ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-3527/10/1970
"15" листопада 2010 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю сторін:
представника позивача Боярський В.А.
представника відповідача Мулик П.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Шумської райдержадміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу,
в с т а н о в и в:
Управління праці та соціального захисту населення Шумської районної державної адміністрації (надалі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області (надалі відповідач) про скасування постанови про накладення штрафу ВП №20662467 від 11.10.2010 року на суму 340 грн.
Представник позивача в судовому засідання позов підтримав у повному обсязі з мотивів передбачених у позовній заяві, і пояснив, що постанова ВП №20662467 від 11.10.2010 року є неправомірною і підлягає скасуванню, оскільки управління при проведенні виплати ОСОБА_3, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, одноразової допомоги на оздоровлення керувалось такими законодавчими актами України: ст. 95 Конституції України, Бюджетним кодексом України, Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Дані законодавчі акти є чинними на сьогоднішній день та обов'язковими до виконання для управління праці та соціального захисту райдержадміністрації, і запевнив, що у разі поступлення цільових коштів на виплату вказаних доплат управлінням невідкладно буде проведено їх виплату.
Представник відповідача в судовому засіданні, позовні вимоги заперечив повністю, пояснивши, що державним виконавцем винесена постанова про накладення штрафу від 11.10.2010 року щодо примусового виконання виконавчого листа №2-а-82/10 від 26.07.2010 року про зобовязання управлінням праці та соціального захисту населення Шумської райдержадміністрації провести ОСОБА_3, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі пяти мінімальних заробітних плат відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 12.07.2007 року по 18.02.2010 року. 11.10.2010 року винесено постанову про накладення штрафу на позивача в розмірі 340 грн. відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
11.10.2010 року Підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області винесено постанову ВП №20662467 про накладення штрафу на управління за невиконання у встановлений старшим державним виконавцем Муликом П.І. термін рішення суду без поважних причин в розмірі 340,00 грн.,відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Дана постанова є неправомірною і підлягає скасуванню з причин, що перешкоджають виконанню управлінням даного рішення суду та вимоги виконавчої служби, а саме, управління при проведенні виплати ОСОБА_3, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, одноразової допомоги на оздоровлення керувалось такими законодавчими актами України: ст. 95 Конституції України, Бюджетним кодексом України, Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Дані законодавчі акти є чинними на сьогоднішній день та обов'язковими до виконання для управління праці та соціального захисту райдержадміністрації.
Відповідно до ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій визначених цим Законом підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати;
- ст. 62 Закону У країни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності:
- ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»закріплює норму, якою встановлюється, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету. Виконання цього Закону залежить від фінансових ресурсів доходної частини Державної бюджету України.
Починаючи з 1996 року, в Законах України „Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати", які приймались Верховною Радою України на відповідні роки, встановлено, що до прийняття Верховною Радою України змін до законів, у нормах яких для розрахунків застосовується мінімальний розмір заробітної плати, не застосовувати його як розрахункову величину для визначення розмірів допомоги, компенсаційних та інших виплат.
Згідно з частиною другою ст. 95 Конституції України виключно Законами України про державні бюджети на відповідні роки визначаються будь-які видатки держави загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Також, частиною другою ст.4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійснєї бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України.
Згідно з бюджетними призначеннями, і враховуючи вимоги ст.95 Конституції України та Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України встановлює розмір окремих видів компенсацій, доплат і допомоги, зокрема, у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрі України від 26.07.1996 №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Даними постановами Кабінет Міністрів України встановив гарантований мінімальний розмір розрахункової величини для виплат, передбачених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно зі ст.87 Бюджетного кодексу України видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюються у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України.
Крім того, ст.101 Закону „Про Державний бюджет України на 2007 рік" Кабінет Міністрів України встановив розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Визнання рішенням Конституційного суду України від 09.07.07 №6-рп/2007 норм Закону України „Про Державний Бюджет України на 2007 рік", в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати неконституційними, не надає законодавчого права для застосування показника мінімальної заробітної плати, визначеного відповідно до ст.3 Закону України „Про оплату праці" у розмірах відповідно до ст.76 Закону України „Про Державний Бюджет України на 2007 рік" розрахунковою величиною для визначення розмірів компенсацій і допомог, передбачених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Крім того, виконання рішення суду за рахунок коштів, виділених управлінню із державного бюджету на чорнобильські виплати у 2009 році, значно обмежить встановлені діючі гарантовані державою права на отримання чорнобильських соціальних виплат іншими громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в свою чергу може привести до соціального напруги, дисбалансу серед даної категорії громадян в районі.
При цьому суд приймає до уваги довідку Управління праці та соціального захисту населення Шумської райдержадміністрації про нарахування ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за період з 12.07.2007 року по 18.02.2010 року.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення.
керуючись Законом України " Про виконавче провадження", Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"ст.ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, , суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Управління праці та соціального захисту населення Шумської райдержадміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.
2. Скасувати Постанову Підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Тернопільській області ВП №20662467 від 11.10.2010 року про накладення штрафу в сумі 340 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддяДерех Н.В.
копія вірна
СуддяДерех Н.В.