, що справи та посаду здав і вибув для подальшого проходження військової служби. З 14 квітня 2023 року виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. З продовольчого забезпечення виключити з 15 квітня 2023 року. У Збройних Силах України із 25.08.2021 року по теперішній час.
Відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, рішення Міністра оборони України від 04.03.2022 №248/1210 виплатити: щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби за період по 14 квітня 2023 року у розмірі 544 % від посадового окладу; надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за період по 14 квітня 2023 року.
Грошова допомога для оздоровлення за 2023 рік, відповідно до пункту 2 розділу ХХІІІ «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260 не виплачена.
Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі окладу за званням за 2023 рік не виплачена.
Відповідно до ПКМУ № 168 від 28.02.2022 року премію за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не виплачувати, (не перебував в районах забезпечення вищезазначених заходів в квітні 2023 року).
Щорічна основна відпустка за 2021 рік не використана.
Щорічна основна відпустка за 2022 рік використана у кількості 30 діб.
Щорічна основна відпустка за 2023 рік не використана.
Щодо строку звернення до суду.
Спірний період, який стосується невиплати додаткової допомоги за Постановою № 168, охоплює проміжок часу з 25.02.2022 року по 13.04.2022 року. Момент, коли позивач дізнався про невиплату грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік в якості суми, належної при звільненні є 15.04.2023 року.
До вимог про складові грошового забезпечення за період до 19.07.2022 застосуванню підлягає частина друга статті 233 Кодексу законів про працю України у редакції, чинній до змін, внесених згідно із Законом України від 01.07.2022 №2352-IX, якою визначено, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
До вимог про складові грошового забезпечення за період з 19.07.2022 - у редакції норми частини першої статті 233 Кодексу законів про працю України з 19.07.2022, яка передбачає тримісячний строк звернення до суду з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
При цьому, суд враховує, що відповідно до пункту 1 глави XIX Прикінцеві положення КЗпП України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 № 383 Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 дію карантину через COVID-19 продовжено до 30.06.2023.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 № 651 відмінено з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Відтак, строк, визначений частиною першою статті 233 КЗпП України (у редакції, чинній з 19.07.2022), був продовжений на строк дії карантину, який відмінено з 24 години 00 хвилин 30.06.2023.
Таким чином, тримісячний строк, визначений частинами першою та другою статті 233 КЗпП України (у редакції, чинній з 19.07.2022) у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові, розпочинається з 30.06.2023 та закінчується 30.09.2023.
Такий підхід до вирішення питання строку звернення до суду з урахуванням скасування карантину застосовано Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у постанові від 21.03.2025 року у справі № 460/21394/23.
Таким чином станом на момент виникнення спірних правовідносин за цією справою строк звернення до суду не застосовувався.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв`язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022 року, який неодноразово продовжувався Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року, №341/2022 від 17.05.2022 року, №573/2022 від 12.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, №58/2023 від 06.02.2023 року та триває по теперішній час.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (надалі, також - Постанова №168), яка набрала чинності 28.02.2022 року та застосовується з 24.02.2022 року.
Пунктом 1 Постанови №168 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин), зокрема, встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень до таких наказів включаються особи, зазначені у пунктах 1 та 1-1, у тому числі такі, які, зокрема у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв`язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що Постанова №168 передбачає дві підстави для проведення нарахування і виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1 такої Постанови, у розмірі 100000 грн, а саме:
1) які у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого;
2) які у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із захистом Батьківщини, перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.
В підтвердження наявності у позивача права на отримання додаткової винагороди збільшеної до 100000 грн позивачем надано до суду довідку військово-лікарської комісії від 12.04.2022 року.
Суд зауважує, що підставою для отримання додаткової винагороди збільшеної до 100000 грн можуть бути документи, які підтверджують факт того, що позивач перебував на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із захистом Батьківщини або перебував у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв`язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
Натомість до суду не надано доказів того, що позивач перебував на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним саме із захистом Батьківщини.
Надані позивачем до суду медичні документи свідчать про отримання позивачем поранення (контузії, травми, каліцтва), проте не підтверджують того, що таке поранення пов`язано саме із захистом Батьківщини.
Відтак суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_2 Збройних сил України щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в період з 24.02.2022 року по 13.04.2022 року в розрахунку 100 000,00 грн. на місяць, в тому числі з 25.02.2022 року по 13.04.2022 року за період перебування його на стаціонарному лікуванні в наслідок отриманої травми під час захисту територіальної цілісності України; зобов`язання Військової частини НОМЕР_2 Збройних сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168, в розрахунку 100 000,00 грн. на місяць за період перебування його на стаціонарному лікуванні з 24.02.2022 року по 13.04.2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Щодо невиплати грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення.
Як вже було зазначено вище, згідно витягу з наказу ВЧ НОМЕР_2 від 14.04.2023 року № 104 про вибуття Позивача з військової частини для подальшого проходження служби, щорічна відпустка за 2022 рік використана у кількості 30 діб.
Інформації про виплату грошової допомоги позивачу для оздоровлення за 2022 рік в наказі не зазначено.
Виплата грошової допомоги для оздоровлення встановлена розділом XXIII Порядку №260, пунктами 1 та 2 якого передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.
Військовослужбовцям, звільненим з військової служби, які мали право на грошову допомогу для оздоровлення та не отримали її протягом року, виплата цієї допомоги здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, в якому оголошується про її виплату.
Відтак, грошова допомога для оздоровлення належить до одноразових додаткових видів грошового забезпечення та надається військовослужбовцям, які набули право на отримання щорічної основної відпустки, на підставі наказу командира військової частини.
При цьому грошова допомога на оздоровлення може надаватися військовослужбовцю без вибуття у відпустку. Саме в такому випадку грошова допомога на оздоровлення надається за рапортом військовослужбовця протягом поточного року.
Крім того, Порядком № 260 чітко визначається, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби, який мав право на грошову допомогу для оздоровлення та не отримав її протягом року, виплата цієї допомоги здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, в якому оголошується про її виплату. Такий наказ є підставою для нарахування грошової допомоги фінансовим органом військової частини.
В межах даного спору, щорічна основна відпустка за 2022 рік використана позивачем у кількості 30 діб, проте грошова допомога на оздоровлення виплачена не була.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак, враховуючи вказане, суд вважає за належне задовольнити позовні вимоги в цій частині та визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Збройних сил України щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення; зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 Збройних сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу для оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За приписами статті 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Щодо витрат на правову допомогу.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Статтею 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з ч. 2 ст. 16 КАС України представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначено Законом України Про адвокатуру та адвокатську діяльність від 5 липня 2012 року № 5076-VI (далі Закон № 5076-VI).
Частинами 2 та 3 ст. 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 134 КАС України).
Водночас в силу вимог ч. 7 ст. 134 КАС України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ч. 7, 9 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Системний аналіз вказаних законодавчих положень дозволяє суду дійти висновку, що стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягають компенсації документально підтверджені судові витрати, до складу яких входять, у тому числі, витрати пов`язані з оплатою правової допомоги. Склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі: сторона, яка бажає компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона має право подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги та інші документи, що свідчать про витрати сторони, пов`язані із наданням правової допомоги.
При цьому покладення обов`язку довести неспівмірність витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, не можуть нівелювати положень статті 139 КАС України щодо обставин, які враховує суд при вирішенні питання про розподіл судових, зокрема обґрунтованості та пропорційності розміру таких витрат.
Судом встановлено, що між позивачем та адвокатом Шурло Р.П. був укладений договір про надання правової допомоги №15/08 від 15.08.2024 року.
Згідно пп. 1.1. п.1 Договору № 15/08, адвокат зобов`язується надати правову допомогу Клієнту, а саме: представляти його інтереси щодо виплати сум заборгованості, які утворилися в наслідок безпідставної не виплати керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військової частини НОМЕР_2 ) Збройних сил України частини додаткової винагороди Клієнту з розрахунку 100 000,00 грн. на місяць під час стаціонарного лікування (різниця - 70 000,00 грн. з розрахунку на місяць) та в розрахунку 30 000,00 грн. не виплачені за інші періоди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» № 168 від 28.02.2022 року, в т. ч.: здійснити заходи в досудовому порядку, вести справу (представляти інтереси) в суді першої, а також за іншими окремими дорученнями Клієнта.
Таким чином Договір № 15/08 регулює надання правової допомоги за несплату додаткової винагороди з розрахунку 100 000,00 грн. на місяць під час стаціонарного лікування, іншого предмета правової допомоги в договорі не визначено.
Проте, як вже було зазначено вище, в задоволенні цієї частини позовних вимог судом відмовлено.
Відтак, враховуючи приписи статті 139 Кодексу, суд вважає, що витрати на правову допомогу відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Збройних сил України щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 Збройних сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу для оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
В задоволенні клопотання про відшкодування витрат на правову (правничу) допомогу, -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка