ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" листопада 2010 р.Справа № 12/128 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т. В. Макаренко, розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 12/128
за позовом: Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг, м. Кіровоград
до відповідача: приватного підприємства "Альбіон-Істейт", м. Кіровоград
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство освіти і науки України, м. Київ,
про визнання інвестиційного договору недійсним
Представники сторін:
від позивача - Мазуренко Т.С. , довіреність № б/н від 11.10.10 ;
від позивача - Снєжко Л.О., директор, діє на підставі наказу № 1267-р від 31.10.2006р.;
від відповідача - Хоменко О.А,, довіреність № 8/10 від 29.10.10р. ;
від третьої особи - Мазуренко Н.Ю. , довіреність № 9/1-9-112 від 04.10.10 ;
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 28.10.2010 року по 04.11.2010 року до 12:00 год, відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Кіровоградський професійний ліцей сфери послуг звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсним інвестиційного договору № 08/07 від 21.09.2007 року, укладеного між приватним підприємством "Альбіон-Істейт" та Кіровоградським професійним ліцеєм сфери послуг . В обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що оспорюваний договір не відповідає вимогам ст. 4 Закону України "Про інвестиційну діяльність", ч.2 ст. 207, ст. 92 ЦК України, оскільки оспорюваний договір підписаний від імені замовника директором Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг. Контрактом директора Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг передбачено (п.2.3), що директор розпоряджається майном ліцею тільки у межах делегованих повноважень, відповідно до Статуту ліцею.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вимоги позивача не визнав, просить суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що відповідно до п. 1 Порядку прийняття Міністерством освіти і науки рішень з майнових питань, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 10.08.2006р. № 610, рішення з майнових та змельних питань приймаються Спеціальною комісією міністерства з майнових питань. А тому, зазначає відповідач, дозвіл на укладення інвестиційного договору № 08/07 від 21.09.2007 року та його погодження було здійснено Міністерством освіти і науки України в особі Спеціальної Комісії з майнових питань (протокол № 23 від 19.09.2007 року).
Вважає, що оспорюваний договір не суперечить нормам чинного законодавства та не порушує прав та інтересів держави та позивача .
Крім того, відповідач вказує на те, що 19.08.2010 року рішенням господарського суду Кіровоградської області № 14/94 в задоволенні позову Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг до приватного підприємства "Альбіон-Істейт" про визнання недійсним інвестиційного договору № 08/07 від 21.09.2007 року, відмовлено повністю.
Третя особа - Міністерство освіти і науки України у своїх письмових поясненнях № 911-7-66/1 від 22.10.2010 року просить позовні вимоги позивача задовольнити у повному обсязі, при цьому посилається на наступне.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про професійно-технічну освіту" до повноваження міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані професійно-технічні навчальні заклади, належать розпорядження державним майном, що перебуває у користуванні підпорядкованих професійно-технічних навчальних закладів.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіренністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою (ст. 207 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 38 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2006 року № 1757, Міністерство освіти і науки здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Пунктом 2 статті 4 Закону України "про інвестиційну діяльність" встановлено, що забороняєтьсяя інвестування в об'єкти, створення і використання яких не відповідає вимогам санітарно-гігієнічних, радіаційних, екологічних, архітектурних таінших норм, встановлених законодавством України, а також порушує права та інтереси громадян, юридичних осіб і держви, що охороняється законом.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, 3-ї особи, обговоривши усі обставини справи, господарський суд, -
В СТ А Н О В И В:
21.09.2007 року між приватним підприємством «Альбіон-Істейт» та Кіровоградським професійним ліцеєм сфери послуг був укладений інвестиційний договір № 08/07, який був погоджений Спеціальною комісією з майнових питань Міністерства освіти і науки.
Відповідно до преамбули до договору метою даного інвестиційного договору є набуття ліцеєм нових навчально-виробничих приміщень для реалізації освітньої політики та впровадження нових професій у відповідності до сучасних вимог.
За умовами договору Забудовник (відповідач) взяв на себе зобов'язання здійснити інвестування коштів в будівництво адміністративно-торговельно-готельного комплексу і передати у власність Замовнику (позивачу) частину будівлі, загальна площа якої становить 678 кв.м. (приміщення перукарні та дев'яти готельних номерів), в свою чергу Замовник зобов'язується надати земельну ділянку під це будівництво площею 0,19 га з відповідними правовстановлюючими документами на неї(п.1.1., 1.2., 1.4 , 5.2.2.), розташованої по вул.Декабристів, 26 у м.Кіровограді.
В ході розгляду спору встановлено, що позивач отримав земельну ділянку в користування на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 17.03.2008 року серії ЯЯ № 160607, виданого Кіровоградською міською радою на підставі рішення господарського суду Кіровоградської області від 10 грудня 2007 року (справа № 9/397), площею 6255,31 кв.м., яка розташована за адресою м. Кіровоград, вул. Декабристів, 26.
Даний Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за номером 030838700001. На даний час ліцей отримав новий Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 08 квітня 2010 року серія ЯЯ № 159008, виданий Кіровоградською міською радою на підставі рішення сесії від 28 грудня 2007 року № 405 Кіровоградської міської ради.
Як вбачається з Статуту Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг, затвердженого Міністерством освіти і науки України 05.08.2003 року та перереєстрованого Реєстраційною палатою Кіровоградського міськвиконкому 19.08.2003 року (реєстраційний № 06150-ІВ-1), ліцей підпорядкований Міністерству освіти і науки України.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 р. № 103/98-ВР до повноважень міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковані професійно-навчальні заклади, належить розпорядження державним майном, що перебуває у користуванні підпорядкованих професійно-технічних навчальних закладів.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності до суб'єктів управління обє'ктами державної власності відносяться міністерства та інші органи виконавчої влади.
Таким чином, майно, яке належать ліцею, відносяться до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Матеріали справи свідчать, що оспорюваний договір підписаний від імені замовника директором Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг Снєжко Л.О.
Згідно з ч. 2 ст. 207 ЦК України правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Однак, згідно пункту 6.10 Статуту Кіровоградського професійного ліцею сферрі послуг функції управління майном, закріпленим за ліцеєм, контроль та ефективність його використання і збереження здійснює Міністерство освіти та науки України.
Контрактом директора Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг від 30.10.2006 року передбачено (пункт 2.3), що директор розпоряджається майном ліцею у межах делегованих повноважень відповідно до Статуту ліцею.
Як вбачається з п.2.13 Контракту, Міністерство делегує Снєжко Л.О. такі свої повноваження:
2.13.1. Сумісно з профспілковим комітетом приймати рішення про перехід на п'ятиденний або шестиденний робочий тиждень в Кіровоградському професійному ліцеї, на підставі учбових планів із 35-36 годинним навантаженням на учнів у тиждень, погоджених з управлінням освіти і науки.
3.13.2. Вирішувати питання про надання пільг працівникам (пільгових відпусток, соціальних допомог та інше) в межах кошторису з урахуванням інфляції.2.13.3. Встановлювати чисельність учнів в учбових групах нижче нормативної, якщо фінансування здійснюється не з бюджетних коштів.
У п. 2.14 Контракту зазначено, що Міністерство освіти у науки України може делегувати Снєжко Л.О. й інші свої повноваження. Передача повноважень у цьому випадку здійснюється шляхом укладання додаткової угоди до цього контракту.
Сторони не подали господарському суду доказів існування додаткової угоди до контракту Снєжко Л.О., яка б надавала директору інші повноваження, ніж передбачені існуючим контрактом.
Статтею 92 ЦК України встановлено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.
Пунктом 2 ст. 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 року № 1560 -XII з відповідними змінами встановлено, що забороняється інвестування в об'єкти, створення і використання яких не відповідає вимогам санітарно-гігієнічних, радіаційних, екологічних, архітектурних та інших норм, встановлених законодавством України, а також порушує права та інтереси громадян, юридичних осіб і держави, що охороняються законом.
Даний інвестиційний договір порушує права та інтереси позивача, так як останній не має змоги в повному обсязі користуватися своїми правами як законного землекористувача, які передбачені ст. 95 ЗК України.
Згідно з ч.ч. 1,3 ст.215. ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3,5,6 статті 203 ЦК України.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Посилання відповідача на узгодження договору Спеціальною комісією з майнових питань Міністерства освіти і науки (протокол № 23 від 19.09.2007 року) є безпідставним, оскільки вказане рішення не може слугувати доказом делегування своїх повноважень Міносвіти, як це передбачено п. 2.14 Контракту від 30.10.2006 року.
За таких обставин, враховуючи, що інвестиційний договір не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність», ч.2 ст. 207, ст. 92 ЦК України , господарський суд задовольняє вимоги позивача та визнає недійсним з моменту укладення інвестиційний договір № 08/07 від 21.09.2007року, укладеного між приватним підприємством "Альбіон-Істейт" та Кіровоградським професійним ліцеєм сфери послуг.
На підставі ст.ст. 44,49 ГПК України державне мито у спорі та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді покладають на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 33,34,44,49, 82-85, 116, 117 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати недійсним з моменту укладення інвестиційний договір № 08/07 від 21.09.2007року, укладеного між приватним підприємством "Альбіон-Істейт" та Кіровоградським професійним ліцеєм сфери послуг.
Стягнути з приватного підприємства "Альбіон-Істейд", 25014, м.Кіровоград, просп.Інженерів,1125006, м.Кіровоград, вул.Декабристів,26 , код ЄДРПОУ 34100106, р/р № 26007301336979 у філії "Відділення Промінвестбанку в м.Кіровограді",МФО 323301 на користь Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг, код 03063053, р/р № 312522732101103 УДК в Кіровоградській області, МФО 823016 державне мито в сумі 85 грн. та витрати на інформаційно-технчне заезпечення розгляду справи в суді в сумі 236 грн.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.
Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя Макаренко Т.В.
повний текст судового
рішення складено 01.12.2010