Рішення № 128221143, 18.06.2025, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2025
Номер справи
480/8725/24
Номер документу
128221143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2025 року Справа № 480/8725/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8725/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо відмови у нарахуванні та виплати з 30.11.2022 щомісячного збільшення у розмірі 9% до пенсії за віком, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, встановленого для жінок, які народилися у період з 1 січня 1962 р. по 31 грудня 1962 р. на підставі п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року № 963 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести нарахування та виплату з 30.11.2022 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячного підвищення у розмірі 9% до пенсії за віком, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, встановленого для жінок, які народилися у період з 1 січня 1962 р. по 31 грудня 1962 р. на підставі п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року № 963 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому та провести перерахунок пенсії з 30.11.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за її заявою Пенсійним фондом було здійснено її переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та проведено перерахунок пенсії, проте під час перерахунку відповідачем протиправно не було застосовано щомісячне підвищення пенсії в розмірі 9% відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 №963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому», у зв`язку з чим вона звернулася до суду із даним позовом.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

У зв`язку з досягненням віку 60 років позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням від 10.08.20222 №184050005896 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с.18). Згідно вказаного протоколу позивачу встановлено підвищення жінкам у розмірі 9 % основного розміру пенсії.

У подальшому згідно наказу Сумської митниці від 23.11.2022 №468-О, позивача звільнено з 28.11.2022 та розірвано контракт про проходження державної служби від 07.07.2021 (а.с.15).

За заявою позивача від 30.11.2022 її переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" і здійснено перерахунок з 30.11.2022 (а.с.20).

Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою, у якій просила надати роз`яснення по розрахунку її пенсії.

Із протоколу про перерахунок пенсії, доданого до листа №1800-0202-8/33482 від 31.07.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, позивач встановила, що її розмір пенсії був обрахований неправильно, а саме відсутнє щомісячне підвищення в розмірі 9 % до пенсії за віком, яке було їй встановлене при призначенні пенсії.

Позивач звернулася до відповідача із заявою щодо надання роз`яснень з підстав припинення нарахування та виплати з 30.11.2022 щомісячного підвищення в розмірі 9 % до пенсії за віком.

Листом від 20.09.2024 відповідач повідомив, що постановою КМУ від 15.09.2021 №963 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому" не передбачено встановлення вищезазначеного підвищення до пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону України "Про державну службу", а отже підстави для встановлення до пенсії державного службовця підвищення в розмірі 9 % відсутні (а.с.34).

Позивач із діями відповідача не погоджується, вважає їх протиправними, у зв`язку з чим звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб`єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, врегульовані Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV).

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років (ч. 1 ст. 26 Закону №1058-ІV).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

За приписами ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Кабінетом Міністрів України 15.09.2021 за №963 прийнято постанову «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому». Постанова прийнята з метою здійснення послідовних заходів щодо підтримки найбільш вразливих категорій осіб, які досягли відповідного віку та мають тривалий страховий стаж, і додаткового соціального захисту жінок в умовах підвищення пенсійного віку Кабінет Міністрів України.

Пунктом 3 вказаної постанови встановлено, що жінкам, які народилися у період з 1 січня 1962 р. по 31 грудня 1962 р., до пенсії за віком, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, встановлюється щомісячне підвищення в розмірі 9 відсотків зазначеної пенсії за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

Щомісячне підвищення, передбачене цим пунктом, установлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачеві 22.06.2022 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У подальшому, за її заявою позивача переведено з 30.11.2022 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" і здійснено перерахунок з 30.11.2022 (а.с.20).

Частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 % за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

При цьому, пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» № 963, 15.09.2021 визначено:

Установити, що жінкам, які народилися у період з 1 січня 1962 р. по 31 грудня 1962 р., до пенсії за віком, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, встановлюється щомісячне підвищення в розмірі 9 % зазначеної пенсії за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

Отже, вказаною нормою встановлені умови щодо виплати щомісячного підвищення в розмірі 9 % зазначеної пенсії - до цього не призначалася будь-яка пенсія.

Натомість матеріалами справи підтверджується, що позивач отримувала з 22.06.2022 пенсію за вислугу років.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивачу раніше була призначена пенсія, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, питання щодо розподілу судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України, не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька