Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №751/4894/25
Провадження №2-а/751/122/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2025 року місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого судді Топіхи Р.М.,
секретаря судового засідання Островської А.С.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідачі: Управління патрульної поліції в Чернігівській області, Департамент патрульної поліції,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернігівській області, Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції позивача.
Представник позивача адвокат Костюченко П.Ю. в інтересах
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів про скасування постанови серії ЕНА № 4809158 від 24 травня 2025 року, винесеної поліцейським 1 взводу 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції капралом поліції Бордеєм Олександром Юрійовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 510 гривень.
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що 24 травня 2025 року поліцейським 1 взводу 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Чернігівській області капралом поліції Бордеєм О.Ю. винесена постанова серії ЕНА
№ 4809158, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 гривень. У постанові зазначено, що
24травня 2025року о17годині 17хвилин умісті Черніговіпо вул.Героїв Чорнобиля,1,водій ОСОБА_1 ,керуючи транспортнимзасобом,проїхав перехрестяна забороненийжовтий сигналсвітлофора,чим порушиввимоги п. 8.7.3.ґ) Правил дорожнього руху.
Вважає вказану постанову безпідставною та такою, що підлягає скасуванню. Зазначає, що 24 травня 2025 року водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «Renault Duster» з державним номерним знаком НОМЕР_1 , рухався по вулиці Героїв Чорнобиля в напрямку вулиці Козацька в
м. Чернігові. Після того як проїхав перехрестя проспекту Мира та вул. Героїв Чорнобиля, був зупинений патрульним екіпажем поліції. Зупинивши автомобіль, працівники поліції повідомили, що ОСОБА_1 нібито проїхав перехрестя на жовтий сигнал світлофора, на що останній сказав, що не порушував правил дорожнього руху, а перехрестя проїхав на зелений сигнал світлофору. При цьому, жодних доказів адміністративного правопорушення працівниками поліції надано не було. Після чого, ОСОБА_1 заявив клопотання про перенесення слухання справи до Управління патрульної поліції, з метою повного з`ясування всіх обставин по справі, але йому було відмовлено. У подальшому з приводу вказаної ситуації Іванченко В.Г. надав письмові пояснення. Поліцейський сказав, що винесе постанову, яку позивач може оскаржити у суді. Вважає, що адміністративна справа була розглянута працівниками поліції всупереч нормам закону.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді від 05 червня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У встановлений судом строк від представника Департаменту патрульної поліції надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 20-29), відповідно до якого відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити. Зазначає, що
24 травня 2025 року 17 годині 17 хвилин у місті Чернігові по вул. Героїв Чорнобиля, 1, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Renault Duster» з державним номерним знаком НОМЕР_1 , проїхав перехрестя на заборонений жовтий сигнал світлофора, чим порушив
п.8.7.3.ґ)Правил дорожньогоруху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Бордей ОлександрЮрійович єуповноваженим працівникомпатрульної поліції,проходить службуна посадіполіцейського взводу№ 1роти №2БУПП вЧернігівській областіДПП,має званнякапрала поліції,а отжеу відповідностідо ст.222КУпАП маєправо розглядатисправи проадміністративні правопорушення,зокрема зач.2ст.122КУпАП.Таким чином,виявивши порушенняПравил дорожньогоруху,поліцейський вживзаходів щодопритягнення винноїособи доадміністративної відповідальностіта,як наслідок,виніс щодо ОСОБА_1 постанову серіїЕНА №4809158від 24травня 2025року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, з накладенням штрафу у розмірі 510 гривень.
У пункті 7 оскаржуваної постанови зазначено портативний відеореєстратор № 764392 та відео з реєстратора «Aspiring», що і є технічними засобами, за допомогою яких було задокументовано вчинення правопорушення та розгляд справи.
Із відеозапису вбачається, що позивач керуючи транспортним засобом марки «Renault Duster» з державним номерним знаком НОМЕР_1 , проїхав перехрестя на заборонений жовтий сигнал світлофора.
З метою спростувати твердження позивача, що він дотримався правил дорожнього руху, враховуючи, що м. Чернігові обладнано додатковими засобами відеоспостереження інформаційним ресурсом системи відеонагляду «Мережа безпеки» Головного управління Національної поліції Чернігівській області (Безпечне місто) було здійснено перегляд камер, встановлених на перехресті вул. Героїв Чорнобиля та просп. Миру. Так, з оглянутого відеозапису чітко вбачаються сигнали світлофору та проїзд учасниками дорожнього руху зазначеного перехрестя, зокрема, той факт, що позивач замість того, щоб зупинитися та дочекатися дозволеного сигналу світлофору, вирішив, що йому дозволено порушити Правила дорожнього руху.
Отже, наявними відеозаписами повністю підтверджується факт вчинення порушення громадянином ОСОБА_1 вимог п. 8.7.3.ґ) Правил дорожнього руху, що є достатньою і належною підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Вважають, що поліцейським була дотримана передбачена законодавством процедура розгляду справ про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Позивачу було повідомлено про суть вчиненого ним правопорушення. До початку винесення оскаржуваної постанови поліцейський ознайомив позивача з правами, якими користується особа, стосовно якої проводиться розгляд справи, жодним чином не перешкоджав ОСОБА_1 у реалізації прав. Під час винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення забажав написати пояснення, у зв`язку з чим поліцейським був наданий відповідний бланк. Вважають, що твердження позивача у письмових поясненнях не відповідають дійсності, оскільки факт правопорушення підтверджується належними та допустимими доказами. Позивач мав достатньо часу для того, щоб відреагувати на зміну сигналів світлофору та виконати його вимоги, зупинившись у передбаченому п. 8.10 Правил дорожнього руху місці. Безпідставні є посилання позивача, щодо заявленого клопотання про перенесення слухання справи до УПП в Чернігівській області ДПП, оскільки справа розглядається на місці вчинення правопорушення. Інші твердження позивача, викладені у позовній заяві не спростовують факту порушення Правил дорожнього руху, а саме проїзд перехрестя на заборонений сигнал світлофору та не може бути підставою для задоволення позовних вимог.
Отже, поліцейським взводу № 1 роти № 2 БУПП в Чернігівській області ДПП Бордеєм О.Ю. під час розгляду справи та винесення оскаржуваної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України.
Відповідач вважає, що позивачем по справі не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про обґрунтованість заявлених вимог. Незгода позивача з притягненням його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, не є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та звільнення правопорушника від адміністративної відповідальності. Всі зауваження представника позивача як підстави для скасування оскаржуваної постанови носять суто суб`єктивний характер та свідчать про намагання позивача уникнути адміністративної відповідальності.
На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Поліцейським взводу № 1 роти № 2 БУПП в Чернігівській області ДПП капралом поліції Бордеєм Олександром Юрійовичем 24 травня 2025 року складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА
№ 4809158, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 гривень за те, що
24 травня 2025 року о 17 годині 17 хвилин у місті Чернігові по вул. Героїв Чорнобиля, 1, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Renault Duster» з державним номерним знаком НОМЕР_1 , проїхав перехрестя на заборонений жовтий сигнал світлофора, чим порушив вимоги п. 8.7.3.ґ) Правил дорожнього руху (а.с. 5).
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 від 24 травня
2025 року щодо наведених доказів у вчиненні ним правопорушення зазначених у постанові не погоджується, у зв`язку з відсутністю відеофіксації світлофора, який вказував на можливість руху на даному перехресті. Вважає постанову неправомірною у зв`язку з відсутністю доказів щодо його правопорушення (а.с. 6).
ІV. Норми права, які застосував суд, та оцінка аргументів сторін.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; неупереджено; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.
На підставі ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані: знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, відповідно до ст. 245 КУпАП є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Слід також зазначити, що за положеннями ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Нормами Закону України «Про Національну поліцію» до повноважень національної поліції відповідно до покладених на неї обов`язків належать: виявляти причини та умови, вживати заходів щодо попередження та усунення виявлених адміністративних правопорушень; патрульні поліцейські уповноважені перевіряти документи, що посвідчують особу, чи документи, що підтверджують певне право особи; складати протоколи про адміністративні правопорушення, застосовувати інші передбачені законом заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення; у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймати рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечувати їх виконання.
За змістом положень ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, в тому числі, справи про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту (частинами першою-третьою, п`ятою-шостою статті 121, статтями 121-1, 121-2, частинами першою-третьою статті 122, частиною першою статті 123, статтями 124-1-126) тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Статтею 258 КУпАП визначено, що протокол не складається, у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1, статтею 132-2 цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов`язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 цього Кодексу, правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, та правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, або порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису). Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладених у постанові від 14 лютого 2018 року по справі 536/583/17, у визначених законодавством випадках допускається скорочене провадження у справах про адміністративні правопорушення, яке передбачає, зокрема, фіксацію адміністративного правопорушення і накладення адміністративного стягнення на правопорушника безпосередньо на місці його вчинення. Застосування процедури скороченого провадження у випадках, визначених законом, не призводить до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених в Кодексі України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності стало, як зазначено в оскаржуваній постанові, порушення ним Правил дорожнього руху, що виявилось у проїзді перехрестя на заборонений жовтий сигнал світлофора.
Згідно з положеннями п. 8.7.3.ґ) Правил дорожнього руху сигнали світлофора мають такі значення, зокрема жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів.
Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 122 КУпАП настає за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
За нормами процесуального права виключно на підставі доказів, тобто на підставі фактичних даних, суд встановлює наявність або відсутність певних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.
Детально дослідивши відеозаписи з місця події, суд встановив, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «RenaultDuster»з державнимномерним знаком НОМЕР_1 ,здійснив виїздна перехрестяна забороненийжовтий сигналсвітлофора та перебував безпосередньо на перехресті і завершував проїзд фактично на ввімкнений червоний сигнал світлофора.
Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що у діях водія
ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, а тому постанова від 24 травня 2025 року ЕНА № 4809158 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу, винесена поліцейським 1 взводу 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції капралом поліції Бордеєм О.Ю. з дотриманням вимог КУпАП, права позивача не були порушені, тому підстав для задоволення позову суд не знаходить.
Керуючись статтями 7, 14-1, 121, 222, 245, 251, 252, 254, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Правилами дорожнього руху України, статтями 2, 6, 20, 72, 77, 90, 242-246, 286 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 доУправління патрульноїполіції вЧернігівській області,Департаменту патрульноїполіції,про скасуванняпостанови пропритягнення доадміністративної відповідальності залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання:
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Управління патрульної поліції в Чернігівській області (місцезнаходження: 14037, м. Чернігів, вул. Громадська, буд. 66).
Відповідач: Департамент патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646).
Суддя Р.М.Топіха