Постанова № 12815789, 06.12.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2010
Номер справи
19/10/1570
Номер документу
12815789
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а-19/10/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2010 року м.Одеса

У залі судових засідань № 1

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Бобровській О.Ю.

за участю сторін:

представника позивача - Ковтун В.К. (по довіреності)

представника відповідача- Рудь Р.Ю. (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Одесавтотранс»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулось Відкрите акціонерне товариство «Одесавтотранс»з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0011352360 від 28.10.2009 року та №0011362360 від 28.10.2009 року.

Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав, оскільки відповідачем порушено порядок проведення перевірки, а вся сума виручки була в повному розмірі оприбуткована позивачем.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволені відмовити, оскільки перевірку проведено правомірно, а за її результатами встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків суммі коштів, які зазначені в денному звіті РРО та не оприбутковано в книзі обліку розрахункових операцій кошти в сумі 2524,23 грн.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державна реєстрація Відкритого акціонерного товариства «Одесавтотранс»здійснена 29.08.1997 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №252658 (аркуш справи 18).

Державною податковою адміністрацією в Одеській області 23.10.2009 року проведено перевірку за дотриманням Відкритим акціонерним товариством «Одесавтотранс»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт № 5178/15/32/23/22479374 про порушення п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 6 липня 1995 року, тобто не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій та п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого 15.12.2004 Постановою Правління Національного банку України № 637 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320), тобто не оприбуткування готівкових коштів, отриманих від реалізації товарів (аркуші справи 58-61).

Перевірку Відкритого акціонерного товариства «Одесавтотранс»проведено на підставі плану-графіку проведення перевірок на жовтень 2009 року, який міститься в матеріалах справи (аркуші справи 49-51).

В день проведення перевірки юридичній особі вручені направлення №7043/23-7023, №7042/23-7023 від 22.10.2009 року на проведення перевірки та перевіряючі були фактично допущені до проведення перевірки (аркуші справи 52-53).

При проведенні перевірки перевіряючими здійснено опис наявних готівкових коштів, що знаходяться за місцем проведення розрахунків та роздруковано Х-звіт.

На підставі проведеної перевірки, Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси 28.10.2009 року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0011362360 на суму 12620 грн. та №0011352360 на суму 195 грн. (аркуші справи 12, 13).

В адміністративному позові та при розгляді справи в судовому засіданні представник позивача посилається на те, що податковими органами порушено порядок проведення перевірки передбачений ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»в частині не надання наказу керівництва податкового органу про проведення перевірки, неправомірного проведення позапланової перевірки, неналежного оформелння направлення на перевірку, не вручення керівнику підприємтсва акту перевірки тощо.

Разом с цим, позивач не приймає до уваги те, що посадовими особами Державної податкової адміністрації Одеської області здійснено планову перевірку порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявністю торгових патентів, ліцензій, проведення якої регулюється ст. ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадьського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 року та на неї не розповсюджуються вимоги ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», яким регулюється порядок проведення планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Таким чином, податкові органи провели планову перевірку відповідно до плану графіку, затвердженому в.о. голови ДПА в Одеській області, на підставі направлень, підписаних головою ДПА в Одеській області, та не повинні надавати наказ на проведення перевірки порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Перевіряючи фактично були допущені до проведення перевірки, що підтверджується поясненнями представника відповідача Зеленюка В.В., який здійснював зазначену перевірку, поясненнями касира Відкритого акціонерного товариства «Одесавтотранс»ОСОБА_4. в якості свідка, її підписом в описі наявних готівкових коштів, що знаходиться на місці проведення розрахунків, яким вона підтвердила перерахунок коштів в присутності перевіряючих, оскільки перерахунок коштів не міг бути зроблений за межами приміщення каси, в якій знаходились ці кошти, та підписами перевіряючих в книзі обліку руху готівки та сум розрахунків (аркуш справи 84).

Оскільки, касир Відкритого акціонерного товариства «Одесавтотранс»відмовився від підписання матеріалів перевірки перевіряючи інспектори Державної податкової адміністрації в Одеській області склали акт про відмову від підпису матеріалів перевірки (аркуш справи 46) та 27.10.2009 року позивачу направлено лист з вимогою зявитись до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси для ознайомлення з актом перевірки та його підпису, який зареєстрований за вих. № 38605/10/23-7017 (аркуш справи 45).

При проведенні перевірки, Державною податковою адміністрацією в Одеській області виявлено порушення Відкритим акціонерним товариством «Одесавтотранс»п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 6 липня 1995 року та п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого 15.12.2004 Постановою Правління Національного банку України № 637 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320).

Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 6 липня 1995 року, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, в тому числі, забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Згідно із описом наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків (аркуш справи 48), який підписаний касиром «Одесавтотранс»ОСОБА_4 та перевіряючими, в касі знаходилось 2596 грн., а відповідно до показників денного «Х»звіту реєстратора розрахункових операцій, якій міститься в матеріалах справи (аркуш справи 47), сума складає 2557 грн.

Таким чином, невідповідність наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків складає 39 грн.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 6 липня 1995 року у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, а тому сума штрафних санкцій правомірно разрахована відповідачем в сумі 39 грн. х 5 = 195 грн.

Позивач, в своєму позові, зазначає, що відсутній факт не оприбуткування готівкових коштів, отриманих від реалізації білетів 22.10.2009 року на суму 2524 грн., оскільки ця сума була проведена через фіскальну пам'ять реєстратора розрахункових операцій, про що свідчить Z-звіт (аркуш справи 110) та оприбутковано в касу підприємства по прибутковому касовому ордеру №683 від 22.10.2009 року (аркуші справи 10, 11).

Однак, це твердження не ґрунтується на вимогах законодавства, оскільки згідно із п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого 15.12.2004 Постановою Правління Національного банку України № 637 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320) уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

При цьому, зазначене Положення визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, а тому розповсюджується на позивача.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 6 липня 1995 року книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

В матеріалах справи наявна копія листа книги обліку готівки та суми розрахунків (аркуш справи 84), відповідно до якого 23.10.2009 року при проведенні перевірки перевіряючі представники податкового органу розписались про перевірку, а після цього запису в Книзі міститься запис про оприбуткування готівкових коштів на суму 2524 грн., тобто він зроблений після проведення перевірки 23.10.2009 року.

Таким чином, 22.10.2009 року в книгу обліку готівки та суми розрахунків не було внесено запис про оприбуткування готівкових коштів на суму 2524 грн., що відповідно до п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого 15.12.2004 Постановою Правління Національного банку України № 637 є не оприбуткуванням цих коштів та є підставою для накладення штрафних (фінансових) санкцій.

Сума штрафних (фінансових) санкцій відповідачем правомірно розрахована у 5-кратному розмірі не оприбуткованих коштів (2524 грн. х 5 =12620 грн. ) відповідно до п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№ 436/95 від 12 червня 1995 року.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Одесавтотранс»не обґрунтовані, не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим непідлягають задоволенню повністю.

Керуючись Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 6 липня 1995 року, ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Одесавтотранс» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішень Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0011352360 від 28.10.2009 року та №0011362360 від 28.10.2009 року відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 06.12.2010 року.

СуддяЛ.І. Свида

Повний текст постанови складений 06 грудня 2010 року .

/