Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" грудня 2010 р.Справа № 16/1810-10 За позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Комунального підприємства „Комунальник „СБ”, смт. Богданівці Хмельницького району
за участю 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Копистинської сільської ради Хмельницького району, с. Копистин
про стягнення 26661,71 грн. збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням
Суддя Магера В.В.
Представники:
від позивача: –Сліпчук О.П. –представник за довір. від 28.04.2010 р.;
від відповідача –Огородник Л.Е. –в.о. директора;
від 3-ї особи –Чиж О.А. –за довіреністю від 02.12.2010 р.;
від прокуратури: не з’явився;
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ч.2 ст.85 ГПК України.
Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся із позовом до суду, згідно якого просить стягнути з відповідача 26661,71 грн. збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням без спеціального дозволу.
Представник позивача в судове засідання з’явився, наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача в засідання суду прибув, проти позову заперечив, з підстав викладених у запереченні проти позову від 02.11.2010 р. обґрунтовуючи наступним: Комунальне підприємство „Комунальник „СБ”, смт. Богданівці створене відповідно до рішення Копистинської сільської ради Хмельницького району №1 від 30.05.2006 р. та є комунальною власністю Копистинської сільської ради.
КП „Комунальник „СБ” надає населенню послуги з водопостачання та водовідведення, здійснює ремонт, експлуатацію водопроводу, каналізації та очисних споруд.
Відповідно до ст.49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним і здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування за № 001837 був виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Хмельницькій області КП „Комунальник „СБ” 16.01.2008 р. Термін його дії закінчився 16.01.2010 р. В зв’язку з цим 27.01.2010 р. між „Подільською гідрогеологічною партією ПДРГП „Північгеологія” та Копистинською сільською радою було заключено договір на виконання проектно-пошукових робіт – „Гідрогеологічні роботи по оцінці умов спеціального водокористування”. Вартість робіт, яку зобов'язувалась оплатити Копистинська сільська рада, складала 1252,20 грн.
Однак, враховуючи те, що Закон України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” був прийнятий лише 27.04.2010 р. та набрав чинності 30.04.2010 року, Копистинський сільський бюджет був прийнятий лише 18.05.2010 р. Тому, в зв'язку з відсутністю фінансування КП „Комунальник „СБ” змогло отримати дозвіл на спеціальне водокористування за № 002565 лише 01.07.2010 р.
Діяльність КП „Комунальник „СБ”, яке займається водопостачанням населених пунктів, а також відведенням та очищенням зворотних вод на власних каналізаційних очисних спорудах, відноситься до особливої екологічної проблеми на території Копистинської сільської ради. За таких умов вказане підприємство не могло призупинити надання послуг населенню на шість місяців. Це призвело б до важких наслідків в плані порушення прав громадян на забезпечення питною водою, санітарного законодавства, умов договорів про постачання споживачам питної води. Важливу роль в даному випадку зіграло ще й те, що комунальне підприємство здійснює обслуговування такого соціально-важливого об'єкта як школа.
Відповідно до ст.4 Закону України „Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” громадяни мають право на безпечну для здоров'я і життя питну воду. Крім того, ст.18 зазначеного закону передбачає, що органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити жителів міст та інших населених пунктів питною водою.
Державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах гарантованого першочергового забезпечення питною водою населення для забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб (ст.6 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання”).
Держава гарантує захист прав споживачів у сфері питної води та питного водопостачання шляхом забезпечення кожної людини питною водою нормативної якості в межах науково обгрунтованих нормативів питного водопостачання залежно від району та умов проживання (ст.7 вказаного Закону).
Підприємства питного водопостачання зобов'язані забезпечити виробництво та постачання споживачам питної води відповідно до умов договору (ст.23 Закону „Про питну воду та питне водопостачання”).
Постанова КМУ від 21.07.2005 р. № 630 „Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” містить норму про те, що послуги надаються споживачам безперебійно, за винятком часу перерв на: - проведення в установленому порядку ремонтних і профілактичних робіт виконавцем за графіком, погодженим з виконавчими органами сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями; - міжопалювальний період (для систем опалення); - ліквідацію наслідків, пов'язаних з дією непереборної сили або аварією.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється, тому відповідач просить в позові відмовити.
Представником відповідача подано довідку №99 від 07.12.2010р. про перебування на балансі підприємства мачтової свердловини с. Івашківці та водозабору Чорний Південний Буг згідно із рішенням Копистинської сільської ради №9/2 від 19.12.2006р.
Представник третьої особи в засіданні суду прибув, у поданому суду письмовому поясненні від 10.12.2010р. Копистинська сільська рада погоджується із позицією відповідача, просить відмовити в позові.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
Комунальне підприємство „Комунальник” „СБ” с. Богданівці Хмельницький район як юридична особа зареєстроване Хмельницькою райдержадміністрацією 06.07.2006р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію №674045, значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців згідно довідки головного управління статистики в Хмельницькій області №329856 серія АА від 22.09.2010р.
14.05.2010р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством „Комунальник” „СБ” с. Богданівці Хмельницького району, за результатами якої складено акт №99/08 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Вказаним актом перевірки встановлено, що КП „Комунальник” „СБ” в період з 17.01.2010р. по 09.07.2009р. по 30.06.2010р. здійснював спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст. 44,47,48 Водного кодексу України.
За наслідками перевірки керівника підприємства притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, що зафіксовано протоколом про адміністративне правопорушення №007825 від 14.05.2010р., винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №007755/08 від 17.05.2010р.
16.08.2010р. держінспектором проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі при самовільному водокористуванні без спеціальному дозволу - КП „Комунальник” „СБ”, які становлять в розмірі 26661,71 грн.
Заподіяні відповідачем навколишньому природному середовищу збитки без дозволу на спеціальне водокористування розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (надалі - Методика).
Оскільки відповідач вказану суму збитків не сплатив, прокурор в інтересах позивача звернувся до суду із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача 26661,71 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу спеціальним водокористування без відповідного дозволу.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Розмір збитків за порушення природоохоронного законодавства підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №99/08 від 14.05.2010р., протоколом про адміністративне правопорушення №007825 від 14.05.2010р., постановою про накладення адміністративного стягнення №007755/08 від 17.05.2010р., розрахунком суми збитків від 16.08.2010р., довідкою відповідача про об’єми використаної води №59 від 23.07.2010р.
Будь-яких доказів, які б спростовували встановлений перевіркою факт порушення (водокористування без спеціального дозволу), відповідачем не подано.
Судом також враховується, що відповідно до п.2 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.
Пунктом 1.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” від 20.07.09р. №389 встановлено, що ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, розраховують розмір відшкодування збитків.
Таким чином, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища з дати встановлення факту самовільного водокористування для нарахування збитків, завданих державі самовільним водокористуванням, повинні керуватися лише Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389.
Відповідно до ст.ст.33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Відповідачем доказів, що спростовують твердження позивача, не надано.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги в сумі 26661,71 грн. обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими, що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, оскільки спір доведено до суду із вини останнього.
Керуючись ст. 1, 2, 4-5,4-7 12, 15, 33, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
ВИРІШИВ:
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до Комунального підприємства „Комунальник „СБ”, смт. Богданівці Хмельницького району за участю 3-ої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Копистинської сільської ради Хмельницького району, с. Копистин про стягнення 26661,71 грн. збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням, задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства „Комунальник „СБ” Хмельницький район, смт.Богданівці, вул. Першотравнева,7/1 (код ЗКПО 34282630) на користь Копистинської сільської ради, вул. Леніна,86 с. Копистин Хмельницького району (р/рах. 33111331700505, код класифікації 24062100, код ОКРО одержувача коштів 23565880, МФО 815013, банк одержувача –ГУДКУ у Хмельницькій області) 26661,71 грн. (двадцять шість тисяч шістсот шістдесят одна гривня 71 коп.) збитків, заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням
Видати наказ.
Стягнути з Комунального підприємства „Комунальник „СБ” Хмельницький район, смт.Богданівці, вул. Першотравнева,7/1 (код ЗКПО 34282630) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, державне мито в сумі 226,62 грн. (двісті двадцять шість гривень 62 коп.), а в доход державного бюджету на р/р. 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, код ОКРО 23565225, ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Суддя
Повний текст рішення складено та підписано 14.12.2010р.
Віддруковано 5 примірників:
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу,
4 - третій особі (Копистинській сільській раді Хмельницького району, с. Копистин),
5 - прокуратурі області