Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"03" грудня 2010 р. № 2а- 7165/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Чмутової К.А.
за участі представника позивача Клімушев Є.В. (довіреність № б/н від 19.07.2010р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рабен Україна"
до Орджонікідзевського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати протиправними дії відповідача по вилученню майна та оригіналів фінансово-господарських документів позивача на підставі акту перевірки від 31.05.2010 р. старшого оперуповноваженого ДСБЕЗ Орджонікідзевського РВ ГУМВС України в Харківській області лейтенанта міліції Басова П.С. та зобов"язати відповідача повернути майно та оригінали фінансово-господарських документів, вилучених у позивача на підставі акту перевірки від 31.05.2010 р. старшого оперуповноваженого ДСБЕЗ Орджонікідзевського РВ ГУМВС України в Харківській області лейтенанта міліції Басова П.С., понесені позивачем судові витрати покласти на відповідача .
Свій позов обґрунтували тим, що на підставі направлення працівниками ДСБЕЗ Орджонікідзевського РВ ГУМВСУ в Харківській області проводилась перевірка. Перевірку здійснювали 7 осіб, з яких відомі лише наступні представники: Басов П.С., Томилович Ю.П. та Полянський О.О.. Інші особи нікому не представлялись. В ході перевірки працівниками було вилучено майно підприємства: дві печатки підприємства, чотири комп"ютера, два ноутбуки та оригінали фінансово-господарських документів підприємства. Вилучення вищезазначеного майна та оригіналів фінансово-господарських документів було оформлено актом перевірки від 31.05.2010 р. Позивач вважає, що дії вищезазначених працівників є незаконними та таке право надається за рішенням суду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяву або клопотання про розгляд справи без його участі не надав.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про міліцію» п. 24 для виконання покладених на неї обовязків надається право вимагати від керівників підприємств, установ і організацій пояснення по фактах порушення законодавства, перевірка додержання якого віднесена до компетенції міліції, а також у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, проводити перевірки по фактах порушення законодавства, контроль за додержанням якого віднесено до компетенції міліції, вимагати проведення інвентаризацій і ревізій відповідних сфер фінансово-господарської діяльності. Органи міліції вправі приступити до проведення перевірки субєктів господарської діяльності за умови наявності направлення на перевірку, яке складається за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України. У направленні на перевірку зазначаються дата його видачі, назва підрозділу міліції, мета, вид, підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб підрозділу міліції, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника підрозділу міліції, скріпленого печаткою органу міліції.
Як вбачається з позовної заяви 31.05.2010 року на підставі направлення було здійснено перевірку ТОВ «Рабен Україна».
В ході перевірки працівниками було вилучено майно підприємства: дві печатки підприємства, чотири комп"ютера, два ноутбуки та оригінали фінансово-господарських документів підприємства. Вилучення вищезазначеного майна та оригіналів фінансово-господарських документів було оформлено актом перевірки від 31.05.2010 р.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.4 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» N 2135 - XII від 18.02.1992 року, оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності при наявності передбачених статтею 6 цього Закону підстав надається право з дозволу суду- витребувати документи та дані, що характеризують діяльність підприємств, установ, організацій, із залишенням копій таких документів та опису вилучених документів особам, в яких вони витребувані, та забезпеченням їх збереження і повернення у встановленому порядку.
Відповідно до п.24 ст. 11 Закону України «Про міліцію» N 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року, міліції для виконання покладених на неї обовязків надається право за рішенням суду в присутності понятих та керівників підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, щодо яких проводиться перевірка, витребувати і вилучати оригінали документів, що свідчать про правопорушення.
Отже, лише наявність відповідного рішення суду наділяє органи міліції витребувати і вилучати оригінали документів, що свідчать про правопорушення, із залишенням копій таких документів та опису вилучених документів особам, в яких вони витребувані.
Відповідно до ч.4 ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Згідно з ч.6 ст. 41 Конституції України, конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом .
Отже, вилучення майна, що належить особі на праві власності, можливе лише на підставі відповідного рішення суду. Виключенням з даного правила є вилучення предметів і документів відповідно до ст. 186 Кримінально-процесуального кодексу України при здійснені таких слідчих дій як обшук або виїмка на підставі відповідної постанови слідчого або рішення суду.
Згідно з ст. 186 Кримінально-процесуального кодексу України, при обшуку або виїмці можуть бути вилучені лише предмети і документи, які мають значення для справи, а також цінності і майно обвинуваченого або підозрюваного з метою забезпечення цивільного позову або можливої конфіскації майна. Предмети і документи, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до справи.
Одним із загальних принципів господарювання в Україні є заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини (ч.1 ст. 6 Господарського кодексу України).
Незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності субєктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються (ч.5 ст. 19 Господарського кодексу України).
До теперішнього часу Кабінетом Міністрів України порядок проведення перевірки робітниками міліції по фактам порушення законодавства не встановлено.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 160-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Рабен Україна" до Орджонікідзевського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Орджонікідзевського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області по вилученню майна та оригіналів фінансово - господарських документів ТОВ "Рабен Україна" на підставі акту перевірки від 31.05.2010 року.
Зобов"язати Орджонікідзевський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області повернути майно та оригінали фінансово-господарських документів, вилучених у ТОВ "Рабен Україна" на підставі акту перевірки від 31.05.2010 року.
Стягнути з Держбюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рабен Україна" ( код ЄДРПОУ 32306522, п/р 2600000в ПАТ "ІНГ Банк Україна", м. Київ, МФО 300539) судові витрати у розмірі 6,80 грн. (шість гривень вісімдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 09.12.2010 року
Суддя О.М. Шляхова