Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №2а- 9173/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
при секретарі судового засідання Мануліковій О.О.,
за участю сторін:
від позивача представник - Нікітішин О.В., по довіреності
від відповідача - не зявився
розглянувшиувідкритомусудовомузасіданнів приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за адміністративним позовом Котовської обєднаної державної податкової інспекції в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у сумі 1360грн. 00коп.,-
В С Т А Н О В И В:
До суду з адміністративним позовом звернулася Котовська обєднана державна податкова інспекція в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у сумі 1360грн. 00коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами невиїзних документальних перевірок своєчасності подання податкової звітності позивачем було встановлено, що відповідач не подавав декларації про доходи за 1,2,3,4 квартали 2008 року та за 1-2-3-4 квартали 2009 року, на підставі чого позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій № 0002481702/0 від 20.03.2009 року на суму 680 грн. та № 0000951702/0 від 04.03.2010 року на суму 680 грн., загальний розмір яких становить 1360грн. 00коп., які у добровільному порядку не виконані.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов повністю, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, заперечення на позов та доказі, які у нього є суду не надав, хоча про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином та завчасно, шляхом розміщення оголошення у засобах масової інформації.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника позивача судом встановлені наступні факти та обставини по справі.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований Котовською районною державною адміністрацією Одеської області від 27.08.2007року за реєстраційним № 2 555000 0000 010382, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 9), та перебуває на обліку у Котовській обєднаній державній податковій інспекції Одеської області, що підтверджується довідкою форми №4- ОПП (а.с. 18).
Як встановлено судом, згідно з облікової картки (а.с.21) станом на 31.12.2009р. за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 1360грн. 00коп., яка утворилася внаслідок застосування до відповідача штрафних санкцій за порушення законодавчо визначеного терміну подання декларацій по податку з доходів фізичних осіб.
Судом встановлено, що за результатами невиїзної документальної перевірки від 20.03.2009року позивачем був складений акт №643 від 20.03.2009року, яким встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями), та п. 4 ст. 14 Декрету Кабінету міністрів України від 26.12.1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян», а саме: відповідачем не подані декларації про доходи за 1,2,3,4 квартали 2008 року.
На підставі вказаного акту перевірки Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було винесено податкове повідомлення-рішення №0002481702/0 від 20.03.2009року (а.с. 22) щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 680,00 грн., яке у звязку з неможливістю його вручення відповідачу, відповідно до порядку направлення органами ДПС податкових вимог платнику податків, затвердженого наказом ДПА України № 266 від 03.08.2001р., зареєстрованого Міністерством юстиції України за № 595/5786 від 16.07.2001р., було розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить наявний у матеріалах справи акт №67 від 30.03.2009року (а.с.28).
Судом встановлено, що 31.03.2009року позивачем були направлені на адресу відповідача перша податкова вимога №1/554 на суму 680 грн., а також друга податкова вимога від 30.04.2009 року №2/735 на суму 680 грн., які також у звязку з неможливістю їх вручення відповідачу, відповідно до порядку направлення органами ДПС податкових вимог платнику податків, затвердженого наказом ДПА України № 266 від 03.08.2001р. та зареєстрованого Міністерством юстиції України за № 595/5786 від 16.07.2001р., були розміщені на дошці податкових оголошень, про що свідчить наявний у матеріалах справи акт № 24-00/19 від 18.05.2009 року (а.с. 30) про неможливість вручення податкової вимоги та їх розміщення на дошці оголошень.
За результатами невиїзної документальної перевірки, яка була проведена 04.03.2010року позивачем був складений акт №340 від 04.03.2010року, яким також встановлено порушення відповідачем п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями), та п. 4 ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян», а саме: неподання відповідачем у строк встановлений чинним законодавством декларації про доходи за 1-2-3-4 квартали 2009року.
На підставі вказаного акту перевірки Котовською обєднаною державною податковою інспекцією Одеської області було винесено податкове повідомлення-рішення №0000951702/0 від 04.03.2010 року, щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 680,00грн., яке також у звязку з неможливістю його вручення відповідачу, відповідно до порядку направлення органами ДПС податкових вимог платнику податків, затвердженого наказом ДПА України № 266 від 03.08.2001р., зареєстрованого Міністерством юстиції України за № 595/5786 від 16.07.2001р., було розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить наявний у матеріалах справи акт №1/17-02 від 04.03.2010 року (зворотній бік а.с.28).
Належних доказів в підтвердження оскарження відповідачем вищевказаних податкових повідомлень рішень суду не надано.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про систему оподаткування»№ 1251-ХІІ від 25.06.1991р. (зі змінами та доповненнями) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Згідно з п.п.2,3 п.1 ст.9 вказаного Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 9.12.1. ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-ІV, оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також фізичною особою, яка сплачує ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням цього пункту. На цей час таким спеціальним законодавством є розділ ІV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок громадян»від 26.12.1992 року № 13-92, відповідно до п. 1 абз. б ст. 14 якого з доходів, зазначених у цьому розділі Декрету, податок обчислюється податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян, визначених у цьому розділі. Відповідно до п. 3 ст. 14 цього Декрету, податок, обчислений податковими органами, сплачується в такому порядку: протягом року платники щоквартально сплачують до бюджету по 25 процентів річної суми податку, обчисленої за доходами за попередній рік, а платники, які вперше залучаються до сплати податку, - 25 процентів суми, обчисленої суми податковими органами за оціночним доходом на поточний рік. Для сплати авансових платежів податку встановлюються такі строки протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. У разі значного збільшення або зменшення протягом року доходу платника податковими органами може бути проведено перерахунок сум податку за строками сплати податку, що не настали.
Відповідно до підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Судом встановлено, що відповідач не подавав до податкового органу декларації за 1-4 квартали 2008 року та 1-4 квартали 2009 року, про що складені відповідні акти невиїзної документальної перевірки №6430 від 20.03.2009року та №340 від 04.03.2010року.
Підпунктом 17.1.1. пунктом 17.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. З цих підстав, позивачем були винесені податкові повідомлення рішення №0002481702/0 від 20.03.2009року (а.с. 22) щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 680,00 грн. (за неподання податкової декларації за 1-4 квартали 2008 року: 170*4 = 680 грн.), яке у звязку з неможливістю його вручення відповідачу, відповідно до порядку направлення органами ДПС податкових вимог платнику податків, затвердженого наказом ДПА України № 266 від 03.08.2001р., зареєстрованого Міністерством юстиції України за № 595/5786 від 16.07.2001р., було розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить наявний у матеріалах справи акт №67 від 30.03.2009року (а.с.28) та №0000951702/0 від 04.03.2010 року щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 680,00грн. (за неподання податкової декларації за 1-4 квартали 2009 року: 170*4=680 грн.), яке також у звязку з неможливістю його вручення відповідачу було розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить наявний у матеріалах справи акт №1/17-02 від 04.03.2010 року (зворотній бік а.с.28). Відповідно до п.п. 6.2.4 п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень, встановлений на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п. 17.3. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Судом встановлено, що вказані податкові повідомлення рішення відповідачем не були оскаржені, що згідно з п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-111 від 21.12.2000 року означає, що вказана сума є узгодженою, а відповідно з п.5.4.1. п.5.4. ст.5 цього Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені терміни, вважається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з пп.3.1.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає, що відповідач не виконав своїх обовязків по своєчасному поданню декларації з про доходи, у звязку з чим штрафні (фінансові) санкції застосовані позивачем до відповідача у відповідності до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача податкового боргу на загальну суму 1360 грн. підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного та статей 1, 4, 5, 16, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», статей 9, 11 Закону України «Про систему оподаткування», п. 9.12.1. ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», розділу ІV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок громадян»від 26.12.1992 року № 13-92 та керуючись ст. ст. 2,4, 69,71, 94,158,160, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Котовської обєднаної державної податкової інспекції в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у сумі 1360грн. 00коп. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1., ідентифікаційний номер платника податків та обовязкових платежів НОМЕР_1,) податковий борг по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1360 грн. (одна тисяча триста шістдесят гривень) до УДК у Котовському районі ГУДКУ в Одеській області код 23214672 банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011 м. Одеса, код платежу 11010200, на розрахунковий рахунок 332108017000319.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 22 листопада 2010 року.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно:
Суддя Л.Р. Юхтенко