Постанова № 12816103, 03.12.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2010
Номер справи
2-а-3336/10/1970
Номер документу
12816103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-3336/10/1970

"03" грудня 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Саадулаєва А.І. при секретарі Ліщинській М.М.,

за участю представників сторін:

від позивача: представник Креховець В.І., довіреність від 11.01.2010 року;

від відповідача: представник Лакома-Роп К.І., довіреність від 19.11.2010 року;

від третьої особи 1: в судове засідання не зявився з невідомих на те суду причин, хоча про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином;

від третьої особи 2: Чеканівський В.Р., довіреність від 11.01.2010 року;

від третьої особи 3: в судове засідання не зявився з невідомих на те суду причин, хоча про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Тернополі адміністративну справу

за позовом: Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області;

до: Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради;

третя особа 1: Тернопільська обєднана державна податкова інспекція;

третя особа 2: Головне управління державного казначейства України в Тернопільській області;

третя особа 3: Тернопільська міська рада;

про: про стягнення коштів в сумі 50888 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Контрольно ревізійне управління в Тернопільській області (позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради (відповідач) про стягнення коштів в сумі 50888,00 грн.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.10.2010 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.

28.10.2010 року через канцелярію суду подано заперечення до позовної заяви, до якого долучено клопотання про залучення в якості третіх осіб на стороні відповідача Тернопільську обєднану державну податкову інспекцію та Головне управління Державного казначейства у Тернопільській області.

У судовому засіданні, яке відбулося 02.11.2010 року судом задоволено клопотання відповідача про залучення в якості третіх осіб на стороні відповідача: Тернопільську обєднану державну податкову інспекцію та Головне управління Державного казначейства у Тернопільській області.

22.11.2010 року представником КРУ в Тернопільській області подано через канцелярію суду заяву про зміну позовних вимог (вх. №113938), в якій позивач просить зобовязати Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради перерахувати кошти в сумі 50888,00 грн. з рахунку №31415542700002 КБКД 21081100 в дохід Державного бюджету України за реквізитами: номер рахунку 3118106700002, код класифікації доходів бюджету 21081100, ід. к. 23588119, МФО 838012.

30.11.2010 року в судовому засіданні за ініціативою суду залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача: Тернопільську міську раду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно листа Тернопільського МВ УМВС України в Тернопільській області від 06.07.2010р. № 9934, на рахунок міського бюджету за 2009 рік та 6 місяців 2010 року сплачено 50 888,00 грн. адмінштрафів, накладених сектором громадянства, імміграції, реєстрації фізичних осіб ТМВ УМВС України в Тернопільській області за постановами по справах про адміністративні правопорушення (ст. 197, 199 КУпАП).В звязку з чим, в порушення п. 6 ст. 64 Бюджетного Кодексу України та п. 15 ст. 2, п. 14 ст. 2 Законів України про Державний бюджет України на 2009 та 2010 роки у міський бюджет зараховано надходження, які належать до доходів загального фонду Державного бюджету України (код доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») у сумі 50888,00 грн., в тому числі: за 2009 рік - 32851,00 грн., за 6 місяців 2010 року - 18037,00 грн. Внаслідок допущеного порушення, Державним бюджетом України втрачено коштів в сумі 50888,00 грн. На підставі п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, відповідачу було пред'явлено лист - вимогу від 23.07.2010 № 19-08-12-15/3898, пунктом 4 якої відповідача було зобовязано забезпечити повернення до Державного бюджету України кошти, помилково зараховані до міського бюджету в сумі 50888,00 грн. У встановлений термін, виконання пункту 4 пред'явленої вимоги відповідачем не забезпечено, а тому, позивач за наведеним у позовній заяві просить позов задовольнити та стягнути з відповідача кошти, які помилково зараховані до міського бюджету в сумі 50888,00грн.

Відповідач у запереченні (вх. №13207 від 28.10.2010р.) зазначає, що позов не визнає в повному обсязі та вважає його необґрунтованим, оскільки, кошти були помилково сплачені на рахунок бюджету міста Тернополя, а не на особовий рахунок управління, як структурного підрозділу Тернопільської міської ради, а тому, Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради не уповноважено проводити повернення таких коштів.

В судовому засіданні, яке відбулося 03.12.2010 року, представник позивача позов підтримав повністю та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав викладених у запереченні, у задоволенні позову просив відмовити.

Третя особа 1 Тернопільська обєднана державна податкова інспекція в судове засідання не зявилася і заперечень на позов не подала, хоча належним чином повідомлена про день, час та місце слухання справи.

Представник третьої особи 2 Головного управління державного казначейства України в Тернопільській області в судовому засіданні щодо питання про розгляд та вирішення даного спору поклався на розсуд суду.

Третя особа 3 Тернопільська міська рада в судове засідання не зявилася, хоча належним чином повідомлена про день, час та місце слухання справи.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи Головного КРУ в Україні на ІІ кв. 2010р. та на підставі направлень для проведення ревізій №1127, №1128 від 07.06.2010р. та №448 від 08.06.2010р. головним контролером ревізором КРУ в Тернопільській області проведено планову ревізію виконання бюджету м. Тернопіль за період з 01.01.2009р. по 01.06.2010р. Ревізію проведено з 08.06.2010р. по 09.07.2010р. у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану.

В ході ревізії повноти та правильності зарахування доходів до міського бюджету встановлено, що в порушення п. 6 ст. 64 Бюджетного Кодексу України та п. 15 ст. 2, п. 14 ст. 2 Законів України про Державний бюджет України на 2009 та 2010 роки у міський бюджет зараховано надходження, які належать до доходів загального фонду державного бюджету, зокрема, адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 50888,00 грн. (в тому числі за 2009 рік - 32851,00 грн., за 6 місяців 2010 року - 18037,00 грн.).

За наслідками проведеної ревізії позивачем складено акт від 09.07.2010 року №21-22/26(а. с. 7-11) (далі Акт).

Внаслідок допущеного порушення, Державним бюджетом України втрачено коштів в сумі 50888,00 грн.

Як вбачається із матеріалів справи, під час проведення ревізії міського бюджету, міському голові м. Тернополя було направлено лист від 06.07.2010 року №9934 Тернопільським МВ УМВСУ в Тернопільській області про те, що на рахунок бюджету м. Тернополя №31415542700002 КБК 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»поступило 50888,00 грн. адміністративного штрафу накладеного сектором громадянства, імміграції, реєстрації фізичних осіб ТМВ УМВСУ в Тернопільській області.

Згідно п. 15 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»та п. 14 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»такі штрафи («Адміністративні штрафи та інші санкції»КБК 21081100 повинні зараховуватись до загального фонду Державного бюджету України. Відповідно до цього контрольно-ревізійне управління в Тернопільській області предявило лист - вимогу від 23.07.2010 року №19-08-12-15/3898, згідно з якою, Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради зобовязано забезпечити повернення коштів до державного бюджету, помилково зарахованих до міського бюджету в сумі 50888,00 грн. в термін до 20.08.2010 року.

На виконання листа - вимоги Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради звернулось із листом від 09.07.2010 року № 1-29/410 до Тернопільської ОДПІ про можливість перекидки коштів в сумі 50888,00грн з міського бюджету до державного за висновком податкової інспекції, згідно із списком, поданим Тернопільським МВ УМВСУ в Тернопільській області. Однак, Тернопільською ОДПІ, було направлено відповідь від 12.07.2010 року № 40454 про те, що висновок на повернення помилково сплачених коштів з бюджетного рахунку для зарахування на інший бюджетний рахунок може бути сформований за заявою платника податків, зборів (обовязкових платежів).

Як зазначає відповідач, наказом від 03.02.2005 р. №58/78/22 ДПА України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України затверджено Порядок взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та / або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) платникам податків, згідно з яким повернення платежів проводиться на підставі висновку державної податкової інспекції за погодженням із фінансовим органом.

З метою забезпечення виконання листа - вимоги Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради, також, звернулось з листом від 25.10.2010 року № 683 до управління Державного казначейства у м. Тернополі щодо надання роз'яснень можливості проведення перекидки коштів адміністративних штрафів в сумі 50888,00 грн. з місцевого бюджету в державний бюджет без заяв платників, згідно із списком, поданим Тернопільським МВ УМВСУ в Тернопільській області.

Управління Державного казначейства у м. Тернополі листом від 26.10.2010 року №18.02-08-02/1542 повідомило про те, що відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226, повернення проводиться за заявою платника та на підставі отриманих висновків органів стягнення, в даному випадку Тернопільською ОДПІ.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року №2939-ХІІ.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Відповідно до п. 8 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається, серед іншого, право у судовому порядку стягувати в дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

З урахуванням системного аналізу зазначених норм, суд дійшов висновку про надання органам державної контрольно-ревізійної служби права на звернення до суду з позовом про стягнення (в тому числі і зобовязання перерахувати) тільки тих коштів, які одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

У відповідності до п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається, серед іншого, право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позивач звернувшись з позовом до суду про зобовязання Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради перерахувати кошти в сумі 50888,00 грн. з місцевого бюджету в дохід Державного бюджету, Контрольно-ревізійне управління в Тернопільській області вийшло за межі наданих Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»повноважень, оскільки, відповідачу направлялась вимога (від 23.07.2010 року №19-0812-15/3898) іншого змісту.

Отже, вимоги позивача не підтверджуються та спростовуються матеріалами справи.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Державне казначейство України в процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів керується вимогами бюджетного законодавства та іншими законодавчими та нормативно-правовими актами.

Статтею 78 Бюджетного кодексом України визначено, що органи Державного казначейства здійснюють повернення коштів, що помилково або надміру зараховані до бюджету, за поданням органів стягнення, погодженим з відповідними фінансовими органами.

Перелік органів, за якими закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету, затверджено Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»(додаток №8) та Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»(додаток №8). Згідно зазначених законів до переліку органів, за яким закріплено контроль за справлянням (стягнення) платежів до бюджету за кодом бюджетної класифікації 21081100 визначено Державну податкову адміністрацію України та Міністерство юстиції України.

Суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (стаття 4) одним із принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні є правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність в межах повноважень, визначених цим та іншими законами.

В листі Державного казначейства України від 17.07.2006 року №3.4-06/1266-6599 роз'яснено, що перерахування органами Державного казначейства до державного бюджету сум штрафів, помилково сплачених до відповідних місцевих бюджетів, можливо на підставі подання місцевих фінансових органів з наданням наступних документів:

- актів перевірок місцевих фінансових органів та адміністративних комісій відповідних місцевих рад;

- актів перевірок органів КРУ.

До вищезазначених актів в обов'язковому порядку повинні додаватись реєстри із зазначенням реквізитів платників, дати зарахування коштів до місцевого бюджету, реквізитів платіжних документів (платіжного доручення, квитанції тощо), які підтверджують сплату сум штрафів до відповідного місцевого бюджету.

Отже, чинним законодавством передбачено порядок перерахування органами Державного казначейства до Державного бюджету України сум штрафів, помилково сплачених до відповідних місцевих бюджетів.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд не може погодитись з доводами відповідача та третіх осіб на рахунок того, що повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів здійснюється лише за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими, згідно із законом, закріплено контроль за справлянням(стягненням) платежів до бюджету, так як дане положення (Порядок взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005 року N 58/78/22 та Порядок повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226) поширюється на випадки повернення з бюджету надмірних або помилково сплачених сум, а в даному випадку спірні правовідносини виникли з приводу перерахування з місцевого бюджету до Державного бюджету неправомірно зарахованих сум.

Суд з урахуванням викладеного, вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову, та вважає позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.В задоволенні позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області до Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради, за участю третіх осіб: Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління державного казначейства України в Тернопільській області, Тернопільської міської ради про зобовязання Управління фінансів та бюджету Тернопільської міської ради перерахувати кошти в сумі 50888 грн. 00 коп. з рахунку №31415542700002 КБКД 21081100 в дохід Державного бюджету України - відмовити.

2.Копію постанови надіслати сторонам у справі.

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяСаадулаєв А.І.

копія вірна

СуддяСаадулаєв А.І.